maasstad 'Bezuinigingen artoteek Schiedam is een politiek gevoelige zaak' Oordeel over begroting: 'koehandel, afbraakbeleid en botte bijl' j Zeker t iw stijl! ertaxi krant netel Oppositie hekelt plannen nieuw college voor 2003 pP) Actie tegen graffiti Wijkfeest in Groenoord direct be Schoenmakers witheet over interview met ambtenaar U"l VERII VERINGMEIER maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM 3 Woongebouw Rubens; uitzicht op fenomenaal wonen. - START VERKOOP Rubens appartementen 12 oktober 11.00 tot 15.00 uur www.deveranda.com volg de routeborden 'informatiecentrum' vanaf de Laan op Zuid SCHIEDAM - In de Nieuwe Passage kunnen kinderen zater dag 12 oktober terecht voor een workshop 'klussen'. Ze kun nen werken aan een tas die zij naar eigen inzicht mogen versie- ren met textielstiften. Vanaf 12.00 uur is de kunstkar boven en beneden open. Rommelmarkt Graauwe Hengst Harmonia MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO 4 fTLl Hervormde Gemeente Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, zo 10.00 uur. ds W.H. van Kooten. (Gereformeerde Bond) Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 17.00 uur. dr. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds L.G. Bos. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, pas tor G. Warmerdam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F. van Deursen en 16.30 uur, drs. H. de Jong. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur, ds. W. van Sorge en 16.30 uur, ds. W. van Sorge. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur, dr M. Pfirrmann. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, dhr W. Scholl. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 27, zo 10.00 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a, za 17.30 uur en zo 10.00 uur. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 0104004391 Of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties totmaandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 0104004490 D. Captein (plv.) Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. Woertsdag 9 oktober 2002 XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - „Geen spreek verbod, absoluut geen spreek- verbod", schreeuwt wethouder Theo Schoenmakers door de te lefoon. En even later: „Je be- grijpt het niet of wil je het niet begrijpen!" De wethouder van Leefbaar Schiedam is witheet omdat deze krant de wethouder naar de reden vraagt waarom Julia Snikkers (artotheek Schiedam) niet met de pers mag praten. Zojuist is bekend dat er in de meerjarenbegroting vanaf 2005 geen geld meer is voor de Schiedamse kunstuitleen aan de 's Gravenlandseweg. Alle reden voor een interview met de gedu- peerden. Maar dat ziet de wet houder 'anders'. Aanleiding: de vorige week ge- presenteerde begroting van het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Daarin staat 'un- verfforen' dat de artoteek moet rekenen met forse bezuinigingen. Volgend jaar 50.000 euro en in 2004 100.000 euro. Aanzieniijke bedragen want het gaat om res- pectievelijk 25 en 50 procent van de gemeentelijke subsidie. En vanaf 2005 is het helemaal ge- daan met de toelage. Dan wordt de twee ton ingehouden. Logisch dat de betrokkenen aan de bel trekken en dat de artotecaris door de media naar haar mening wordt gevraagd. Nee dus, mag niet vol- gens wethouder Schoenmakers. Vorig week sprak Julia Snikkers, in een interview met het Rotter dams Dagblad dat dit de nekslag voor de kunstuitleen betekent. Alweer een reden voor Maasstad Weekbladen om haar kant van het verhaal aan te horen. Een groot interview met deze (bijna) op- richtster en diegene die de arto theek 'groot' maakte. Echter de wethouder verhindert dit. Julia Snikkers is sinds het ge- wraakte interview met de regio- krant op de vingers getikt door haar superieuren. Hoofd cultuur Adriaan de Regt vertelt haar dat zijn politieke baas -wethouder cultuur Schoenmakers- zeer ont- stemd was over het artikel. Ge- SCHIEDAM - Deze week wordt gestart met het verwijderen van graffiti en vervuiling door wild- plakken in de Schiedamse binnen- stad. Samen met onder andere be- wonersorganisaties, ondernemers en het Centrummanagement pro- beert de gemeente het aanzien van de binnenstad te verbeteren en bij te dragen aan een beter functione- rend stadscentrum. Er is in dit kader al het nodige ge- beurd, zoals de onkruidbestrijding, het opruimen van fietswrakken en het tegengaan van ongewenste winkeluitstallingen. Een volgende stap is het tegengaan en verwijde ren van graffiti en vervuiling door wildplakken. Niet alleen op pan- den, maar ook op straatmeubilair, meterkasten en bruggen. Graffiti en wildplakken dragen sterk bij aan de verloedering van de open- bare ruimte. De gemeente heeft eind augustus de ondernemers in de binnenstad aangeschreven en een aanbod ge- daan om mee te werken de ge- noemde vormen van vervuiling en verloedering terug te dringen. Twintig ondernemers hebben in- middels positief gereageerd op dit aanbod. SCHIEDAM - Wijkvereniging Groenoord viert zaterdag 26 okto ber het jaarlijkse wijkfeest in boer- derij Landvreugd aan de Swee- lincksingel. De zaal gaat open om 20.30 uur en vanaf 21.00 uur kan er worden gedanst op levende mu- ziek. Omstreeks 23.00 uur wordt er een koud buffet geopend. De toe- gangsprijs is twaalf euro voor le- den, inclusief buffet en veertien euro voor niet-leden. In verband met het aantal beschik- bare plaatsen is het noodzakelijk je vooraf telefonisch op te geven bij de heer P. Crama, tel. 470 23 63 (10.30 tot 13.00 uur). volg dat zij, formeel als ambte- naar, niet meer kan en mag praten met de pers. „Hoe spijtig ook, ik mag niets zeggen en voor toe- stemming moet je met de wethou der bellen'zegt zij telefonisch. „Dit is een gevoelige politieke zaak. En de afspraak is dat poli tieke gevoelige zaken -en dat zijn bezuinigingen altijd -alleen door de politiek worden beantwoord", antwoordt Theo Schoenmakers op maandagmorgen. Maar is dat geen mond- dood ma- ken van een i i langheb- bende? Die bovendien precies kan vertellen waar het om draait? Wethouders Schoenmakers maakt duidelijk dat hij er niet van gediend dat een ambtenaar met de pers praat over wat hij teikens "gevoelige politieke zaken' noemt. „De discussie moet met de gemeenteraad worden gevoerd en niet via de krant. Dat zijn partij Leefbaar Schiedam altijd hamert op 'transparantie' en 'open communicatie' en 'demo- cratisch beleid' daar heeft de wet houder even geen boodschap aan. Schoenmakers wordt ongedurig nadat hij vertelt net doodmoe van een reis naar Polen te zijn terug- gekomen. Maar is dat geen spreekverbod? Het monddood maken van een rechtstreeks betrokkene? Het S- woord is gevallen, Gevolg een zeer geTrriteerde wethouder. ,,Nee, geen spreekverbod; abso luut geen spreekverbod. Maar een ambtenaar moet in deze zaken wel haar plaats kennen." Al eerder had de partij Leefbaar Schiedam tijdens de verkiezings- campagne duidelijk gemaakt dat de partij de Artotheek wegge- gooid geld te vinden. Toch sprak Schoenmakers twee weken gele- den nog geruststellende woorden tijdens de opening van een Arto- teek-expositie. Schoenmakers meldde doodleuk dat Julia Snik kers c.s. niet bang hoefde te zijn voor sluiting. Tot vorige week toen de koele cijfers anders uitwe- zen. Het vooraaam- ste argument om de kunstuitleen te sluiten is dat er te weinig wordt uitgeleend en vooral aan te rijke mensen. De doelgroep -de gewone Schiedam- mer met kunst kennis te maken- wordt volgens het college niet ge- haald. Daartegen voert de Arto theek aan dat zij al eerder voor- stelde om het tarief van 54 euro per jaar te verhogen. Maar dat werd door de politiek geblok- keerd. De artotheek heeft zo'n 1400 kunstwerken in depot en zo'n 600 betalende leden die kunstwerken lenen. In het RD-artikel stelt Snikkers dat zij het er niet bij wil laten. Eind van de maand zal de artotheek plannen presenteren om het tij te keren. Met meer tijd en geld kan op de duur 'meer op ei- gen benen' worden gestaan. Ook het feit dat de artoteek meer doet dan uitlenen mag niet vergeten worden. Tentoonstellingen ge maakt, educatieve projecten uit- gevoerd en in wijkcentra projec ten uitgevoerd. Ook andere op- lossingen als gedifferentieerde abonnementsgeld en samenwer- king met andere artotheken (Vlaardingen) liggen voor de hand, aldus de artoteek. Frank Willemse SCHIEDAM Vorige week pre- senteerde wethouder Ton de Swart (WD) vol trots de nieuwe en sluitende begroting. Dit was de lang verwachte financiele ver- taling van het collegewerkpro- gramma 'Schiedam versterkt; van ambitie naar actie 2002- 2006'. Nieuw beleid, zoals op het gebied van veiligheid (de blauwe brigade), revitalisering van de Spaanse Polder en het opknap- pen van het Stedelijk Museum, betekent geld afpakken van oude zaken. Bovendien moet een gat van vier miljoen euro gedicht worden. Gevolg is bezuinigingen op drie gebieden: korting op subsidies aan instellingen, tarie- ven gemeentediensten omhoog en besparingen op het ambtena- renapparaat. Als een voorschot op de begrotingsbehandeling vroeg Maasstad drie oppositie- partijen naar hun eerste mening over de begroting 2002-2006. GroenLinks, Henny Hagen „Ik heb net de begroting in huis en er globaal naar kunnen kijken. Raar is het wel dat bij het uitreiken van de rapporten er onmiddellijk vragen mochten worden gesteld. Je moet ze toch eerst goed lezen? Wat ons verbaasde is de tien procent die het college gaat bezuinigen op subsidies voor verenigingen, clubs en stichtingen. Niet met de kaas- schaaf -dus iedereen wat minder-, nee, volgens de wethouder is het criterium dat het voor iedere Schiedammer moet gelden. Dus bij dragen voor heel de stad. Dit be tekent wel subsidie voor dingen Peter Groeneweg (PvdA). waar veel mensen op af komen zo als de Brandersfeesten en geen subsidie voor zaken waar weinig mensen naar toe gaan als kunstzin- nige voorstellingen. Wel geld voor het Theater aan de Schie maar niet voor een experimentele tentoon- stelling. Ook de post 'vervallen budgetten voor uitzendkrachten' voor het gemeentelijk apparaat is raar. Bekend is dat sommige afde- lingen zoals Bouw- en Woningtoe- zicht een tekort hebben aan men- sen. Hoe moet dat dan verder? Nee, het lijkt rtiij niet dat de nieu we wethouders de goede keuzes Dan moet je in de Rubens appartementen op De Veranda gaan wonen. Want vanaf De Veranda gaat er een wereld aan het water voor je open. Je woont er al voor €189.500,- v.o.n. incl. parkeerplaats.|Je bent welkom bij de start verkoop op 12 oktober In het informatiecentrum. Voor meer informatie bel met ATTA Makelaars 010 - 433 57 10 of Ooms Makelaars 010 - 424 88 88. AMSTELLAND ONTWIKKELING hebben gemaakt. SP, Yorrick Haan „Verrassing? Ik had niet anders verwacht van dit college. Wel snij- den maar geen beleid. En wie is de dupe? Juist ja, de burger. Neem nou de afvalstoffenheffing die met veertig procent wordt verhoogd. Belachelijk. Dit is geen kaas- schaaf, met voorzichtige bezuini gingen. En ook geen scherpe bijl, waar keuzes mee worden gemaakt. Dit is gewoon hakken met de botte bijl. Wij hebben betere voorstel- len; ik ben voor afschaffing van al die gemeentelijke belastingen en voorstander van een forse optrek- king van de OZB (Onroerende Zaak Belasting). En wel zo dat de sterkste schouders het meeste gaan dragen en dus betalen. Mensen met dure huizen moeten verhoudings- gewijs meer betalen dan inwoners die met een klein inkomen in een klein flatje wonen. Deze begroting is voor ons gemakkelijk om op te schieten met bovendien maar heel weinig echt nieuwe zaken. Ik geef wel toe dat het college het niet mooier weergeeft dan het is. Maar waarom willen de collegepartijen zonodig betaalde fractieassisten- ten? Begrijpen ze het soms zelf niet?" PvdA, Peter Groeneweg Archieffoto Roger van der Kraan „Wij hadden grote verwachtingen over de veiligheid van de burgers. En dan lees je dat er 1,4 arbeids- plaats bij komt voor het integrale Veiligheidsbeleid en dat moet dan de veiligheid vergroten. Veiligheid op een koopje dus. Ook wil men de Melkertbanen als parkeerwachters en andere opsporingsambtenaren omvormen tot een nieuwe Blauwe Brigade. En dat terwijl de regering, geestverwanten van dit college, juist die Melkert- of WTW-banen wil schrappen. Op zich is er een prima idee voor een nieuwe tiener- voorziening in Schiedam-Noord, maar jammer is het dat die tiener- opvangplek ten koste gaat van een nieuwe Sociaal Culturele Voorzie- ning voor Spaland en Sveaparken. Voor de rest stelt dit college de in het verleden genomen besluiten uit en dat is precies wat zij hun voor- gangers juist altijd verweet. We zijn ook fel tegen die tien pro- cent bezuinigen op subsidies van verenigingen. Heleboel clubs heb ben langlopende subsidieregelin- gen en die kan je niet zomaar stop- zetten. Dit is onzorgvuldig bestuur en afbraakbeleid. Helemaal onver- teerbaar is de afschaffing van de kwijtschelding van afvalstoffen heffing. Mensen die elke euro moeten omdraaien worden dubbel gepakt: en krijgen een hogere hef- fing en geen kwijtschelding SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein wordt zondag 13 okto ber de maandelijkse rommelmarkt georganiseerd van 10.00 tot 15.00 uur. Tafels zijn te huur voor zes euro plus twee euro borg. De en tree is 0,50 en kinderen tot 12 jaar en onder begeleiding hebben gratis toegang. Voor meer informatie; 473 86 71. SCHIEDAM - Leon Elias komt donderdag 10 oktober met zijn muzikale vrienden avondvullend entertainment brengen in podium- cafe De Graauwe Hengst aan de Lange Haven. Zaterdag 12 oktober treedt een re-make van Roxy Mu sic op, een band die nog steeds grote invloed heeft op de heden- daagse popmuziek. Roxy staat voor theatraal, romantiek, extrava- gantie en bovenal stijl. Aanvang is 22.00 uur. SCHIEDAM - Spirituele Vereni- ging Harmonia ontvangt donder dag 10 oktober Jan Bos. Bos stelt waarnemingen te kunnen verrich- ten aan de hand van meegebrachte voorwerpen van het publiek. Aan vang 19.45 uur in Wijkcentum Wi- bautplein (Wibautplein 165). Toe- gang 5 euro. Zitgroep Fauteuil 2,5-zitsbank Comfortabele zitgroep met binnenvering in de zittingen. Bekleed met velours en afgewerkt met eiken voorstijlen. Salontafel in gebruineerd messing 721,- met facetgeslepen bovertblad, 1156,- afm. 124x74 cm of 96x96 cm 745,- Idem als hoektafel, afm. 51x51 cm 530,- WON INGIN RICHTING St. Liduinastraat52 3117CT Schiedam Telefoon 010 - 426 01 93 Volop gratis parkeergelegenheid! DONDERDAG KOOPAVOND www.woonfacet.nl - ^Vieudietist Rijnnto De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Smog verergert stankklachten Vorige week ontving de meldkamer van de DCMR nogal wat stank klachten uit Vlaardingen en Schiedam. De herkomst van de stank was niet duidelijk te bepaien. Dat had te maken met de meteorotogische omstandigheden. Het was vochtig en stabiel weer, waardoor de uitstoot van afvalstoffen van auto's en industrie blijft hangen. Bij meer wind of regen verspreiden de afvalstoffen makkelijker in de lucht en hebben de bewoners van het Botlekgebied minder last van de luchtverontreiniging. Opnieuw overlast van opslag compost Uit onderzoek van de uitrukdienst van de meldkamer bleek dat Avram Compostering een deel van de bovertgenoemde stankklachten veroor- zaakte. Op 12 en 3 oktober werden zo'n twintig klachten toegeschre- ven aan dit composteringsbedrijf. Behalve de weersomstandigheden speelden de grote toevoer van tuinafval en een apparatuurstoring Avram parten. Een deel van het tuinafval isdaarom afgevoerd naar een composteringsbedrijf in het midden van het land. Het aantal klachten van de afgelopen periode is voor de DCMR aanleiding om te onder- zoeken of de voorschriften uit de vergunning goed worden nageleefd. De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. Wij zijn natuurlijk echte Hollanders, dus beppen we wat af over de bezuinigingen die er aan zitten komen. Niet dat die als verrassing kwamen. Het zat er natuurlijk al een tijdje aan te komen. De jaren dat vol trots de begroting makkelijk sluitend kon worden gemaakt, de duizendjes bij wijze van spreken konden worden uitgedeeld zijn voorbij. Iedereen met een beetje gezond verstand kon dat op zijn klompen aan voelen komen. Dat er commentaar kwam op juist deze begroting en voorstellen tot bezuiniging kon wethouder De Swart natuurlijk ook aan voelen komen. Iedereen houdt immers liever geld over dan dat ie tekort komt. Daar kan iedereen sinds de invoe- ring van de euro over meepraten blijkt uit de statistieken. En nie- mand vindt inleveren leuk, dus...mopperen maar. Vreemd genoeg blijft het in de stad zelf nog relatief rustig, terwijl het toch juist de Schiedammers zijn die straks het meest getroffen zullen worden. Een extra hoge OZB. Juist nu ik me net rijk had zit ten rekenen door het ballonetje dat in Den Haag was opgelaten om hetaf teschaffen. Een verhoogde afvalstoffenheffing, terwijl we net met z'n alien zo lekker milieuvriendelijk bezig zijn in het huishou- den en minder subsidies voor het verenigingsleven. Wordt dat dan straks helemaal geen carnaval meer? Of alleen nog maar boeken lenen in de bieb, terwijl die nu juist zo lekker op gang komt met dis cussie- en info-avonden? Ik weet het niet en eigenlijk....het maakt me ook niet zo bar veel uit. Wie het met minder moet doen schijnt vaak heel creatief te worden om er nog wat van te maken. Dus wat dat betreft komen er gouden tijden aan voor de krant. En daar verheug ik me nu al op. Straks geen springkussens meer, goochelaars en muzikale clowns bij elk feestje, maar.,..ja, loot dotal die instellingen en verenigingen maar invullen die straks een jubileum of feestje gaan vieren zonder extra euro's van de gemeente. Bij al die nieuwe creativiteit waar de Schie dammers toe gedwongen worden, wordt het straks nog moeilijk kie- zen voor de redactie. Gaan we voor het budget-kook-en-versier- feest in De Gorzen of het Knutsel-afval-festijn voor peuters en kleu- ters in West? Wethouder De Swart; hartelijk bedankt namens de redactie van Maasstad. Karin Moerman

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3