I gezond maasstad bij lees ROTTERDAM - Iedereen bevindt zich wel eens in om- standigheden die een gevoel van eenzaamheid oproepen. Meestal is dit een gevoel als gevolg van een gebeurtenis in het dagelijks leven. Vaak komt het ook zo nu en dan om onverklaarbare reden te- rug. Eenzaamheid bestaat in vele vormen en wordt door iedereen anders ervaren. De een is intens verdrietig of voelt zich verlaten, een ander voelt zich buitengesloten, niet gewaardeerd of gelaten. Stoer bomberjack. 122-176. Verrassend...C&k Top 10 Woensdag 9 oktober 2002 Jas, wolmix. Suede jas, diverse modelle Leren jack. Eenzaamheid in vele vormen Eenzaamheid ontstaat vooral wan- neer men op zichzelf wordt terug- geworpen en geen steun meer on- dervindt van mensen om zich heen. Het is een sterk overheer- send gevoel van verdriet om wat niet, of niet meer, met anderen ge- deeld kan worden. Bij eenzaam heid wordt vaak gedacht aan oude- re mensen. Het verlies van een partner en het steeds kleiner wor den van de vriendenkring zorgt er- voor dat ouderen de grootste groep eenzame mensen vormen. Maar eenzaamheid is iets wat in el- ke levensfase kan voorkomen. Maatschappelijke ontwikkelingen, zoals het alleen wonen, het verlies van inkomen, het meedragen van een groot geheim, een scheiding, enz, zijn zaken waardoor mensen zich sterk kunnen isoleren. Mensen met een psychiatrisch ziektebeeld weten ook vaak maar al te goed wat eenzaamheid is. Mensen die een psychose voelen aankomen of er middenin zitten, voelen zich niet zelden alleen gela ten. Hun familieleden weten niet wat de weg is naar hun op dat mo ment onbereikbaar familielid. Ook hulpverleners staan er soms mach- teloos bij en kunnen niet altijd de juiste houding bepalen. Hoewel er steeds meer en vaker bijeenkom- sten georganiseerd worden is deze uitspraak van een patient die haar weg in de samenleving probeert te vinden heel typerend: „Het is niet zo belangrijk om over een uitge- breid sociaal netwerk te beschik- ken. Het is wel belangrijk om van de weinige mensen die je kent, echt en altijd op aan te kunnen." Eenzaamheid is een pijnlijk, maar herkenbaar gevoel. Het hoort dan ook een beetje bij het leven en is niet altijd te voorkomen. Dat is ook niet nodig. De meeste mensen zijn in staat om zelf of met een beetje hulp van anderen deze gevoelens te overwinnen. Na zo'n periode staat er dan niet zelden zelfs een sterkere persoonlijkheid op. Het dwingt namelijk om afwegingen en keuzes te maken, om over zich zelf na te denken en stil te staan bij de eigen gevoelens. Maar niet ie dereen is hetzelfde. Sommigen zien in elke uitdaging juist een be- proeving en isoleren zich daardoor nog verder. Eenzaamheid is niet snel op te los- sen. Het kan een langdurig proces zijn waarbij men er eerst achter dient te komen waarom men een- zaam is. Het zoeken naar en het w.erken aan een mogelijke oplos- sing vraagt veel moed en energie. Praten met anderen en het delen van het verdriet is meestal een goed manier om alles te verwer- ken. Vrienden kunnen heel goed helpen in moeilijke, eenzame pe- riodes. Zij kunnen luisteren, steu- nen en troosten en helpen om de eenzaamheid te dragen, om er goed mee om te gaan. Voor wie niet makkelijk met ande ren praat is het goed de gevoelens en ervaringen aan het papier toe te vertrouwen. De lucht op en geeft de mogelijkheid om alles eens op een rijtje te zetten. Wellicht is het mogelijk om het geschrevene aan een vriend, vriendin of naaste te la- ten lezen. Verdriet moet worden illustratie: Marco van der Wielen geuit en gedeeld. Dat blijft de beste manier om ervan te genezen. Soms is het niet mogelijk om de oorzaken van de eenzaamheid zelf te vinden of om alleen tot goede oplossingen te komen. Deskundige hulp is dan de aangewezen weg om de eenzaamheid aan te pakken. Professionele hulpverleners kun nen dan helpen bij het herkennen en erkennen van het probleem en bij het vinden van oplossingen. Deze gezondheidsrubriek wordt u aangeboden door: GGD Zuidhollandse Eilanden; Ruwaard van Putten ziekenhuis, RIAGG Rijnmond Zuid, van Weel Bethesda ziekenhuis, Zorg en Welzijn Groep Zuid-Hollandse Eilanden, Re gional Patienten Consumenten Platform Rijnmond, Delta Psychiatrisch ziekenhuis en Basisberaad GGZ. Winterverlangen Horizontaal 7 Is het mogelijk met een panter een gesprek te voeren? (6) 8 De inhoud is mogelijk. (8) 9 Je zult te voet terug moeten. (8) 10 Toen we nog met el- kaar gingen, zat er nog groei in. (6) 11 Piekuren. (8) 13 Maken mannen, dat je er uit kan gaan? (6) 14 Stads- plattegrond. (11) 18 Galgenmaal. (6) 20 V oertuig821 De be woners hiervan hebben een honds bestaan. (6) 22 Zij mogen het dichthouden. (8) 24 Wereldbetrekking. (8) 25 Geldbesteding. (6) ft '/.V Verticaal 1 Wasknijper. (7) 2 Dikmaker. (8)3 Stof tot schrij ven. (4) 4 Het monster is zichtbaar op een metalen plaat. (10) 5 Het is opvallend, als je Nora op de tribune een kleur ziet krijgen. (6)6 Ervoor en erna mag hij de zaak organiseren. (7)8 Vrijplaatsen.(13) 12 Wordt gebruikt voor een onge- duldige baby. (10) 15 Afrit. (8) 16 Autoresten. (7) 17 Als er regen valt, wordt 't besturen ook moeilijker. (7) 19 Als ze geen vergiffenis schenkt, is het geen predikante. (6) 23 Hoffelijke beloften. (4). Horizontaal: 1. Lasnaad, 6. Bas sist, 12. Team, 14. Piet, 15. Smoes, 17. Vov, 19. Etter, 21. Tam, 22. Terecht, 25. Ede, 26. Pappot, 28. Azoren, 30. Atjar, 31. Pierement, 33. El, 34. Nh, 35. Id, 36. Mn, 37. Eea, 38. Ene, 40. Rr, 41. Pc, 43. Pr, 44. Ts, 47. Ademproef, 51. Sjerp, 53. Nicole, 54. Zeerot, 55. Del, 56. Athener, 59. Por, 60. Vraat, 62. Els, 63. Vrede, 65. Maja, 67. Mien, 68. Tierend, 69. Lientje. Verticaal: 1. Lastpak, 2. Stompje, 3. Nee, 4. Aastor, 5. Am, 7. Ap, 8. Sietze, 9. Set, 10. Itteren, 11. Ta- rente, 13. Joeri, 16. Maat, 17. Vr, 18. Vc, 20. Eden, 23. Et, 24. Har der, 27. Palermo, 29. Ommetje, 31. Ph, 32. Ei, 34. Napret, 39. Hand- vat, 40. Reclame, 42. Co, 43. Pf, 45. Serpent, 46. Optrede, 48. Dier, 49. Platje, 50. Emelt, 5l. Servie, 52. Rood, 54. Ze, 57. He, 58. Ns, 61. Aar, 64. Ren, 66. An, 67. Mi. verras r ack met afknoopbare kraag 140-176. Vanaf. Jas met afneembare kraag. De Vrije Radicalen in het Bibiio- theektheater met 'Tik' De leestip is dit keer een tip voor een literaire voorstelling in het Bi- bliotheektheater. Op zaterdag- avond 19 oktober om 20.30 uur presenteert het Bibliotheektheater namelijk het theatergezelschap De Vrije Radicalen met 'TIK', dek- mantel voor Tsjechovs 'De Drie Zusters'. Tsjechov is in. Zo ook bij De Vrije Radicalen (voorheen Gordijnen voor Konijnen). In deze voorstelling maken ze liefdevol misbruik van een eeuw oude tekst. 'De Drie Zusters' wordt verbluf- fend energiek en kolderesk. Hard werkend spelen drie acteurs der- tien rollen, terwijl hun personages verzuchten: 'Wat heerlijk, een ar- beider te zijn, opstaan bij het krie- ken van de dag'. Gevoeligheid en zwakheid, lachwekkendheid en belachelijkheid, zelfinzicht en zelfbeklag, alles van Tsjechov zit erin. Stemmetjes,.travestie en slap stick - subtiel en volwassen: kolder om van te leren! Onder leiding van regisseur Graig Weston maakt 'die Mannschaft' van Gordijnen voor Konijnen - Wouter Bruneel, Koen de Ruyck en Tom Vermeir liefde vol misbruik van Anton Tsjechovs meesterlijke blik op zachte wan- hoop. Bibliotheektheater, Hoog- straat 110, 3011 PV Rotterdam. 1Cok Bos - Bouwfraude 2. Maarten 't Hart - De zonnewijzer 3. Donna Tartt - De kleine vriend 4. Connie Palmen - Geheel de uwe 5. Martin Davies - Mrs. Hudson en de vloek van de geesten 6. Adriaan van Dis - Familieziek 7. Claire Caiman - Lessen voor een weekendvader 8. Danielle Steel - Sprong in het diepe 9. Deepak Chopra - Zielsverwanten 10. De sprong - In memoriam Herman Brood Maasstad publiceert tweewekelijks de po- pulaire top 10 collectie van de Gemeente Bi- bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 15