maasstad trwa©( i Nu bij C&A Dag geestelijke gezondheid herwaardeert de 'knuffel' lees gezond maasstad assendVoo leel jfdaagse Alleen deze week duizenden artikelen superlaag geprijsd Grabbel Voordeei Altijd prijs! Rotterdamse boekenmarkt op zondag 30 September Let op't speciale VVV actielabel Grabbel ook meteen tot 100% voordeei op je volgende aankoop. Verrassend...C&A G 2 G 28 SEPTEMBER REGIO - Jaarlijks worden in Nederland zo'n 80.000 kin- deren mishandeld. Voor li- chamelijke mishandeling en seksueel misbruik van kinde- ren bestaat gelukkig al veel meer aandacht dan voorheen. Psychische mishandeling en emotionele verwaarlozing blijven echter nog vaak on- derbelicht. Reden voor de World Federation for Mental Health om hier extra aan dacht op te vestigen. Op 10 oktober, de dag voor de gees telijke gezondheid, start dan ook een landelijke campagne die erop gericht is om deze psychische problematiek meer bekendheid te geven. Top 10 Woensdag 25 September 2002 CX63 Chenille vest Bob de Builder sweater, 100% katoen 92-122. Diverse kinder- Stretchbroek met veter- sluiting. 122-164. jeans 92-176 Vanaf Van psychische mishandeling bij kinderen is sprake als de opvoeder stelselmatig een kind het gevoel van veiligheid, zelfvertrouwen en zelfwaardering ontneemt of de ontwikkeling van deze gevoelens tegengaat. Het gaat hierbij om een vorm van mishandeling die niet van lichamelijke aard is. Het ver- nederen van het kind, het belache- lijk maken, het verstoten of het ter- roriseren zijn duidelijke kenmer- ken hiervan. Van emotionele ver waarlozing is sprake als er geen positieve aandacht aan het kind wordt geschonken. Elk kind heeft behoefte aan een knuffel of een woord van waardering. Wie dit niet krijgt, kan daar op dat ogen- blik of op latere leeftijd problemen door ondervinden. Uiteraard wordt hier niet gesproken van een inci- dentele gebeurtenis. Een kind wordt pas geschaad als de negatie- ve voorvallen een evenwichtige balans doen doorslaan. Het krijgen van een kind is voor de meeste mensen een prachtige ge beurtenis. Toch loopt het niet altijd zoals voorgesteld. Kinderen ma ken fouten en hebben tekortkomin- gen of beperkingen. Soms zijn dit echte beperkingen in de vorm van een handicap, of het zijn beperkin gen die vooral door de ouders als zodanig gezien worden. Niet alle ouders kunnen daar op een goede manier mee omgaan. Reden voor hen om het kind niet te accepteren. Natuurlijk kunnen en zullen er ook andere oorzaken te noemen zijn waarin ouders rechtvaardiging vin- den voor het mishandelende ge- drag: een groot kind is bedreigend, een klein kind vraagt zo veel, de een is zo mondig, de ander zo soci- aal onhandig. Een kind dat systematisch geeste- lijk mishandeld of verwaarloosd wordt, zal zich een zekere schuch- terheid aanmeten. Het gevoel van minderwaardigheid kan iemands hele leven beheersen. Onzekerheid en een gevoel van eenzaamheid kunnen tot extreme handelingen als zelfmoord leiden. Minder ex treme, maar vervelende gevolgen zijn slapeloosheid, depressies, fo- bische Idachten en hyperventilatie. Ondanks professionele hulp blij ven de gevoelens van minderwaar digheid en waardeloosheid heel lang of zelfs altijd aanwezig. Op psychische behandeling en emotionele verwaarlozing van kin deren rtist nog steeds een taboe. Hoog tijd dus om extra aandacht te vragen voor deze problematiek. Door middel van een informatieve campagne wordt er naar gestreefd om de omgeving van slachtoffers te stimuleren iets voor deze kinde ren in de knel te betekenen. Buren, familie, maar ook onderwijzers en docenten kunnen daarin een grote rol spelen. Uit verhalen van kinde ren met ervaring blijkt dat juist de ze mensen waardevol kunnen zijn in het bieden van steun. Om hen daarbij te helpen is er een brochure ontwikkeld, die naast de vele informatie over dit onderwerp ook ervaringsverhalen bevat van mensen die in hun jeugd mishan deld of verwaarloosd zijn. Om die- genen die willen helpen een steun- tje in de rug te geven zijn ook een aantal praktische tips toegevoegd, alsmede adressen waar men terecht kan voor hulp, advies en nog uitge- breidere informatie. Deze brochure zal verkrijgbaar zijn vanaf 10 okto ber bij diverse openbare instanties bij u in de buurt. Heeft u in uw jeugd te maken ge- had met psychische mishandeling of heeft u juist iets kunnen beteke nen voor een kind in de knel en bent u bereid hierover te praten, dan kunt u contact opnemen met Jurjen Procee van het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezond- heid (NFGV), telefoon 030- 297.11.97 of j.procee@nfgv. Wel- licht kan juist uw verhaal een an der kind in de knel helpen. Uiter aard wordt u tijdens uw medewer- king aan deze campagne goed voorbereid en voortdurend bege- leid. 'Kind in de knel' is een cam pagne die landelijk gevoerd wordt. Op regionaal gebied wordt ook een Op zondag 29 September van 10.00 tot 17.00 uur organiseert Bi- bliotheek Rotterdam weer een gro te tweedehands boekenmarkt. Het is dit jaar alweer voor de zesde keer dat de Bibliotheek deze groot- se boekenmarkt op de Binnenrotte (naast de Centrale Bibliotheek) in samenwerking met de dienst Marktwezen organiseert. Antiqua- riaten en boekhandelaren uit het hele land zorgen met circa 125 kra- men voor een unieke collectie boe- ken en oude prenten op velerlei ge bied. Kortom de echte snuffelaars komen er aan hun trekken, maar men vindt er ook een 'gewone' Konsalik'. Bibliotheek Rotterdam is zelf ook aanwezig met enkele kramen, waar naast de 'gewone' afgeschreven boeken uit de collec tie ook bijzonder exemplaren ver- kocht zullen worden. Boeken- markten zijn erg populair vandaag de dag. Wie kent niet de boeken markt van Deventer? Vele honder- den meters boeken langs de IJssel en in de historische binnenstad van deze boekenstad sinds 1475 vor- men de grootste boekenmarkt van Europa. Maar ieder zichzelf res- pecterende stad heeft tegenwoor- dig wel een eigen boekenmarkt. Eenmaal per jaar zoals in Dor drecht (begin juli) en in Rotterdam (eind September) of wekelijks zo als op het Lange Voorhout in Den Haag en op het Spui in Amster dam. Voor actuele informatie: http:// www.bibliotheek. rotterdam.nl 1Connie Palmen - Geheel de uwe 2. Martin Davies Mrs. - Hudson en de vloek van de geesten 3.Adriaan van Dis - Familieziek 4. Claire Caiman - Lessen voor een weekendvader 5. Danielle Steel - Sprong in het diepe 6. Deepak Chopra - Zielsverwanten 7. De sprong - In memoriam Herman Brood 8. Nelleke Noordervliet - Pelican Bay 9. Joanna Trollope - Vrouw uit het Zuiden 10. Nicolas Sparks - De ontmoeting Maasstad publiceert tweewekelijks de po- pulaire top 10 collectie van de Gemeente Bi bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl. C&A J m\ ,u-.~ Horizontaal 7 Hier loopt vader achter moeder aan. (6) 8 Ik mag me niet laten ont- gaan, dat ik eten moet hebben. (8) 9 De NS is niet in treinrails gei'nteres- seerd, als er steeds maar over ge- schreven wordt. (8) 10 Geldig. (6) 11 Ze dragen me na de arrestatie naar t gevang. (8) 13 Als ze geen vergiffenis schenkt, is het geen pre- dikante. (6) 14 Ik ben het niet eens met die rekening. (11)18 Tijdens de muziek gaat de kraan dicht. (6) 20 Het is voor iemand en ook voor u noodzakelijk om in leven te blijven. (8) 21 Verhaaltjes over ons reisje in Essen. (6) 22 Hij sprak uitvoerig over de betalingen. (8) 24 Allemaal een dikke onvoldoende. (8) 25 Ter voorkoming van ontsnapping is Horizontaal: 1. Limoges, 6. Jaco bus, 12. Ares, 14. Rede, 15. Gelei, 17. Iep, 19. Neven, 21. Ira, 22. Schroot, 25. Oma, 26. Oorlel, 28. Sjalot, 30. Emier, 31. Uitdeuker, 33. Ae, 34. Lt, 35. Ko, 36. Tt, 37. Spa, 38. Roo, 40. El, 41. Ur, 43. Ep, 44. Ph, 47. Afgetrapt, 51. Bea- te, 53. Toosje, 54. Gedrag, 55. Gei, 56. Elsbeth, 59. Pre, 60. Lisse, 62. Ten, 63. Eline, 65. Mars, 67. Mess, 68. Sierdop, 69. Werktyd. hier het rek twee keer verhoogd. (6) Verticaal 1 Dat stuk grond was bezaaid met zaad. (7) 2 Men zegt, dat ze vroeger met kralen de dag konden bepalen. (8) 3 Laag uitgesneden kleding. (4) 4 De kok krijgt meer bekendheid, als ik aan hem de pan opdraag. (10) 5 Een tijdelijk gebruik in Limburg. (6) 6 Een bende heeft volgens mij niets met liefde te maken. (7) 8 Over hun tegenstand zijn ze zielstevre- den. (13) 12 De leider van het schoolreisje. 10) 15 Speelplaatsen. (8) 16 Als vader erwtensoep eet, moeten wij ons ertegen wapenen. (7) 17 Borreltijden. (7) 19 Ik heb 'n onbedwingbare behoefte om me mooi te maken. (6) 23 Maak je eens wat kleiner, voordat ze op je schie- ten. (4). Verticaal: 1. Legioen, 2. Malaria, 3. Ore, 4. Geiser, 5. Es, 7. Ar, 8. Centje, 9. Ode, 10. Bevolkt, 11. Si natra, 13. Verdi, 16. Erom, 17. Ih, 18. Po, 20. Emoe, 23. CI, 24. Os- dorp, 27. Leesles, 29. Autoped, 31. Ut, 32. Tk, 34. Laurel, 39. Mat- glas, 40. Egoisme, 42. Ra, 43. Et, 45. Harpist, 46. Begeerd, 48. Foei, 49. Tjeerd, 50. Puber, 51. Beheer, 52. Tarn, 54. Gt, 57. St, 58. En, 61. Sar, 64. Lsk, 66. So, 67. Me.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 19