Op koopzondag 4 augustus zijn de winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17.00 uur maasstad I centrumpagina 1 'Werf een vriend voor Schiedam' loopt goed fcj I7 Elke week: 'even een ijsje kopen bij La Venezia' Programma Jeugdland Parkeergarage Nieuwe Passage is speciaal op koopzondag 4 augustus La Venezia: de ijsmaker van Schiedam SDtraiiiifef COLOFON Schiedam Centrum eike maand in Maasstad De Coioumn van Chris Wift BudG oou <i§ XQ01 La Venezia, al jaren gevestigd in Schiedam. Deze rubriek heet de smaakma- ker. Een wel heel toepasselijke naam deze keer voor onze maan- delijkse gast: Ijssalon La Vene zia. Wie geeft Schiedam smaak op een zonnige dag? En zou er een Schiedammer zijn die nog nooit een ijsje van La Venezia heeft geproefd? Met de hand ge- maakt Italiaans ijs, met zeker wel twintig verschillende sma- ken. Allemaal met prachtige exo- tische namen. Daar aan de kop van de Nieuwe Passage zit deze 'dealer' van verslavende zoetig- heid. „Mag ik een ijsje?" Vra- gend kijkt het kind naar moeder. En menig volwassen kan niet langs de klassieke zaak zonder het te kopen. La Venezia, bekend tot ver in de regio. Eigenaar Antonio Belfi is 44 jaar en zit zijn hele leven al in het ijs. Een actieve familie, allemaal toe- gewijd aan het ijs. Samen met zijn vrouw vader Henrico en mama Martina werken ze dag en nacht in de ijssalon. Want: „Wil je de kwa- liteit dan moet je op drukke dagen van 's ochtends 9 uur tot laat in de avond werken." En dat doet de familie Belfi eigen- kijk al vanaf 1934. Sinds die tijd zit La Venezia, en de familie Belfi in beroemdste ijszaak van Schie dam. Allemaal Italiaans bloed, hoewel zijn vrouw uit Breskens Zeeland komt en Antonio -zeg maar Ton hoor- een gewone Schiedamse tongval heeft. Anders dan vader Henrico die regelmatig Italiaanse woorden mengt in zijn enthousias- te verhalen over zijn geboortedorp Vodo di Cadore in Noord Italia. Daar vertrokken in de jaren twintig en dertig uit de Dolomieten zijn vader met vier broers naar het kou- de Noord-Europa. Als gastarbeiders hadden zij al snel in de gaten dat Nederlanders gek zijn op echt ambachtelijk gemaakt ijs. En vanaf een handkar het ijs op straat verkocht. Met ijssalons in Heerlen, Maastricht, Apeldoom en in Duitsland. Italiaans ijs is wereldberoemd en je moet Italiaans bloed hebben om het zo lekker te kunnen maken. Verse vruchten, noten en andere geheime ingredienten gaan er in. En met de juiste verhoudingen. Op de grote ijsbeurs in Milaan worden de nieuwste snufjes getoond en de trends gezet, zo vertelt Antonio. En hoewel het melkijs waarschijn- lijk uit China komt -Marco Polo nam het mee uit zijn verre reizen- blijven de Italianen wereldkampi- oen bijsmaken. Met klassieke sma- ken als vanille, aardbeien, citroen en pistache en modeme varianten als tiramisu, amaretto, scrok (no- ten) en Supa Inglesa; een soort ad- vocaat. La Venezia zit al sinds 1934 in de Passage. Eerst gevestigd de defti- ge, Art Deco ingerichte Oude Pas sage een zaak met hoeden en pet- ten (en dameskorsetten!, lacht va der Belfi). Maar na een half jaar wist grootvader het markante punt op de kop van Passage te huren. Een mooie zaak met Italiaans mar iner en graniet uit Afrika in een winkelinterieur dat helemaal in Ita- lie is gemaakt. Trots toont vader de uitgebreide keuken onder de zaak. Waar een volwaardige keuken is ingericht sinds zij in 1999 ook res taurant zijn. Want hoewel bekend van het ijsje schenkt en serveert Venetia ook heerlijke Koffie, ge- bak. Maar ook zo'n 28 soorten pizza's of lasagne en andere Italiaanse pasta's. Beneden staan ook de gro te Carpigioni's ijsmachines te blin- ken die pas sinds kort de door grootvader zelfgemaakte ijsmachi nes vervangen. En ook de Vespa scooter gespoten in de Italiaanse driekleur, waarmee de gerechten en het ijs -veel ijstaarten- wordt rondbezorgd door heel Schiedam. - De fluisterboten in Schiedam, vorig jaar in gebruikgenomen. Het is een simpel idee, maar je moet er maar opkomen, Werf een vriend voor Schiedam en Vlaardingen. Haal bij de VW in Vlaardingen of Schiedam de spe- ciaal ontworpen ansichtkaart. Vul het adres in van familie, vrienden of bekenden die niet in deze twee steden wonen en lever de kaart in bij de VVV. De VVV verzendt de ansichtkaart gratis, ook naar een buitenlands adres. De ontvanger van de kaart krijgt een Schiedam/Vlaardingen maga zine en een verrassing wanneer er inderdaad een bezoekje aan een van de twee steden wordt gebracht. Elke maand worden uit de ambas- sadeurs drie VVV-geschenkbon- nen van 35 euro verdeeld. En, te- gen het einde van de actie begin oktober, worden uit alle ambassa- deurs twee geldbedragen van 2000 euro verdeeld om een feestje te or- ganiseren. De actie is eind mei begonnen, en loopt volgens Ruud Pillard van de VVV Schiedam en Vlaardingen erg goed. Er zijn nu al tussen de 1200 en 1300 ambassadeurs. En het werkt ook, zegt Pillard. Er ko- men regelmatig mensen aan de ba- lie die de kaart laten zien, waarop ze een verrassing meekrijgen. En ze komen vanuit heel het land, het gaat om 'tientallen'. De actie heeft verder een naijl effect, er komen nog heus meer mensen om een be zoekje te brengen aan Schiedam. Pillard: „Je merkt dat het ook bin- nen de stad leeft, dat hoor je: 'heb jij dat kaartje ook al ingeleverd'. Het is toch anders dan direct mail. De ontvanger krijgt iets van een bekende: 'he, een kaartje van tante Annie en oom Piet'En dat wordt als heel positief ervaren." Er zijn ook kaarten naar het buitenland verstuurd, naar landen als Italie, Oostenrijk en de Verenigde Staten. Dus: wie weet? De actie wordt dit weekend nog eens onder de aan- dacht gebracht in het centrum van Schiedam en bij het Vlaardingse Zomerterras, een festival in het Hof.Met het toerisme in Schiedam gaat het eigenlijk wel goed, vindt Pillard en hij laat de cijfers zien van de groepsbezoeken. „In 1987 hadden wij er vijftoen waren we net begonnen met het promoten van toerisme in Schiedam. In het eerste halfjaar van 2001 hadden we 0 0 0 209 groepsbezoeken, en nu in het eerste halfjaar van 2002 zitten we op 261 groepen: een stijging van 24,88 procent." Het toegenomen toerisme in Schiedam heeft ook ze ker effect op de omzet van de on- dernemers in de binnenstad. De mensen die in de fluisterboot stap- pen, zullen ook heus wel wat ko pen in het centrum, zo werkt dat nu eenmaal. De komende maanden worden be- langrijk voor het toerisme in Schiedam. De maand September wanneer er in Schiedam vanalles wordt georganiseerd ('Vier Sep tember in Schiedam'), en later eind oktober, begin november, de ope ning van de Beneluxlijn.En dan te bedenken dat Schiedam pas laat in- zag dat het best wel toeristische potentie heeft, in 1986 werd pas door de politiek de ommezwaai ge maakt dankzij een initiatiefvoor- stel van het CDA, zegt Pillard. „Er is bij Economische Zaken verder ook een medewerkster toerisme, het leeft nu meer binnen het ge- meentelijk apparaat. Schiedam MM Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broers veld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Frank Willemse Vormgeving: JoopBeen Foto's Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schie dam kan de lezer elke woensdag voor de koopzondag op deze pagi na van het Centrum Management Schiedam vinden. Hierop wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schie dam...', waarin aandacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schiedamse Smaakmakers', waarin iemand die in het centrum werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en 'Valt 't in de Smaak?', waarin readies worden gepeild op het 'werk' van de geinterviewde Smaakmaker. Daarnaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centrum en wordt er elke maand een evenementenkalender opgeno- men. „Goedemiddag met 1-1-2 waarmee kan ik u van dienst zijn? Politie brandweer of am bulance?" „Politie graag. Waar vandaan belt u? Schiedam? 'n Ogenblik alstublieft, ik verbind u door met de politie." Onder- tussen loop ik met mijn draad- loze telefoon de vermeende winkeldief achterna. Hij wilde niet wachten op mijn verzoek om even een paar vragen te be- antwoorden in afwachting van de politie. Na circa 150 tot 200 meter hard achter de man aangerend te hebben, zegt de stem aan de te lefoon, „blijf aan de lijn, u wordt zo spoedig mogelijk te woord gestaan." Inmiddels is de reikwijdte van mijn draadloze telefoon niet meer toereikend en wordt de verbinding verbroken. Ik geef de moed niet op en blijf achter de dief aanlopen, ik merk dat mijn conditie wel enigszins moet worden opgevijzeld. „Houdt de dief houdt 'm" roep ik nog hard naar de men- sen die voor mij liepen en in derdaad er werd een poging on- dernomen door een jongeman om de man van ongeveer 35 jaar tegen te houden. Jammer maar helaas de winkel dief cq zakkenroller wist zich los te maken en zette het weer op het lopen. Nog steeds had ik de moed niet opgegeven. Hard lopend en hard roepend: „Houdt 'm houdt 'm", bleef ik hem achtervolgen. Het was ver der rustig op de haven. De dief en ik passeerden nog een rustig wandelend echtpaar dat waar- schijnlijk niet het idee had dat het hier om een serieuze zaak ging, niets vermoedend liepen zij zonder op of om te kijken verder. Bij de Appelmarkt brug zag ik de winkeldief de Hoog straat in rennen. Plotseling was er een mevrouw die zag hoe ik hard achter de man holde. Zij zei heel spontaan: „Hier neem m'n fiets maar even, dat gaat sneller!, ik woon hier op de Lange Haven." (Als deze me vrouw dit leest, zou ze dan nog even contact met mij op willen nemen Toch behoorlijk buiten adem zette ik mijn achtervolging nu per fiets voort. In de Hoogstraat op zaterdag middag waar veel mensen aan het wandelen wa ren fietste ik op zoek naar de dief. Hij moet een of andere winkel zijn ingegaan of in een van de steegjes zijn weg hebben gevonden, want ik was hem kwijt, nergens meer te zien. Jammer! De fiets is weer terug naar de aardige eigenares. Moe en met een rot gevoel ben ik weer naar de zaak gegaan. Direct weer met 1-1-2 gebeld, vervolgens de situatie uitgelegd en verteld dat mijn draadloze telefoon (de techniek) de ver binding verbrak. „Waar belde u ook al weer vandaan?" „Schie- dam." „Oja, 'n ogenblik a.u.b. dan verbind ik u door met de meldkamer van de politie' „Politie meldkamer." „Goede- middag, ik heb zojuist te maken gehad met een winkeldief, ik ben hem achterna gelopen en gefietst, maar ben hem uit het oog verloren. Ik heb een signa- lement misschien dat u een surveillance in de buurt hebt?" „Nou dat heeft weinig zin meer meneer." „Spreek ik niet met de meldkamer van de politie in Schiedam?" „Neen meneer, die hebben al sinds 1994 al geen meldkamer meer dat re- gelen wij hier nu in Rotterdam! „Mag ik dan het telefoon- nummer van de politie in Schie dam." Neen meneer dat heb ik niet." Gelukkig had ik nog een visite- kaartje van een Schiedamse agent, met het telefoonnummer van het hoofdbureau. Daar werd ik keurig te woord ge staan, en een kwartiertje later zaten twee vriendelijke agentes te luisteren naar mijn verhaal en zij zouden samen met hun col- lega's in de stad nog kijken naar de persoon die ik omschreven had. Dit waar gebeurde verhaal is misschien wel een kleinigheid. Maar de politie is met deze me- thode toch wel erg lastig bereik- baar. Op deze manier gaan mensen toch denkenbekijk het maar, ik bel geen politie meer!. Dat kan nooit de bedoeling zijn geweest van deze manier van communiceren. Laat het lokale politienummer weer terugko- men! Dat scheelt een hoop tijd en ergernis. Chris Coppens Wil en Frans van Eijk. Frans en Wil van Eijk zijn ras- echte Schiedammers uit de Gor- zen. Vrijdagmiddag om twee uur hebben ze boodschappen ge- daan. Ze zijn net terug van de bank waar ze geldzaken hebben geregeld voor hun vakantie. Frans (56 jaar) wacht in de Pas sage op zijn vrouw (54 jaar), die terugkomt met twee grote be- kers ijs met slagroom. „We gaan elke week langs bij La Venezia", vertelt hij terwijl hij een lepel ijs neemt. „Het leuke is dat wij al van kinds af aan hier komen snoepen, want dat is het hoor", zegt zijn vrouw. Het echtpaar Van Eijk woont in het Groeneweegje, dichtbij het cen trum. Daarom gaan zij nooit een kopje koffie drinken bij La Vene zia. Zij komen uitsluitend voor het lekkere ijs. „Thuis hebben we ook koffie", zegt zij een beetje zuinig. ,,Maar voor een Italiaans ijsje lo pen wij graag ook even 'om'. Ik ben gek op stracciatella en mokka, terwijl hij meer op frisse vruchten- smaken valt." „In onze verkeringstijd was La Ve nezia een ontmoetingsplaats voor jongeren", zegt Van Eijk. „Er werden veel afspraakjes gemaakt voor de deur van de ijssalon op de Broersvest. Voorafgaand aan een filmvoorstelling in het Passage Theater gingen wij altijd een ijsje bij La Venezia halen. Die kon niet ontbreken." Nu is La Venezia niet meer een ontmoetingsplaats, maar meer een ijssalon waar ijs van kwaliteit is te krijgen. „Het ijs is altijd vers en daar gaat het om", aldus Wil van Eijk. Zij kan het weten, want haar vader heeft jarenlang ijs verkocht op de Maasboulevard in Schiedam Zuid. Dit was weliswaar verpakt ijs van de Rotterdamse Melk In- richting (RMI), maar zij heeft ge- leerd om 'een goed ijsje te waarde- ren'. Het echtpaar Van Eijk is blij dat een oude zaak, zoals La Venezia nog bestaat. *Een luxe zekerheid in een snel veranderende wereld.* Toch gaat La Venezia met zijn tijd mee. Zij verkopen nieuwe smaken ijs en hebben de winkel uitgebreid met luxe ingerichte serre. In de ser- re kunnen de klanten terecht voor sorbets, koffie, lunches en diners. „Vroeger kon je nog de ijsmachi nes zien staan aan de raamkant van de Broersvest, waar de gele bak- ken van grootvader Belfi stonden te draaien en het ijs met een spatel uit de bakken werd gehaald", ver telt het echtpaar. En Frans van Eijk kan het weten, omdat hij zijn hele leven onderhoudsmonteur en in- stallateur is. Hij heeft zijn eigen in- stallatiebedrijf aan huis en is ver- baasd te horen dat grootvader Belfi de ijsmachines nog zelf maakte van afgedankte automobielonder- delen. „Dat kan ik waarderen", zegt Van Eijk. „Handwerk met liefde voor het product." Kinderen hoeven zich deze zo- mervakantie absoluut niet te vervelen. In allerlei delen van Schiedam wordt door Jeugdland 2000 leuke activiteiten voor de Schiedamse jeugd georgani seerd. Een Waterfeest wordt woensdag 31 juli georganiseerd, in het cen trum bij het Doeleplein. Het is een echte spetterdag voor de waterrat- ten en waaghalzen. Zo wordt er onder andere een tokkkelbaan van meer dan veertig meter aangelegd. Het is wel verplicht een zwemdi- ploma te hebben. Ook moeten de kinderen extra kleding meenemen, want ze krijgen zeker een nat pak. Donderdag 1 augustus wordt het een sportieve dag. Op de Maas boulevard wordt tussen 11.00 en 15.00 uur op de grasvelden een groot aantal zeskampachtige on- derdelen uitgezet. Het is ook mo gelijk om te stunten met speciale vliegers. Aan het einde van de dag wordt er nog iets spectaculairs in petto. Bij slecht weer wordt uitge- weken naar sporthal Zuid. Vlinders aan de struik, dat is het thema vrijdag 2 augustus in het Prinses Beatrixpark. Tussen 11.00 en 15.00 uur wordt er gestart vanaf kinderboerderij Het Hoefblad. Al les draait om vlinders deze dag. Er worden grote vlindermobiles ge maakt, vlinderlantaarns, vlinder- poppen en een vlindertuin. De kinderen moeten wel een eigen schoenendoos meenemen. Aan het einde van de dag worden een aan tal vlindertuinen geplant in de gro te vlindertuin van het park. Dan is het een tijdje rustig rond Jeugdland. Op dinsdag 27 augus tus speelt Theater Bloemensoep in Nieuwland op het Wibautpleineen try-out, aanvang 14.00 uur. Over deze voorstelling wordt nog niets gezegd. Een dag later, op woens dag 28 augustus is het Poldervaart- pret tussen 11.00 en 15.00 uur. De ze dag wordt het uithoudingsver- mogen van de Schiedamse jeugd uitgeprobeerd bij de Peldervaart ter hoogte van obs De Poldervaart. Er staan tokkelbanen, touwnetten enzovoort. Ook wordt er een wa- terlasergame georganiseerd. Het is aan te bevelen oude en extra kle ding mee ten nemen. Voor de wa- teronderdelen is een zwemdiploma verplicht. Donderdag 29 augustus is er een avontuurlijke ontdekkingstocht dwars door het centrum van Schie dam, de start is op het Stadserf- plein on 11.00 uur. Het slotfeest is op vrijdag 30 au gustus in de Margriethal, met hoogtepunten uit het zomerpro- gramma.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 13