maasstad wijk ■■N& kort Zeker uw si gordijnstof! V~A-' ^HPJES ZONDAG 4*mLl Nederland in jaren twintig in ban van 'Cooperatie Ideaal' PENSIOENBREUK? Tjiverii KASSAKORTING* krant netel het gewin maar om het gezin' 'Stenen behang' in Streekmuseum Jan Anderson Woontextiel VERINGMEIER 'Niet om 3-gangen menu €20 www.vapensioenbreuk.nl assortiment Woensdag 31 juli 2002 maasstad kerk weekbladen SCHIEDAM De tentoonstelling van hetNationaal Cooperatie Museum Schiedam geeft een overzicht van het Cooperatie Ideaal in Nederland. Ambachten, afgebeeld op tegels. diner cafe SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Postbus 373, 3100 AJ in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hier- voor is: (010) 4004 366. Berichten voor de krant van woens dag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Graauwe Hengst Koopzondag WONINGINRICHTING MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO BIJ FORMIDO ROTTERDAM MATHENESSERSTRAAT OP HET GEHELE Omdat je huis nooit af is. 4 t*Ll Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. dr. P. Buitelaar Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. Cand. P.C. Zorge (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds G. de Lang. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk Gesloten De Ark, Hargplein. 9.30 uur. ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur, ds. L.G.Bos Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek zo 10.30 uur, ds. C.A. Philipse. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur br. R. van Wetten 16.30 uur. br. A.J. Van't Hoff. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. leesdienst. 17.30 uur. ds. D.J. van Vuuren. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. ds J. A. Roskam. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur, euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur, euch. viering zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. he- renkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds A.J. Wtenweerde Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. v/d Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. za. 10.00 uur. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/mvr. 08.30-17.00uur DIRECTIE: R. M de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties totmaandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 J Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H Mulder Telefoon 0104004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Totmaandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. Door Stella Schaper SCHIEDAM - De vitrines staan volgepakt met talloze HaKa (handelskamer) producten uit de tijd dat het cooperatie Ideaal in Nederland hoogtij vierde. Het is een kleurrijk geheei van verpakkingen. Menig verzame- laar kan hier jaloers op zijn. Oude beschuitbussen, koffiekis- ten, stukken zeep, meubelwas en ailerlei vlaggetjes en promo- tiemateriaai van de Coop zijn te zien. De tentoonstelling geeft een overzicht van het Coopera tie Ideaal in Nederland. Het cooperatie ideaal ontstond in 1844 in Engeland als reactie op de miserable omstandigheden waarin arbeiders werkten en leef- den. De combinatie van vereni- ging en bedrijf moest aan de slechte arbeidsomstandigheden een einde maken en grondslag vormen voor een rechtvaardige maatschappijHet komt erop neer dat consumenten en arbeiders ge- zamenlijk eigenaar werden van de bedrijven, winkels en fabrie- ken. De cooperatieve winkels verkochten artikelen, geprodu- ceerd in eigen fabriek. Consu- ment en arbeider maakten zelf uit welk deel van de winst gebruikt werd voor de uitbreiding. 'Niet om het gewin, maar om het ge- zin', luidde de slogan uit die tijd. De tentoonstelling bestaat uit vier vitrines vol met levensmiddelen, boeken en vlaggetjes van de Co operatie en is verdeeld in dtie on- derdelen, namelijk de jeugdbi- bliotheek, Cooperatie als vereni- ging en HaKa - Cooperatie artike len. Het eerste onderdeel toont een collectie boeken, die in de ja ren twintig van de vorige eeuw op spaarpunten van producten van de Rotterdamse Handelskamer bij elkaar konden worden gespaard. Met de spaarpuntenactie wilde de Cooperatie de arbeidersjeugd aan het lezen krijgen. De cooperatie verzorgde ook zelf een deel van de kinderlectuur, omdat het kind een belangrijke rol speelde in de cooperatie. Boe ken zoals: 'Met een kwartje de wereld rond', 'Het luie jongetje' en 'Sterk en trouw'. Er werd voor kinderen veel georganiseerd. De toekomst lag immers in hun han- den. Het tweede omvat informatie over de cooperatie als vereniging. Foto Roger van der Kraan. In Nederland waren veel zelfstan- dige Cooperatieve verenigingen. Een cooperatieve vereniging is een bedrijfsvorm die bepaalde groepen in het economische orde te corrige- ningveld tussen de plaatselijke verenigingen en hun centrale or- ganisatie. Zowel in de fase van de opkomst als in die van de onder- gang speelde deze organisatori- Het ren. museum heeft zich vooral ge- richt op de verbmikscooperaties. Bij dit alles was er altijd een span- sche tweedeling een belangrijke rol. De spectaculaire groei van de cooperatie in Nederland kwam door de groei van productie be drijven nabij Utrecht en de toene- mende invloed van het HaKa merk. In Rotterdam was onder andere een meelfabriek, een koffie- branderij en theemeleerde- rij gevestigd. Het Nationaal Cooperatie Muse um Schiedam bestaat dit jaar 25 jaar. Het is gevestigd in een rao- numentaal pand aan de Lange Haven. De ingang van museum is een authentiek buurtwinkeltje, bekend in Schiedam als 'het oude snoepwinkeltje' met ouderwets snoepgoed en een keur aan ver pakkingen. De tentoonstelling het 'Cooperatie ideaal in Nederland' is tot 21 augustus te zien in de ge- meentebibliotheek op het Stadserf. Hoe dikker de tegel, hoe ouder hij is, en duurder WATERWEG - Wat zouden ze toch doen? Twee jongetjes zijn in de weer met een touwtje, zo lijkt het. Maar het blijft ondui- deiijk. Jan Anderson van het ge- lijknamige Streekmuseum is er inmiddels achter gekomen. Hij kijkt naar het zeventiende eeuw- se tegeltje dat ooit in een huis een plintrand sierde. Aan het touwtje hebben de jongens -zeg maar kwajongens- een zuig- leertje bevestig en trekken zo de stenen uit de straat. Niet echt leuk natuurlijk als je als wandelaar nietsvermoedend in zo'n gat stapt. 'Stenen behang', heet de nieuwe tentoonstelling van Streekmuseum Jan Anderson. Anderson heeft ja- renlang tegeltjes verzameld, en de meest bijzondere liggen nu uitge- stald in het museum. Tegeltjes werden aanvankelijk vooral gebruikt als plintrand. Hier- mee werd verkomen dat de muur tijdens het moppen van de vloer vochtig werd. A1 vrij snel werden de tegeltjes versierd. De tentoon stelling laat een foto zien van het bekende schilderij van Vermeer zien, het Melkmeisje. Onderaan de muur zie je heel duidelijk de tegel tjes, en de motieven zijn ook goed herkenbaar. De huizen waren tot de zestiende eeuw meestal van hout, en de eer ste stenen die in de gewone huizen opdoken. De expositie laat haard- stenen zien uit de zestiende eeuw, waaronder een Vlaardings exem- plaar uit 1628 uit de Landstraat. De haardstenen moesten voorkomen dat het haardvuur al te uitbundig werd. Toch brandden er veel hou- ten huizen af. Later, toen meer mensen het zich konden veroorlo- ven om stenen huizen te bouwen, kwamen de tegels in zwang. De tentoonstelling laat zien hoe de leaelv tegels gemaakt werden. De tegels werden gedroogd op pinnetjes op de hoeken, en dat zie je ook als je goed kijkt. Het zijn echte spelde- prikjes, die soms werden wegge- werkt met motieven van bij en of bloemen. Het zijn thema's als de visserij, de bijbel, boerenleven en ambachten die op de tenoongestelde tegels staan. Een veel voorkomende bij- belse voorstelling is het hoofd van Johannes de Doper, de wonder- baarlijke visvangst en de kruisi- ging van Jezus. Hierdoor leerden de bewoners en de kinderen me- teen wat over de bijbel, in een tijd dat het analfabetisme nog wijd ver- spreid was. Interessant zijn de tegels die wat vertellen over de ambachten. Een Paola Raymond Vlaardingerstraat 17 3111 BP Schiedam tel/fax (010) 27 34 766 http://www.dinercafedelokatie.nl e-mail: info@dinercafedelokatie.nl 24-uurs FAX-info: 0900 -1091019 tegel laat de rattenvanger zien. Op zijn schouder rust een stok waar- aan een stuk of tien dode ratten hangen. Leuk is de tegel waarop een liedjesverkoper staat afge beeld. Voor een cent verkocht hij rolletjes waarop de liedjes stonden. Het meest gewild zijn de gekleurde tegels, en Anderson heeft er aardig wat van verzameld. Enkele tegels laten tulpen zien, in de tijd dat er in de Nederlanden een enorme tul- penmanie was en er flink in werd gehandeld en gespeculeerd Niet altijd zijn de tegels echt mooi. Een onbekende ontwerper fabri- ceerde een paard, dat ooit in een boerderij in de muur was beves- tigd. Alleen is het hoofd wel heel curieus afgebeeld. Dat geldt ook voor de leeuwen en de olifanten, dieren die je in de zeventiende en achttiende eeuw normaal gespro- ken nooit van je lieven zou zien. Het is best mogelijk om ook nu een Foto Roger van der Kraan aardige collectie tegels te verzame- len, tegen betaalbare prijzen. An derson laat zien waar je op moet letten als je besluit een antieke te gel te kopen. En daarbij geldt: hoe dikker de tegel, hoe ouder en duur der hij is. Streekmuseum Jan Anderson is ge vestigd aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen. Geopend elke zater- dag van 14.00 tot 16.00 uur. Te- vens geopend elke eerste zondag van de maand, eveneens van 14.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM - Leon Elias Ar tists Random spelen aanstaande donderdag in het Podium Cafe 'De Graauwe Hengst' met een nieuwe samenstelling, geselecteerd uit zijn talloze muzikale vrienden. Aan- vang 21.30uur. SCHIEDAM - Het is koopzondag aanstaande zondag in de Nieuwe Passage. De meeste winkels zijn geopend van 12.00uur tot 17.00uur. Een goede gelegenheid om te profiteren van vele oprui- mingsaanbiedingen. Naast prachtige meubelen en een goed advies kunt u bij Woonfacet ook terecht voor een complete collectie woontextiel: gordijnstof- fen, tapijt en vinyl. Er is rekening gehouden met ieders smaak, zodat u er zeker kunt slagen. Voor uw gehele interieur: Woonfacet, zeker uw stijl St. Liduinastraat 52 3117 CT Schiedam Telefoon 010-426 01 93 Volop gratis parkeergelegenheidl DONDERDAG KOOPAVOND ^Vieudionst Rijnm0f)d De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Stank van kippenmest Woensdag 24 juli ontving de meldkamer van de DCMR van half tien 's morgens tot twee uur's middags zeven klachten uit Rockanje over een doordringende, misselijkmakende stank. Uit onderzoek van de uit- rukdienst van de meldkamer bleek dat het uitrijden van kippenmest in de omgeving van de Achterstrijpseweg in Westvoorne de stank veroor- zaakte. De stankoverlast is doorgegeven aan de Algemene Inspectie Dienst (AID) en de milieupolitie. Deze laatste heeft de verootzaker van de klachten opdracht gegeven om de kippenmest zo snel mogelijk om te spitten. Oliestank na aanvaring Eveneens op 24 juli vond een aanvaring plaats tussen een gasolietanker en het bunkerstation aan de Flartelmond. Een bunkerstation is een drijvend tankstation voor de binnenvaart, Uit het beschadigde bunker station liep ongeveer vijftienduizend liter rode gasofie in het water. Als gevolg van deze morsing ontving de meldkamer vanaf kwart over tien tot vroeg in de avond tien klachten over oliestank. Negen klachten kwamen uit Spijkenisse en een uit Hoogvliet. De bavendienst heeft een oliescherm uitgelegd waarna de AVR de ofle heeft opgeruimd. Vislucht Een derde probleem diende zich 24 juli tussen zeven en tien uur 's avonds aan. Vijftien klachten kwamen binnen uit Maassiuis. Bewoners klaagden over stank van (rotte) vis en kattenpis. Onderzoek van de uitrukdienst wees uit dat Caldic Europoort de klachten veroor- zaakte. Het bleek dat het productieproces haperde. Daarom werd een onderhoudsstop ingelast. Fliervoor werd een deel van de productie- installatie opengemaakt om met water te reinigen. De stoom die hierbij vrijkwam, gecombineerd met afvalstoffen, veroorzaakte de stank- klachten. De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. ZONDAG 4AUGUSTUS GEOPEND VAN 12.™ 16.00 UUR! LRU"***0- 10% BOTTEROUtSf DUK Uitgezonderd folder- en/of I act'eaanb'ec*'n9en- s J Alleen geldig op 4 augustus bij Formido \^\N^ Rotterdam, Nw. Mathenesserstraat. Formido Rotterdam Nw. Mathenesserstraat 35 Tel.: 010-427 03 81 Openingstijden: maandag t/m vrijdag: 9.00-21.00 uur zaterdag: 9.00-17.00 uur zondag 4 augustus: 12.00-16.00 uur Hoeveel miljoenen hebben ze er wel niet in gestoken? In die fiets- buis van de tweede Beneluxtunnel? Was niet gratis hoor, dat weet ik wel zeker. Met veel tam tam werd 'ie dan ook geopend, want fietsen is in (natuurlijk was er ook nog een tunneltje extra voor de auto's aangelegd). Maarre.... ik word er dus echt niet goed van.... Elke ochtendmoet ik steeds maar weer bij het stoplicht voorbij het nieuwe metrostation Vijfsluizen als gids optreden. Gratis he, daar word ik niet voor be- taald. „Weet u misschien waar die beroemde jxetstunnel is?" Som- mige werknemers op de fiets hebben het inmiddels opgegeven en zijn weer in de auto gestapt. En weer moet ik het uitleggen, en ook uitleggen waarom ergeen en- kel bord te vinden is. Hoewel, uitleggen.... dit valt natuurlijk niet uit te leggen. Geen enkel bord te zien, of hij is zo kunstzinnig neergezet dat hij onvindbaar is. Hjalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3