maasstad Bezuinigingsplannen college door oppositie gehekeld Schiedam Vlaardingen Fonds in Villa IJzermans Tentoonstellingen in Schiedam De bus stopt voor de deur Startblok vijfde school met damcursus Geachte metroreiziger, Op 4 november hebben wij met grote tFots de verlengde Calandlijn in gebruik genomen. Twaalf kilometer nieuwe metrolijn, om u snel en comfortabel op uw plaats van bestemming te brengen. Het nieuwe metrotrace functioneert echter nog niet naar behoren. Bij een nieuwe metrolijn moet natuurlijk reke- ning worden gehouden met aanloopproblemen. Dat heb ben wij ook gedaan. Deze aanloopproblemen blijken ech ter groter te zijn dan verwacht. Met vertragingen en overvolle metro's tot gevolg. Wij betreuren dit ten zeerste en bieden onze reizigers hiervoor onze oprechte excuses aan. Al onze medewerkers werken met maximale inzet aan oplossingen. De belangrijkste oplossing is een nieuwe dienstregeling, die eind volgende maand gereed is. Wij nemen tot die tijd maatregelen om vertragingen en andere ongemakken te minimaliseren. Nogmaals onze excuses voor het ongemak. De directie van de RET. www. ret. rotterdam. nl Woensdag 20 november 2002 maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: SCHIEDAM - De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kan- kerbestrijding/Koninging Wilhelminafonds heeft in Schiedam 22.500 euro opgeleverd. Dit betreft zowel de collecte aan de deur als de ingevulde acceptgirokaarten. Winterbazaar Ruilbeurs Graauwe Hengst Passage Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur ds. G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur ds. A. F. Kaars. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 17.00 uur. Dr. P. Buitelaar (Gere formeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds mevr. Roetman- Sijnstra. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds J.J.A. van de Peppel, dienst ter gedachtenis De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, ds. C.C.A. Melgers. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. W van Sorge en 16.30 uur, ds. W van Sorge. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 11.15 uur, ds. S. Otten en 15.30 uur, ds. M. van der Sluys. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur, dr A.J. Maasdorp. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds J.F. Klijnsma, herdenkingsdienst. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, N. van de Want en wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Leger des Heils Lange Haven 21, zo 10.00 uur. Pinks tergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a, za 17.30 uur en zo 10.00 uur. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/mvr. 08.30-17.00uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENT1E GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 Totdinsdag 10 00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 0104004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UlTGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. u XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Natuurlijk werd de eerste begroting van het nieu we college aangenomen door steun van de 'eigen' partijen. En daar gaat het om. Maar wat jaarlijks het hoogtepunt der lo- kale democratie hoort te zijn, werd vooral een lange zit van elf uur vergaderen. En dan nog tijd te kort komen. Geen discussies op hoofdlijnen maar haastig uit- gesproken speeches met te veel onderwerpen. Van groot tot klein. Van luchtvaartbeleid tot toiletten bij de speeltuin. Veel in- terrupties die vaak sneren waren en zelden discussie met overtui- gende argumenten. Zelfs de bur- gemeester oordeelde na twee lan ge avonden: 'dat de nieuwe erva- ring met het duale bestuur be- paald niet hoopgevend is.' Het nieuwe college kreeg veel ex tra werk aan haar broek door een aantal moties. Niet alleen van de oppositie maar ook moties inge- diend of gesteund door hun eigen partij. Vooral wethouder Schoen- makers (Leefbaar Schiedam) krijgt het druk met moties als veilig- heidsplannen voor alle wijken en dat hij de spoorwegen moet over- Burgemeester Reinier Scheeres oordeelde na afloop 'dat de nieuwe ervaring met het duale bestuur bepaald niet hoopgevend is'. Foto Roger van der Kraan tuigen van het nut van een Station Kethel. Tramplus kan volgens het CDA best wel doorgetrokken wor den naar bedrij venterreins Grave- landseweg. Allemaal extra werk en afgeraden door de wethouders. Maar de raad drukte door. De PvdA -als grootste oppositie- partij- noemde de bezuinigingen zelfs 'schofterig'. Volgens fractie- voorzitter Peter Groeneweg zijn de der nog leeg in afwachting van on- derhuurders. Ook de zolderverdie- ping staat nog leeg, maar de bel- etage is naar de smaak van het fonds ingericht. Aan de buitenkant van de villa zijn de windvaan op het dak en de E.S.G. plaquette naast de trap nog historische ver- wijzingen. Bij vertrek kregen de bezoekers een prachtig boekje over de rijke geschiedenis van de Villa IJzermans, dat zeker zijn plaats in de Vlaardingse boeken- kasten zal vinden. financiele plannen van wethouder De Swart (WD) om 10 procent of 1,1 miljoen euro te bezuinigen op gesubsidieerde instellingen 'bluf, list en bedrog'. Onduidelijk is wel- ke verenigingen gekort gaan wor den. De PvdA wilde op deze ma- nier -raad moet met criteria ko men- niet aan deze bezuinigingen meedoen. Lastenverzwaring en korten op kwijtschelding is voor deze partij onverteerbaar. Een be- leid vol trues en trucages. Een motie van CDA en Leefbaar om de gemeente op 1 mei niet lan- ger vrij te geven maar te laten wer- ken haalde het. De linkse partijen waren hier tegen en beschouwden deze motie als 'pesterig' gedrag te gen de oude linkse machthebbers. Opvallend waren de twaalf moties die de Socialistische Partij indien- de. Kansloos want slechts de motie tot behoud van concierges op scholen kon op voldoende steun rekenen. De andere als gratis fiet- senstallingen, minder salaris voor de wethouders en niet langer gratis drinken na de raad, sneuvelden roemloos. GroenLinks maakte zich vooral druk over de sloop van Nieuwland en Groenoord door Woonplus. Die volgens Hennie Hagen meer een winstmaker en projectontwikke- laar is geworden dan een sociaal verhuurder. Het AOV van Catelijne de Groot deed niet mee met aan al die mo ties: „Die kosten alleen maar veel papier en dus veel bomen." Zij be- toogde dat de ouderen weer de du pe zijn van het verminderde open- baar vervoer in Schiedam. Een an dere eenmansfractie -D66- ageerde tegen het nieuwe college door te stellen dat lastenverzwaring voor de burger de inflatie alleen maar aanjagen en als 'onverantwoord graaigedrag' te veroordelen. Deze begrotingsbehandeling was tevens de laatste raadsvergadering voor Liesbeth Fluiter van Gemeen- tebelangen Schiedam. Na vijf jaar raadslidschap en twintig jaar in Schiedam te hebben gewoond, gaat zij naar Berkenwoude verhui- zen. De burgemeester roemde deze politieagente en eens 'wakkerste burger van Nederland' om haar in- zet en kennis als raadslid. Hij wenste haar al het goede en voor- spelde dat zij daar in de drie dor- pen bij Rotterdam Oost ook wel politiek actief zou worden. SCHIEDAM - Een winterbazaar wordt zaterdag 23 november ge- houden in het kerkgebouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam, Westvest 90-92. Cadeautjes voor Sint Nicolaas en/ of Kerstmis worden verkocht zoals handwerken, kaarten, kussens en kleedjes. Ook worden er boeken, cd's, fruit en kleine huishoudelijke artikelen verkocht. De winterba zaar begint om 10.00 uur; de toe- gang is gratis. SCHIEDAM - Verzamelaars van postzegels, munten, telefoon- en ansichtkaarten kunnen zondag 24 november terecht in dienstenCen- trum De 4Molens. De toegang voor de ruilbeurs is gratis. Aan- vang 13.30 uur. SCHIEDAM - The Chick treedt donderdag 21 november vanaf 22.00 uur op in Podium Cafe de Graauwe Hengst. Vrijdag 22 no vember treedt vanaf 22.00 uur Beyond Lickin Pernis op. Type muziek: Retrochemie, sleazy, gre asy extra ordinaire Rock&roll Lo- tech Hi-fun. In het voorprogramma treden de volgende bands op: The B-Sharp en The Coffin Kids. Za terdag 23 november treedt vanaf 22.30 uur Semperfi Semperfi op, een coverband die nu ruim twee jaar bestaat. Zij spelen voorname- lijk soul en funkcovers uit de jaren 70. Podium Cafe de Graauwe Hengst is gevestigd aan de Lange Haven 28. SCHIEDAM - Christelijk-maat- schappelijke vrouwenbeweging Passage afdeling Woudhoek praat donderdag 21 november met Leo- nie Bos (gereformeerd predikant in Schiedam) over veranderingen in de theologie. Het gesprek wordt gehouden in De Stuurhut aan het Nijhoffplein 21. Aanvang 19.45 SCHIEDAM - Schiedam wordt de laatste jaren nogal nadrukkelijk ge- afficheerd als cricket-stad. Maar met de succesvolle prestaties van damclub Van Stigt Thans in de landelijke ereklasse en de inspan- ningen die de vereniging zich ge- troost om op basisscholen de edele damsport te promoten, zou je met evenveel rechtsgeldigheid kunnen stellenSchie-dafnstad Deze constatering gaat gelijk op met het bericht dat Van Stigt Thans binnenkort op een vijfde Schie- damse basisschool een damklas gaat verzorgen: Het Startblok in Schiedam-Nieuwland. Maar Het Startblok blijkt meteen ook niet de laatste waar Van Stigt Thans actief is. De Schiedamse damclub is al- weer druk doende om een zelfde lessencyclus op een zesde Schie damse school van de grond te krij- gen. Daarbij is damclub Van Stigt Thans zeer content met het besef van de scholen dat dammen niet al leen leuk is, maar ook het concen- tratievermogen en het vooruit den- ken bevordert. Op Het Startblok gaan 13 jongens en meisjes aan de slag om na acht lessen het Jannes van der Waldi- ploma te kunnen behalen. De les sen worden na afloop van de ge- wone schooltijden gegeven. De damklas duurt steeds een uur waar- in 20 minuten theorie wordt gedo- seerd en 40 minuten onderling wordt gedamd. De damleraar is Jelle Groeneveld die ook al op ba sisschool De Taaltuin met succes les heeft gegeven. Damvereniging Van Stigt Thans blijkt zich echt sterk te maken om het dammen in Schiedam te pro moten. Naast de damklassen is er bijvoorbeeld een actieve jeugdaf- deling. Maar meest in het oog springend zijn natuurlijk de presta ties van het eerste team. Met we- reldtoppers als Rob Clerc, Anatoli Gantwarg uit Wit-Rusland en Schiedammer Ron Heusdens is Van Stigt Thans op dit moment de absolute koploper in de ereklasse. Gehoopt wordt dat vanuit de dam klassen die in Schiedam op de ba sisscholen worden gegeven, op- volgers voor de huidige dampro- minenten worden gevonden. En dat dit geen illusie is, blijkt uit de constatering dat Ron Heusdens ook een exponent is van een eerde- re serie damklassen in Schiedam. door Peter de Jong VLAARDINGEN/ SCHIEDAM - Het Fonds Schiedam Vlaardingen en omgeving hield de afgelopen week open huis. De deuren van de voormalige Villa IJzermans aan de Schiedamseweg 53 stonden vier dagen lang wijd open om de rela- ties van het fonds met open armen te ontvangen. De bus stopt pal voor de deur van de Villa IJzer mans, maar veel van de klanten uit de buurt waren met de benenwa- gen of van verder met de auto naar de open huisdagen van het Fonds Schiedam Vlaardingen en omge ving gekomen. De belangrijkste subsidieverstrek- ker uit de regio heeft een nog im- mer groeiende clientele in het soci aal maatschappelijke vlak. Omdat de contacten tussen het fonds en de klant vaak beperkt blijven tot een schriftelijke aanvraag, stelden di- recteur Verbiest en zijn team er prijs op om middels deze open da gen toch ook de gastvrijheid te be- tonen, die normaliter het ijs doen breken tussen de klant en een pro- ductaanbieder. Veel van de ruim 1600 relaties van het fonds werden derhalve in willekeurige volgorde uitgenodigd om te kijken hoe grondig binnenhuisarchitect Henk Mol en aannemer Werner de villa hebben aangepast aan de nieuwe bestemming: kantoor voor het Fonds Schiedam Vlaardingen en omstreken. Zowel het aanwezige maimer en eiken, alswel de nog aanwezige or- namentuur is in voile luister her- steld, maar daarnaast is gekozen voor een modeme aankleding, zo- dat oud en nieuw elkaar treffend konden vinden. Onder de bezoe kers die op de open dagen hun op- wachting maakten, bevonden zich vele van de modeme notabelen, die heden ten dage hun sporen het openbare leven verdiener. u pastoor tot medicus, van oud bui gemeester tot 'Salon'- journalis- ten, van theaterdirecteur tot uitge- ver, van Schiedammer tot Maas- sluizer. Met een glas in de hand mochten zij de villa van zolder tot kelder bekijken, om daarbij overi- gens vast te stellen dat er slechts enkele aard en nagelvast verklon- ken stoffelijke restanten aan voor- gaande gebruikers herinneren. Bij voorbeeld in het souterrain met de nachtkluis, waarvan de sleutel kwijt is en de grote kluis die als ar- chiefkast dienst doet. Deze benedenverdieping staat ver- SCHIEDAM - De prestigieuze tentoonstelling Verleiding in veelvoud met werk van Kees van Dongen heeft in de eerste maand 11.000 bezoekers naar het Stede- lijk Museum getrokken. Een aantal jaren geleden trok het Stedelijk Museum in een heel jaar nog maar 8500 bezoekers. De tentoonstelling kan nog tot en met 5 januari 2003 worden be- zocht. Een nieuwe tentoonstelling gaat zaterdag 23 november van start, Atelier van Lieshout, Muscles. Di verse objecten en tekeningen, zo wel ouder als nieuw werk, geven een beeld van de taal die door Ate lier van Lieshout wordt gesproken. In de tentoonstelling Muscles zal onder meer de Mini-Sportopia te zien zijn, die bestaat uit een stella- ge-achtige bouwconstructie van sportbanken en gewichten die zo wel voor de sport als voor eroti- sche praktijken gebruikt kan wor den. Volgens het Stedelijk Muse um functioneren de werken van Atelier van Lieshout 'als zuivere kunstwerken en als nuttige ge- bruiksvoorwerpen'Daarin past ook het idee van een eigen vrij staat van Joep van Lieshout die hij in 1995 heeft opgericht in het Rotter- damse havengebied: AVL-Ville. Het is een gemeenschap die self- supporting is, met een eigen wet- geving, geld en vlag. De objecten zoals een caravan, toilet, bar, bad- kamer en een ziekenhuis fungeren in AVL-Ville als alledaagse ge- bruiksvoorwerpen. In en Om Het Huis kan nog tot en met 15 december worden bekeken in Pand Paulus, een tentoonstelling van Pirn van Halem. In de achter- kamer van Pand Paulus toont Van Halem interieurs, afkomstig uit di verse reeksen ingekleurde pente- keningen. In de centrale ruimte laat Van Halem vier grote tekeningen van landschappen zien. Deze teke ningen omringen het piece-de re sistance van de tentoonstelling, na- melijk de Grote Tekening 'Een vrijstaande woning'. Deze speciaal voor de ruimte gemaakte tekening van 75 vierkante meter is de derde van een reeks waarmee Van Halem in 1991 begon. De eerste tekening betrof 'het landschap, de tweede 'de stad'. Met 'vrijstaande wo ning' is Pirn van Halem aanbeland bij het thema 'huis'. Pand Paulus is gevestigd aan de Ko: te Haven 125 Geopend donderdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Werk van Nancy Atakan is vanaf donderdag 21 november te zien in de Artoteek Schiedam. Haar werk gaat over de betekenis die voor- werpen voor mensen kunnen heb ben. Dat kunnen herinneringen zijn die uitgewisseld worden of ca deautjes met een speciale beteke nis. Atakan hing digitale prints op plexiglas gedrukt aan het plafon van de Artoteek, als een woud van zwevende objecten. Zij fotogra- feerde voorwerpen die haar herin- nerde aan verschillende vrienden en kennissen. Alle voorwerpen die zonder achtergrond gefotografeerd zijn, gaf zij door gebruik van een bepaalde digitale techniek hetzelf- de formaat en voegde de namen van de eigenaren eraan toe. Tot haar oeuvre behoren ook video's waarvan er een te zien is bij de ten toonstelling. De Artoteek is geopend woensdag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Ook geopend elke eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3