Milieu wordt continu door DCMR door Ank Herstel fotos Rob Kamminga Landbouw Waarschuwing Meldkamer REGIO - De provincie Zuid-Holland en de Rijnmondgemeen- ten hebben ruim 25 jaar geleden een unieke samenwerking tot stand gebracht: de DCMR Milieudienst Rijnmond. De milieu- problemen worden aangepakt door intensieve samenwerking tussen alle betrokken overheden, bedrijven en milieu-organi- saties. In een gebied waar meer dan een miljoen mensen dicht bij een wonen leidt een grote concentratie van allerlei bedrij- vigheid regelmatig tot milieuhinder. 'We hebben graag dat de mensen bellen wanneer ze klachten hebben' 1111111 MH iii H Hi Schiedammers pakten in een jaar tijd 2454 keer de telefoon om de meldkamer te bellen, 1776 keer in verband met lawaaioverlast. klachten zoals een brand in een loods van Kemira Europoort in april 1999; deze brand veroorzaak- te stank in Hoek van Holland. Het overzicht van de milieuklach- ten in 1999 toont duidelijk dat DC- MR ernaar streeft het aantal klach ten zo laag mogelijk te krijgen door overlast te voorkomen en te verhelpen. Kwamen erin 1997 nog 25.157 klachten bij de meldkamer binnen, in 1999 waren dat er 19.850. De minste klachten kwa men van de inwoners van Krimpen aan de IJssel, zij hadden 76 keer een melding waarvan 24 keer la waaioverlast. Schiedammers daar- entegen pakten 2454 keer de tele foon om de meldkamer te bellen, 1776 keer met lawaaioverlast. Een aparte categorie vormt de landbouw. Er wordt door het pu- bliek nogal eens geklaagd over de lucht die gieren het uitrijden van mest) op het land veroorzaakt. Er is een nationale regelgeving voor de mestopslag en het uitrijden en onderwerken van mest. Met name de ammoniakuitstoot wordt hier- door beperkt. De klachten over de geur van de mest komen voorna- melijk voor, in de daartoe bestem- de peri odes. Landelijk gezien kan Milieudienst geeft vergunningen af en houdt toezicht op de handha- ving van de wet milieubeheer. Niet alleen de grote industrieen hebben met DCMR Milieudienst te maken maar ook kleine ondernemers zo als bakkerijen en restaurants. De meldkamer is continu bereikbaar voor de inwoners van Rijnmond om klachten over het milieu door te geven. De medewerkers doen al- lemaal gevarieerd werk en het wer- ken op de meldkamer is maar een onderdeel daarvan. Croese: „We doen vaak het eerstelijns onder- zoek en proberen te achterhalen waardoor een klacht wordt veroor zaakt. We maken dan rapport op en schrijven soms proces-verbaal uit. Deze gecombineerde en afwis- selende functie zorgt dat je precies weet hoe het er op een bepaald ter- rein uitziet. Je hebt bij de meldin- gen vaak je voorstellingsvermogen nodig." Behalve de meldingen van particulieren komen er op de meld kamer ook telefoontjes van bedrij- ven die verplicht zijn om aan te kondigen als ze gaan fakkelen, een fabriek opstarten of stoppen, over- lopers hebben of andere verontrei- nigingen melden. „Vooral het fak kelen ziet er soms bedreigend uit" weet Croese. Die vlammen kunnen soms wel 50, 60 meter hoog zijn. Dat is vanaf deze verdieping trou- wens ook goed te zien." Om 23.07 uur gaat de telefoon voor de eerste keer tijdens deze dienst. Het is een mevrouw die ge- luidsoverlast meldt van de trein die over de Calandbrug bij Rozenburg gaat. Croese handelt de klacht net- jes af en noteert alle gegevens. Tijd, naam, plaats, soort klacht, en- zovoorts. Wat zijn eigenlijk de meest voorkomende klachten bij de meldkamer? We krijgen jaar- lijks 20.000 klachten en geluids- klachten, en dan met name vlieg- tuiglawaai zijn de meest voorko mende klachten", beweert hij met stelligheid. „Vroeger waren er veel meer stankklachten, dat is nu een stuk minder geworden door actief onderzoek van DCMR Milieu dienst naar de bronnen. Het gemid- delde bedrijf wil geen klachten. We merkten in het verleden wel dat Shell-mensen die in Pernis klachten hadden over de stank, niet wilden klagen omdat ze zelf bij Shell werkten." De avond kabbelt rustig voort en de vraag werpt zich op of de medewerkers die hier 's nachts in hun uppie zitten in de rustige uurtjes niet een tukje kun nen doen. „In tegendeel", werpt Croese op, „Er is 's nachts veel werk te doen op administratief ge- bied. Alle klachten van de dag moeten uitgedraaid worden uit het systeem. Er bellen bedrijven met meldingen en vooral om 23.00 uur beginnen de particulieren te bellen. Dat komt omdat de mensen dan hun hond uit gaan laten en als ze dan wat ruiken dan bellen ze." Op deze avond blijkt het nergens te stinken want het blijft erg rustig aan de telefoon. Een goede gele- genheid om eens te vragen wat er allemaal voor apparatuur op de bu reau's staat. In de computer wor den de klachten en meldingen van de bellers opgeslagen, de gesprek- ken worden bovendien opgeno- men. De telefooncentrale is zeer geavanceerd; met een druk op de knop kan er verbinding gelegd Stank, stof, lawaai, bodem- en waterverontreiniging. Op basis van de wet Milieubeheer geeft DCMR vergunningen af en controleert of bedrijven zich aan de regels houden. Inwoners van Spijkenisse, Hoogvliet, Pernis en Albrandswaard hebben soms stankoverlast van olie- en aardgasgeur. Hiernaast wordt het gieren door boeren ook regelmatig gemeld. De gebrande koffielucht is afkomstig van de waterzuivering van raffina- derij Nerefco in Europoort. De pa- tatlucht is afkomstig van het aard- appelverwerkingsbedrijf Farm Frites in Oudenhoorn. Inwoners van Spijkenisse, Hoogvliet, Pernis en Albrandswaard hebben soms stankoverlast van olie- en aardgas geur. Deze lucht is afkomstig van Shell. Aluchemie is verantwoorde- lijk voor klachten over kolendamp. In de hoek van Berkel-Rodenrijs, Er zijn vijf waarschuwingscodes voor luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied. Deze geeft de DCMR uit wanneer de verwachte meteorologische condities zodanig zijn dat ophoping van verontrei- nigde stoffen in de atmosfeer mo gelijk is. Code 1 is een voorwaar- schuwing voor bedrijven. Deze co de wordt vaak gegeven als het mooi en windstil weer is. Er vormt zich een zogenaamde inversielaag in de lucht waaronder de uitgesto- ten lucht blijft hangen. Hierdoor ontstaat dan smog of stank. Bij co de 2 worden maatregelen geno- De medewerkers doen allemaal gevarieerd werk en het werken op de meldkamer is maar een onderdeel daarvan. gaande maatregelen te nemen. Co de 5 geeft aan dat er na een code- periode geen code meer van kracht is. In 1999 is in de maand januari tweemaal de stankcode 2 voor de grote industrie uitgegeven. Tot en met 7 September van dat jaar werd de stankcode 1 viermaal gegeven. De inwoners van Voorne Putten meldden in 1999 regelmatig geu- ren als een patatlucht, een gebran de koffielucht of een rotte vislucht. Bergschenhoek en Bleiswijk heb ben de bewoners veel lawaaiover last van Rotterdam Airport en ver- spreidt het GFT-verwerkend be drijf Leeuwenakker regelmatig een rottingslucht. De bewoners in Overschie klaagden over geur- overlast Van het varkensslachthuis en van Speelmans oliefabrieken. Na onderzoek bleek dat er bij deze bedrijven geen afwijkingen zijn gevonden in het productieproces. Natuurlijk zijn er ook incidentele ..C- Een grote gedetailleerde kaart van het gebied wordt gebruikt om te plotten waar een bepaalde klacht vandaan kan komen. de agrarische sector door het uit- voeren van milieumaatregelen, bij- dragen aan het bestrijden van kli- maatverandering, verzuring, ver- mesting, bodem- en waterveront reiniging en verstoring van de mi- lieukwaliteit. In 1999 kwamen er 339 klachten binnen bij de meldka mer die betrekking hadden op overlast van de landbouw. Er is de laatste jaren een tendens gaande dat boeren meer ecologisch verant- woord te werk gaan. Bovendien worden er steeds meer bestrij- dingsmiddelen ontwikkeld die minder schadelijk zijn voor het mi lieu en die beter afbreekbaar zijn. De meldkamer is het punt waar particulieren 24 uur per dag te- rechtkunnen voor vragen en klach ten. De medewerkers onderzoeken de klacht en nemen contact op met de buitendienst om het probleem op te lossen. De meldkamer is in- dertijd begonnen met studentenen inmiddels is het fenomeen 'meld kamer' in de Dikke van Dale opge- nomen. Het is 23.00 uur als de me- dewerker van de meldkamer van DCMR Milieudienst Rijnmond wordt afgelost door zijn collega. Danny Croese laat met een druk op de knop het complete bureau in de meldkamer zakken zodat dat is aangepast aan zijn lengte. Hier moet hij tot 08.00 uur aan werken. Zijn collega Theo gaat nu naar huis maar heeft wel achterwacht. Met de semafoon op zak is hij altijd be reikbaar. Hoewel het gebruik van een mobiele telefoon voor de hand ligt wordt daar weinig gebruik van gemaakt omdat deze telefoons vaak niet gebruikt mogen worden op de terreinen van de industrieen. Bovendien zijn in geval van cala- miteiten de mobiele telefoonnetten vaak overbelast. De dertien mede werkers van de DCMR Milieu dienst Rijnmond die op de meldka mer werken, hebben volgens een rooster zeven nachtdiensten per dertien weken; vier doordeweeks en drie in het weekeind. DCMR ten de mensen alsjeblieft bellen als ze een klacht hebben. Sommige mensen beginnen zich te veront- schuldigen. Dat is nergens voor nodig. We zitten er voor en we zijn blij met de klachten. Bedrijven we- ten soms zelf niet dat ze overlast veroorzaken", aldus Croese. Aan een van de wanden hangt een grote kaart van het gebied met daarop een groot aantal zwarte punten. Croese legt uit hoe het systeem werkt: „Kijk, de zwarte punten zijn vaste meetpunten op bijvoor- beeld kruisingen van straten." Hij pakt een aantal plastic vellen met daarop lijnen en legt een vel op een zwart punt op de kaart. „Stel dat er ergens gevaarlijke stoffen ontsnap- pen. Aan de hand van de gegevens zoals windrichting- en snelheid en soort stof is een bepaalde mal van kracht. In overleg met de chemisch adviseurs die ter plaatse bij de meetpunten staan leggen we hier een mal op de kaart en dan kunnen we precies zien welk gebied in de gevarenzone terechtkomt en wat voor maatregelen we moeten ne men." Inmiddels is het 00.08 uur en de te lefoon gaat zowaar weer. Iemand klaagt over lawaai in de Waalha- ven. Croese noteert de gegevens. Als hij de telefoon neerlegt zegt hij: „Dit staat op de prioriteiten- lijst. Als er meer klachten over ko men dan gaat het naar het bureau 'handhaving'. Bij twee klachten over hetzelfde voorval wordt er ac- tie ondernomen." Het blijft verder rustig zodat Croese zich aan de ad- ministratie kan wijden. Hoe er- vaart hij de nachtdiensten zelf? Ik vind het psychisch zwaar, ik sport graag en ik merk dat het in de periode van de nachtdienst minder gaat. Eten doe ik nooit tijdens de nachtdienst, ik gebruik een late lunch en als ik thuiskom ga ik ge- lijk slapen. De kinderen mogen dan ook geen vriendjes mee naar huis nemen. Het is niet mijn favo- riete dienst. Ik heb het liefst de middagdienst." Wie een melding heeft op het ge bied van stank, geluid, stof of an dere overlast kan dag en nacht bel len met nummer 010-4733333. De melding wordt geregistreerd, de medewerkers van DCMR onder zoeken de oorzaak en indien moge lijk wordt de oorzaak weggeno- men. Zo niet dan worden de gege vens aan de desbetreffende be- voegde instantie als politie en ha- vendienst doorgegeven. Stank, stof, lawaai, bodem- en waterverontreiniging. De Wet Milieubeheer speelt een belang- rijke rol in het hanteren van de spelregels om dit te voorkomen. Op basis van deze wet geeft DC- MR vergunningen af en contro leert of bedrijven zich aan de re- gels houden. Daarnaast geven zij bedrijven adviezen en meten zij voortdurend de kwaliteit van het milieu. Er werken ruim 400 mensen bij DCMR. DCMR is ook het landelijke infop- unt voor de ongevallen met ge vaarlijke stoffen. Een keur aan chemische adviseurs kan bijstand verlenen in geval van calamiteiten. De bedrijfsautos waarin deze che mische adviseurs rijden zijn volle- dig aangepast aan de eisen van de ze tijd. Een aantal laptops met alle informatie die nodig is en met aan- sluiting op internet, zorgt ervoor dat snel en accuraat belangrijke in formatie verzameld kan worden. Het 'global positioningsystem' geeft de bestuurder zekerheid over de gekozen route. Daarnaast bevat de auto nog spullen als een veilig- heidspak, laarzen en schoon- maakspul. men. Bij code 3 worden extra maatregelen genomen en bij code 4 gaat advies uit aan de Commissa- ris van de Koningin om verder- worden met politie, brandweer en overige hulpdiensten, middels de zogenaamde conferentieschake- ling. Maar ook een rechtstreekse lijn met politie, brandweer, haven- dienst en Rotterdam Airport. Op vijf plaatsen in de regio - Hoek van Holland, Rozenburg, Geulhaven, Lekhaven en Poortugaal - staan meteostations. Hiermee kan de windrichting en de windsnelheid worden gevolgd. Op een monitor kan zo precies het 'weer' op deze plaatsen worden gevolgd. Een front zie je als het ware overko- men. In geval van calamiteiten is het uitermate belangrijk om te we- binnen niet. De mensen die daar werken hebben bovendien vaak een soort 'geurenblindheid'. Soms willen bedrijven niet toegeven dat ze iets gedaan hebben." Terug naar het bureau: faxen die zijn aangesloten op het nationale noodnet, een mobilofoon, allerlei klappers met informatie en tele- foonnummers. Nog een monitor, ditmaal met het RANOMOS Meet- systeem. (Rotterdam Airport Noise Monitoringsystem). Er zijn 6 vaste geluidsposten opgesteld in het Rijnmond gebied die als doel heb ben de geluiden van vliegtuigen te meten. Het meetsysteem is onder- De telefooncentrale is zeer geavanceerd; met een druk op de knop kan er verbinding gelegd worden met politie, brandweer en overige hulpdiensten. ten uit welke hoek de wind waait. Een grote gedetailleerde kaart van het gebied wordt gebruikt om te plotten waar een bepaalde klacht vandaan kan komen. Als er stank klachten komen dan moet de geur zo precies mogelijk omschreven worden. Aan de hand hiervan we- ten de medewerkers soms al bij welke fabriek ze moeten gaan zoe- ken. Bij stankklachten gaan de me dewerkers van de buitendienst, de uitrukdienst, op pad. Croese: „Ze gaan het terrein op en met de wachtchef praten, de parameters beoordelen en proberen de bron te vinden. Uiteindelijk hopen ze een oplossing te vinden. De mensen van de uitrukdienst zijn echte speurneuzen. Bij sommige fabrie- ken ruikt het rondom wel, maar meer gekoppeld aan de klachtenre- gistratie van DCMR, de vluchtge- gevens van Rotterdam-Airport en de radar- en vliegplanberichten van de luchtverkeersleiding op Schip- hol. Het doel van dit systeem is om inzicht te krijgen in de vliegtuigbe- wegingen en de daarbij horende geluiden. Door het grote aantal klachten van de afgelopen jaren is inmiddels bereikt dat er 's nachts niet of minder gevlogen wordt. Volgens een overzicht met gege vens over milieuklachten waren er 10.899 lawaaiklachten over Rot terdam Airport in 1997. In 1999 waren deze klachten teruggelopen tot 7427. Klagen helpt dus wel de- gelijk. Dat is ook wat de medewer kers van de meldkamer niet ge- noeg kunnen benadrukken. La-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 16