#1*1* Opleiding spel en regie bij De Theaterfabriek Joop van den Ende presenteert nieuwe musical '3 Musketiers' Dunya pakt uit met Windows to the World 1 h s3." ,3." _r maasstad 99 99 99 99 'We willen mensen meegeven dat het de moeite waard is om te knokken voor je idealen' i QUIZ MARATHON ACTION MAN FIGHTER GAME DIN0-VANGER TERREINWAGEN BERGWEG 110, ROTTERDAM Mr msr Woensdag 9 oktober 2002 Rotterdams Centrum voor Theater en Het Kunstgebouw zijn gezamenlijk begonnen met De Theaterfabriek. P°diumflHHHI MHBrkort ROTTERDAM - Op zondag 30 maart 2003 beleeft de musical '3 Musketiers' van Joop van den Ende haar we- reldpremiere in het Luxor Theater in Rotterdam. Tot het zo ver is moeten de me- dewerkers nog veel werk verzetten. Komende week al begint de publiekscampagne van '3 Musketiers'. Daarom presenteerde Joop van den Ende zijn nieuwe musical afgelopen maandag al aan relaties, sponsors en journa- listen in de Cruise Terminal in Rotterdam. 55 loop van den Ende (inzet) presenteerde afgelopen maandag in de Cruise Terminal Rotterdam zes liedjes en een deel van de prachtige kostuums van zijn nieuwe musical '3 Musketiers'. foto-s oicksiuijter ROTTERDAM - Wat betreft het multiculti-evenement is Dunya een begrip in Rotterdam en ver daarbuiten. Maar meestal is haar naam na de zomer uitgespeeld. Zij n de artiesten al lang weer naar huis en begint de lange weg van voorbereidingen voor het festi val van het volgendjaar. Vanaf dit jaar pakt de organisatie het anders aan. Ook de herfst zal voortaan in het teken staan van Du nya. Op 11, 12 en 13 oktober beleeft 'Dunya - Windows to the World' in Las Palmas zijn vuurdoop. Actievoorwaarden Bel Winspel Het nieuwe festival 'Dunya - Windows to the World' beleeft komend weekend zijn vuurdoop in Las Palmas. foto: Stichting Dunya Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam ontdekt u de leukste snuffelafdeling van Nederland. Op 400 m2 vindt u honderden koopjes op het gebied van CD's, CD-singles, computersoftware, computerspelletjes, speelgoed en vele andere leuke hebbedingetjes. Leuke kado artikelen om te geven of te krijgen. WINNIE 0PBERGD00S Winnie opbergdoos met een Teigetje foto-album, een glitter-setje, 2 gel- en 2 glitter-pennen. KELDERPRIJS MT T 1 EEN QUIZ VOOR HET HELE GEZIN ACTION MAN POWER FIGHTER GAME Benjijmoedig genoeg om alle bommen onschadelijk te maken in dit computerspel. KELDERPRIJS QUIZ MARATHON Spel voor het hele gezin met meer dan 2000 nieuwe vragen. KELDERPRIJS STAR WARS COMPUTERSPEL STAR WARS P0DRACES LCD GAME Vlieg snel. Vlieg echt. Vlieg naar de vrijheid.Voel de trillingen van sohokken en botsingen met dit Star Wars computerspel. KELDERPRIJS TOPSECRET "Zeer gevaarlijk" spel voorde hele familie. Volbrengje missievoor alle anderen. KELDERPRIJS JP3TERREINWAGEN Een Dino-vangerterreinwagen. KELDERPRIJS JMT PLAYSTATION 1 SPEL- COMPUTER SOFTWARE Met titels als Guardian of Darkness, G-Police, Checkmate, Music e.v.a. KELDERPRIJS PER STUK J23T DUIZENDEN DUBBEL CD'S Van Rock tot Klassiek, van Jazz tot verzamelaars. KELDERPRIJS 5 V00R PER DUBBEL CD 2.99 WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. ledere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. TX51 door Vincent Wernke ROTTERDAM - Onlangs ging De Theaterfabriek van start, een geza- menlijk initiatief van het Rotter- dams Centrum voor Theater (RCTh) en Het Kunstgebouw. De Theaterfabriek gaat zich ontwikke- len tot een plek waar opleidingen gevolgd kunnen worden op gebied van spel en regie. Nieuw is dat ie- dereen de langere of kortere oplei dingen binnen de eigen tijdsplan- ning kan volgen. Een cursus spel en/of regie op maat dus. „Het RCTh en Het Kunstgebouw verzorgden allebei amateurtoneel- cursussen", vertelt Frank Verha- gen van Het Kunstgebouw. „De amateurtheaterwereld is echter veranderd en steeds meer mensen kregen interesse in die cursus. Paul Rottger van het RCTh en ik zijn toen gaan kijken of we op dat ge bied niet konden samenwerken. Na anderhalf jaar praten is daaruit De Theaterfabriek ontstaan, die on langs van start is gegaan." De opleiding spel en regie duurt vier jaar, de opleiding regie drie jaar en spel minimaal twee jaar. „Veel mensen konden daar niet van profiteren, vanwege de tijds- planning", zegt Verhagen. In de nieuwe opzet kunnen daarom ook losse onderdelen van de opleiding worden gevolgd. Bovendien kun nen mensen er eventueel een half jaartje tussenuit. „De nieuwe cur sus is meer gericht op de individu- ele deelnemers. Training op maat, waarvoor ook verenigingen bij ons terechtkunnen. Als zij een cursus of workshop over een bepaald the- archieffoto Maasstad weekbladen ma willen volgen, kunnen ze daar- voorbij ons aankloppen." „We hadden al een verenigings- cursus, maar dat was een vast pro- gramma", vertelt Bram Legerstee van het RCTh. „Nu leveren we voor verenigingen en gezelschap- pen cursussen op maat. Workshops op het gebied van regie, decors of humor. Mensen kunnen ook losse onderdelen volgen. Ook mensen die al jaren werkzaam zijn en stil blijven staan. Zij hikken vaak aan tegen een opleiding van een paar jaar. We hopen ook gekleurde the- atermakers binnen te halen." Het voordeel van de losse modu les, is dat mensen die bijvoorbeeld een workshop bij de SKVR heb- ben gevolgd, vrijstelling kunnen krijgen voor bepaalde onderdelen. Voor de Cursus Theatermaker werken de instellingen samen met gezelschappen. Bovendien worden trends in de theaterwereld direct omgezet in specialisaties. De cur sussen worden veelal gegeven in het Rotterdams Centrum voor The ater aan de Mathenesserdijk. Volgens Verhagen en Legerstee is er nu al genoeg belangstelling voor De Theaterfabriek. „Meestal had den we tien tot twaalf deelnemers voor de cursus spel en regie en nu zijn we met 32 deelnemers begon nen." Deelnemers moeten voordat ze voor de cursus aangenomen worden eerst auditie doen. Vol gens Legerstee is dit vooral be- doeld om te zien of iemand ervoor openstaat om iets te leren. „Want iemand die constant zijn kont in de krib gooit moeten we niet heb- ben", besluit hij. Voor meer informatie: www.thea terfabriek. org of010-477.38.91. ROTTERDAM - In het Neder- lands Architectuurinstituut is tot en met 5 januari de tentoonstelling 'Waterproef te zien. Kinderen van drie scholen in Hoek van Holland werkten aan een project over wo- nen op het water. Op de expositie is het hele proces te volgen, van idee tot schets, van gedachte tot maquette. Stap voor stap is te zien welke ideeen de kinderen van Hoek van Holland hebben voor hun toekomst in het water. De ope- ningstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur en zondags van 11.00-17.00 uur. Koud terug van een fikse Amerikaanse zomertoer, vervol- gens gaat het ertegenaan in de zo- veelste uitgebreide Europese toer, en daarna, waarom ook niet, effe lekker Holland toeren. De Travol tas braken in 1997 door met het door Marky Ramone geproduceer- de album 'Modern World', sinds- dien bleef hun populariteit stijgen, zowel bij pers als publiek. Op vrij- dag 11 oktober te zien in Water- Front. Aanvang 21.00 uur, entree 8 euro. Donkere, broeierige soul in Nederland. Het is een zeld- zaamheid. De passie die uit Haar lem afkomstige muzikant Ivo Maissan aan de dag legt, grenst dan ook aan het ongelooflijke. Wie IM (Spreek uit I am) aan het werk wil zien, kan zondag 13 oktober te- recht in Rotown. Aanvang 22.00 uur en de toegang is gratis. Het bekende DJ-duo Wipneus Pirn, dat met een uitgekiende feestmix heel Nederland platkrijgt, is op vrijdag 11 oktober te gast in Nighttown. Wipneus Pirn heb ben maximaal vijf minuten nodig om het dak eraf te laten gaan. Aan vang 22.00 uur, entree 14. Achterland, een schofterige ope ra van Ko den Bosch Arend Niks, onder regie van Aat Ceelen, is op 9,10,11 en 12 oktober nog te zien in Lantaren/Venster. 'Achter land' gaat over een stuklopend hu- welijk van twee westerlingen er- gens in een derdewereldland. Aan vang 20.30 uur. Reserveren: 010- 277.22.77 of www.lantaren-vens- ter.nl. Rotterdam is een stad waar componisten wonen en lesge- ven, waar muzikanten worden ge- boren of zich vestigen van over de hele wereld. Maar wat is nou Rot- terdamse muziek? Het Festival Rotterdamse Muziek brengt van 17 tot en met 20 oktober muziek die op wat voor manier dan ook aan de stad verbonden is. Voor in formatie: www.rotterdamsemu- ziek.nl. door Vincent Wernke 'Een voor alien, alien voor een!*, is het wereldberoemde motto uit '3 Musketiers* van Alexandre Dumas. Een tijdloos verhaal, zo weten de medewerkers van de nieuwe, oorspronkelijk Neder- landse musical *3 Musketiers* van Joop van den Ende. Het is be paald niet de eerste keer dat de boeken van Dumas, naast '3 Musketiers' ook de vervolgro- mans 'Twintig jaar later' en 'De burggraaf van Bragelonne', wor den gebruikt als basis voor een toneelstuk of film. Tussen 1898 en 2002 werd '3 Musketiers' ruim honderd keer verfilmd en zelfs tekenfilmhelden Tom Jer ry speelden ooit de hoofdrollen in een filmbewerking van het boek. Volgens Van den Ende heeft het publiek aan het begin van de 21e eeuw behoefte aan nieuwe hel- den. „De jonge edelman d'Artag- nan staat voor alle jonge mensen in de wereld", vertelde de musi- calproducent zijn toehoorders. .Jonge mensen die klaarstaan om hun dromen waar te maken. '3 Musketiers' gaat over een jonge held die zijn ouders van zich af- schudt en de wereld ingaat. Dat de wereld niet altijd mooi is, zal hij ook meemaken. En hij maakt mee dat de liefde zwaar kan zijn. We willen het publiek meegeven dat het de moeite waard is om te knokken voor je idealen." In '3 Musketiers' verlaat d'Artag- nan (Bastiaan Ragas) met een hoofd vol dromen zijn ouderlijke huis om musketier te worden. Hij sluit vriendschap met de drie musketiers Athos (Henk Poort), Porthos en Aramis. Gezamenlijk strijden zij uit naam van Frankrijk tegen de cor- rupte kardinaal Richelieu (Stanley Burle son) en zijn handl anger Milday de Winter (Pia Douwes). D'Artagnan strijdtin '3 Musketiers' voor zijn idealen en ontmoet bovendien de liefde van zijn leven: Constance (Tooske Breugem). Hoewel de eerste repetitiedag voor '3 Musketiers' pas voor woensdag 18 december gepland staat, hebben de hoofdrolspelers al een aantal optredens achter de rug. Tijdens 'Musicals in Con cert', de R'Uitmarkt en de uitrei- king van de Musical Awards brachten zij eerder een aantal nummers uit '3 Musketiers' ten gehore. Heel bewust, zo lichtte Van den Ende toe. „We willen de muziek bekend maken voordat de musical te zien is" Daarom heeft hij ook een videoclip laten maken door regisseur Johan Nijenhuis ('Costa', 'Voile Maan'). Deze clip van het nummer 'Alles' wordt de komende maanden re- gelmatig op televisie vertoond. Ook wordt van een aantal van de in totaal 32 liedjes poparrange- menten gemaakt, speciaal be- doeld voor de promotie. Tijdens de presentatie zongen de hoofd rolspelers zes nummers. Van den Ende: „Het is moeilijk om met musicalmuziek op de radio te ko- men, daarom zijn er speciale pop- arrangementen van gemaakt." Vooral 'Alles', gezongen door Bastiaan Ragas en Tooske Breugem, zal een he- leboel jon- geren nieuwsgie- rig gaan maken naar '3 Muske tiers'. Begin volgendjaar, onge- veer drie maanden voor de pre miere, verschijnt de cd van '3 Musketiers', zo vertelden Rob en Ferdi Bolland, die verantwoorde- lijk zijn voor de 32 liedjes. „We gaan iets moois maken", beloofde Van den Ende. Samen met onder anderen regisseur Ed dy Habbema is hij al twee en een half jaar bezig met de voorberei- dingen voor '3 Musketiers'. Hoe wel er geen theatervorm is die meer publiek trekt dan musical, is Van den Ende niet op voorhand gerust over het succes. Uiteinde- lijk moet '3 Musketiers' tussen 400.000 en 500.000 bezoekers trekken. Om die mensen te berei- ken begint deze week de om- vangrijke publiciteitscampagne. „Het wordt een musical met grote amusementswaarde, we hebben een leuke en bijzondere cast en er wordt goed in gezongen. Maar of '3 Musketiers' het succes wordt dat we ervan verwachten, durf ik pas te zeggen als het klaar is", al- dus de producent. Voor informatie en reserverin- gen: 0900-3005000 (45 cpm) of via www.musicals.nl. door Ilja Post Interviews met de mensen van Du nya zijn niet gemakkelijk. De vra- gen raken uitgeput. Inmiddels weet iedereen waar het festival voor staat. 'Multicultureel' is dankzij dit e venement uitgegroeid tot meer dan een woord, het is een levenswijze geworden. Maar wat gevreesd mag worden van een evenement dat sinds jaar en dag de Rotterdamse binnenstad opsiert, gaat niet op voor Dunya: het festival kakt niet in. In- tegendeel, de vernieuwingsdrang is groter dan ooit. Het nieuwe woord du joure is 'verdieping'. Het resul- taat is 'Dunya - Windows to the WorldEen naam die in een oogop- slag de lading dekt. „Met dit evenement hebben we een omgeving gecreeerd die je onder- dompelt'zegt een trotse Elda Dor- ren belast met de pr en communica- tie van de stichting. „Meer dan ooit spreekt Dunya alle vijf de zintuigen van de bezoeker aan. Het is een to- taalpakket, waarin geen ruimte is voor plat vermaak. Er is meer ver dieping in de optredens gekomen. Alle artiesten zullen met de billen bloot moeten. Akoestische muziek staat dit jaar voorop. En in work shops zullen zij hun kunsten aan het grote publiek presenteren." Workshops, ze zijn vaker aan bod Elke actie heeft een looptijd van 4 weken Kosten bellijn bedragen 0,70 per minuut. Deelnemen kan zo vaak men wil. Instructies dienen opgevolgd te worden. •Deelnames die niet aan de actievoorwaarden voldoen worden uitgesloten. Deelname aan activiteiten (zoals reizen e.d.) welke betrekking hebben op een gewonnen prijs geschiedt op eigen risico. 'Prijzen kunnen niet geruild worden en zijn niet inwisselbaar voor geld. ■Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. In gevallen waarin het reglement niet voorziet, beslist Rotterdams Dagblad BV. 1 Winnaars ontvangen uiterlijk 2 weken na afloop van de prijsvraag telefonisch berlcht. Gegevens van deelnemers worden niet verstrektaanderden. Medewerkers van Rotterdams Dagblad bv zijn uitgesloten van deelname. Door deel te nemen aan het Bel Winspel verklaart men akkoord te gaan met deze voorwaarden. gekomen afgelopen festivalsei- zoen. Maar meer dan eens waren die door gerenommeerde artiesten ver- zorgde muzieklessen alleen interes- sant voor lieden die zelf al over vol- doende muzikale kennis beschik- ten. Zo niet bij Dunya. De work shops die komend weekend worden gehouden zijn voor een breed pu bliek toegankelijk. Dorren: „Zowel geinteresseerde passanten als lief- hebbers, conservatoriumstudenten en docenten kunnen iets oppikken van de geboekte artiesten van we- reldformaat zoals Najat Aatabou, Faiz Ali Faiz en Mory KanteInstru- menten, stemtrainingen en dans; voor elke discipline bestaat er wel een workshop of masterclass." Maar dat is nog maar het topje van de ijsberg. Met meer dan zeventig optredens, eten uit alle windstreken, vijftien vertellers van reisverhalen en een gelijk aantal kinderprogram- ma's belooft dit nieuwe evenement drie intrigerende dagen op te leve ren. Als leidraad zijn deze keer de Indiaanse, Afrikaanse en Mediter- rane culturen genomen. En voor het eerst in Dunya's geschiedenis zijn die bij elkaar gebracht in een en het- zelfde pand. Nog iets nieuws is dat er dit keer wel een prijskaartje aan hetDunya-bezoekvastzit. Vooreen passepartout moet 35 worden neergeteld, een dagkaart kost 17,50 waar C JP-bezitters 2,50 van mogen aftrekken. Hoe ze dat gaat bevallen, betalende klanten, kan Elda niet zeggen. „Zo- als gezegd, het is een van de eerste keren. Ik hoop niet dat mensen zich er door laten afschrikken. Want ze krijgen er veel voor terug." Wat dan? Elda geeft graag een opsom- ming. „De artiesten die het publiek 's middag tijdens de workshops hebben warm gedraaid komen 's avonds terug om hun theorie in praktijk te brengen. Niet alleen spe- len de artiesten akoestisch en semi- akoestisch in het midden van de ruimte tussen het publiek, maar ook de keuze van de artiesten en combi- naties daarvan zijn verrassend." „Voorbeelden?", daagt Elda uit. „Wat denk je bijvoorbeeld van een unieke combinatie van Najat Aata bou, de bekende Berberse zangeres, met leden van het Rotterdams Phil- harmonisch OrkestOf de Angolese grootheid Waldemar Bastos die speciaal voor de gelegenheid een blik met muzikanten uit Brazilie, Portugal, Angola en Mozambique heeft opengetrokken." Nog een paar publiekstrekkers? „Mory Kan te, Bau en the Arab Music Orchestra en als vertellers de schrijfsters Ma rion Bloem en Yasmine Alias." Nachtbrakers hebben ook een goe- de aan 'Dunya - Windows to the WorldDe optredens volgen elkaar op tot middernacht, waarna een spectaculair programma voor de kleine uurtjes losbarst. Tot vier, vijf, zes uurs nachts duurt het offi- cieel en, wie weet, met een beetje geluk houden sommige diehards het zelfs vol tot het ochtendgloren. Dus wereldmuziekliefhebbers weet wat u te doen staan. Dit weekend, Las Palmas, feest! Meer informatie: www.dunya.nl of www.windowstotheworld.nl of via 010-233.09.10 •TVk w Art'nr. 246387 MS Art.nr. 246378 Art.nr. 246389 Art.nr. 246376 Art.nr. 246383 Art.nr.246382

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 23