bi C&A j^» y KORTING gezond maasstad 6 weken voor 17,50 maasstad Of bel gratis 0800-0642 etemm mmk REGIO - Bij ruim een derde van de mensen die noodge- dwongen gebruik moeten maken van de Wet op de Ar- beidsongeschiktheid (WAO) liggen daar psychische oor- zaken aan ten grondslag. Hoewel psychisch verzuim vaak erg complex is, is het zeker wel hanteerbaar. Be- langrijk is daarbij om tijdig de signalen te herkennen en daar zo spoedig mogelijk op in te spelen. Top 10 T Diverse prints, shirt. Verrassend...C&k I Neem nu een proefabonnement op het j Rotterdams Dagblad en ontvang de krant 6 weken lang in de bus voor slechts 17,50. Vul snel de bon in! 43 Jdf noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement* illustratie: Marco van der Wielen Blouse Denim rok. Woensdag 20 november 2002 CX63 Werken z(onder) stress Je hoort het steeds meer; ziek zijn door psychische kiachten. De term burn-out is al breed bekend. Ieder- een heeft het druk. Elke volwasse- ne heeft wel eens te kampen met een hoge belasting, op het werk en/ of thuis. Zolang deze last in even- wicht is met iemands probleemop- lossend vermogen, hoeft dit niet tot verzuim te leiden. Is deze balans zoek en zijn er nog andere psychi sche of wellicht ook fysieke kiach ten, dan ligt uitval op de loer. In 2001 had 34 procent van de WAO- instroom psychische kiachten als hoofdoorzaak. Hoe wordt voorkomen dat iemand onnodig lang met problemen door- loopt? En dat het verzuim niet lan- ger duurt dan nodig is? De Com- missie Psychische Arbeidsonge- schiktheid van Donner, noemt hiervoor acht spelregels: -Even rust is goed, met rust laten werkt averechts. 'Zorg maar eerst dat je weer de oude wordt!' Hoe wel goedbedoeld is een ding zeker: van afwachten en niets doen is nog nooit iemand beter geworden! Hoe langer iemand het begin van zijn herstel voor zich uit schuift, hoe kleiner de kans dat hij weer terug kan naar zijn baan. -Arbeid is vaak het beste medicijn. 'Hopen dat het vanzelf weer over- gaat' is een illusie. Rust kan goed zijn, maar het besef dat je weer grip krijgt op je leven is essentieel. De regelmaat van (deels) werken en contact hebben met collega's draagt vaak bij aan herstel. -Werknemer en werkgever zijn sa- men verantwoordelijk. Uit onbe- grip voor of onwetendheid van 'ziektes tussen de oren' blijft het vaak te lang stil tussen werkgever en zieke werknemer. Alleen als beiden hun verantwoordelijkheid nemen en in actie komen, is er zicht op herstel en oplossingen. Werkgever en werknemer kunnen bovendien altijd hulp van deskun- digen zoeken, zoals de huisarts, bedrijfsarts, therapeut en andere aanbieders op de markt die behan- delingstrajecten aanbieden. Onder- aan het artikel vindt u het telefoon- nummer van aanbieder DIAO. -Alleen behandelen of gedeeltelijk weer aan de slag is niet de oplos- sing. Uitsluitend medische of psy- chologische behandeling is niet ge- noeg om iemand weer succesvol aan de slag te krijgen. Maar ook zonder meer overgaan tot de orde van de (werk)dag is evenmin een oplossing. Vaak is een combinatie van twee sporen nodig. Om dit te bereiken maken werknemer en lei- dinggevende samen afspraken en komen deze ook na. -Verschuilen achter de ander lost niets op. Zet de werkgever zich ge- brekkig in? Werkt de zieke werk nemer onvoldoende mee? Dat is voor 'de ander partij' geen excuus om niets te doen. Bij sommige psy chische problemen kan iemand niet op eigen kracht beter worden. Soms weet 'de baas' niet zo snel welke ondersteuning hij kan bie- den of hoe hij passend werk geor- ganiseerd krijgt. Hij moet dan hulp inroepen. -Een succesvolle oplossing vereist openheid van zaken. De werkge ver mag vragen wat er aan de hand is en welke taken de werknemer denkt wel te kunnen. Hij mag vra gen of de werknemer al onder be- handeling is en wanneer hij denkt weer aan de slag te kunnen. De werknemer heeft daarentegen recht op alle bij stand en informatie van de werkgever die nodig is voor herstel en terugkeer naar het werk. Deze rechten gaan prima samen met het medisch beroepsgeheim en de privacy-wetgeving -Psychische arbeidsongeschiktheid heeft wortels doorgaans in de per- soon en in het werk Kiachten al leen zijn meestal niet de doorslag bij 'uitval'. Ook de inhoud van het werk en hoezeer iemand zijn taak- uitoefening kan beinvloeden plus de relatie met leiding en collega's wegen sterk mee. Preventie van verzuim slaagt niet zonder het sys- tematisch opsporen en aanpakken van gezondheidsrisico's in de or- ganisatie. -Er is een laatste druppel, maar de emmer was al vol. Ieder mens maakt grote kans minstens een- maal tijdens zijn loopbaan door stress of overspannenheid uit te vallen. Daar kan van alles aan vooraf gaan. Onopgeloste prive- problemen, een hoog opgelopen werkdruk of slechte verhoudingen op het werk. Ook psychiatrische stoornissen kunnen meespelen. Es sentieel is dat de zieke en zijn om- Fred Vargas: Uit de dood herre- zen, uitgeverij De Geus, 2000 Een speurdersroman van kaliber uit Frankrijk. Uit de dood herrezen van Fred Vargas (dit is geen man) begint met de ontdekking van een nieuwe boom in een Parijse achter- tuin. Sophia, de bewoonster van het huis, vertrouwt het zaakje niet en vraagt haar vier gloednieuwe buurmannen om hulp. Dan ver- dwijnt Sophia. Haar man maakt zich niet ongerust. De buurmannen gaan op onderzoek uit. Drie van hen zijn historici, zonder baan, zonder geld, zonder vrouw. Elk heeft zijn eigen specialisatie (Pre historic, Middeleeuwen, Eerste Wereldoorlog). Dit bepaalt sterk hun aanpak en de sfeer van het boek. De vierde is een gesjeesde rechercheur. Zij inspireren elkaar bij het oplossen van het mysterie. Het is een humoristisch en origi- neel verhaal met geestige dialogen en markante passages. Fred kan schrijven! 1. Jan Vriend - Henny Huisman zappen met mezelf 2. Tomas Ross - Omwille van de troon 3. Miriam Meekels - Verlangen naar Khar- toem 4. Jef Geeraerts - Dossier K. 5. Appie Baantjer - De Cock en de dood van de Helende Meesters 6. Carry Slee - Dochter van Eva 7. Juliette Morillot - De rode orchideeen van Sjanghai 8. Donna Leon - Bedrieglijke zaken 9. Jamie Oliver - Jamie 10. James Patterson - Rozen verwelken Maasstad publiceert tweewekelijks de po- pulaire top 10 collectie van de Gemeente Bi- bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl. geving signalen leren herkennen en daarop tijdig reageren. DIAO staat voor Delta Instituut Arbeid Organisatie en biedt be- handelings- en begeleidingstrajec- ten aan bij bedrijven die dit pro duct inkopen voor hun medewer- kers. Het product is voor mede- werkers die door psychische kiachten uit het arbeidsproces zijn geraakt en die terugwillen naar de werkplek. Deze moeten nog iets overwinnen en zijn gemotiveerd mee te werken aan hun behande ling en willen de vicieuze cirkel doorbreken. Medewerkers kunnen zich niet zelf aanmelden bij DIAO. Dit gaat veelal via een vast aan- spreekpunt in de organisatie, bij- voorbeeld het bedrijfsmaatschap- pelijk werk. Wel kan de medewer- ker zijn leidinggevende of hoofd personeelszaken attent maken op een aanbieder als DIAO. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met mw. S. Rijmers, secretariaat DIAO, telefoonnum- mer: 010-277.06.61 ma-vrij (op vrijdag tot 12.30 uur) of via de mail: secretariaat@diao.nl. 1 delige set. sweatshirt met denim faroek. 32-122 122-176. Vanaf verms Ghtterieans. 122-176. Vanaf. Horizontaal 7 Moeder zit in de problemen. (6) 8 Een aardige nakomeling. (8) 9 Het betrof een schenking, maar wel on der dwang. (8) 10 Worden soms in stiltebehaald. (6) 11 Verbrandeaar- de. (8) 12 Hij zei tot de vis, dat we allemaal bij elkaar behoren. (6) 14 Dakdekkers. (11) 18 Door veel te drinken krijgt het schaapje een on- geweeglijk gehoor. (6) 19 Versie- ren. (8) 21 Volksliedje. (6) 23 Wat hij langs zijn neus weg zegt, is toch meestal niet grappig. (8) 24 Koken op dokters voorschrift. (8) 25 Weg- Horizontaal: 1. Tobster, 6. Hobo- ist, 12. Epos, 14. Geen, 15. Eerde, 17. Sas. 19. Siska, 21. Ido, 22. Tearoom, 25. Iel, 26. Toepen, 28. Tengel, 30. Emmer, 31. Peettante, 33. Dd, 34. Dm, 35. Ta, 36. Se, 37. Aso, 38. Wol, 40. SI, 41. Mi, 43. Ia, 44. Eo, 47. Appelkoek, 51. Leoni, 53. Borneo, 54. Napret, 55. Ase, 56. Spreeuw, 59. Dor, 60. Re- kel, 62. Ora, 63. Irene, 65. Enig, 67. Unie, 68. Terdege, 69. Leesles. werpartikelen. (6) Verticaal 1 Koekoek. (7) 2 Ik had al zo' n idee, dat er niets in mijn neus zou zitten. (10) 3 De tandarts gaat behoorlijk met de tang te keer. (6) 4 Een hiel. (8) 5 Zich makkelijk op't water be- wegen. (4) 6 Halsopening. (7) 8 Dit waren de verzetslieden na de oor- log. (13) 13 Het zien van zijn eind- product maakt de boer wel tarn. 10) 15 Laagte. (8) 16 Uitnodiging voor de maaltijd. (7)17 Borreltijden. (7) 20 Een bakje hiervan brengt ver- lichting. (6) 22 Een schitterende hoofdrolspeler. (4). Verticaal: 1. Treiter, 2. Beroemd, 3. Spd, 4. Toeter, 5. Es, 7. Og, 8. Besmet, 9. Oei, 10. Insigne, 11. Taalles, 13. Garve, 16. Edom, 17. Sa, 18. So, 20. Keet, 23. En, 24. Ottawa, 27. Pedalen, 29. Nasleep, 31. Pm, 32. Et, 34. Domkop, 39. Cabaret, 40. Spreker, 42. Io, 43. Ik, 45. Oordeel, 46. Uitreis, 48. Pose, 49. Leslie, 50. Evert, 51. Lawine, 52. Neon, 54. Nu, 57. Ro, 58. Ea, 61. End, 64. Ris, 66. Gg, 67. Ue. Naam: Voort: m/v Adres: Nr: Postcode: Plaats: Telefoon: Geb.dat.: Bank/gironr.: a. Handtekening: N h Geldt alleen als u de afgelopen drie maanden geen abonnee bentgeweast. Rotterdams Dagblad gaat torgvuldlg om met uw gegevens. In het colofon treft u nadere informatie, Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam KLA RE TA AL. Rotterdams Dagblad

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 30