maasstad t Stadiontochten Botlektocht Moderne vloot met vier schepen Dagtocht Deltawerken Dagtocht Stormvloedkering-Europoort [Tdp©! l\ Rondvaart Reserveren Events Ook een dagje Stormvloed- kering behoort bij Spido tot de mogelijkheden. De Storm- vloedkering is inmiddels al beroemd geworden en is een bezoek meer dan waard. De dagtocht begint 's ochtends om half elf en voert langs in- teressante plaatsen als Delfs- haven, Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis. Bij de Stormvloedkering volgt een door een gids gegeven rond- leiding en een filmvoorstel- ling. Vervolgens wordt ver- der gevaren over de Nieuwe Waterweg en, na Hoek van Holland, het Calandkanaal. De passagiers kunnen uitge- breid het Europoortgebied langs zien komen, inclusief de grote containerterminals van de ECT waar schepen met wel 8000 containers aan boord worden gelost. Op de terugweg vaart u over de Nieuwe Waterweg naar de Beneluxhaven, waar de veer- schepen van P&O te vinden zijn. Verder voert de reis langs de Verolme werf, de Eemhaven en tenslotte de Rijnhaven. Na afloop hebben de passagiers een uitgebreid beeld van de Rotterdamse ha ven en de Stormvloedkering. De Deltawerken hebben Ne derland internationale roem bezorgd. Het uitgelezen doel dus voor alweer een dagtocht van Spido. Elke woensdag wordt onderweg over maar liefst zeven verschillende ri- vieren gevaren om de Delta werken te bereiken. Het be gint met de Nieuwe en de Zowel de Stadiontocht als de dagtochten naar de Stormvloedkering en de Deltawerken vinden alleen plaats in de perio- de van 1 juli tot en met 31 augustus. Reserveren is voor al deze tochten noodzakelijk. Telefoon (010)2759991. Oude Maas. Na de prachtige natuurlijke oevers van de Oude Maas vervolgt het schip zijn weg over het Spui. Via het Ha- ringvliet vervolgt de tocht langs het oude vestingstadje Hellevoetsluis. Dan komt de Haringvlietdam in beeld: een imposant onderdeel van de Deltawerken. Na de Vol- keraksluizen en het Haring- vlietvaart het schip langs Willemstad over het Hol lands Diep en uiteindelijk de Dordtse Kil. De rivier de Noord vormt het laatste tra- ject van deze dagtocht. Onderweg wordt nog even een stukje Lek meegepikt, waar het de molens aan de wereldberoemde Kinderdijk zijn te zien. Na afloop van deze dagtocht heeft elke pas- sagier een boeiend beeld van de vele landschappen en de rivieren die zijn bevaren. L CX28 Spido, meer dan alleen een rondvaart door Dik Vuik ROTTERDAM - Spido is in de Rotterdamse haven lang- zamerhand een spreekwoor- delijk begrip geworden. Wie is er nooit meegevaren, al was het maar met een oom of tante van buiten de stad? Het rondvaartbedrijf biedt echter veel meer dan het traditionele tochtje door de haven. Sinds haar ontstaan heeft Spido zich ontwikkeld tot een veel- zijdige attractie, met tal van gespecialiseerde mogelijkhe- den. De naam 'Spido' is oud. Ouder dan menigeen denkt, want de eer- ste havendienst onder de naam Spido vond al in 1919 plaats. Fop Smit, de grondlegger van het hui- dige Smit Internationale, was de initiatiefnemer. Kleine motorboot- jes onderhielden toen vaste dien- sten tussen verschillende plekken in de haven. Het waren de opvol- gers van de vroegere roeiers van 'De Eendracht', de mannen die in hun wankele bootjes trossen tussen schepen en kades vastlegden. Spi do zette ook voorlopers van de hui- dige watertaxi's in, voor dag- en nachtverbindingen naar zee- en ri- vierschepen. Toerisme was nog niet het doel voor de activiteiten in die eerste jaren. Dat veranderde in 1931. Het vlieg- veld Waalhaven trok tal van dag- jesmensen. Het vliegveld lag ech ter buiten de stad en Spido zorgde er voor dat bezoekers van het vliegveld over het water hun doel konden bereiken. Tegelijkertijd bleef Spido bedrijfsmatige dien- sten aanbieden, zoals het zoge- naamde 'volkvaren': medewerkers van grote havenbedrijven als Ver- olme en de RDM werden 's och- tends en 's avonds naar en van hun werk vervoerd. Bovendien ver- zorgde Spido postvervoer. De ha- venpostdienst zorgde er voor dat heel wat zeelieden hun brieven be- zorgd kregen. Uiteindelijk heeft het toerisme bij Spido echter toch de overhand gekregen. Rondvaart- schepen varen intussen al decennia door de vele havens die Rotterdam rijk is. Dagtochten, bedrijfsfeesten, presentaties of recepties: het kan allemaal. Inderdaad: de naam Spi do staat voor veel meer dan alleen maar een rondvaart. Afvaartplaats: aan de voet van de Erasmusbrug Centrumzijde) E-ma il:spido spido.nl Internet: www.spido.nl De gewone Havenrondvaart van Spido duurt 75 minuten en voert u langs alles dat op en om het Water leeft. Het is een belevenis op zich om de wer- ven, dokken en kades van dichtbij te zien. U voelt u deelnemer aan het drukke vrachtverkeer van zee- en bin- nenvaartschepen op een ri- vier, die Rotterdam tot voile glorie heeft gebracht. Met ingang van 1 november start Spido weer met haar Midweek Rondvaart. Op elke woensdag kunt u om 14.00 aan boord stappen. Dan wordt de Skyline van Rotterdam en het Botlekgebied bezocht en kunnen de passagiers zich on- derweg overtuigen van de ver- rassende architectuur die Rot terdam rijk is. Per volledig be- talende volwassene kan een kind gratis mee. Rondvaartinformatie: tele- foon (010)2759988. Rotterdam en Feyenoord: ze zijn onlosmakelijk met elkaar verbon- den. De club van Rotterdam-Zuid heeft dit jaar haar derde Europese beker binnengehaald. De Stadion- tocht van Spido laat u zowel met de Rotterdamse Skyline als met stadion De Kuip en het 'Home of History' van Feyenoord kennis maken. In twee en een half uur geeft Spido zo de gelegenheid om de andere kant van Rotterdam te leren kennen. Zowel langs de oe- vers van de Maas als in het mooiste voetbalstadion van Nederland, waar een gids tal van anekdotes over Feyenoord en het stadion ver- telt. De Stadiontocht is ook te combine - ren met de Botlektocht, een rond vaart langs het moderne havenge- bied van Rotterdam in het Botlek gebied. Hier is te zien hoe de grootste haven ter wereld werkt. Hoe goederen worden overgesla- gen en containers Worden ver- werkt. De Stadiontocht en de Bot lektocht zijn afzonderlijk of geza- menlijk mee te maken op donder- dag, vrijdag of zaterdag. Wie beide tochten meemaakt, krijgt reductie. En natuurlijk een compleet dagje Rotterdam met de Spido! De vloot van Spido omvat nu vier uiterst modeme en luxe schepen, waarvan de in 1995 opgeleverde Marco Polo de oudste is. In 1998 volgde de Vasco da Gama en in 2000 de spectaculaire Abel Tas- man. Al deze schepen beschikken over een binnen- en buitendek, een gezellige bar en een invalidenlift. Tenslotte gebruikt Spido nog een klein luxe jacht, de Ostara. Met haar moderne vloot biedt de Spido een hele reeks mogelijkhe- den. Zo'n 400.000 mensen maken er jaarlijks gebruik van. Ze komen aan boord steeds meer faciliteiten tegen om hun verblijf leuker te ma ken. Zo is er een nieuw explicatie- systeem in gebruik genomen, dat wordt ondersteund met D VD-beel- den over datgene wat het schip passeert. 'Je ziet wat je aan boord normaal niet ziet', is het motto, Na een viertalig welkomstwoord door niemand minder dan burgemeester Opstelten kunnen de passagiers al varende ook kennis maken met bij- voorbeeld het interieur van Hotel New York of de Maastunnel. Het systeem wordt bij alle tochten be- halve de dagtochten gebruikt. Voor slechthorenden is de tekst bovendien op schrift verkrijgbaar. Voor kinderen is aan boord van al le schepen een playstation aanwe- zig en zijn er kleurboekjes. Het al- lerlaatste nieuwtje van de Spido is de 'maritieme lunchtas'. Naast broodjes, yoghurt en fruit zit er ook nog een leuke verrassing in. De maritieme lunchtas moet wel worden gereserveerd en is alleen voor groepen bedoeld. Een varend event geeft aan een bij- eenkomst een speciaal tintje. En met de veelzijdige vloot van Spido is er voor vrijwel elk gezelschap wel een passend schip. Aan boord kunnen alle wensen van culinair gebied tot entertainment worden vervuld. De luxe schepen zijn ge- schikt voor allerlei bijeenkomsten, van een productpresentatie tot een receptie of een bedrijfsfeest. Cate ring, entertainment, audiovisuele middelen, vakbekwaam en vrien- delijk personeel en een stijlvolle aankleding: Spido ontwikkelt voor elk doel een uniek programma. Als een bedrijf zich aan of in de buurt van het water bevindt, kan Spido met haar schepen ook de rol van gastheer op zich nemen. De schepen zijn nieuw en modern en hebben op het gebied van ambian ce en comfort alles dat men zich kan wensen. De gasten worden aan boord met alle egards ontvangen. De bemanning heeft maar een doel voor ogen: ervoor zorgen dat er niets maar dan ook niets ontbreekt. Spido vaart duidelijk een koers, die gekenmerkt wordt door kwali- teit en maatwerk. Telefoon (010)2759989 Fax (010)4117943 E-mail:directie@ spido.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 18