Op koopzondag 1 September zijn de ma3cctaj winkels in Schiedam-Centrum geopend tussen 12.00 en 17.00 uur Negentiende Brandersfeesten opent met Taptoe op Stadserfplein Ontd COLOFON Schiedam Centrum elke maand in Maasstad De column van Chris centrumpagina Wie opent de Beneluxlijn straks? II Sf| Evenementenkalender September I J I Parkeergarage Nieuwe Passage is speciaal op koopzondag 1 September geopend 'Vier Schiedam in September': bijzondere evenementen in de Brandersstad jpnttMK If Het bestuur van de Branders feesten -vorig jaar bijna geheel vernieuwd- gaat dit jaar door op de nieuw ingeslagen weg. Meer cultuur, meer diversiteit. Het bestuur, met Arno Geers als voorzitter, is er weer in geslaagd een afwisselend programma in el- kaar te zetten. De BrandersTaptoe is zeker een van de hoogtepunten van de Brandersfeesten, en dient op donderdag 26 September als de opening van het grootste Schie- damse feest. Wederom vindt de BrandersTaptoe plaats op het Stadserfplein, een plein dat uitste- kend geschikt is voor het uitvoeren van een taptoe, Een mooi breed plein, met de Liduina Basiliek als schitterend decor. De Schiedamse Rijnmondband treedt uiteraard weer op; Gerrit Akkerman, mana ger van de Rijnmondband, is ver- antwoordelijk voor het programma met onder andere Juliana uit Amersfoort. Ook gebleven is het Beste van het Straattheater, een van de vernieu- wingen waar het nieuwe bestuur zich hard voor maakt om de Bran dersfeesten nog meer inhoud te ge- ven. De top van de top van het straattheater komt naar Schiedam toe om het publiek te laten verras- sen met bijzondere creaties en voorstellingen. De straatartiesten treden zaterdag 28 en zondag 29 September op in het centrum van Schiedam. Het Stadserfplein is een van de lo- caties in de binnenstad van Schie dam waar ontzettend veel gebeurt. Zo worden er duizelingwekkende demonstraties gegeven door de Koninklijke Landmacht met de 'aero jump' een toestel waarmee je alle kanten op kunt. Het Stedelijk Museum had vorig jaar veel succes met de tentoonstel- ling van Henk Tas, die veel werk liet zien geinspireerd op Elvis. De Elvis-manifestatie in de aula van het Stedelijk Museum en het optre- Arno Geers, voorzitter van de Brandersfeesten. den van Rene Shuman (als de Ne- derlandse Elvis) trok honderden mensen naar het Stedelijk Museum toe. Ook dit jaar gaat het Stedelijk Museum weer inhaken op de Bran dersfeesten, en wel met een mani- festatie rond Kees van Dongen. Een ontwikkeling waar voorzitter Arno Geers verheugd over is. Het Museumplein wordt zaterdag 28 en zondag 29 September omgeto- verd in een Frans plein, omdat Van Dongen zich liet inspireren door het nachtleven in Parijs. Een speciaal magazine -dat huis- aan-huis verspreid zal worden in Schiedam en omgeving- toont het volledige programma. In dit maga zine komen tevens de andere eve- nementen in de feestmaand Sep tember aan bod. De maand September wordt voor Schiedam een heel bijzondere maand. Elke weekend gebeurt er wel iets spectaculairs in Schie dam, onder de titel 'Vier Schie dam in September'. De speciale September maand wordt zondag 1 September eigen- lijk al geopend met de Koopzon dag. Maar het feest barst pas echt los het weekend daarop met de Opening van het Cultureel Seizoen en Open Ateliers. Zaterdag 7 Sep tember presenteren de culturele in- stellingen van Schiedam zich met de nieuwe programma's van het nieuwe seizoen, waaronder de bi- bliotheek, het stadstheatergezel- schap Els Inc, het Stedelijk Muse um, museummolen De Nieuwe Palmboom en het Gedistilleerd Museum. Ook is het diezelfde za terdag Open Monumentendag waarbij de Schiedamse distilleer- derijen een hoofdrol zullen spelen. Schiedamse kunstenaars openen zaterdag 14 en zondag 15 Septem ber de deuren van hun ateliers. Zo kun je zonder drempels kennisma- ken met allerlei verschillende vor- men van kunst. De Schiedammers hebben ook een aantal Vlaardin- gers en Rotterdammers uitgeno- digd. In Pand Paulus aan de Korte Haven is van 7 tot en met 15 Sep tember een overzichtstentoonstel- ling van alle deelnemende kunste naars, en daar kunnen ook de routekaarten van Open Ateliers worden opgehaald. Stad.Als.Film is een nieuw evene- ment in Schiedam. Zaterdag 21 September kun je overal in het cen trum van Schiedam aparte films en video's bekijken. Op het Museum plein werken veejays en deejays samen voor een bijzondere perfor mance, met een hoofdrol voor Schiedammer Mike Redman. Doek! beleeft zijn derde aflevering tijdens Stad.Als.Film. Frans Huis- man laat aparte films projecteren op de zeildoeken van historische zeilschepen. Van 26 tot en met 29 September worden de negentiende Branders feesten gehouden. De Branders feesten worden geopend met de traditionele Taptoe op het Stadserfplein. Dit plein wordt later omgedoopt in het Brandersfeesten Familieplein. In een grote tent worden allerlei activiteiten georga- niseerd. De Brandersmarkt keert weer terug, evenals de Dwaze Brandersvrijdag met spectaculaire koopjes. En zondag 29 September is er weer een koopzondag. Wethouder Ton de Swart (binnen stad) overweegt overigens in de lente weer een feestmaand in Schiedam te laten houden. Schiedam centrum Deze pagina is een uitgave van het Centrummanagement Schie dam, het overkoepelend orgaan van winkeliersverenigingen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broersvest en Nieuwe Passage. Redactie: Frank Willemse Vormgeving: Joop Been Foto's Roger van der Kraan In Maasstad Weekbladen Schie dam kan de lezer elke woensdag voor de koopzondag op deze pagi na van het Centrum Management Schiedam vinden. Hierop wordt aandacht besteed aan (bijna) alles wat met het centrum van Schiedam te maken heeft. Een aantal rubrieken komt elke maand terug; zoals 'Ontdek Schie dam...', waarin aandacht is voor de toeristische trekpleisters van de stad, 'Schiedamse Smaakmakers', waarin iemand die in het centmm werkt, woont of leeft voor het voetlicht wordt gehaald en 'Valt't in de Smaak?', waarin reaches worden gepeild op het 'werk' van de geinterviewde Smaakmaker. Daarnaast is er natuurlijk aandacht voor actuele ontwikkelingen in het centmm en wordt er elke maand een evenementenkalender opgeno- men. Feest is leuk, gezellig. Je viert iets nagenoeg nooit alleen, al- tijd met meer mensen. Soms in een klein gezelschap en vaker met velen. Je zorgt ervoor dat de gasten die je ontvangt, in een goed verzorgde ambiance komen. Netjes opgeruimd, feestelijke aankleding en je gastvrijheid laat verder niets te wensen over. Als gastheer of gastvrouw zorg je dat je gasten in de watten worden gelegd. Maar .er zijn natuurlijk veel verschillende soorten feesten, waar je niet alle goed bedoelde factoren zelf in de hand hebt. Een verjaardag, bruiloft, mo- deshow, of jubileum organi- seer je anders dan een stads- feest zoals de Brandersfeesten. Ik kan het weten want zo'n twintig jaar geleden was ik met enkele anderen de grondlegger van dit Schiedamse volksfeest. Eerst heette het Lange Haven Festival, het jaar daarna de Feestweek, maar dat hadden ze in elke stad) en vanaf 1984, in de vorige eeuw dus, werd het de Brandersfeesten genoemd. De laatste jaren heb ik geen di- recte bemoeienis meer met de organisatie. Indirect nog een beetje, want het Centrumma nagement sponsort het Straat- festival mee. Een compleet nieuw (jong) bestuur met nieu we contacten trekt nu bijzon- der goed, de kar. Het is leuk te weten dat dit evenement hoog scoort op de lijst van de meest bezochte open landelijke eve nementen in Nederland. Wist u dat Schiedam zich in dit geval kan meten met het Bloemen- corso in Zundert, het Jazzfesti- val in Breda, het Preuvenemint in Maastricht, de Leidse La- kenfeesten, Stoom in Dordt, de Vestingdagen in Hellevoet- sluis, de Rotterdamse Haven- dagen. Jazeker en zo kan ik nog wel even doorgaan. De ge- meent Schiedam is zich bewust van dit succes en gooit er in de maand September nog een schepje bovenop. 'VIER Schie dam in September!' is het mot to. VIER weekenden VIERen we feest in Schiedam. Het kan niet op. De regulaire koopzon dag 1 September is hier nog niet eens bij meegerekend. Men begint met het weekend van 7 September met Open Mo- numenten dag; Open ateliers: professionele kunstenaars la ten hun werken zien in eigen en diverse ateliers. Ook de niet- professionele kunstenaars o.a. leden van de 'Blauwe Maendagh' exposeren in Het Arsenaal aan de Korte en Lan ge Haven. De opening hiervan wordt op zaterdag 14 Septem ber verricht door burgemeester Scheeres en Jan des Bouvrie. Deze expositie zal tot 14 okto- ber te zien zijn. Een week later weer volop acti viteiten. Een stad als film en voor de derde keer DOEK! Films kijken op hetzeil-DOEK van diverse oude schepen. En het laatste weekend van Sep tember, als vanouds de Bran dersfeesten. Een compleet pro gramma overzicht is te vinden in een speciaal voor de FEESTMAAND gedrukt full- color magazine dat binnenkort in 300.000 brievenbussen in deze regio zal vallen. Winke- liers in de binnenstad zullen in de maand September EXTRA gastvrij zijn en u tracteren op vele scherpe aanbiedingen. Ik kan mij voorstellen dat de gemeente Schiedam zich ook van alle goede kanten wil laten zien, een mooie binnenstad, leuke en gezellige horeca met terrassen, monumenten, mu- sea,fluisterboten en natuurlijk nog veel meer. Het weer, ja dat hebben we niet in de hand, maar het programma is zo aantrekkelijk dat dat zelfs een ondergeschikte rol speelt. Al leen jammer dat de Broersvest nog niet helemaal klaar is, de mensen van Tramplus werken hard om er een Boulevard van te maken volgens de planning. Als dat klaar is komt er zeker weer een FEEST. Chris Coppens voorzitter, Stichting Cen trummanagement Schiedam i Metrostation Vijfsluizen. Het wordt niet koningin Beatrix, en ook niet prinses Maxima. Ook prins Willem-Alexander zal het rode lintje van de Beneluxlijn straks eind oktober, begin no- vember niet doorknippen. Eind oktober, begin november wordt de Beneluxlijn geopend. Met deze nieuwe metrolijn kunnen reizigers in 19 minuten van Spijke- nisse naar Schiedam Centmm rij- den, waar overgestapt kan worden overgestapt op de trein, stads- en streekbussen en TramPlus, lijn 1. De nieuwe metrolijn moet 67.000 passagiers per dag vervoeren, ver- wacht de RET en kan een fikse bij- drage leveren aan het verminderen van het fileprobleem. Het aanleg- gen van de lijn is niet gratis. Kos- ten: 1,6 miljard gulden (prijspeil 1999). Het nieuwe trace bestaat uit zes stations: Schiedam Centmm, Park- weg, Troelstralaan, Vijfsluizen, Pernis en Tussenwater. Het zijn stuk voor stuk apart ontworpen sta tions, door verschillende architec- ten. Het belangrijkste metrostation is Schiedam Centmm, een groot knoopppunt. Het station is ontwor pen door Architect Jan van Bel- kum die in zijn ontwerp veel licht- doorlatend materiaal heeft ge- bmikt. Hierdoor kan de reiziger zich meteen snel orienteren en het voelt bovendien veiliger aan. Weg met de donkere metrostations. Datzelfde geldt ook voor station Parkweg, ontworpen doorHans van Heeswijk. Het daglicht kan dankzij ver ellipsvormige glazen koepels met gemak het onder- grondse perron bereiken. Station Troelstralaan is gebouwd op de grens van twee wijken, Nieuwland en Schiedam-west. De hoofdingang van het station ligt vijf meter boven het maaiveld. Ar- chitecten Ruys en Verbakel heb ben bij het ontwerpen gebmik ge- maakt van de aanwezige hoogte- verschillen. Station Vijfsluizen, op de grens van Schiedam en Vlaardingen ziet er high tech uit en is ontworpen door Zwarts en Jansma Architec- ten. Dan duikt de lijn onder het wa ter door naar Pernis. Het Centrummanagement heeft een actie ontwikkeld voor de ope ning van de Beneluxlijn. Bij de winkeliers die zijn aangesloten bij het Centmmmanagement kunnen ansichtkaarten worden opgehaald. Het is de bedoeling dat die kaarten worden teruggestuurd. Op die kaarten kunnen de deelnemers aangeven waarom juist zij meemo- gen met de eerste rit van de Bene luxlijn, samen met de hoogwaar- digheidsbekleders. De kaarten kunnen vanaf September in de win kels worden gevonden. Het is niet nodig om een postzegel op de kaart te plakken. De hele maand September barst het in Schiedam van de activiteiten. Hieronder een klein overzicht. Het volledige programma kan gevon den worden op www.schiedam.nl en in het speciale 4 Schiedam in September magazine dat volgende week huis-aan-huis verspreid zal worden. ZO 1: 12.00-17.00 uur: koopzon dag, centmm Schiedam; vlooien- markt. Broersveld. ZA 7: 11.00-16.00 uur: Dag van het Stadse Wonen, Schiedam; Opening Cultureel Seizoen, cen tmm Schiedam. ZA 14: 11.00-16.00 uur: Open monumentendag, Centmm Schie dam; Opening Artistiek Arsenaal, Het Arsenaal Jan des Bouvrie; Open Ateliers, centmm Schiedam. ZO 15: Open Ateliers, centmm Schiedam. ZA 21: 20.00- 02.00 uur: Stad als Doek, met o.a. diverse films en modeshows in de Korenbeurs, cen tmm Schiedam. DO 26 Urn ZO 29: Brandersfees ten, met o.a. De Dwaze Branders vrijdag met vele koopjes.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 8