Op koopzondag 7 juli zijn de maasstad winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17.00 uur 'Broersvest na herinrichting de winkelstraatvan Schiedam' centrumpagina 'De Gaper' Schiedams oudste drogisterij op Broersvest to dl@ Overleg over komst elektronicagigant m Parkeergarage Nieuwe Passage is speciaal op koopzondag 7 juli geopend COLOFON Schiedam Centrum elke maand in Maasstad September wordt de feestmaand in Schiedam m Trekking van Euro Disney Loterij i mm Oude Passage' moet wel monument blijven ■S Ml Brandersfeesten Eind november moet de vernieuwde Broersvest klaarzijn. Trots laat Wouter Kalkman de tekeningen van de heringerichte Broersvest zien. Buiten tegen- over zijn winkel wordt dagelijks hard gewerkt aan tramrails, be- strating en verlichting. „Kijk", zegt de voorzitter van de Broers- vest-winkeliers wat een prach- tige, slanke lantarenpalen." In overleg met de architect komen er mooie doeken langs te hangen als een soort reclamezuilen. Na de ingrijpende verbouwing wordt de Broersvest weer die prachtige winkelstraat. Volledig nieuw met mooie bomen (plata- nen), hardstenen vloerbedekking en de nieuwe sneltram weer mid den op. „Nu nog even doorbijten maar daarna krijgt Schiedam er wel een prachtige winkelstraat voor terug." Sinds vorig jaar bekend werd dat de Broersvest totaal op de schop zou gaan, wisten de winkeliers dat ze 'er tegenaan zouden moeten'. Eerst alles openbreken om een mooie winkelstraat voor terug te krijgen. Om de klanten tegemoet te komen hebben de gezamenlijke winkeliers acties opgezet om het publiek enthousiast te houden voor de boulevard. A1 vorig december met een actie met Sinterklaas- schoentjes in de etalages. En vori- ge maand met een loterij met als hoofdprijs een reis naar De Efte- ling. Deze maand alweer een derde ac tie: De Euro Disney Loterij waar maandag de trekking van werd ge- houden. Om mee te doen moesten de klan ten van de winkels alleen maar naam en adres invullen op een kaart. Dit lot kregen de klanten bij besteding van 10 euro bij een van de Broersvestwinkels. „Zeker twaalfduizend van deze kaarten werden ingevuld en inge- leverd", vertelt Wouter Kalkman, eigenaar van Dykstal Schoenen. De hoofdprijs: een weekend lang met vier personen naar Euro Disney nabij Parijs. Deze hoofd prijs werd getrokken door wijk- agent Rob van Slobbe, evenals de 50 kaartjes voor de gratis boot- tochten met de Schiedamse fluis- terboot. Uit de stapels kleurplaten van de kinderen werden er nog ex tra prijzen als verrassingspakketten met Disney figuren getrokken. De gelukkige prijswinnaar is de heer of mevrouw H. Hoppe gewor- den die binnenkort naar Disney Pa rijs mag vertrekken. Nog meer acties staan gepland door de gezamenlijke Broersvest- winkeliers. Begin September de feestmaand in Schiedam met Bran- dersfeesten (zie elders op deze pa ginal zal de laatste, grote actie plaatsvinden. Hij kan er nog niets over verklappen maar waarschijn- lijk zullen dan ook de Passagewin- keliers mee doen. Eind november moet de vernieuw de Broersvest klaar zijn. Een om- vangrijke klus zeker ook omdat de Sneltram ruime en goede perrons nodig heeft. Nu al zijn de hardste nen banden en de luxe voetpaden te zien. Op de brede perrons zullen ook klokken aangeven binnen hoe- veel tijd er alweer een nieuwe tram aankomt. Al met al verwacht Kalk man dat de Broersvest er dan weer 'spic en span' uit zal zien en de luxe winkelstraat van Schiedam zal worden. Schiedam centrum Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Frank Willemse Vormgeving: Joop Langeveld Foto's Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schie dam kan de lezer elke woensdag voor de koopzondag op deze pagi na van het Centrum Management Schiedam vinden. Hierop wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schie dam...', waarin aandacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schiedamse Smaakmakers', waarin iemand die in het centrum werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en 'Valt 't in de Smaak?', waarin reacties worden gepeild op het 'werk' van de gei'nterviewde Smaakmaker. Daarnaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centrum en wordt er elke maand een evenementenkalender opgeno- Woensdag 3 jufi 2002 Drogisterij De Gaper is een be- grip in Schiedam. Met de fraaie Moorse kop met open mond ver- beeldt het beeld op de erker bo- ven de winkel het symbool van de drogisterijen. En menig Schiedammer is maar wat blij dat deze echte oude drogisterij is nog is. Want waar vind je nog een zaak die ruim tijd voor de klant heeft en die nog echt advies kan geven? Een vertrouwd adres dus date al meer dan 100 jaar op de hoek Broersvest en Heeren- straat zit, in het hartje van Schiedam. Arie en Jannie de Graaf werken al sinds 1965 in de kleine drogisterij. Zij hebben de zaak overgenomen van mevrouw Houtman die de dro gisterij aldaar vanaf 1947 runde. Dat de winkel minstens 100 jaar oud is, kwam het echtpaar Van der Graaf te weten van een klant. Deze meneer Scholten vertelde dit en zelf willen zij daar in de toekomst wat (archief) onderzoek naar gaan doen. Heel opvallend aan het karakteris- tieke winkelpand aan de Broers vest is de erker op de eerste etage. Deze erker juist op de hoek biedt een prachtig uitzicht over de brede winkelstraat. Maar deze erker is vaak in het nieuws want hij wordt telkens door hoge vrachtwagens geramd- De vrachtwagens (laden en lossen voor onder andere. Bas van der Heijden op't Broersveld) moeten zich wurmen door de nau- we Heerenstraat om naar de Broersvest te komen. Bij het ma ken van de bocht raken ze al te vaak de erker van de drogisterij. „Het hele huis staat dan weer te schudden'volgens Arie de Graaf. Twee weken geleden was het weer raak. Opnieuw een diepe scheur in de houten erker en de kop van de Moorse gaper hangt er wat scheef bij. „Nu (pas?) krijgen wij naast onze winkel een klein stoepje: in de hoop dat de wagens de bocht ruimer gaan nemen en onze winkel niet meer rammen", zegt Jannie van de Graaf. Het openbreken van de Broersvest en de aanleg van de trambaan valt het echtpaar best wel een beetje te- gen. „Zandhappen en proberen toch de klanten service te geven", is hun motto. Vooral hun oudere klantenkring heeft moeite bij de winkel te komen. Daarom leveren ze ook de service van het brengen van de boodschappen aan huis. Wel is het winkelierechtpaar te spreken over de voorlichting door de uitvoerders en bedenkers van de nieuwe Broersvest. Met wekelijkse vergadering om alle ergernissen zo mogelijk weg te nemen. „Als je thuis nieuwe vloerbedek king neemt zit je per slot van reke- ning ook met eerst de rommel", zeggen zij in koor. Zij zijn dan ook enthousiast over de nieuwe bestra- ting, de lantarenpalen en het straat- meubilair. Zelf zijn ze van plan om nieuwe zonneschermen te nemen en het zo karakteristieke pand goed te onderhouden. Telkens wordt het gesprek onder- broken als er klanten komen. „Want wij als kleine drogisterij hebben nog warenkennis, he. Daarom vertrouwen klanten ons en komen ze zeker terug." Arie de Graaf. Sinds vorige week ziet de 'Oude' Passage er weer wat feestelijker uit. Geen lege etalages meer in de kleine winkeltjes van de stijlvoile en historische winkelgalerij. De Artoteek heeft drie ieegstaande pandjes opgefleurd met schilde- rijen en beelden. En ook aan de La Venezia-kant zijn in een tijde- lijke outletzaak en een sportzaak de etalages weer gevuld. Tijde- lijk ja, want er wordt al maan- deniang onderhandeld om de elektronicazaak BCC naar de Oude Passage te halen. Strenge eisen van de monumentenzorg staan die komst nog in de weg. Begin dit jaar werd bekend dat een grote winkelketen zich wilde vesti- gen in de Oude Passage waar tot voor kort allerlei kleine winkeltjes zaten. BCC, een elektronica win kel, wilde wel twee duizend vier- kante meter vullen wat slechts zou kunnen door de naastgelegen pan- den aan de Broersvest bij de Passa ge te trekken. Modehuis Slot kwam leeg en zo zou eigenaar en projectontwikke- laar Fortress de nieuwe winkel aan een groot winkeloppervlakte hel- pen. Een ingrijpende verbouwing waarvoor de gemeente niet een, twee, drie toestemming voor gaf. Immers: de Oude Passage moest een traverse blijven voor het pu bliek en de oude winkelpuien met hardstenen puien met glas-in-lood en Art Deco versieringen moeten ongeschonden blijven. Bovendien werd recent bekend dat het oude gebouw de status van Rijksmonument heeft gekregen waardoor er nog minder aan veran- derd mag worden. Maandenlange onderhandelingen volgden. „Maar uitstel is nog geen afstel", zegt binnenstad manager Raymond Vredebregt van de Gemeente Schiedam. „We zijn in overleg met de Rijksdienst Monumentenzorg en de architect van Fortress om tot een oplossing te komen. En we hebben goede hoop dat met aan- passingen de plannen door Monu mentenzorg goedgekeurd wor den." BCC is een grote winkelketen die wit- en bruingoed verkoopt tegen concurrerende, lage prijzen. Het heeft vestigingen door het hele land en kan een goede 'trekker' worden voor het winkelbestand in het centrum. „BCC wil nog steeds naar de Passage komen", beaamt woordvoerder Matthijs Duiven van projectontwikkelaar Fortress. „De uitwerkingen door de archi tect en de onderhandelingen met gemeente en Rijksoverheid duren wat langer dan verwacht." Daarom heeft Fortress de Schie damse Artoteek gevraagd om tijde- lijk de lege pandjes met kunst in te richten, en enkele firma's toestem ming gegeven om de winkels tijde- lijk te gebruiken. Naast de outlet- store van kleding en schoenen, zal sportzaak Leen van Reewijk een etalage inrichten. De Artoteek heeft de etalages van Ieegstaande winkels versierd met kunst. De Brandersfeesten: een belangrijk onderdeel van de feestmaand in September. Vier weekenden lang is het straks in September feest in Schiedam. Het motto is 'Vier Schiedam! in September' en moet niet alleen Schiedammers naar de binnenstad trekken. Het progamma richt zich ook op Vlaardingen, Rotterdam en an dere naburige steden. De feestmaand wordt zaterdag 7 September geopend met allerlei presentaties van de culturele instel- lingen van Schiedam, zoals de ar toteek Schiedam en de musea. Op diezelfde dag vindt de dag van het Stadse Wonen plaats: op deze dag wordt informatie gegeven over alle wonen in Schiedam, met ruime aandacht voor nieuwe woning- DO' bouwlocaties. Een week later wordt de Open Mo- numentendag gehouden. Bijzonde- re Schiedamse panden, die vaak normaal gesproken niet voor het gewone publiek toegankelijk zijn, openen voor een dag hun deuren. Dit jaar is het thema 'Koopmans- geest'. In datzelfde weekend wordt Open Ateliers gehouden. Op de koffie bij de Schiedamse kunstenaars in hun ateliers, zodat je goed kunt zien hoe de kunstenaars te werk gaan. Tijdens dit weekend is het ook mogelijk werk te kopen, tegen een aantrekkelijke korting. De kunstenaars zitten verspreid over de hele stad. In Pand Paulus wordt een kleine overzichtstentoonstel- ling van de deelnemende kunste naars gehouden. In de avond en nacht van zaterdag 21 September staat het centrum van Schiedam in het teken van De Stad als Film. Het wordt een unieke combinatie van beeld, geluid, en muziek in en rond de Lange en Korte Haven. Ook zal er een dj op- treden en wordt er in de Koren- beurs een modeshow gehouden. De traditionele Brandersfeesten vinden dit jaar plaats van woens dag 25 tot en met zondag 29 Sep tember. Een van de programma- onderdelen is Doek! Op de doeken van verscheidene historische1 zeilschepen worden bijzondere films vertoond. Door de combina tie van de historische binnenstad van Schiedam en de zeilschepen wordt er een heel aparte sfeer ge- creeerd. Doek! wordt ook gehou den tijdens Open Monumentendag en de Stad als Film.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 19