maasstad Los Angeles in ijzeren greep van de jeugdgangs FOR p fir tekst en foto's Harry Mulder LOS ANGELES - 'The City Of Angels', Los Angeles in California (4 miljoen inwoners) is een van de meest gewelddadige steden ter wereld. Een groot deel van de misdaad komt voor rekening van de honderden jeugdbendes die Los Angeles al tientallen jaren teisteren. Volgens de Los Angeles Police Department (LAPD) maken ruim 60.000 jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar deel uit van de 'gangs' die zo'n veertig moorden per maand plegen. Het geweld van de gangs wordt steeds extre- mer en omvangrijker: moord, ontvoering, verkrachting, 'drive-by-shoot- ing', intimidatie, drugs- en wapenhandel. Het is aan de orde van de dag en voor veel jongeren is het lidmaatschap van een gang de enige manier die uitzicht biedt op respect van hun vrienden. Het toekomstperspectief is somber hetgrootste deel van de jongeren uit de gangs zal uiteindelijk be landen in de gevangenis. Een vroege dood als gevolg van een confronta- tie met politie of concurrerende gangs is het tweede alternatief. Slechts een klein gedeelte weet te ontsnappen uit de ijzeren greep van de jeugd gangs. Drive by shooting °""ring aCh""de B Camp Met pensioen Leven en dood m ■4 Door hun tatoeages die over het hele lichaam zijn aangebracht maken de ieden van de bendes duidelijk tot welke gang ze behoren. Gebrandmerkt voor hetleven, want met dergelijke tekens is het bijna onmogelijk een normale baan te vinden. Daniel Oaxaca (46) was in zijn jeugd zelf lid van een jeugdbende Ook zijn toe komst zag er in de jaren zeventig weinig rooskleurig uit. Autodiefstal en roofover- vallen deden hem voor langere tijd in de gevangenis belanden. De bende waartoe hij behoorde was zijn familie. „Voor je vrienden ging je door het vuur, op hen kon je blindelings vertrouwen", vertelt Daniel Oaxaca, die zich nu inzet om gangmembers niet te veel te laten ontspo- ren. „De meeste jongens komen uit ge- zinnen waar de moeder alleen voor alle kinderen moet zorgen omdat pa er van- door is gegaan. In de buurten waar ze wo- nen zijn gangs een geaccepteerd onder- deel van de samenleving. Het is min of meer vanzelfsprekend dat jongens op een bepaalde leeftijd worden gerekruteerd door de bende die in hun buurt actief is. Jongens van 10 of 11 jaar kijken uit naar het moment waarop ze mogen toetreden tot hun locale bende. Het betekent respect van hun vrienden en een mogelijkheid om via criminaliteit geld te verdienen." Jeugdbendes bestaan volgens Daniel Oaxaca al sinds de jaren vijftig in Los Angeles. „We praten dan over jeugdben des 'oude stijl* legt hij uit", De bendes ontstonden doordat de jeugd uit de buurt op vrijdag en zaterdag bij elkaar kwam om een biertje te drinken. Men werd na wat drank wat baldadig en zocht ruzie met de jongeren uit de andere buurten. Vechtpartijen in de weekenden vormden het enige (ijdverdrijf, maat liepen nooit uit de hand. Er waren codes die men niet brak. Je vocht ruzies uit met je vuisten en wapens waren taboe. Je werd lid van een bende om veilig over straat te kunnen lo- pen omdat je werd beschermd door je vrienden. Je stal wel eens wat, maar je be- roofde geen oude dametjes van hun tas. Die erecodes zijn in de afgelopen jaren verdwenen. Het geweld heeft ongelofelij- ke vormen aangenomen." Oaxaca legt uit dat het lidmaatschap van een gang niet specifiek wordt bepaald door de etnische afkomst De buurt waar- in je woont bepaalt in welke bende je te- rechtkonat. De bendeleden zijn met elkaar opgegroeid en de onderlinge band is dan ook enorm sterk. Zo is het niet ongewoon dat een bende uit een specifteke buurt be- staat uit allerlei rassen. Maar omdat LA ook bestaat uit blanke, zwarte, Latino, Chicano en Aziatische wijken, zijn de gangs uit deze wijken wel etnisch geori- enteerd. Maar ook onderling leveren ben des weer strijd om macht en territorium. In de jaren zeventig ontstonden de ben des zoals we die nu kennen. Bendes als de Bloods en de Crips. Gangs met hon derden leden die hun geld verdienden met drugs- en wapenhandel en afpersing. Hollywood en de muziekindustrie ver- heerlijkten in hun films en videoclips het geweld en de levensstijl van de gang- members. Hierdoor nam de belangstel- iing van kansloze jongeren voor de gangs enorm toe. Zelfs in de 'witte' en welva- rende wijken van Los Angeles en Los Angeles County ontstonden gangs met uitsluitend blanke jongeren. „Het is anno 2002 'cool' om lid te zijn van een gang", legt Oaxaca uit. „De jongens zien zich- zelf als 'tough guys' die zo in de belang- steliing van meisjes kunnen komen. En de combinatie van drugs, wapens en op- spelende hormonen kunnen zo voor le- vensgevaarlijke situaties zorgen. Drive by shootings (het schieten op rivaliseren- de bendes vanuit een rijdende auto) zorgt ervoor dat ouders hun kinderen niet meer buiten durven laten spelen. In sommige wijken is de situatie onhoudbaar. De gangs zijn heer en meester in de straten en de politie waagt zich niet meer zonder versterking in sommige wijken. Met ge- middeld veertig moorden per maand zor gen de gangs voor angst en terreur in de wijken. Anno 2002 is het ex-bendelid Daniel Oaxaca een gerespecteerd en geslaagd zakenman die zich bezighoud met de aan- en verkoop van onroerend goed. Hij wist te ontsnappen uit de klauwen van de jeugdgangs. „Ik kreeg een unieke kans aangeboden van een man die mij zijn ver trouwen gaf om iets van mijn leven te maken op een moment dat ik niets meer was dan een punk met een strafblad", vertelt de van oorsprong Indiaanse/Mexi- caanse Amerikaan; „Ik hielp een rijke makelaar met het opknappen van een huis en hij had beloofd na afloop van de materiaalkosten samen met mij na ver koop de winst te delen. En zo vergaarde ik mij eerste 'eerlijk' vergaarde winst: 5000 dollar. Een heerlijk gevoel. Daarna zorgde hij ervoor dat ik mijn makelaars- diploma's haalden. Dankzij het vertrou wen dat hij mij schonk heb ik een goede toekomst voor mijn familie kunnen op- bouwen." Toetreden tot een bende is niet zo moei- lijk. maar uittreden is bijna onmogelijk en bovendien levensgevaarlijk. De vei- ligste manier is door te oud te worden om lid te blijven. Na je 21ste jaar moet je als bendelid 'met pensioen'. Voor die tijd een bende verlaten wordt beschouwd als verraad en moet het ex-bendelid vrezen voor zijn leven. Het verhuizen naar een andere staat in de USA is dan de beste op- lossing. De gangleden zijn echter vaak zo gehecht aan hun eigen vertrouwde buurt dat ze deze maar zelden verlaten. Het is opvallend dat er in vooral de Spaanstali- ge wijken tweede en zelfs derde generatie gangmembers rondlopen. Dat wil zeggen dat ook de grootvaders van de huidige generatie al lid waren van de gang waar toe de jongens nu zelf behoren. Omdat Daniel Oaxaca het als ex-gang- member uiteindelijk wel lukte om zich op te werken tot een succesvol en gerespec teerd lid van de samenleving werd hem een aantal jaren geleden gevraagd om gangmembers te begeleiden en te zorgen dat ze niet al te veel ontspoorden. Door zijn achtergrond en zijn maatschappelijke positie genoot Darnel al snel het respect en vertrouwen van de jonge criminelen. ,,De meeste kids hebben nooit een vader als voorbeeldfunetie gekend", vertelt hij. „Dfeze vader zat of in de gevangenis of was ooit met de noorderzon vertrokken en had het gezin aan hun lot overgela- ten." „Ik was verbijsterd om de roep om liefde, respect en aandacht van deze jongens die echt geen lieverdjes zijn en heel wat op hun kerfstok hebben. Eigenlijk willen ze niets liever een toekomst met perspectief: een goede baan en een gezin. Maar de vooruitzichten zijn somber en dat weten ze ook/Ik word er soms heel treurig van als ik een jongen van 13 in de gevangenis bezoek na een roofoverval en hem vraag hoe hij zijn toekomst nu ziet en ik als ant- woord krijg dat hij toch niet verwacht ou- der dan 18 jaar te worden." Een rondrit door de arme wijken van Los Angeles geeft inderdaad een somber beeld. Met name de zwarte buurten waar in 1992 enorme rellen uitbraken als ge volg van de Rodney King affaire, liggen er troosteloos bij. Sommigen wijken ver- tonen overeenkomsten met oorlogsgebie- den zoals we die kennen in voormalig Joegoslavie. Geen bedrijf is nog gei'nte- resseerd om in deze buurten te investe- ren. Op elke hoek van een straat hangen jongens naar het lijkt doelloos rond. Maar er ontgaat ze niets. De meesten zijn be- trokken bij de locale drugshandel waarbij het vooral de crack is die de gebruikers naar de arme wijken lokt. De gangs be- schermen hun handel door rivaliserende bendes met alle middelen te weren uit hun buurt. Door middel van de kleuren van hun kleding en/of zichtbare tatoeages onderscheiden de gangs zich van elkaar. Degene die per ongeluk in de verkeerde wijk terechtkomt is zijn leven niet zeker. LA County Los Angeles en zijn voor- steden) telt ruim 14 miljoen inwoners. Tienduizenden mannen, vrouwen, jon gens en meisjes bevolken de gevangenis- sen in LA County. Bijna al deze gevange- nen maken of maakten ooit deel uit van een gang. Het lidmaatschap van een gang lijkt het voorportaal van een leven in de criminaliteit. Het is om die reden dat Da niel probeert de jongens op het rechte pad te krijgen. Hij is de vertrouwenspersoon van zowel de LAPD als van de locale gangs. Een bijna onmogelijke positie om dat deze twee groepen elkaar soms op le ven en dood bestrijden. „Ik moet mij al- tijd neutraal opstellen en het vertrouwen van zowel de politie als de gangs nimmer beschamen. In de praktijk komt dat er op neer dat een bendelid mij vertelt dat ze die avond een 'drive-by shooting' gaan AN GS plegen waarbij waarschijnlijk doden gaan vallen ik met deze informatie niet naar de politie kan gaan Dat klinkt hard en ab surd maar in LA is dat de realiteit Breek ik deze erecode dan kan ik het gunstigste geval mijn werk niet meer doen of ook ik ben mijn leven niet meer zeker." Daniel bezoekt veel gangmembers zowel thuis als in de jeugdgevangenis Dit op verzoek van politie, maatschappelijk werk, ouders en onderwijzers of van de jongens zelf. „Ik probeer ze ervan te overtuigen dat er een alternatief bestaat voor het leven in een gang. Dat ze een opleiding moeten gaan volgen, een baan zoeken en een gezin stichten. Het is mij immers ook gelukt. Ik zal ze echter nooit vertellen dat ze uit de bende moeten stap- pen, want ik weet wat de consequenties kunnen zijn. Ik kan ze wel adviseren geen al te gewelddadige misdaden te plegen waardoor ze als gevolg van hun strafblad hun hoop op een goede toekomst ver- gooien. Ze kunnen zo wel in de gang blij ven maar moeten niet zo op de voorgrond treden. In de gangs geldt: hoe zwaarder de misdaad hoe meer respect." Daniel brengt die avond een bezoek aan Camp Glenn Rockey in Los Angeles. Een van de 15 kampen in LA waar gang- members in de leeftijd van 13 tot 18 jaar worden vastgehouden na te zijn veroor- deeld. In totaal zitten dus zo'n 4000(!) jongens en meisjes vast. „Er zitten hier jongens van 18 jaar die sinds hun 13e jaar misschien 3 maanden hebben genoten van hun vrijheid", vertelt Daniel. „Hetis triest maar sommige doen er alles aan om we terug te komen omdat ze buiten de poorten van dit kamp hun leven niet ze ker zijn. De kampleiding probeert enige structuur in het leven van de gangmem bers te brengen door ze verantwoorde- lijkheid bij te brengen. Camp Glenn Rockey heeft meer weg van een militaire kazerne dan van een gevangenis. Het res pect dat de jongens hebben voor de be- wakers (vaak ex militairen) is enorm. Wie zich niet aan de regels houdt ver- dwijnt echter voor enkele dagen onher- roepelijk in de zeer oncomfortabele iso- leercelien," Jonathan 16) en Herson (17) behoren tot de min of meer vaste kern van de ruim 300 gevangenen in Camp Glenn Rockey. Hun verhaal is typerend: opgegroeid in een groot gezin zonder vader en geen en- kel ouderlijk toezicht. Hun 'homies' (vrienden) zijn hun eigenlijke familie en toetreden tot de locale gang was niet meer dan een logische stap. Autodiefstal en roofovervailen deden de jongens in Camp Glenn Rockey belanden. Herson weet dat zijn toekomstperspectief uiterst somber is. Als Latino spreekt hij gebrek- kig engels, hij heeft geen enkele oplei ding en een crimineie achtergrond. Bo vendien spreken zijn tatoeages die zijn hele lichaam bedekken voor zich. Hij is letterlijk en figuurlijk gebrandmerkt voor het leven. Herson geeft aan dat hij geen blad voor z'n mond wil nemen. „Als ik over enkele maanden vrijkom, sluit ik mij onmiddellijk weer aan bij mijn gang' vertelt hij zonder schaamte. Ik mis mijn vrienden en de spanning van het leven in een gang. Mijn vrienden zul- len mij buiten de poort opwachten als ik vrijkom. Daniel praat veel op mij in om te zorgen dat ik op het rechte pad blijft, maar hoewel ik veel respect voor hem heb, bepaal ik mijn eigen toekomst. Ik zit nu 4 jaar in dit kamp en mijn moeder is 2 keer langsgekomen en van mijn vader heb ik helemaal niets gehoord. Mijn vrienden van de gang zijn wel in mij ge- interesseerd en zullen voor mij zorgen als ik vrijkom. Ik heb te veel haat en geweld meegemaakt op straat om nog normaal te functioneren. Het is triest maar de waar- heid." Ook zijn vriend Jonathan heeft in zijn nog jonge leven al het nodige meege maakt. Die jaar geleden kwam hij vrij en dezelfde avond pleegde hij met zijn vrienden al een overval op een drankwin- kel. Na slechts tien dagen was hij weer te rug in Camp Glenn Rockey. Bovendien heeft hij een tumor in zijn hoofd die over enkele dagen operatief zal worden ver- wijderd. Als gevolg van de tumor praat Jonathan onsamenhangend en is hij vaak in de war. Waar Daniel zich zorgen om maakt is het feit dat als de jongens een- maal de het kamp verlaten er totaal geen alternatief door de autoriteiten wordt aan geboden in de vorm van bijvoorbeeld een vakopleiding, „Soms denk ik wel eens dat de overheid er alle belang bij heeft om de onderklasse van onze samenleving onder de duim te houden. Nergens zitten er zo veel mensen achter tralies als in de USA. De gevange- nissen zijn een miljardenbusiness gewor- den waar tienduizenden mensen werk in vinden Elke gevangene kost de samenle ving 30.000 dollar per jaar, maar vreemd genoeg is er geen geld voor een vakoplei ding die eenmalig maar 10.000 dollar per gevangene kost. Bedrijven en instellin- gen verdienen goud aan de gevangenen. Ze hebben dus geen enkel belang dat ex- gevangenen werken aan hun toekomst. Niemand is gei'nteresseerd in de jongens en meisjes uit een gang. Ze zijn meer geld waard achter de tralies dan buiten in vrij heid op straat. Een afgrijselijke gedach- te", besluit Daniel Oaxaca bitter. Daniel Oaxaca zelf ex-bendelid, probeert leden van de LA-Jeugdgangs weer op het rechte pad te krijgen. Er bestaan geen slechte kinderen, ze doen alleen slechte dingen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 10