maasstad ijk en stesk 'Je probeert toch je steentje bij te dragen aan een betere wereld' Nieuwe passantensteiger moet watertoeristen naar Schiedam lokken ^HPJES zondagH Zeker uw stij gordijnstoffe <'T; KASSAKORTING* i_n vs rii krant netel Dezelfde goede zaak nieuwjasje in een Gemeente hoopt op flinke stijging pleziervaartuigen 1 maasstad S.MBER assortment Woontextiel VERINGMEIER maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Woemdag 28 augustus 2002 Doeleplein westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam BIJ FORMIDO ROTTERDAM MATHENESSERSTRAAT OP HET GEHELE Omdat je huis nooit af is. SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Postbus 373, 3100 AJ in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hier- voor is: (010) 4004 366. Berichten voor de krant van woens dag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Rommelmarkt WON INGIN RICHTING MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO 4J!7±1 Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds L.G. Bos. Chr. Scholengemeenschap Aquamarijn zo 10.00 uur. ds L.D. Burger. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds L.D. Burger. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. ds W.M. van de Vegte. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur. ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein. 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur, ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek zo 10.30 uur, pastor B. van Dam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur. ds F.H. Blokhuis. 16.30 uur. ds F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. student A.C. Uitslag. 15.00 uur. student A.C. Uitslag. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur. Eerw. heer A.F. Ruijl. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en samenzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur, Euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur, euch.viering zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. he- renkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. eredienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. v/d Want. wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 010 4128449 Geopend ma.t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirlz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties totmaandag 16.00 uur REDACTtE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 0104004322 J Teunissen Telefoon 0104004401 CHEF-REDACT1E: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Atle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. XQ52 Door Dennis Smits SCHIEDAM - De geur van verf hangt nog in de lucht en de nog niet geheel droge kasten zijn nog leeg. De saaie, witte muren zijn veranderd in vrolijke, gele en paarse wanden. Op de vloer is niet langer flets lichtblauw gekleurd, maar schijnt de be- zoeker in helder, krachtig oran- je tegemoet. „Het moet kleur- voller en smaakvoller", aldus een schilderende vrijwilliger. De Wereldwinkel aan de Lange Kerkstraat in het centrum van de stad krijgt na vijftien jaar een modernere uitstraling. Maar het doel blijft hetzelfde. 'De Wereldwinkel, een goede zaak' luidt de slogan. De vierhon- derd wereldwinkels die Neder- land telt voeren handel met res pect voor mens en milieu, kopen alleen producten van handelaren die hun werknemers onder mens- waardige omstandigheden laten werken en geven de winst die de winkel oplevert aan het eind van het jaar aan het goede doel. Een winkel voor wereldverbeteraars dus. „Zo was het vroeger wel ja", lacht Jolahda Gouw, sinds drie jaar vrijwilliger bij de Schiedam- se Wereldwinkel. „Toen was het echt een geitenwollen sokken winkel. Dat imago heeft het nog steeds wel, maar het is allang niet meer zo. We hebben mooie spul- len en mooie cadeau's. Als men- sen hier geweest zijn zeggen ze vaak dat ze niet wisten dat we hier zulke mooie spullen hebben. Er zitten vaak mooie verhalen vast aan de spullen die we verko- pen, en je steunt er nog een goed doelmeeook." Door de verbouwing zijn die mooie spullen eventjes opgesla- gen in de kelder van het pand, Ui- teraard een flinke voorraad Max Havelaar-koffie (die inmiddels al op vele gemeentehuizen en in de Tweede Kamer gedronken wordt) en andere etenswaren, maar ook speelgoed uit Sri Lanka, Indone- sische houtsnij werken en aarde- werk uit Afrika. Jolanda Gouw. De koopwaar wordt ingekocht op beurzen van de landelijke Fair Trade organisatie, waardoor de vrijwilligers zeker weten dat het op een eerlijke manier verkregen is. Gouw: „De handelaren mogen alleen op de beurzen staan als ze aan bepaal- deeisenvan Fair Trade voldoen. Niet ieder- een mag zo- maar ko- men. Ze moeten goed voor hun werkne mers zorgen en een goede prijs voor de producten betalen." Al meer dan vijftien jaar wordt de Wereldwinkel draaiende gehou- den door vrijwilligers. En net als de klanten zijn ook de vrijwilli gers niet allemaal uitgesproken wereldverbeteraars. „Maar ieder- een die hier werkt heeft natuurlijk wel een grote sociale betrokken- heid en het zijn bewust levende mensen, net als de klanten.'weet Jolanda Gouw. Opvallend is wel dat 24 van de 25 vrijwilligers die de winkel op dit moment heeft vrouw is. Volgens Gouw bete- kent dit niet dat mannen minder sociaal betrokken zijn. „De mees- ten werken part-time, hebben vroeger gewerkt, of hebben ge- woon een paar uurtjes over." Voor Jolanda Gouw is het niet moelijk om naast een baan zoveel tijd te besteden aan vrijwilligers- werk. „Ik probeer mijn steentje bij te dragen aan een beter wereld. Het mes snijdt hier aan twee kan- ten. Je doet er iets goeds mee, en je geeft weer iets weg aan de klan ten." Binnen de nieuwe, modeme uit straling van de Wereldwinkel past ook het aantrekken van kin- deren. Een vrijwilligster gaat de Foto Roger van der Kraan komende tijd de Schiedamse ba- sisscholen af om uitleg te geven over wat de Wereldwinkels, waar over heel Nederland ongeveer 12.000 vrijwilligers actief zijn, precies doet. Na die bezoeken kunnen de kinderen meedoen aan deOlifanten-maak-wedstrijd. Al- les mag, zolang het maar een oli- fant is. De prijs voor de mooiste olifant wordt uitgereikt op 12 ok- tober, als de vernieuwde Wereld winkel officieel geopend wordt. De Wereldwinkel is gevestigd aan de Lange Kerkstraat 14. Ope- ningstijden: dinsdag van 13.00 uur tot 16.30 uur, woensdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 16.30 uur (vanaf dinsdag 3 Sep tember). De passantensteiger, ruimte voorzeven schepen. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Geen tweehon- derd maar tweeduizend plezier vaartuigen per jaar die de stad bezoeken, dat wil de gemeente Schiedam volgend jaar voor el- kaar krijgen. De eerste stap is de aanleg van een passantensteiger in de Lange Haven. Vijfenzeven- tig meter lang, met ruimte voor rond de zeven schepen. „Je hoort nu al dat er meer boten naar Schiedam komen dan vroe ger, en dat is alleen maar goed", zegt C. Bruijn-Mulder, van de af- deling Grond en Economische Ontwikkeling van de gemeente Schiedam. „Laat die toeristen maar naar Schiedam komen, dat is goed voor de verlevendiging van de stad, en voor de bestedingen in het centrum." De passantensteiger wordt donder- dag geopend door wethouder Ton de Swart (onder andere binnen- stad), en sluit aan op de steiger van de fluisterboot tegenover de Taan- steeg bij chocolaterie De Bonte Koe. Het is niet de bedoeling dat de ple ziervaartuigen in de Lange Haven blijven voor overnachtingen. „Nee, de steiger is alleen bedoeld voor passanten om in de binnen- stad even het museum te bezoeken, naar egn restaurantje te gaan of in het centrum te winkelen", zegt Bruijn-Mulder. Voor langer ver- blijf wordt de watertoerist doorver- wezen naar de passantenplaatsen bij de watersportverenigingen in Schiedam. De aanleg van de passantensteiger is het eerste project uit het Project- plan Watertoerisme dat nu gereed is gekomen. Dit plan is in oktober vorig jaar door de gemeenteraad vastgesteld en dient als leidraad voor de verdere ontwikkeling van het watertoerisme in Schiedam. De passantensteiger is een project in het kader van het Grote Steden- beleid en kwam mede tot stand door een subsidie van de Stichting Recreatietoervaart Nederland. Een volgende stap is het aanleggen van een passantenhaven bij het Doeleplein. Daar kunnen plezier vaartuigen wel langer aanmeren, en worden faciliteiten voor elektra aangelegd, en eventueel toiletten. De gemeente gaat ook kijken of het openen van de bruggen wat flexibeler geregeld kan worden. Nu moeten de meeste bruggen in de stad met de hand worden ge opend. Erg charmant om te zien, dat wel, aldus Bruijn-Mulder. Om het bezoek aan Schiedam over water verder te ontwikkelen is door het samenwerkingsverband Geheim van Holland een vaarroute ontwikkeld. Deze vaarroute 'Va- ren door het Holland van Toen' voert onder andere langs de zes Geheim van Holland steden: Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Lei den en Schiedam. Naast informatie over de vaarroutes wordt in het boekje vooral toeristische informa tie gegeven. ophuW0- lon"JiUINc, -g0lMOAC CEOPEND VAN 12. oo- 16.OO UUR! OPRVJlN"^ LwuiWc! \uin»ngU 10% Uitgezonderd folder- en/of actieaanbiedingen. J Alleen geldig op 1 September bij Formido jttJN J/ Rotterdam, Nw. Mathenesserstraat. Formido Rotterdam Nw. Mathenesserstraat 35 Tel.: 010-427 03 81 Openingstijden: maandag t/m vrijdag: 9.00-21.00 uur zaterdag: 9.00-17.00 uur zondag 1 September: 12.00-16.00 uur SCHIEDAM - Wijkcentrum Wi- bautplein organiseert zaterdag 7 September een groots opgezette rommelmarkt op het plein. De tweedehandsmarkt start om 11.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Tafels zijn te huur voor zeven euro tweede tafel vijf euro plus twee euro borg. Voor meer informatie betreffende de huur van kramen kan er gebeld worden met nummer 471.57.67 of 06.28.373.259. Naast prachtige meubelen en een goed advies kunt u bij Woonfacet ook terecht voor een complete collectie woontextiel: gordijnstof- fen, tapijt en vinyl. Er is rekening gehouden met ieders smaak, zodat u er zeker kunt slagen. Voor uw gehele interieur: Woonfacet, zeker uw stijl St. Liduinasfraat52 3117 CT Schiedam Telefoon 010-426 01 93 Volop gratis parkeergelegenheid! DONDERDAG KOOPAVOND ^Vteudienst De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Stank brandend rietdak boerderij Dinsdagmorgen 20 augustus ontving de meldkamer van de DCMRtus- sen half negen en half twaalf 27 klachten over brandlucht. De klachten kwamen vooral uit Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Een enkele uit Pernis. De klachten werden veroorzaakt door bet brandend rietdak van een boerderij in Schipluiden, die door de bliksem was getroffen. Lawaai slijpwerkzaamheden scheepvaart Op de avond van donderdag 22 augustus kwamen tussen tien en elf uur vier klachten uit Rotterdam binnen over lawaai van slijpwerkzaam heden in het havengebied. De meldkamer gaf de klachten door aan de rivierpolitie. Na onderzoek bleek dat werkzaamheden op het schip Tramper de geluidsoverlast veroorzaakten. De politle heeft de beman- ning opgedragen om de werkzaamheden te stoppen. Stankoverlast compostering GFT-afval Zaterdag 24 augustus ontving de meldkamer vanaf acht uur's avonds tot even na middernacht zestien klachten over stank. De klachten uit Hoogvliet en Spijkenisse werden omschreven als vies, smerig, benauwd en composteringslucht. De uitrukdienst stelde na onderzoek vast dat een grote berg onverwerkt tuinafval op het terrein van Avram Compostering in Botlek Rotterdam de stankoverlast veroorzaakte. Het afval was erg nat geworden door de langdurige regen van die dag. Door de vochtigheid en de relatief hoge temperatuur kwamen stoom- wolken uit de afvalberg. De stoom bleef lang hangen door het nevelige weertype en veroorzaakte de stankoverlast. Geluidoverlast feest Schouwburgplein Een feest met harde muziek op het Schouwburgplein in Rotterdam gaf zondagavond overlast bij omwonenden. Tussen half zes en negen kwamen zes klachten bij de DCMR binnen. De meldkamer adviseerde de klagers contact op te nemen met de politie. Deze instantie verleent vergunningen voor bijzondere evenementen en ziet erop toe dat over- last binnen de gestelde normen blijft. De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. Een paar weken geleden waren we met wat redactieleden uitgeno- digd voor een voorbezichtiging van de metrostations op de Benelux- lijn. Zo reden we op een drukkend warme warme woensdagmiddag met een medewerker van de RET langs de nieuwe blikvangers in Spijkenisse (Tussenwater), Vijfsluizen, Troelstralaan, Parkweg en Schiedam Centrum. Pernis werd terzijde gelaten, daar maakt straks toch geen kip gebruik van, leek de medewerker ons te willen zeggen. Onze monden vielen open van alle pracht en praal en beter nog: van het vele geld dat nu eens keer met een project bespaard was. Want, zo vertelde diezelfde RET-man niet helemaal zander trots, er was nu al zoveel geld over dat een deel al in andere projecten was gestoken. Een aardigheidje van de RET aan de Staat der Nederlan- den. Geld over in plaats van tekort; je hoort het niet veel. Het leek me wel een complimentje waard, maar de RET bleef bescheiden: „gewoon een kwestie van tijdig je zaakjes regelen. Ook met aanne- mers. Die waren jaren geleden al op de klus gezet. In een tijd dat het nog niet zo dringen was om een timmerman of plaatwerker en er dus wat normalere tarieven werden gehanteerd. Maar dankbaarheid of een schouderklopje lijkt de RET nu te moe ten te ontberen. Juist nu het project zijn voltooiing nadert. In okto ber of november, daar is men nog steeds niet helemaal uit, kan de lijn geopend en de hoogwaardigheidsbekleder die die klus moet kla- ren lijkt met de minuut minder hoogwaardig te worden. Collega Teunissen is sinds gisteren bezig de juiste man of vrouw boven tafel te krijgen, maar niemand schijnt nog iets te weten. En dat terwijl het Rotterdams Dagblad ons al zeker een jaar de Koningin belooft. Dat dat niet gaat gebeuren staat inmiddels vast. „Ze kon niet, of zo", wist de gemeente te melden. En nu lijkt het met de onstabiele situa- tie waarin prins Claus verkeert ook niet helemaal onverstandig om de koningin even buiten beschouwing te laten. „Maar wie komt er dan in haarplaats", vroeg mijn college door. „Maxima misschien? „Nee", klonk het „Daar moeten de Schiedammers ook niet op reke- nen." Waarschijnlijk wordt het een minister, maar zelfs dat is onze- ker. Of Herman Heinsbroek (LPF) moetzich als oud-Schiedammer ineens geroepen voelen De kans is groot dat er straks een staatsse- cretaris een lintje staat door te knippen of burgemeester Scheeres. En als die er niet is Theo Schoenmakers... Daar doe je dan je best voor, zou je bijna denken. Dat een Schoen makers, nogmaals: ik zit maar een beetje te fantaseren, de eerste metro in gang gaat zetten. Daar bespaar je dan miljoenen voor, daar staat de stad dan jaren voor op zijn kop. Ben benieuwd wat de opening straks gaat brengen, maar dat het een tegenvaller wordt staat voor mij nu al vast. Karin Moerman

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3