maasstad 'Het is heerlijk hier' Sprookjesachtige brug Nieuwe wijk Fascinatio, het wonderkind van Capelle Unieke woningen door diversiteit Tom Manders jr geeft fantasievol Fascinatio vorm Fase 2 in verkoop Goede bereikbaarheid Oplevering woningen Openbare ruimten rrtL mi Kwaliteitsteam zorgt voorsamenhang 'Daar woon ik' 'Dat was best even wennen' wordt. De basis van het Ca- pelse wonderkind ligt bij het boek van Tom Manders, 'Fascinatio de Wonderwind'. Hij is de bedenker van een wijk, waar mens en natuur- elementen vrij spel hebben. De wonderlijke wijk wordt een plek waar je thuiskomt in een 'dorp' temidden van een dynamische stadse omge- ving. De vele bijzondere as- pecten, zoals veel water, speelse woningen, veel groen, ruimte en diversiteit maken het romantische Fas cinatio een fascinerende wijk. FASCINATIO - Het is de taak van het kwaliteitsteam ervoor te zorgen dat de nieuwe woningen, de wegen en het groen er- omheen in samenhang worden gebouwd. „Nog nooit eerder is in Capelle op deze manier een kwaliteitsteam ingezet," legt Erik van Dreven uit, voorzitter van het kwaliteitsteam. Over het algemeen keurt de welstandscommissie de nieuwbouw goed. „Het is echter niet de bedoeling dat deze commissie ons werk aan het einde van het traject over gaat doen. In principe zal wat wij goedgekeurd hebben, worden overgenomen." CAPELLE - De bij de ge- meente Capelle werkzame stedenbouwkundige Cees van der Graaf houdt zich in- middels alweer drie jaar be zig met de ontwikkejing van Fascinatio. Bij het tonen van de huizen die zaterdag in de verkoop gaan, beginnen zijn ogen spontaan te glimmen. Over heel Fascinatio zegt hij „Het is een geweldig pro ject." FASCINATIO - Twee boe- ken schreef Tom Manders jr, die de basis vormen van een wereld, die hij Fascinatio noemt. De nieuwbouwwijk werd daar naar vernoemd en eveneens de straatnamen, die dezelfde naam dragen als de personages uit zijn boek. Dat betekende dat Manders ech ter ook op andere punten mee wilde denken. De gemeente wil de laatste woonwijk van Capelle iets bijzonders laten zijn en betrok daarom de cre atieve Tom Manders jr, zoon van de bekende Dorus (Tom Manders sr), bij de ontwikke- ling van het project. CAPELLE - Zaterdag 15 juni is de verkoop van 52 Fascina- tio-woningen in fase 2 gestart in het Informatiecentrum, naast metrostation Capelse- brug. Het gaat om 34 eenge- zinswoningen vanaf 245.000 euro v.o.n., 12 patiobunga- lows vanaf 286.000 euro v.o.n., vier 2/1 kapwoningen vanaf 363.000 euro v.o.n. en twee vrijstaande villa's vanaf 499.000 euro v.o.n. Het informatiecentrum is el ke zaterdag geopend tussen 11 en 15 uur. Er is een verte- genwoordiger van de ge meente aanwezig en iemand namens de ontwikkelaar van de huizen, die op dat moment in verkoop zijn. Zaterdag zal dat iemand van IJsselbouw zijn. i FASCINATIO - Sinds de opleve- ring op 23 april, is de heer Kleij- weg druk bezig in zijn nieuwe wo- ning aan de Desertosingel. „We stonden ingeschreven en hoorden maar niks. Ik begreep dat we op een reservelijst stonden en we had- den de hoop eigenlijk al een beetje opgegeven. We werden uiteinde- lijk toch gebeld." Kleijweg vertelt trots over zijn nieuwe stek: „We hebben echt een royale zolder, door die bijzondere L-vorm," wijst hij naar boven. „En we heb ben een lekker uitzicht en een tuin natuurlijk. Het is heerlijk hier." •ri Van Dijk: 'Ik werd geinspireerd door een groen boomblad, dat ik als het ware neer wilde leggen. FASCINATIO - Architect Erik van Dijk van architecten en ingeni- eursbureau Kokon, ontwierp de eerste brug van Fascinatio. Het was voor Van Dijk niet makkelijk om in de sfeer van Tom Manders te ontwerpen. „Maar op een gegeven moment hadden we de goede sfeer te pakken," vertelt hij met enige trots. „Dat maakt het project overi- gens wel weer zo uniek," vervolgt de ontwerper. „Het wordt mede door de inzet van Tom Manders een creatieve wijk met fantasie." Over het ontwerp van brug: „Het moest een groene brug worden, vandaar ook de bloemenbakken. Ik werd geinspireerd door een groen boomblad, dat ik als het ware neer wilde leggen, maar er zijn ook mensen die verbanden leggen met een boot en weer anderen zien er de schild van een schildpad in." Teksten Marielle van de Wetering CAPELLE - Het is het laatste grote nieuwbouwproject in Capelle aan den IJssel, dat door de bijzondere zorg en aandacht een unieke wijk Dorpsachtig wonen in een dynamische wijk Van Dreven: 'Zo hebben we bij deze huizen geadviseerd om ook binnen te laten zien dat de daken verspringen.foto-.John Wijntjes 'Door diversiteit in bouwen, wordt de herkenbaarheid van 'daar woon ik' benadrukt,legt Van der Graaf uit. foto.John Wijntjes Vooral over de structuur van de wijk is Van der Graaf enthousiast. „Bij veel Vinex wijken wordt van- wege efficiency recht en eenvou- dig gebouwd. Hier zien we veel gekromde straten. Dit is wel lasti- ger om te bouwen en duurt dus lan- ger, maar het resultaat is er ook naar. „Door die diversiteit in bouwen, wordt de herkenbaarheid van 'daar woon ik' benadrukt," legt Van der Graaf uit. Ook de verschillende hofjes die zijn gecreeerd dragen daartoe bij. Een ander voordeel van zo'n hofje is het sociale aspect. „Ieder groepje bewoners heeft zijn eigen hofje, waar de kinderen kun- nen spelen, geen auto's rijden, bu- ren elkaar ontmoeten enzovoort." De woningen worden onderschei- den door een eigen ontwerp; de een heeft een dakkapel, de ander een scheef dak en weer een ander heeft schuine ramen. Leuk is ove- rigens voor de bewoners dat ze makkelijk een dakkapel, zoals de buurman heeft, kunnen toevoegen. „De voorzieningen voor alle extra elementen zijn al getroffen," legt Van der Graaf uit. Zo hopen de ontwikkelaars de bewoners tege- moet te komen, maar ook hopen zij dat het geen ratjetoe wordt door al- lerlei verschillende dakkapellen en uitbouwen. Kleuren spelen eveneens een be- langrijke rol. „Langs het ontmoe- tingspad zijn de huizen wit," ver telt Van der Graaf. „Alle andere huizen zitten met hun kleur in het spectrum van rood/paars." „Het ontwerpproces is overigens heel bijzonder verlopen," weet de stedenbouwkundige. „Vaak ont- werpt een architect slechts een rij- tje woningen. In Fascinatio is de samenhang echter zo belangrijk, dat de architect alles ontwerpt. Dit houdt bijvoorbeeld in dat ze twee kanten van de straat ontwerpen en de daarbij behorende brug." Het ontwerp van de eerste brug is in- middels klaar. Elke brug wordt uniek, nog een vorm van diversi teit en herkenning. Waar let het kwaliteitsteam nu pre- cies op? Het gaat vooral om het aangezicht. Dus welke kleur ste- nen worden gebmikt, hoe zien de daken emit en passen die in het ge- heel. „Zo hebben we bij deze hui zen," vertelt Van Dreven wijzend op een rij huizen met bijzondere, verspringende daken, zowel in hoogte als in diepte, „aangeraden om ook binnen te laten zien dat de daken verspringen. Bij sommige woningen zijn daardoor de pla fonds weggelaten of is een soort vide gebouwd." Details als huis- nummers en de verplaatsing van een controlekastje behoren even eens tot het werkgebied van het team. Bij het bepalen van de kleur en het soort van de stenen die worden ge bmikt voor de woningen langs het autoluwe Ontmoetingspad is het kwaliteitsteam nauw betrokken ge- weest. „Je hebt natuurlijk met heel veel verschillende partijen te ma ken, wat de beslissing lastig kan maken. Zo zijn er bijvoorbeeld de creatieve architecten, maar ook de projectontwikkelaars die de centen in de gaten houden." Vast stond dat het een witte steen moest wor den. Spierwit is het niet, maar een romantisch, gemeleerd, witte steen met een speelse uitstraling siert de woningen. Bijzonder is dat het kwaliteitsteam ook de kwaliteit van de buiten- mimte in de gaten houdt. „Nor- maal gesproken letten we op de ge- vel: maar hier gaat het om veel meer, zoals de soorten stmiken, lantaarnpalen en kunst." Een ander voorbeeld van kwali- teitszorg is te kijken of het gebied niet te lawaaierig is, of er aan de geluidsnormen wordt voldaan. De nieuwbouwwijk ligt immers langs een drukke snelweg. „Dat is het mooie, dynamische aan deze wijk," vindt Van Dreven. „Je ziet de Van Brienenoordbmg en in de verte zelfs de Zwaan, maar toch woon je in een dorpsachtige omge- ving." Bang voor geluidsoverlast hoeven de kersverse bewoners echter niet te zijn. „De woningen beginnen waar de norm voldoet," legt Van Dreven uit. „Bovendien wordt langs de snelweg een kanto- rencomplex, Brainpark 3, ge bouwd. Die kantoren voldoen au- tomatisch als extra geluidsbuffer." Dat was best wennen," geeft Manders toe. „Zij moesten aan mij wennen en ik aan het ambtelijke apparaat." Inmiddels spreken de partijen niet anders dan goed over elkaar en blijkt de unieke samen- werking zijn vmchten af te wer- pen. Langzamerhand ontstaat een fantasievolle wijk, waarvan leef- baarheid, duurzaamheid, veilig- heid en privacy de uitgangspunten zijn. Een autoluw ontmoetingspad loopt dwars door de wijk. De naam zegt het al, het gaat erom dat de inwo- ners elkaar hier kunnen ontmoeten, zonder zich te hoeven bekomme- ren om de gevaren van het razende verkeer. Manders: „Hier kunnen kinderen spelen, zonder platgere- den te worden." Slechts de huizen die aan het pad staan krijgen ont- heffing. Een ander belangrijk punt voor Manders is dat iedere bewoner het gevoel moet hebben dat zijn wo- ning anders is dan dat van de bu- ren. „Het wordt daardoor een hele afwisselende wijk, waar zelfs kin deren makkelijk kunnen onder- scheiden welke woning van hun is." Zo wordt er met kleuren ge- speeld, bijzondere hoeken, erkers en dakkapellen. Elke fase, inmiddels is fase 1 opge- leverd en start zaterdag de verkoop van fase 2, heeft een eigen thema. „Bij de eerste fase gaat het om de daken," legt Manders uit, die nauwkeurig in de gaten heeft ge- houden of zijn creatieve ideeen tij- dens de uitwerking ook stand hid den. Bij de tweede fase komt er een tweede aspect, gelaagdheid, bij. Dit houdt in dat er met dieptes en allerlei hoekjes gewerkt wordt. In fase 3 gaat het om eigenheid. En fase vier moet opvallen. Vooral gezien vanuit de metrobaan. Om Fascinatio nog levendiger te maken, is de wijk omringd door water. „De bewoner krijgt het ge voel dat hij lekker thuis is, zodra hij zijn bruggetje over rijdt," legt Manders de achterliggende ge- dachte uit. Het is overigens gelijk een veiligheidsaspect, al dat water. „Er zijn geen vluchtwegen. Er is maar een weg in of uit." Manders is enthousiast over Fasci natio. „Ik vind het heel leuk wat er gebeurt. Binnen deze wijk ligt een balans tussen geld en waarde." Het is overigens de eerste keer dat Manders op deze manier bij een nieuwbouwproject betrokken is. „Het is inderdaad een uitdaging, maar elke dag zie ik als een uitda ging. Je ziet de wijk groeien en dat is fantastisch." En hoewel Man ders een kunstenaar is, blijft hij realistisch. „Als er een gezin is, die begrijpt waar het met Fascinatio om draait, ben ik gelukkig." De bereikbaarheid van de gloed- nieuwe wijk is goed. Aan de noordoostkant grenst Fascinatio aan metrostation Capelsebrug, aan de noordwestkant ligt metrostation Kralingse Zoom. De ParkShuttle loopt langs de westzijde tussen Kralingse Zoom en kantorenpark Rivium-Zuid. Zowel te voet als per fiets is de wijk goed te bereiken en de entree voor auto's ligt dichtbij de aansluiting op de A16 (Rotter dam-Dordrecht) en de Van Brie- nenoordbrug. Fascinatio is een wereld op zich. Dit blijkt zowel uit de boeken van Tom Manders jr als uit het unieke nieuwbouwproject. De eerste van de 150 woningen van fase 1 zijn inmiddels opgele- verd. De oplevering loopt door tot het einde van dit jaar. In September start de bouw van 368 woningen in fase 2. De bouwtijd is ongeveer een jaar. Volgend jaar September worden de woningen opgeleverd. In oktober 2003 start de bouw van fase 3, de oplevering hiervan is weer een jaar later. Kort daarop, eind 2004 start de bouw van fase 4. Eind 2005 moeten alle woningen volgens de huidige planning opge leverd zijn. Opdrachtgevers voor fases 1 tot en met 4 zijn Bouwfonds Vastgoed, Eurowoningen, Maasstede en Stichting Woningpartners. Tot de opdrachtgevers van fase 2 behoort eveneens IJsselbouw en aan fase 3 zal ook IBC meewerken. In fase 2 worden ruim 350 wonin gen gebouwd. Fase 3 bestaat uit ruim 350 woningen en fase 4 telt ongeveer 100 woningen. In totaal worden ongeveer duizend wonin gen gebouwd. Het is de bedoeling dat Fascinatio een eigen school krijgt, winkel- voorzieningen een horecavoorzie- ning en buitenschoolse opvang. Over de komst van een artsenprak- tijk is de gemeente druk aan het onderhandelen. Voor de horeca- voorziening die in het centrum van de wijk zal komen, is ve 1 belang- stelling. Het ligt in de planning dat ook aan de rand van de wijk, in Brainpark 3, een horecavoorzie- ning verrijst. En dan is er natuur lijk nog het recent geopende Zalm- huis langs de Schaardijk aan de rand van bedrijvenpark het Rivi- um.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 19