De draad van het leven weer oppakken 'Open sollicitatie is altijd mogelijk' B.T.S. staat voor BeTere Service! V ^SSSSSSSSSSSSBSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS^^^BBSSSBS^SI^SSSSSBBSM Loodgieters- en installatiebedrijf n ij Initial tUUHT WOHtH Burchthirys J Loodgieters werkzaamheden Bitumen dakbedekking Lood- en zinkwerken CV en MV-installaties Gas- en waterfitters Legionella beheersing Erkend VNI installateur. AA 9ti www.vanschaften.nl rs B.V. Begeleid wonen op weg naar zelfstandigheid Leger des Heils is snel groeiende organisatie Het adres voor: Video- en cd-spelers Koelkasten Speelgoed Wasmachines Hobby-artikelen Magnetrons Naaigarnituur Radio's Meubelen Televisies Slaapkamers J DVD's Tuinmeubelen Chinees porselein Binnen- en buiten- Matrassen Het yrootfte woov\Weorev\Wv\if iw <te (jorr>ev\ iw ScU\e(ta.w%l Beddengoed Huishoudelijke artikelen zonwering Vloerbedekking Laminaat parket Gordijnen Vitrages Rolluiken Behang Cadeau-artikelen en nog veel meer.. Groenelaan 49, Schiedam, tel. 010 - 473 87 55 Loodgieters- en installati A3 Schiedamsedijk 52 b - 3134 KK Vlaardingen. Telefoon: 010-234 05 76. Fax: 010-234 05 85 TABAC& OAKSWINKEU flRDINA -m, ROTTERDAM Het Leger des Heils is vanouds bekend als evangeliserende bewe- ging. Maar de organisatie is veel meer dan dat. In Rotter dam is het Leger des Heils een grotendeels beroepsma- tig werkende zorgorganisa- tie, op wie iedereen een be- roep kan doen. Het aantal medewerkers is groot en be- staat voornamelijk uit betaal- de krachten. Wie werken er zoal bij het Leger des Heils en wat zijn hun drijfveren? Manager Anne Bosman ver- telt over het Leger als be- roepsorganisatie. r\ i Vw (leverancier "Leger des Heils") kiwa IIllIll 2. VLEE2WAREN SALADE2 Haspelsstraat 15 3025 PA Rotterdam tel.010-477 2641 *13x010-477 23 66 Wij leveren met trots een aantal van onze diensten aan het Leger des Heils Werkstad Voor opvang, bemiddeling, begeleiding en scholing van werkloze Rotterdammers naar betaald werk. showroom. Week 39 TOTAAL-TX03 n door Bab Riem Vis Het leggen en onderhouden van contacten en het omgaan met fi- nancien. Sociale en praktische vaardigheden. Het zijn zo maar een aantal zaken die dak- en thuis- lozen leren in het jaar waarin zij aan de Heemraadsingel begeleid wonen. Onder leiding van maat- schappelijk werkster Dolores Beij- er proberen zo'n tien mannen de draad van hun leven weer op te pakken.Zoals Arthur. Door allerlei omstandigheden kreeg Arthur een alcoholprobleem. Hij verbleef eerst in het passantenverblijf De Brug en kwam na achttien maan- den naar de Heemraadsingel. Daar woont hij nu begeleid inmiddels ook al weer anderhalf jaar. Dolores: 'Het Leger des Heils heeft 80 woonunits voor begeleid wonen, een voor mannen en een voor vrouwen. Ze leven zelfstan- dig op hun eigen kamer met aan- recht en koelkast. Per verdieping maakt een aantal bewoners geza- menlijk gebruik van een badkamer en grotere keuken. Er woont geen begeleiding in huis, wel komen wij regelmatig even langs om te kijken hoe het gaat en natuurlijk kunnen ze altijd, als er problemen zijn, op het kantoor aan de Coolhoven te- recht. Vroeger moesten de bewo ners na 1 jaar weer van de Heem raadsingel weg en zelfstandig ver- der gaan, maar de ervaring is dat dat binnen een jaar gewoon niet lukt. Sommigen hebben nog meer tijd nodig om uit het diepe dal te komen waarin ze terecht zijn geko- men." ledere man of vrouw kan in een neerwaartse spiraal terecht komen door drugs en/of alcohol. Verteld wordt dat de meeste man nen die er verblijven in een neer- waartste spiraal zijn gekomen door drugs of alcolhol. ledere man of vrouw kan het overkomen, dat wordt duidelijk uit het bezoekje aan de Heemraadsingel. In een van de knusse kamers woont Rien. Een drietal jaren gele- den brandde het huis, waarin hij voorheen met zijn moeder woon- de, af. De verzekering was niet goed geregeld en Rien kwam op straat te staan. Al diverse malen kreeg hij vervangende woonruimte aangeboden, maar dat vond hij steeds te ver van het stadcentrum verwijderd. „Voor veel mensen die begeleid wonen is de stap naar zelfstandig heid vaak erg groot omdat ze bang zijn weer in eenzaamheid te ver- vallen", zo weet de maatschappe- lijk werkster uit ervaring. „Ze ko men dan 's avonds van hun werk thuis op een flatje, maken wat eten klaar en wat dan. Een beetje han- gen voor de televisie. Vaak wordt dan toch weer naar de fles gegre- pen of ze gaan de straat op." Niet dat de bewoners van het huis aan de Heemraadsingel zo veel met elkaar omgaan. „Ze lopen de deur niet bij elkaar plat, maar ze weten dat er altijd mensen zijn waar ze even bij aan kunnen klop- pen. Soms organiseren ze wel eens wat met elkaar. zoals laatst een barbecue in de tuin. Ik word daar dan ook voor gevraagd, maar doe bewust niet mee omdat ik vind dat ze zoiets juist met elkaar moeten houden. Daar moet ik niet bij gaan zitten. Maar zoals vorige week, toen had Anton voor wat mensen indisch gekookt, dan had ik wel mee willen eten. Heerlijk! Nu heb ben we afgesproken dat ik daar de volgende keer wel bij ben! We hebben op dit moment een hele fij- ne groep." Overigens werkt Anton overdag in een Wereldwinkel en doet hij daar- naast aan figureren in films en der- gelijke. Als voorbeeld waartoe eenzaamheid kan leiden noemt Dolores een voormalig arts op een operatiekamer van een Rotterdams ziekenhuis, die ook al weer ander half jaar op een van de kamers woont. ,,Het bekende verhaal: echtscheiding, gezin kwijt, baan kwijt en daardoor huis kwijt. Er is dan helemaal niets meer en men gaat aan het zwerven. Het gaat nu goed met hem en hij werkt nu bij ons op de verpleegafdeling van het Maatschappelijk Centrum Rotter dam." De bewoners betalen gewoon huur en zijn verplicht om aan een her- stelprogramma mee te werken en een zinvolle dagbesteding te heb ben. Dat kan werk zijn of bijvoor- beeld een opleiding. „Als ze hier de hele dag binnen zit ten gaan ze drinken. Dat is niet de bedoeling, want ze moeten hier toch weer weg. Als het zover is, wordt samen met de maatschappe lijk werker een motivatiebrief ge- schreven. Je mag dan nog een of twee keer een misstap maken. Dat is niet erg, soms zelfs goed, want daarna kun je een betere keuze ma ken. Hier mag je uitglijden." Al dus Dolores, die 30 jaar geleden met nog een stel Antilliaanse meis- jes naar Nederland kwam om een verpleegstersopleiding te volgen. Ze bleef hier hangen. Na 25 jaar in de verpleging besloot zij een HBOopleiding te volgen. „Ik ben nu klaar en heb net mijn diploma. Ik begeleid zowel mannen als vrouwen die heel diep in de pro blemen zitten en doe dat met veel passie. Het is niet de allermakke- lijkste doelgroep waarmee ik werk. Het is erg als je al je sociale con tacten kwijt bent. Zelf heb ik een kind en twee kleinkinderen. Het moet toch vreselijk zijn als je vrouw en je kinderen niets meer met je te maken willen hebben. De maatschappij wordt steeds indivi- dualistischer. Iedereen is op zich- zelf. Niet dat mensen niet sociaal willen zijn, maar ze kunnen het vaak niet. En dan komen ze uitein- delijk bij het Leger des Heils te recht, die is er wel voor jou." door Dik Vuik „Veel mensen denken nog dat we een vrijwilligersorganisatie zijn, maar de meeste banen hier zijn be- taalde banen", vertelt Bosman. „Er zijn zo'n 260 medewerkers in heel Rotterdam, en daarnaast nog zo'n 60 vrijwilligers. „Het betaal- de werk valt gewoon onder de CAO Welzijn.' Het Leger des Heils biedt dus ge- wone banen, maar wel in een spe- ciale sector. „De gevarieerdheid in ons werk is enorm",vertelt Bos man verder. „We hebben een hele diverse doelgroep. We vangen tie- nermoeders op ,maar ook de da mes van de Keileweg en de klas- sieke dak-en thuislozen. De hulpverlening is primair. Maar we hebben bij voorbeeld ook een technische dienst, een keuken en een secretariaat. De werkdruk was erg hoog en we hebben steeds meer clienten. Eind 2000 hebben we dat bij de gemeente aangekaart en daarom hebben we met hun fi- nanciele steun verleden jaar 28 nieuwe medewerkers in dienst kunnen nemen. De Gemeente Rotterdam is een van de financierders van de zorg- Manager Anne Bosman:"De meeste banen bij het Leger des Heils zijn betaalde banen". activiteiten van het Leger des Heils evenals de zorgverzekeraars. De Stichting Leger des Heils betaalt ook mee aan een aantal projecten en tenslotte betalen de clienten zelf een eigen bijdrage. De groei van het aantal medewerkers bij het Le ger des Heils is noodzakelijk, want ook de problematiek van de clien ten is volgens Bosman groeiende. „Er zijn bij voorbeeld steeds meer dakloze vrouwen. Daar is het afge- lopen jaar een nachtopvang voor geopend en die zat binnen de kort- ste keren vol." De werkomstan- digheden zijn voor de medewer kers niet altijd gemakkelijk. „We krijgen ook te maken met mensen met onaangepast gedrag en daar moet je wel tegen kunnen. Maar het is ook heel mooi werk. De sfeer is plezierig. Het is de mouwen opstropen, maar de colle- giale verhoudingen zijn goed. Je ziet een bepaalde gedrevenheid. We werken vanuit een christelijke identiteit en dat verwachten we ook van onze medewerkers. Dat is toch wel erg belangrijk." De meeste medewerkers bij het le ger des Heils zijn zoals gezegd ge- wone beroepskrachten. Mensen met een opleiding, zoals Sociaal Pedagogische Werkers. De aard van het werk kan heel verschillend zijn. Er is net zo goed behoefte aan mensen in de keuken of bij de technische dienst als in het zorg- werk. „Mensen kunnen altijd een open sollicitatie schrijven, die hou den we dan in portefeuille", no- digt Bosman geinteresseerden uit om te reageren. „We adverteren regelmatig, maar een open sollicitatie is ook moge lijk. Zowel voor betaald werk als vrijwillig werk." Een ander beeld over het Leger des Heils dat som migen misschien voor ogen heb ben is dat medewerkers in uniform lopen. Nee dus. „We lopen echt niet allemaal in uniform en je hoeft ook geen lid te zijn van het kerkgenoodschap van het Leger des Heils lacht Bos man enkele vooroordelen weg. „Mensen moeten bij ons wel pro- fessioneel werken. Het is geen liefdewerk, oud papier. Veldwerkers zoeken daklozen op en proberen ze in de nachtopvang te krijgen. Daarna gaan we weer een stapje verder en kunnen ze in een internaat komen wonen. Dan kunnen ze begeleid wonen en uit- eindelijk zelfstandig wonen. Reso- cialisatie van onze clienten is het uiteindelijke doel. Het werk in de hulpverlening is onregelmatig en kan ook 's nachts of in het weekend plaatsvinden. Parttime werken hoort bij de mees te functies tot de mogelijkheden en de secundaire arbeidsvoorwaarden zijn goed. We hebben bijvoorbeeld een fietsenplan en een pc-prive project. Er is een jaarlijkse kerst- viering. En de personeelsvereni- ging houdt regelmatig een dagje uit, een barbecue of een sinter- klaasfeest." Kortom: het beeld dat het Leger des Heils uitsluitend uit vrijwilli gers bestaat verdientbijstelling. Het is een professionele organisa tie waar veelal betaalde beroeps krachten werken aan het helpen van mensen die dergelijke hulp hard nodig hebben. Ze doen dat vanuit hun christelijke overtuiging, met veel enthousias- me. lets voor u, misschien? X Gecertlficeerd WaarbOrainstallateur GTI Utiliteit West bv Hoofdvestiging Cypresbaan 3, 2908 LT Capelle a/d IJssel Postbus 8260 3009 AG Rotterdam T 010258 65 86 F 010258 65 55 Locatie Den Haag Tiber 24 2267 CC Leidschendam T 070 395 52 00 F 070 390 07 35 Kijk voor een overzicht van onze diensten voor particulieren en bedrijven op Postbus 929 3160 AC Rhoon Tel. (010) 501 36 24 Advl—bureau Van Scheften Gemeente Rotterdam Cleaning Services Initial Dienstverlening Nederland B.V. Brugwachter 1 3034 KD Rotterdam Tel.: 010-206 17 17 Fax:010-413 1898 Als klasse en kwaliteit voor u belangrijk is... Laat dan u oog eens op de elegante Burchthuys- collecties vallen, mm wonen slapen mtt$ Berlagestraat 235 Rotterdam-Alexanderpolder tel. 010 - 456 48 22 Kaukantnteuwapparatuur Wltgoed ft gashaardcn. Erkend installateur NAJAARSSHOW 2002 Gekocht van de vakhandel met de nieuwste modellen van AEG, ARISTON, ATAG, BEKO, ELECTROLUX, ETNA, FRIGIDAIRE, INDESIT, INVENTUM, L.G., MARYNEN, MIELE, PELGRIM, SIEMENS ETC. Al deze gasfornuizen en 4-pitters, koelkasten, vrieskasten, combikasten, Amerikaanse koelkasten met ijsblokjesmachines, vrieskisten, wasautomaten, wasdroogmachines, drogers, condensdrogers, vaatwassers, magnetrons, combimagnetrons, keramische en inductiekookplaten en fornuizen, afzuigkappen. centrifuges en stofzuigers kunnen wij u aanbieden met meer dan aantrekkenjke kortingen tot 40% doordat deze uit de verpakking zijn, maar met volledige garantie en gratis thuisbezorgd. Bergselaan 317-319,3038 CH Rotterdam Vrijdag koopavond, 010-2439088 Mathenesserweg 76-78,3026 HE Rotterdam Vrijdag koopavond, 010-4152219 Beyond the ordinary Nederland wordt in hoog tempo een kennissamenleving. De opkomst van informatie- en communicatietechnologie (ICT) zorgt voor fundamentele positieve veranderingen in economie en samen- leving. Maar nog altijd zijn er minder kansrijke groepen die essentiele ondersteuning nodig hebben in hun primaire Fevensbehoefte zoals opvang, verzorging en begeleiding. Gelukkig kunnen zij daarvoor terecht bij het Maatschappelijk Centrum van het Leger des Heils. Ordina werkt al enige jaren met het Leger des Heils samen op het gebied van automatisering en informatisering. Het Leger is een organisatie met mensen die gewend zijn om de handen uit de mouwen te steken, direct aan te pakken waar het nodig is en de acti viteiten niet te laten verzanden in breed overleg en dikke rapporten. Deze aanpak is ook Ordina op het lijf geschreven en op deze basis zijn meerdere projecten succesvol afgerond. Ordina wenst het Leger des Heils in het algemeen en Maatschappelijk Centrum Rotterdam in het bijzonder veel succes in hun belangrijke missie en is trots op haar samenwerking met deze bijzondere organisatie. t

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 14