PELUK CENTRU 'We geven handen en voeten aan het evangelie Nieuwbouw voor Leger des Heils vordert Woonbron Maasoevers Hart voor stad en klant Zorgrol van Leger des Heils steeds belangrijker [03 I' ROTTERDAM Zorg bieden aan iedereen die en beroep daarop doet. Van hulp op straat tot verpleging of bege- leid wonen. Dat zijn de taken waar het leger des Heils zich met steeds meer mensen mee bezig houdt. Noodgedwon- gen, want de roep om hulp neemt steeds meer toe, con- stateert Majoor drs. G. Staf fers in het Maatschappelijk Centrum van het Leger des Heils. Tegelijkertijd consta- teert hij dat er ook iets moois in de zorgtaken van het Leger des Heils is te ontdekken: „We proberen handen en voeten aan het evangelie te geven." ROTTERDAM Het Leger des Heils beschikt in de hele regio over maar liefst acht- tien locaties. Daaronder val- len ook twee locaties in Gou- da en Spijkenisse. De groei- ende organisatie heeft be- hoefte aan nieuwe ruimte en die ruimte werd enkele jaren geleden gevonden in Prins Alexanderpolder, in de wijk Zevenkamp. Nu al staat er een gebouw van het leger des Heils, dat is het gebouw van het Korps Rotterdam Oost, maar er wordt gewerkt aan een tweede gebouw. Daarin komt onder meer de centrale keuken voor alle locaties in Rotterdam. Onder het motto 'Hart voor stad en klant' wil Volkshuisvestingsgroep Woonbron-Maasoevers alle klanten een thuis in de wijk bieden. Wi] hebben speciale aandacht voor bijzondere doelgroepen, de klanten die ons het hardst nodig hebben en anders buiten de maatschappij vallen. Daarom werkt Woonbron-Maasoevers samen met sociale partners als het Leger des Heils. Week 39 TOTAAL-TX04 kleur ijs€ 10.67 :ober met rhite- isen, ellen 3965 in) cm, oom ling. nr: 3ldig incl. 3Sle- 3len, alien 1692 min) stoe- 5 60 ;ode 0,70 gels, alfde r nr aldig bij- teter sign ;taat alien )358 n) ntal, vier- nr: aldig alien itoe- allen 1930 d) hou- '0 x r nr aldig itoe- allen 1792 d) ver- ijs€ 0.67 ober ifba- ider- wart taat. 900- n 14 cm, uit 1 00,-. nr aldig /aal, poot 40 x nder aldig voor rond jitlo- ooie 50 :ode 0,70 let 1 alien I727 i) ige- ijs 3.67 aber door Dik Vuik Het Leger des Heils staat bekend als een evan'geliserende organisa- tie, als onderdeel van de internatio- nale evangelisatiebeweging The Salvation Army. Staffers, als offi- cier binnen het Leger in uniform gekleed, benadrukt dat het Maat schappelijk Centrum van het Leger des Heils zich daarbij vooral met zorgtaken bezig houdt. „We geven hulp aan iedereen die een beroep op ons doet, ongeacht de achter- grond of wat de hulpvraag is. Dat is niet altijd gemakkelijk, het is stevig aanpakken, maar we hebben gelukkig een club goed gemoti- veerde medewerkers." Die club medewerkers is de laatste jaren flink aan het stijgen. Staffers her- innert zich nog dat het leger des Heils rond 1990 zo'n 50 medewer kers in dienst had. Nu is dat aantal meer dan vervijfvoudigd. „Het werk neemt toe en de proble- men van de clienten ook. En toch is ons ziekteverzuim erg laag. Dat geeft aan dat de mensen hier heel gemotiveerd zijn."Volgens Staf fers is de roep om hulp de afgelo- pen tien jaar snel groter geworden of sterk toegenomen) „In 1993 hadden we een actie met slaapdo- zen voor daklozen in Rotterdam. Daarmee wilden we toen een sig- naal afgeven. In 1994 werd Perron 0 gesloten en vanaf dat moment namen de problemen heel sterk toe. Er is een enorme toename aan mensen die hulp nodig hebben. Door de open grenzen, door drugs, door mensen met psychische en psychiatrische problemen en ande- re factoren. Nu zien we weer veel vrouwen, jongeren en ook wel ou- deren die een beroep op ons doen. We hebben dit jaar een nachtop- vang voor vrouwen geopend, die is nu bomvol. Er zijn moeders met kinderen die 's nachts over straat lopen. Dat snijdt door je ziel als je zelf kinderen hebt. Onze intentie is hulp te bieden waar dat nodig is. Als het om een bed gaat, vragen we niet naar een paspoort. Een mens heeft hulp nodig en die ge ven we, op z'n minst tot de volgen- de dag. Maar er zijn ook grenzen aan de capaciteit van de opvang en vol is vol. Rotterdam heeft een enorme uitbreiding van opvang- voorzieningen voor daklozen ge- zien en ondanks dat moeten we nog steeds mensen afwijzen. Ver- Majoor drs. G. Stoffers:"We hebben bijna hethele kerkelijke leven in nederland binnen onze organisatie werken". leden jaar hebben we meer dan 3500 verzoeken om opname in een van onze voorzieningen moeten afwijzen. Daar waren ook vrou wen en tienermeisjes bij. Je ziet nu veel minder dan tien of vijftien jaar geleden de klassieke dak- en thuislozen. Die reisden vaak door heel Nederland en ble- ven niet constant op een plaats- .Veel clienten komen tegenwoor- dig uit de regio, zwerven niet meer omdat ze hun contacten in de drugsscene nodig hebben. En er zijn steeds meer mensen die hulp nodig hebben. Ik maak me ernstig zorgen over waar dat eindigt. Aan de andere kant ligt er een enorme uitdaging voor ons en (om) samen met andere zorgorganisaties een uitweg zien te vinden. We probe ren een totaal hulptraject aan te bieden, voortkomend uit die ene missie die we hebben. Handen en voeten geven aan het evangelie. Daarbij zoeken we voortdurend nieuwe vormen. Wat op ons pad komt pakken we aan en we doen dat met zeer gemo- tiveerde en professioneel ge- schoolde mensen. Dit is werk voor mensen die zich vanuit hun chris- telijke overtuiging ten dienste wil- len stellen aan andere mensen. Bij alles wat we doen staat de client centraal. Een client is geen een- heidsproduct." Staffers hoopt dat Rotterdam de noodzaak van hulp ook in de ko- mende jaren blijft inzien. De wethouder, Mevrouw De Faria is bij ons geweest en ik heb gemerkt dat ze zeer gei'nteresseerd was. Veel van ons werk overlapt zowel zorg als veiligheid. Onze zorg richt zich nu eenmaal op mensen op straat. Als daklozen bij elkaar op een bankje zitten ,wordt dat vervelend gevonden. Maar die mensen zijn doodmoe van het de hele dag rondsjouwen en doen meestal geen vlieg kwaad, dat is de andere kant van het ver- haal." Het Leger des Heils is volgens Stoffers een organisatie waarin medewerkers zich thuis moeten voelen. Een christelijke organisa tie, maar edn die niet eenkennig is. „We zijn een heel veelzijdige or ganisatie, met veel doorstroommo- gelijkheden. We hebben nu zo'n 260 medewer kers en er is voortdurend vraag naar nieuwe medewerkers. Het werk blijkt heel noodzakelijk te zijn. We werken samen met andere organisaties, zoals verslavings- zorg, ggz-organisaties en Humani- tas. We vragen van onze medewer kers een christelijke levensovertui- ging, maar de kerkelijke kleur is een persoonlijke levenskeuze, dat is voor ons niet belangrijk. We hebben bijna het hele kerkelijke le ven in Nederland wel binnen onze organisatie werken." door Dik Vuik Op 24 november 2000 werd de eerste paal van het nieuwe pand voor het Leger des Heils geslagen. De bouw is inmiddels halverwege en zal volgend jaar worden afge- rond. „We verwachten dat de nieuwbouw volgend jaar zomer wordt opgeleverd", aldus Majoor Stoffers. „Die nieuwbouw is een symptoom van de stijgende hulp vraag. Vier jaar geleden is het plan zijn dat daar veel kinderen geboren gaan worden. Dan is het belangrijk dat er een goed contact is met aller- lei voorzieningen in de wijk, zoals kinderopvang, consultatie-bureau en scholen. Al die dingen moeten worden geregeld. Het zijn uitda- gingen, maar ik vertrouw er op dat het allemaal goed komt.." De nieuwbouw aan de Kooiker- weg wordt gebouwd in opdracht van de woningcorporatie Woon- bron Maasoevers. ,,Daar huren we het gebouw straks van", legt Stof fers uit. „We hebben een goede sa- menwerking met een aantal wo- ningcorporaties in Rotterdam. Ons huidige gebouw aan de Coolhaven dateert uit 1954 en is vroeger een soort groothandel voor ambtenaren geweest. Het wordt te klein en is met haar indeling eigenlijk niet goed geschikt." Aan de huidige si- tuatie komt dus over enige tijd ver- andering. Volgend jaar zal het Leger des Heils een heel nieuw complex be- trekken. Waar geen verandering in komt, is het bieden van hulp waar dat maar nodig blijkt te zijn. Wat dat betreft blijft het leger des Heils overal vertegenwoordigd. Daar- naast worden de huidige werk- zaamheden in het pand aan de Coolhaven in de toekomst voort- gezet. voor een nieuw gebouw ontstaan. We gingen kijken waar nog ruimte was en de deelgemeente Prins Alexanderpolder had nog een stuk- je grond. Die grond ligt bij een me- trostation, idealer kun je het bijna niet krijgen. We zijn daar goed be- reikbaar." De planning voor de nieuwbouw is in goed overleg met omwonenden van de locatie verlopen. Er is re- gelmatig overleg geweest met de mensen die daar wonen over de bouwactiviteiten en over de toe- komstige buren die we daar zullen zijn. Het is heel belangrijk om daarover met elkaar in gesprek te blijven." De nieuwbouw zal de centrale keuken van het Leger des Heils gaan herbergen, maar ook kantoren voor het management en opvang voor clienten. „Er komt een opvang voor vrouwen en voor tienermoeders. Het kan wel eens VOLKSHUISVESTINGSGROEP .viililiiiilll! Woonbron-Maasoevers Postbus 2346 3000 CH Rotterdam telefoon (010) 275 53 00 telefax (010) 275 53 22 email info@woonbron.nl www.woonbron.nl www. maasoevers. nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 13