4*mLZ maasstad Open Ateliers: een kijkje in de werkplaats van de kunstenaar Buitenlandse merken winnen de publieksprijs in bakermat van jenever Zeker uw Spreekuur en huisarts houden samen consult Woontextiel Tjiverii Werkzaamheden aan CAI kasten 16 t/m 20 September Dit weekend een kunstroute dwars door de stad Roze vanille-jenever naast dubbel gebeide, oude genever bericht VERINGMEIER maasstad kerk weekbladen SCHIEDAM I I IMM SCHIEDAM - Met Open Ateliers openen kunstenaars de deuren van hun werk plaats. Een keer per jaar is het de gelegenheid om eens een kijkje te nemen in de kunstkeuken. Niet voor een select groepje 'kunstken- ners\ maar juist voor ieder- een. Om de mensen en de kunstenaar een beetje op gang te helpen, te laten zien waar ze mee bezig zijn. En dat kunstwerken met een beetje uitleg ook 'gewoon' kunnen zijn en niet aitijd hoogdravend. De deuren staan wijd open voor ieder- een die een praatje wil ma- ken, alleen wil kijken of een kunstwerk wil aankopen. MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Ppe^ Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur ds. G de Lange en 17.00 uur ds. L. Oosten. Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn zo 10.00 uur. ds. P. Mole- naar. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 17.00 uur. ds J.C. den Toom. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur. dhr. J. Visser. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. zo 10.00 uur. ds. Haas-Postma De Ark, Harg- plein. zo 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. zo 10.00 uur, ds. W.M. van de Vegt. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek zo 10.30 uur, ds. P. Lugtigheid. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur ds. F.H. Blokhuis 16.30 uur. ds. F.H. Blok- huis Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan. 09.30 uur. ds. W. van Sorge 16.30 uur. ds. W. van Sorge Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. zo 10.00 uur. ds. A. D. M. Nagel- de Jonge, viering avondmaal H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. zo 9.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. An- driessenlaan. zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99 zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang. za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30 zo 10.30 uur, Dienst van Schrift en Gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106. za 18.00 uur, euch.vie ring zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55 10.00 uur. euch. vie ring. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur. ds J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70. zo 10.00 uur. ere- dienst. vr 20.00 uur. bidstond. za 18.30 uur. jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. zo 10.00 uur en 17.00 uur, ds. N. v.d. Want. wo 19.45 uur ds. N. v.d. Want. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. zo 13.30 uur. wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a za 17.30 uur. zo 10.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat. Elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Geopend ma.t/mvr 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct p.min ma. t/mvr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R.M.de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16 00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 0104004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. Woensdag 11 September 2002 XQ52 Door Frank Willemse „Overal aanzitten, alles vragen en bij aanschaf als presentje een sub- sidie van vijftien procent op het aankoopbedrag", zegt Schiedam- se kunstenaar Martin Moesman die zaterdag en zondag zijn ate lier 'openstelf aan de Lange Ha ven 50. Vrijdag is de opening van de ten- toonstelling in Pand Paulus waar alle kunstenaars die meedoen aan Open Ateliers 66n werkstuk to- nen. Twee-en-veertig kunste naars met een werk en iedereen krijgt evenveel ruimte. Zo mocht het werk bijvoorbeeld niet breder dan 50 centimeter zijn. En waar kwam Moesman mee aan zetten? Juist, met een schilderij van 65 cm breed. Organisator en zelf Schiedams beeldhouwer Frits Kloppers was onverbiddelijk. Te- rug en een kleiner werk halen. ,Ja, dat is vervelend maar wel noodzaak", zegt Kloppers in Pand Paulus, waar de 42 werken van de kunstenaars broederlijk naast elkaar hangen. De meeste zijn schilderijen maar er staan ook enkele beelden. „Dit jaar is Twee-en-veertig kunstenaars die meedoen aan Open Ateliers tonen allemaal een werk in Pand Paulus. Foto Roger van der Kraan het de vijfde keer dat Open Ate liers wordt gehouden en de vijfde keer dat ik 'de kar trek"', bekent Kloppers. „Een jaarlijks hoogte- punt voor gasten en kunstenaars en mooi passend bij de opening van het Culturele Seizoen." Kunstenaar Martin Moesman heeft het 'voor mekaar' met een ruim atelier annex galerie aan de haven van wel 120 vierkante meter. „Maar Moesman is ook weerzo aardig en sociaal om andere Schiedamse kunstenaars mee te laten expose- ren en een gast uit Vlaardingen er bij te nemen", zo vertelt Klop pers. Zo is daar de Vlaardingse kunstenaar Koos van Oudheus- den met zijn keramische werk - vazen van keramiek of brons-. Een opvallende keuze voor zijn leeftijdgenoot. OokMargret Stra- tham exposeert daar met verfijn- de aquarelschilderijen en de Schiedamse kunstenares Ria Klop met pentekeningen. Klop laat overigens naar aanleiding van haar schilderij 'Tom Poucen' maar liefst tweehonderd van deze zend druk mee. Gewapend met een cursus management doet hij resoluut het woord. Waar hij en kele jaren geleden nog in zijn ate lier zat te tobben, trekt hij er nu op uit en probeert hij zijn werk te verkopen. „Kunstenaars moeten ook leren het werk te verkopen en een netwerk op te bouwen. Want ook de 'geniale' kunstenaar op de zolderkamer moet zijn kunst ver kopen en dus manager zijn." gebakjes aanrukken om ze aan het puibliek uit te delen. Sinds vijf jaar is de kunstroute naar de Open Ateliers een groot succes. Kloppers heeft het er ra- Dit weekend zijn de Schie damse kunste naars te zien op 26 locaties en werkplaatsen. De meeste in het centrum zoals op de Lange Haven (Moesman, Van Otterlo), Grote Markt (Tanghe en Tipico) of gezamen- lijke ateliers aan de Westmolen- straat of Warande. Maar ook in West, einde van de BK-laan, wer ken en wonen vier kunstenaars die hun deuren wagen wijd open zetten. Of in de Gorzen houden enkele kunstenaars hun Schie- dam-Zuid en werk hoog. De lijst met adressen is te krijgen in Pand Paulus (Korte Haven), Stadswinkel en de VVV (Buiten- havenweg). Elke koper van een kunstwerk krijgt een subsidie van vijftien procent van de gemeente en een speciale, gelimiteerde zeefdruk van Theo Gootjes. „Naast beken- de kunstenaars als Sjef Hend- rickx, Gerard van Soest, Ester Zitman en Dick van Belle zijn er ook nieuwe jonge kunstenaars die het publiek zeker zullen boeien zo besluit Kloppers als een sales- manager die na dit weekend weer gewoon beeldhouwt in de weer- barstige materie. SCHIEDAM - Op initiatief van het Transmuraal Medisch Centrum (TMC) wordt vanaf September ge- start met een nieuw proefproject: het Gezamenlijke Consult. Bij dit consult kijken de huisarts en de medische specialist samen naar de klacht van een patient. Soms twijfelt een huisarts of door- sturen naar de specialist wel echt nodig is, of wil hij meer kennis hebben over een aandoening. Daarom komt vanaf September een middag per maand een specialist van het Vlietlandziekenhuis naar een huisartsenpraktijk om geza- menlijk spreekuur te houden en zo de huisarts wat specialistische ken nis bij te brengen. Nascholing voor artsen is immers belangrijk, het houdt de kwaliteit van zorg op peil. Er wordt gestart met dermatologie (in huisartsenmaatschap Schie dam) en reumatologie (in huisart senpraktijk Holystaete in Vlaardin gen). Als het project goede resulta- ten oplevert wordt de samenwer- king tussen andere specialismen en huisartsenpraktijken uitgebreid. De huisartsen in de bovenstaande praktijken kunnen besluiten om patienten niet naar het ziekenhuis, maar naar het Gezamenlijk Con sult te verwijzen. Als de patient hiermee instemt, maakt de assis- tente van de huisarts een afspraak. Tijdens het Gezamenlijk Consult zal de specialist enkele vragen stel- len en nader onderzoek doen. Hier- bij worden ook de andere huisart sen van de praktijk betrokken. Na afloop zal de specialist (of de eigen huisarts) met de patient bespreken wat de verdere gang van zaken is omtrent de behandeling. Met het starten van het Gezamen lijke Consult worden verschillende doelen bereikt. De huisarts krijgt van de specialist direct antwoord op zijn vragen, leert er bij en kan hierdoor in de toekomst zelf het vervolgbeleid beter bepalen. De specialist kijkt in 'de keuken' bij zijn collega en krijgt inzicht in het huisartsgeneeskundige handelen en voor de patient betekent het dat hij niet naar het ziekenhuis hoeft, sneller aan de beurt is (binnen een maand) en dat er optimale aan- dacht is voor zijn klacht. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Uitsluitend voor genodigden. Vorig jaar tweehon derd fijnproevers, maar dit jaar was de aula van het Stedelijk Museum stampvol met zeker vierhonderd mannen en vrou- wen. Allemaal jeneverkenners waarvan sommige professioneel nipten en kritisch het glas in het licht bekeken en anderen ge woon het glas in een teug achter- over sloegen. Organisator Rob Klaarwater -geen borrel gedron- ken die middag-, liep glimla- chend rond. Duidelijk een door- slaand succes: ondanks of dank- zij het feit dat buitenlandse jene- vers uit Belgie (Oudenaarde), Noord-Frankrijk (Warn- brechies) en nota bene Vlaardin gen (Schelvispekel) de meeste stemmen van het publiek kre- gen. Twaalf producenten van jenever stalden hun assortiment uit in marktkraampjes in de aula van het museum. Voor de Grote Jenever- proeverij die gehouden werd in het eerste weekend van '4 Schiedam in September'. Dit jaar voor de twee de keer en georganiseerd door Je t/an al dat nippen aan die jenever kwam de sfeer er goed in, in de aula van het Stedelijk Museum. Foto Roger van der Kraan neverproefkring De Drie Glaasjes. Aanwezig de vier nog bestaande en vermaarde Schiedamse distil- leerderijen: Nolet, De Kuyper, Dikzwager en UTO. En onze loka- le trots, de moutwijn, van het Ge- distilleerd Museum. Maar er waren meer kapers op de kust zoals Bols, de marktleider in jenever, en pro- vinciale producenten als Hoog- Naast prachtige meubelen en een goed advies kunt u bij Woonfacet ook terecht voor een complete collectie woontextiel: gordijnstof- fen, tapijt en vinyl. Er is rekening gehouden met ieders smaak, zodat u er zeker kunt slagen. Voor uw gehele interieur: Woonfacet, zeker uw stijl WONINGIN RICHTING St. Liduinastraat52 3117CT Schiedam Tel. 010-4260193 Volop gratis parkeergelegenheid! DONDERDAG KOOPAVOND houdt uit Groningen (met de kras- se, 74-jarige naamgever Hero Jan senior) en firma Boomsma (Beren- burg) uit Friesland. Het oud-Schie- damse merk Onze Wenneker, he- laas verhuisd naar Roosendaal, en ook buitenlandse producenten van het edele nat. En juist die gingen er tot veler verrassing met de prijzen vandoor. De Stichting Drankpreventie eiste dat de proeverij 'besloten' was en dat alleen genodigden over smaak van gedistilleerd water mochten twisten. Maar die uitverkorenen maakten wel dat de aula vochtig, klam en een groot bruin cafe werd, terwijl na een uurtje iedereen met een merkwaardige glimlach rond- struikelde. Sommige kenners strikt serieus met rapport en pen in de hand, anderen bleven staan bij hun favoriete kraampje om wat te ou- wehoeren. Achter de kraampjes de eigenaars van de meestal toch klei- ne bedrijfjes die iedereen schonken wat ze maar wilden uit het vaak uitgebreide assortiment. Het bleef niet bij jenever. Ook bitters, vruch- tenjenevers, vieuxs, advocaten en andere soorten sterke drank wer- den geschonken. Opmerkelijk was de vanille-jene ver van de Belgische firma Braeckman die ook nog een versie met chocoladesmaak hadden. Voor kenners 'een vloek in de tem per maar bij vooral dames een za- lig snoepje. Dezelfde firma Braeckman uit Oudenaarde Belgie sleepte de eerste prijs weg met hun Oude Oudenaardse jenever ge- maakt op graanbasis. 'Een hoog- waardige borrel in combinatie met vakmanschap, kennis, rust en rij- ping gemaakf volgens de pu- blieksjury. De tweede prijs ging naar de jeneverstokerij Claeyssens uit Frankrijk. Menigeen verbaasde zich dat het wijnland ook een hoogwaardige jenever kan voort- brengen. Dat Schiedam, alias Zwart Naza reth, de jenever heeft uitgevonden en bekend staat als bakermat van de godendrank, weerhield de meeste Schiedamse keurders er dus niet van om genereus ook de derde prijs aan een 'buitenlander' te geven. Buurgemeente Vlaardin gen ging met deze eer strijken. Distilleerderij Van Toor met zijn Schelvispekel haalde deze buit binnen. Gelukkig bleek de nieuwe, jonge eigenaar Leo Fontijne een rasechte Schiedammer, die het heeft aangedurfd om de stokerij van de familie van Toor over te ne men. „Het publiek bepaalt en heeft aitijd gelijk", vergoelijkte Rob Klaar water als organisator van deze tweede proeverij en eigenaar van jenevercafe't Spul. Maar de leden van zijn jeneverproefkring 'De Drie Glaasjes' uit Schiedam dach- ten daar anders over. Als ftjnken- ners proeven zij maandelijks -elke tweede zondag van de maand- de echte oude genevers. De exclusie- ve korenwijnen, moutwijnen en oude genevers op eigenschappen als kleur, viscositeit, geur, kruiden en smaak. Een serieuze zaak met ingewikkelde formulieren en bere- keningen. Samen met proefkring Nimmer Zat uit Wageningen gaan zij nog uitmaken wie werkelijk de eretitel 'beste genever van het jaar' mag voeren. En die vanille-jenever blijft dan in de fles. jHU.odl.Mt Kiinmo De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leeSt u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Stank van zuiveringsinstallatie Dinsdag 3 September ontving de meldkamer van de DCMR tussen twee en vijf uur's middags vijf klachten uit Rozenburg over stank van verbrand rubber en rottingslucht. De uitrukdienst van de meldkamer stelde tijdens de onderzoeksronde vast dat de stank afkomstig was van Kerr-McGee Pigments aan de Prof. Gerbrandyweg in de Botlek. De zuiveringsinstallatie, die het afval van de chemische fabriek verwerkt, veroorzaakte de stank. Op het moment van de klachten verliep het afvalverwerkingsproces normaal en viel er geen duldetfjke oorzaak aan te wijzen van de stank. Kerr-Mc Gee en de DCMR onderzoeken verder weike mogelijkheden er zijn om stankklachten in de toekomst te voorkomen. Kadaverlucht van slachthuis Donderdagavond 5 September kwamen tussen zes en acht uur negen klachten uit Rotterdam binnen over de Rotterdamse Varkensslachtertj aan de Meijestraat. Bewoners in de omgeving van de slachterij klaag- den over rottingslucht, stank van slachtafval en kadaverlucht. Naar aanleiding van de klachten is de DCMR op onderzoek uitgegaan bij de varkensslachterij. Oorzaak van de klachten was een defect aan een waterzuiveringsinstallatie. Het overpompen van het water van de defecte zuiveringsinstallatie naar een andere instaltatie veroorzaakte de stankoverlast. Stankoverlast van het Rotterdams Varkensslachthuis behoort binnen- kort tot het verleden, omdat het slachthuis op 27 September aanstaande definitief sluit. De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. Om het CAI-net voor te bereiden op de komst van glasvezel moeten in een aantal CAI-wijken van Schiedam enkele oude CAI kasten worden vervangen en wordt er bij nieuwere kasten een extra kast bijgeplaatst. Gedurende de werkzaamheden zullen op werkdagen (tussen 8.00 en 17.00) voor enige tijd, de levering van signalen van kabelradio, -televisie en internet in het betreffende werkgebied worden onderbroken. De werkzaamheden worden gestart in week 37 (9 September) en zullen tot en met week 41 duren. Schiedam CAI-wijk 32 ia bach zwaluwlaan CAI-wijk 30 CAI-wijk 32 wordt begrensd door: Mozartlaan, Zwaluwlaan, Meeuwensingel over het water tot aan de Kerklaan, Abel Tasmanlaan, Rien Poortvlietpad en noordzijde Bachplein. Langdurige onderbrekingen worden verwacht op 16 en 17 September. CAI-wijk 30 wordt begrensd door: Molensingel, Schiedamseweg, Zwaluwlaan, Churchillweg. De Zwaluwflat behoort ook tot deze wijk. Langdurige onderbrekingen worden verwacht op 19 en 20 September. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met ONS (010) 262 1000 Energie, milieu, infrastructuur en media Van Heekstraat 5 Schiedam (010)262 1000 www.onsgroep.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3