maasstad by C&A k Als de amandelen in de neus- en keelholte niet meer werken I I OA NF-Rangerposter Wie wint dit keer de Jonge Jury? 'i luister I I 12.95 12.95 Bij aankoop van kinderkleding. 14.95 17.95 Glittershirt, 100% katoen. 14.95 maasstad 4 Zolang de voorraad strekt. f Bloem- borduur denim, 100% katoen REGIO - Het menselijk li chaam staat voortdurend bloot aan ziekmakende virus- sen en bacterien, bijvoor- beeld door het voedsel dat gegeten wordt of de lucht die ingeademd wordt. Dat we daar gelukkig maar niet altijd ziek van worden, hebben we te danken aan onder meer de amandelen in de neus- en keelholte. VJATSRDU&kLA^T CPA1 'iu 7 HBLCJjpl 6eeu mood viie^setajfc [/IM&ed (AJ HET SAT EM boACHTEAJ OP UUCP SUPER OPA! Jg- Tfe-gr H£T LAMD 66RED'. 122-176 vanaf Verrassend...C&A westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdarri ttliflt- m Woensdag 28 augustus 2002 CX63 Basic lange mouw T-shirt, 100% katoen. 92-122 Trui, 100% katoen. 92-122 Stoer ruitshirt, 100% katoen. 92-122 Tone broek, 100% katoen" 92-122 Denim met kniestukken, 100% katoen 92-122 Gaaf capuchon shirt 122-176 vanaf v-hals sweatshirt. 122-176 vanaf Glamour glittershirt 100% katoen. 122-176 vanaf - Vt' sMm Dubbel cool gevoerde broek. 122-176 vanaf broek met biezen. 122-176 vanaf Denim stretch broek. 122-176 vanaf Streepshirt 100% katoen Kleurri|ke trui. 92-122 92-122 92-122 Vroli|ke borduurbroek 100% katoen 92-122 Horizontaal 7 Het braden is voor veel dieren een hachelijk gebeuren (6) 8 Teef. (8) 9 Dat wat een tuinder overhoudt. (8) 10 De voetbalvereniging spaart voor een goede spits. (6) 11 Vaar- wel. (8) 13 Een klant. (6) 14 Op't eind vroegen ze toch nog wat meer dan wij hadden. (11) 18 Hij stopt met knippen. (6) 20 Bedrijfsmede- werksters. (8) 21 Een sportieve ge- talhoeveelheid. (6) 22 Tweede- hands. (8) 24 Op't einde ben ik't zat, iedereen maar terwille te moe- ten zijn. (8) 25 Slechts enigen wil- Horizontaal: 1. Voordat, 6. Gale- rie, 12. Toos, 14. Rare, 15. Netzo, 17. Cru, 19. Benul, 21. Ede, 22. In- Retro volgens Wrangler is dit sei- zoen opvallend en sexy met een glamour touch. Zo is de Cat Suit van Wrangler superstrak en ultra sexy. Het Cat Suit is gemaakt van lichtgewicht stretch denim; een subtiele plaatsing van maden en een geaccentueerd middenstuk zorgt ervoor dat het naadloos aan- luit op het lichaam en een pittige look heeft. Een 3 years used finish met licht vervaalde plekken zorgt voor die extra jeansy look. De da mes broeken van Wranlger vallen tot net onder de navel (belly but ton), pijpen lopen bescheiden uit zodat die net over je laarzen kon trekken of lopen vrolijk wijd uit. En vanzelfsprekend zijn er bijpas- sende retro tops met een knipoog. den zich buigen. (6) Verticaal 1 Kalm en elegant wachtte ze maar af. (7) 2 Dit is geen ontvangkamer meer. (8) 3 Hoogstandje (4) 4 De kraai krast tegen iedereen, als hij bang is. 10) 5 Een diepvriesvak. (6) 6 Deze varen nonstop. (7) 8 Oren. 13) 12 Deze hoef je geen water te geven. (10) 15 De anonimiteit is zonder zuster niet echt. (8) 16 Mid- delmaten. (7) 17 Als er regen valt, wordt 't besturen ook moeilijker. (7) 19 Rolmops. (6) 23 Met de Fran- se slag binnen komen. (4). casso, 25. Die, 26. Terger. 28. Lu- cien, 30. Iller, 31. Onberoerd, 33. Om, 34. Nu, 35. Rp, 36. Rr, 37. Eli. 38. Ets, 40. Be, 41. Vw, 43. Dr. 44. In, 47. Evangelie, 51. Sca- la, 53. Sandra, 54. Vianen, 55. Pad, 56. Euratom, 59. Eed, 60. Etang, 62. Aha, 63. Petra, 65. Goor, 67. Vent, 68. Treurig, 69. Geleerd. Verticaal: 1. Venetie, 2. Otterlo, 3. Roz, 4. Dooier, 5. As, 7. Ar, 8. Labour, 9. Ere, 10. Rendier, 11. Ellende, 13. Eraan, 16. Edel, 17. Cc, 18. Us, 20. Uier, 23. Nr. 24. Sleper, 27. Gemeend, 29. Corsica, 31. Ou, 32. Br, 34. Niveau, 39. Respect. 40. Bandage, 42. Wl, 43. De, 45. Nanette, 46. Wandaad, 48. Vaat, 49. Gregor, 50. Idaho, 51. Simpel, 52. Leer, 54. Vo, 57. Ra, 58. Ta, 61. Nou, 64. Ene, 66. Ri, 67. Ve. door D.G. van Hasselt Neus- en keelamandelen bestaan uit lymfeklierweefsel. Dit weefsel haalt als het ware de ziekmakende bacterien en virussen uit het voed sel dat we tot ons nemen en uit de door ons ingeademde lucht. Daar- naast zijn de keelamandelen ook betrokken bij de aanmaak van op- bouw van afweerstoffen. Deze functie geldt met name in de peu- ter- en kleuterleeftijd. Soms schieten de amandelen ech- ter in hun afweerfunctie tekort. Zij kunnen zo verzadigd worden met virussen en bacterien dat de aman- del ontstoken raakt. Dat uit zich dan in een chronische verkoudheid (een verkoudheid die langer dan zes weken duurt). In eerste instan- tie zal de arts proberen om deze problemen met medicijnen als an- tibiotica te behandelen. Als dit niet voldoende helpt, is het verwijderen van de neusamandel vaak de beste oplossing. Vanwege de functie bij de opbouw van afweerstoffen probeert men de keelamandelen zoveel mogelijk te sparen. Maar als ook deze chro- nisch ontstoken blijven, kan het zinvol zijn de keelamandelen toch te verwijderen. Ook zal voor ver wijderen gekozen worden als de keelamandel dermate groot is dat het voedsel er niet meer langs kan of dat er ademhalingsproblemen ontstaan. Een chronisch ontstoken neus amandel kan ook mede de oorzaak zijn van het ontstaan van ooront- stekingen. De neus- en keelholte staat immers via een buisvormige structuur de buis van Eustachius in verbinding met het middenoor (de ruimte achter het trommelvlies). Via deze buis kunnen bacterien en virussen het middenoor bereiken en een ontsteking veroorzaken. De functie van de buis van Eustachius is het toevoeren van lucht naar het middenoor. De buis opent zich bij het geeuwen en het slikken. Vooral bij peuters en kleu- ters komt het vrij vaak voor dat de buis van Eustachius niet optimaal werkt, waardoor er onvoldoende lucht in het middenoor komt. Het slijmvlies van dit middenoor kan daardoor zoveel slijm gaan produ- ceren dat deze ruimt vol raakt met vocht. Het trommelvlies kan dan niet meer genoeg trillen, waardoor gehoorverlies optreedt. Als deze situatie langer dan een aantal maanden blijft bestaan zal de arts besluiten tot het plaatsen van een trommelvliesbuisje. Dit is een buisje dat de functie van het middenoor overneemt. Nadat een sneetje in het trommelvlies is ge maakt wordt het vocht uit het mid denoor gezogen en het buisje in het trommelvlies geplaatst. Het buisje blijft dan een aantal maanden zit- ten en groeit er na verloop van tijd zelf weer uit. Het verwijderen van de neus- en/of keelamandelen wordt vaak gecom- bineerd met het plaatsen van een trommelvliesbuisje. Soms volstaat het echter om alleen een sneetje in het trommelvlies te maken om zo het vocht weg te krijgen. Het ver wijderen van de neus- en keel amandelen en het plaatsen van trommelvliesbuisjes zijn ingrepen die de KNO-artsen in het zieken- huis regelmatig uitvoeren. Om de voornamelijk jonge patient- jes en hun ouders zo goed mogelijk voor te bereiden worden er in het ziekenhuis voorlichtingsmiddagen georganiseerd. Door middel van een videofilm en een presentatie van anesthesiepersoneel en polikli- niekpersoneel wordt men zo doel- treffend mogelijk geinformeerd over de ingreep, de voorbereiding en de nazorg. Voor informatie over deze middagen kunt u zich wenden tot het patienteninformatiecentrum of de afdeling patientenvoorlich- ting in het ziekenhuis. Uiteraard kunt u zich ook wenden tot de be- handelend KNO-arts. Auteur is KNO-arts. In September start de nieuwe editie van de Jonge Jury. Jongeren tussen de 12 en 16 jaar kunnen hieraan tot eind februari 2003 meedoen, onder meer in een van de Rotterdamse bibliotheken. Door mooie, span- nende of zielige boeken te lezen en te beoordelen kunnen de jonge le- zers hun eigen boeken top-3 sa- menstellen. De titels waarop ge- stemd mag worden, moeten voor het eerst in 2001 zijn verschenen. De vijf boeken die de meeste stem- men ontvangen worden genomi- neerd voor de Prijs van de Jonge Jury. De Prijs van de Jonge Jury 2003 zal uitgereikt worden op de Dag van de Jonge Jury op 2 april 2003 in De Doelen te Rotterdam. Nieuw dit jaar is, dat voor ieder ge- lezen boek een bon voor een half uur gratis Internet in de Biblio- theek Rotterdam kan worden ver- diend. De Jonge Jury heeft tot doel om, via een gemeenschappelijke inspanning van scholen voor voort-gezet onderwijs, bibliothe ken en boekhandel, jongeren te sti- muleren te lezen en een eigen me- ning over boeken te ontwikkelen. Alle jongeren in Nederland van 12 tot en met 15 jaar (klas 1 tot en met 3 van het voortgezet onderwijs) worden bij het begin van het schooljaar met affiches en stemfor- mulieren die verspreid worden door het voortgezet onderwijs, bi bliotheken en boekhandels, opge- roepen om deel te nemen aan de Jonge Jury. Maasstad publiceert tweewekelijks de po- pulaire top 10 collectie van de Gemeente Bi- bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl. V6 15 LEK verms PRIJS 8.95 Corduroy rokje, katoenen stretch. 122-176 vanaf i Van Brooklyn Naar Breukelen - 20 jaar Hiphop In Nederland (boek en cd) Een van de belangrijkste taken van het in Amsterdam gevestigde Na- tionaal Pop Instituut (NPI) is het nauwkeurig in kaart brengen van de Nederlandse popcultuur. De di- gitale encyclopedie van de Neder landse popmuziek, die te vinden is op de website van het NPI (www- .popinstituut.nl), is er een fraai voorbeeld van. Met de uitgave van het boek en de cd Van Brooklyn Naar Breukelen is er een absoluut hoogtepunt op dit vlak bereikt. Het prachtig gei'llustreerde boek bevat een begrijpelijke en goed geschre- ven geschiedenis van de Neder landse hiphop, met interviews en quotes van alle belangrijke betrok- kenen. Daarnaast worden aan de subcultuur verwante fenomenen als graffiti en breakdance beschre- ven. Achterin is een uitgebreide, gei'llustreerde discografie te vinden met hoezen en gegevens van alle belangrijke platen. De bijgevoegde cd tenslotte, bevat essentiele maar moeilijk verkrijgbare tracks van onder anderen Extince, DAMN en 24K, die van grote invloed zijn ge- weest op de ontwikkeling van het genre. A1 met al een prachtig docu ment, dat in geen enkele serieuze popcollectie mag ontbreken. jkl14203 Beth Orton - Daybreaker Zangeres Beth Orton werd gebo- ren in Norwich in 1970. Ze begon haar carriere als sessiezangeres die liedjes inzong voor dance-acts als Red Snapper, The Chemical Bro thers en het William Orbit-project Spill. Haar twee soloalbums Trai ler Park (1997) en Central Reser vation (1999) waren echter mo dern klinkende folk-albums met slechts lichte dance-invloeden. Sindsdien is Beth Orton een geves tigde naam in de singer/songwriter wereld. De combinatie van moder- ne muzikale arrangementen met haar prachtige, melancholische stem liet bijna niemand onberoerd. Op haar derde cd Daybreaker staan opnieuw enkele kippenvelmomen- ten. Er zijn mooie gastbijdragen van Emmylou Harris, Ben Watt (Everything But The Girl), Wil liam Orbit, The Chemical Bro thers, gitarist Johnny Marr (op de heerlijke single Concrete Sky) en Ryan Adams (zijn cd Heartbreaker was zelfs de directe inspiratiebron voor Daybreaker). De productie was in handen van Victor van Vugt (o.a. Nick Cave). Het is eigenlijk Ondoenlijk om uit zoveel sterke nummers een uitschieter te halen. Toch zou ik graag God Song en het ruim zes minuten durende Mount Washington uit willen roepen tot mijn persoonlijke favorieten op dit fantastische album, jkl 14162 De cd's die hier besproken wor den zijn te leen bij de Centrale Discotheek, Hoogstraat 110 in Rotterdam. Voor de catalogus: http://www.muziekweb.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 17