C&A bij SL Najaarsmarkt voor clienten Basisberaad GGZ Rijnmond K< M iteif k W maasstad 0 lees Prijsuitreiking Maasstad Winkeltour Editie 2002 nfl maasstad Samen met C&A steunen wij de CliniClowns. m li V IOC-!/. 5 r a j-iw Jr 1 Chenille pullover Verrassend...C&A Top 10 Woensdag 6 november 2002 Harige trui met glitter. 92-122. Fleece vest. 122-176. Vanaf. REGIO - Het Basisberaad GGZ Rijnmond houdt op donderdag- middag 14 november een najaars markt over de modernisering van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Van 14.00 tot 17.30 uur zijn geinteresseerden van harte welkom om met deskun- digen van gedachten te wisselen en eens rustig langs de stands van di verse zorgaanbieders te lopen. Na een bezoek aan deze najaarsmarkt zullen onderwerpen als het per- soonsgebonden budget en indtca- tiestelling geen vreemde termen meer zijn en wordt duidelijk hoe clienten kunnen profiteren van de veranderingen. Als client wordt van ons verwacht dat we mondig en veeleisend zijn. We verwachten kwaliteit, zeker als we ervoor moeten betalen. Dat geldt niet alleen in de supermarkt, maar ook in de gezondheidszorg. AWBZ premie betalen we alle- maal, en op het moment dat we zorg nodig hebben willen we dat die voldoet aan onze vraag. De AWBZ verzekert een groot deel van de zorg in Nederland, on- der andere de geestelijke gezond heidszorg. De overheid wil met de modernisering bereiken dat iedere verzekerde zorg op maat krijgt. De vraag van de klant staat daarbij voorop; de zorgaanbieders moeten daarop aansluiten. De overheid wil minder regels stellen en propageert een vrije markt waar klanten, zor gaanbieders en verzekeraar met el- kaar onderhandelen over prijs en kwaliteit. De overheid hoopt daar- mee ook kosten te besparen. Is de klant daarmee gediend? We krij- gen als client meer vrijheid, zelf- standigheid en verantwoordelijk- heid. Kunnen we dat wel aan? De ze en andere vragen komen aan de orde in de forumdiscussie tijdens de najaarsmarkt. Bij het aan vragen van zorg krijgt de client achtereenvolgens te ma- ken met een indicatiecommissie (Regionaal Indicatie Orgaan), het zorgkantoor (de ziektekostenver- zekeraar) en de zorgaanbieders. Het RIO verzorgt de indicatiestel- ling. Daarbij wordt bekeken wat de zorgbehoefte is en welk zorgaan- bod daar het beste bij aansluit. Pas met een indicatiestelling heb je recht op zorg. Na het vaststellen van de zorgbehoefte kan de client kiezen tussen 'gewone' zorg (zorg in natura) of een persoonsgebon- den budget (PGB). Het PGB be- staat uit een geldbedrag waarmee de client zelf zorg kan inkopen. Dat kan bij een gevestigde zor- gaanbieder maar ook bij een parti- culiere hulpverlener of zelfs bij fa- milie of bekenden. Het PGB stelt de client in staat 'te winkelen'. De regels random het PGB zijn nogal ingewikkeld maar in de gemoder- niseerde AWBZ wordt het alle- maal wat eenvoudiger. Het zorgkantoor sluit contracten af met zorgaanbieders. Het zorgkan toor heeft op zijn beurt de ver- plichting om de gevraagde zorg te leveren en moet daarom ook vol- doende zorg inkopen. De zorgaan- bieder moet de gevraagde zorg vervolgens leveren. In de gemo- derniseerde AWBZ mogen zor gaanbieders hun 'productassorti- ment' uitbreiden; zo mag bijvoor- beeld een gehandicaptenorganisa- tie ook een zorgaanbod doen aan de client in de geestelijke gezond- illustratie: Marco van der Wielen heidszorg. De overheid hoop zo ook de wachtlijsten korter te ma- ken. Maar wie bewaakt de kwali teit van zo'n aanbod? Het Basisberaad GGZ werkt in de regio Rijnmond samen met clien ten en hun betrokkenen aan ver- nieuwing van de geestelijke ge zondheidszorg en verbetering van participatie van clienten in zorg en samenleving. Met de najaarsmarkt wil het Basisberaad het publiek in- formeren over de veranderingen in de AWBZ als het gaat om de gees telijke gezondheidszorg, maar daarbij juist ook de kansen en val- kuilen voor de (potentiele) client aan de orde stellen. Dit gebeurt in een forumdiscussie met betrokken partijen: clienten, het zorgkantoor, de indicatiecommissie en zorgaan bieders. Daarnaast zijn er stands waarmee zowel particuliere als re- guliere zorgaanbieders laten zien wat ze 'te koop' hebben. Voor nadere informatie, het pro- gramma of het aanvragen van een opgavenformulier kunt u contact opnemen met: Benno van de Pas, Basisberaad GGZ Rijnmond, Zo- merhofstraat 71, 3032 CK Rotter dam. Telefoon 010-466.59.62 of b. vandepas basisberaad. nl. hi- *«-» -•**" #vf uy s* De Italiaanse ontwerper Gio Ponti (1891-1979) staat tot 15 januari centraal in het Nederlands Architectuurinstituut. De talrijke werken in de tentoonstelling tonen aan hoe Ponti streefde naareen totaal ontwerp waar architectuur, interieur en design in elkaar overlopen. foto. Dick siuijter verms PR JS CX63 Het Lezersfeest, het literaire hoog- tepunt van het jaar, is inmiddels bij veel Rotterdammers (en lezers uit de wijde omgeving) bekend en druk bezocht. Dit jaar vindt dit evenement op zaterdag 16 novem ber plaats in de Centrale Biblio theek, Hoogstraat 110. De tip van deze week is een titel van een van de gasten op dit Lezersfeest: 'De garnalenpelster' van Nilgiin Yerli. Nilgttn Yerli werd in 1969 in Kir- sehir, Turkije geboren en kwam op haar tiende naar Nederland. Ze groeide op in Friesland en Overijs- sel.Behalve schrijfster en colum- niste, is Nilgiin Yerli ook bekend geworden als cabaretiere. Aanvan- kelijk was ze jarenlang de helft van het cabaretduo 'Turkish Delight' en vormde vervolgens met haar partner Mark Koudijs het duo 'Turkse troel'. In 1999 trad ze voor 't eerst solo op. In 'De garnalenpelster' beschrijft ze niet alleen (en met veel humor) alle verbazingwekkende voor haar onbekende dingen in haar nieuwe vaderland, zoals bijvoorbeeld drop, paaseieren, Sinterklaas en dergelijke; centraal staat haar moe- der, de garnalenpelster, die dit ver- velende werk doet om extra geld te verdienen. De moeder offerde zich op en cijferde zich weg voor haar gezin, terwijl de vader het er regel- matig van nam. Het huwelijk was niet bepaald gelukkig. Hieraan heeft Nilgiin voor de rest van haar leven een aversie tegen het eten van garnalen overgehouden. Ze was dol op haar moeder, die vaak rake en wijze antwoorden had op haar dochters vele vragen. Wanneer Nilgiin vijftien jaar is krijgen haar ouders een verkeers- ongeluk, waarbij haar moeder om het leven komt. De vader revali- deert en trouwt uiteindelijk met een meisje dat vierendertig jaar jonger is dan hij. Het boek leest heerlijk weg en is voor zowel al- lochtonen als autochtonen een must. Voor de eersten omdat ik vermoed dat veel dingen heel her- kenbaar zijn voor alle mensen die voor 't eerst in Nederland kwa- men, en voor de autochtonen om te begrijpen dat ook Turkse moeders tegen hun dochters zeggen dat ze 'net en schoon ondergoed aan moeten want stel je voor dat er wat met je gebeurt en je on verwacht in het ziekenhuis terechtkomt! Kortom: omdat veel meer dingen vergelijkbaar zijn in verschillende culturen, dan wij vaak geneigd zijn te denken. En wie dan nog geen zin heeft om dit boek ter hand te nemen, moet maar naar een thea- tervoorstelling van Nilgiin Yerli gaan, wat ook niet te versmaden is. 1Herman Brusselmans - Mank 2. Will Kempes - Een oog voor een oog 3. Het aanzien van Claus 4. Ludlum Lynds - De Armageddon machine 5. Mary Carol Higgins Clark - De allerlaatste kans 6. Neale Donald Walsch - Ontmoetingen met God 7. Linn Ullman - Als ik bij je ben 8. Cok Bos - Bouwfraude 9. Maarten 't Hart - De zonnewijzer 10. Donna Tartt - De kleine vriend Maasstad publiceert tweewekelijks de po- pulaire top 10 collectie van de Gemeente Bi- bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl. ROTTERDAM - Met de officiele prijsuitreiking in het kantoor van Maas stad Weekbladen aan de Westblaak in Rotterdam kwam vorige een einde aan de Maasstad Winkeltour editie 2002. Gordon de Boer, hoofd Adver- tentiegroep van het Rotterdams Dagblad, had de eer de fraaie prijzen uit te reiken aan de winnaars van de Lianenbaan-competitie, een van de activi- teiten van de Winkeltour. De succesvolle promotietour van Maasstad Weekbladen deed in de afgelopen periode vele winkelcentra in de regio aan, waar duizenden deelnemers werden geamuseerd. Met name de Lia- nenbaan stond garant voor spektakel. Niet alleen de titel 'Tarzan van Maasstad' kon worden gewonnen maar ook vele fraaie prijzen die woens dag 30 november door Gordon de Boer werden uitgereikt. De hoofdprijs, een X-box spelcomputer werd gewonnen door Mohammed Gharforian. De eerste prijs, een discman ging naar Ricardo Beyn. Nikson Kharbanda nam de pre-paid gsm telefoon als tweede prijs in ontvangst. Peter Vuyk ontving als derde prijs een set Skeelers. De overige prijswinnaars kregen onder meer een set kaarten voor een Spido rondvaart. Horizontaal 7 Het is jammer, dat ik bij dit resul- taat de roem mis. (6) 8 Heeft het meisje nou wel of geen goede ma- nieren? (8)9 Die hebben verf in hun haren. (8) 10 Op dit verzoek kunt u niets krijgen. (6) 11 Het moet met die neten eens een keer afgelopen zijn. (8) 12 Hiermee wordt het mi lieu belast. (6) 14 Keerkring. (11) 18 Slechts enigen wilden zich bui- gen. (6) 19 Zodra ze opgemaakt is, moet ze betaald worden. (8) 21 Moeder zit in de problemen. (6) 23 Alles wordt bedorven door al die voorschriften. (8) 24 Allemaal een dikke onvoldoende. (8) 25 Het ein de van de verkering. (6) Horizontaal: 1. Tobster, 6. Hobo- ist, 12. Epos, 14. Geen, 15. Eerde, 17. Sas, 19. Siska, 21. Ido, 22. Tearoom, 25. Iel, 26. Toepen, 28. Tengel, 30. Emmer, 31. Peettante, 33. Dd, 34. Dm, 35. Ta, 36. Se, 37. Aso, 38. Wol, 40. SI, 41. Mi, 43. Ia, 44. Eo, 47. Appelkoek, 51. Leoni, 53. Borneo, 54. Napret, 55. Ase, 56. Spreeuw, 59. Dor, 60. Re- kel, 62. Ora, 63. Irene, 65. Enig, 67. Unie. 68. Terdege, 69. Leesles. Verticaal 1 Die tafelgenoot ontsiert het ge- zicht. (7) 2 Een net deel van het ge- bit. (10) 3 De bronnen worden steeds groter. (6) 4 De aardbei is 'n geliefkoosde vrucht. (8) 5 Ik geef je 'nseintjeomjete waarschuwen. (4) 6 Een bastervloek om af te sluiten. (7) 8 U voelt zich letterlijk aange- sproken. (13) 13 Waarom heeft de steenbok mij er niet voor uitgeno- digd? (10) 15 Het hulpje van de hu morist. (8) 16 Stuk lopen. (7) 17 We zullen al die beledigingen toch eens moeten noteren. (7) 20 De vis bij het visnet is erg hard. (6) 22 Met veel poen op zak, blijft er niets voor je gesloten. (4). Verticaal: 1. Treiter, 2. Beroemd, 3. Spd, 4. Toeter, 5. Es, 7. Og, 8. Besmet, 9. Oei, 10. Insigne, 11. Taalles, 13. Garve, 16. Edom, 17. Sa, 18. So, 20. Keet, 23. En, 24. Ottawa, 27. Pedalen, 29. Nasleep, 31. Pm, 32. Et, 34. Domkop, 39. Cabaret, 40. Spreker, 42. Io, 43. Ik, 45. Oordeel, 46. Uitreis, 48. Pose, 49. Leslie, 50. Evert, 51. Lawine, 52. Neon, 54. Nu, 57. Ro, 58. Ea, 61. End, 64. Ris, 66. Gg, 67. Ue

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 19