Partners in regionaal bestuur www.stadsregio.info s Beleidsprogramma 2002 - 2006 Stadsregio Rotterdam Marco Pastors financieri) Bert Euser (sociaal beleid) milieu: leefbaar, duurzaam en vejlig GertJan't Hart (milieu) Ankie Aeyelts Averink - Winsemius (groen) Reinier Scheeres, (economie) Jaap Wolf (ruimtelijke ordening) Stefan Hulman (verkeer en vervoer) Frank Koen (wonen en stedelijke vernieuwing) Voorzitter stadsregio Ivo Opstelten uw 'kaart van de toekomst' Voor meer kunt u ook terecht op onze website Stadsregio.info PRIORITEITEN VOOR DE REGIO Het nieuwe dagelijks bestuur van de stadsregio Rotterdam presenteert zich de komende maanden aan de achttien gemeenten in de regio met een nieuw beleids programma: partners in regionaal bestuur. De stadsregio heeft drie speerpunten: versterken van de concurrentiepositie van de regio, zorgen voor een aantrekkelijk woon-, leef- en vestigingsklimaat, bevorderen van werkgelegenheid, leefbaarheid en veiligheid. Om hiervoor te zorgen investeert de stadsregio jaarlijks circa 415 miljoen Euro in de regio. Dat is meer dan de begroting van de meeste provincies in Nederland. De regio- raad, die bestaat uit vertegenwoordigers van de achttien gemeenten, beslist aan welke projecten dat geld wordt uitgegeven. In zijn beleidsprogramma zet het dagelijks bestuur de prioriteiten op een rijtje. De effecten van dit beleid zullen voor alle inwoners in de stadsregio zichtbaar en voel- baar zijn. Vaak gaat het om zaken die iedereen graag wil, bijvoorbeeld groenvoorzie- ningen, een TramPluslijn, woningen. Soms gaat het om zaken die niet iedereen prettig vindt, maar wel nodig zijn om de kwaliteit van regionale voor- zieningen op peil te houden en voor iedereen bereikbaar te maken. Bijvoorbeeld het toegankelijk maken van een deel van de woningen in de eigen gemeente voor urgent woningzoekenden uit andere gemeenten. "Ik wil dat Rotterdammers die nu niet de mogelijkheid hebben om te verhuizen naar een van de andere regiogemeenten, dat straks wel kunnen. En andersom, dat burgers vanuit de regio (terug)verhuizen naar de stad omdat de voordelen van het wonen in de grote stad eindelijk weer opwegen tegen de mindere kanten. EEN REGIONALE SOCIALE AGENDA De stadsregio ondersteunt de achttien gemeenten op verschillende sociale terreinen. In 2003 zal de stadsregio een sociale agenda voor de regio presenteren. Samen met het Platform Arbeidsmarktbeleid Rijnmond zorgt de stadsregio voor een betere afstem- ming tussen vraag en aanbod op de regionale arbeidsmarkt. De stadsregio ondersteunt de gemeenten bij het bevorderen van inburgering van allochtonen. De taken van de stadsregio op het terrein van de jeugdzorg worden de komende jaren uitgebreid, wanneer de nieuwe wet Jeugdzorg door de Tweede Kamer is vastgesteld. Dan zal ook het regionale Bureau Jeugdzorg officieel aan de slag gaan. Ik wil voor alle jongeren in onze regio invulling geven aan 'recht op jeugdzorg'. Ik wil zorgen dat de wacht- lijsten worden wegwerkt en dat er zoveel mogelijk ondersteuning wordt geboden in de directe leefomgeving van de jongeren zelf. Afzonderlijke regels en maatregelen zijn niet afdoende om de kwaliteit van het milieu te waarborgen. Daarom wil de stadsregio dat in de eigen plannen, maar ook in die van de gemeenten standaard aandacht komt voor de leefbaarheid van de regio. Of het nu gaat om verkeer en vervoer of om nieuwe bestem- mingsplannen. Leefbaarheid, duurzaamheid en veiligheid mogen niet in het gedrang komen door econo- mie of ruimtelijke ordening. De stadsregio wil voor de verschillende gebieden in de regio de gewenste milieukwaliteit vaststellen en vastleggen in het ruimtelijk plan van de regio. De komende jaren zullen veel situaties in de regio moeten worden aangepast aan nieuwe Europese en landelijke regels voor milieu en veiligheid, bijvoorbeeld voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Daardoor kunnen bestaande of voorgenomen bestemmingen in de regio in gedrang komen. De stadsregio wil met de gemeenten afspraken maken over bij voorbeeld vergunningenbeleid en vrijwaringszones. "Ik wil dat in 2006 de aandacht voor de kwaliteit van de woonomgeving een integraal en vanzelfsprekepd onderdeel is van alle plannen die betrekking hebben op de inrichting van de stadsregio". GROEN EN LEEFBAAR Groenvoorzieningen voor natuur en recreatie bepalen in belangrijke mate hoe leefbaar wij de regio ervaren. Groen is in de regio schaars. Het aanwezige groen moet daarom versterkt worden en toegankelijk worden gemaakt voor alle bewoners in de stadsregio. Plannen voor de ontwikkeling van groene gebieden moeten sneller uitgevoerd wor den. De afgelopen jaren ging dat veel te traag. Daarvoor is het ook nodig dat er meer samenhang in de financiering en het beheer van het groen komt. De stads regio gaat de komende tijd met alle betrokken partijen praten om te zorgen dat die samenhang er komt en plan nen sneller en beter kunnen worden uitgevoerd. In 2003 presenteert de stadsregio een integraal plan voor groenontwikkeling, inclusief de waterstructuur. In dat plan worden de belangen van natuur, recreatie, landbouw en water zoveel mogelijk gei'ntegreerd. Ik wil voor de burgers in onze regio in 2006 hebben bereikt dat groenvoorzieningen voor natuur en recreatie niet alleen op de kaart, maar ook daadwerkelijk uitgebreid worden voor een goed woon-, leef- en vestigings klimaat. Ook groen in de stad levert daaraan een belangrijke bijdrage. RUIMTE VOOR ECONOMIE De economie van de stadsregio drijft voor een belangrijk deel op de haven en de daarmee samenhangende industrie en bedrij- vigheid. De economische functie van de haven moet worden versterkt. Dat vereist een snelle aanleg van de Tweede Maasvlakte. Tegelijk kunnen er dan makkelijker bedrijven doorschuiven rond de Waalhaven en van oudere haventerreinen die geherstructu- reerd moeten worden. De regio kampt met een groot gebrek aan bedrijventerreinen. De komende jaren moet er ruim 500 hectare nieuwe bedrijventer- reinen voor de stadsregio worden aangelegd. Veel van de bestaande bedrijventerreinen zijn verouderd; de helft ervan moet de komende jaren worden geherstructureerd. Het gaat om investeringen van honderden miljoenen Euro's, maar ook om tienduizen- den arbeidsplaatsen. Nieuwe bedrijventerreinen en herstructureren van oude betekenen een noodzakelijke en vitale economische impuls voor de hele stadsregio De stadsregio zal samen met gemeenten, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties een plan opstellen voor de economische ontwikkeling van de regio. Speerpunten daarin zijn het versterken van de haveneconomie en de daarmee verbonden industrie en het verbreden van de economie, bijvoorbeeld met de ICT sector. Ook komt er een plan voor de regionale detailhandel, waarin modernisering van de winkelstructuur en versterken van de vrijetijdsmarkt belangrijke speerpunten zijn. "Ik wil dat in 2006 het tekort aan bedrijventerreinen is weggewerkt, zodat er weer ruimte is voor bedrijvigheid en nieuwe banen RUtMTELIJKE ORDENING: DE KAART VAN DE TOEKOMST De stadsregio stelt de komende jaren een nieuw ruimtelijke plan op voor de regio, in samenwerking met de gemeenten en de provincie Zuid-Holland. De stadsregio moet zich ontwikkelen tot een samenhangend stedelijk netwerk waarin stad en platteland integraal met elkaar zijn verbonden. Niet voor niets heeft het plan als motto "Kaart van de toekomst". Op het gebied van wonen is een evenwichtige spreiding van inkomensgroepen in de regio een belangrijke opgave. Bij werken en economie is urgent dat er ruimte komt voor nieuwe bedrijventerreinen. Vrije tijd en recreatie zijn belangrijke groeisectoren. Daar moet ruimte voor worden gemaakt (bijvoorbeeld regioparken). De groene verbindingen binnen de regio moeten worden versterkt. De infrastructuur voor verkeer en vervoer moet compleet worden gemaakt en waar nodig versterkt. Er komt extra aandacht voor opvanggebieden voor water. Duurzame inrichting en verhoging van de leefkwaliteit krijgen extra aandacht. Dat vereist een zorgvuldige afweging tussen stedelijkheid en milieukwaliteit. Niet alles wat nodig is kan binnen de grenzen van de stadsregio worden uitgevoerd. Daarom wil de stadsregio dat er ruimte komt voor 15.000 tot 30.000 woningen in de driehoek Rotterdam-Zoetermeer-Gouda. In de Zuid-Plaspolder en de noordrand van de Hoeksche Waard moet ruimte worden gevonden voor enkele honderden hectare bedrijventerreinen. Ik wil dat er uiterlijk in 2005 een ruimtelijk structuurplan voor de hele regio is vastgesteld. Dat geeft maximale duidelijkheid voor langere termijn waar ruimte wordt gereserveerd voor woningbouw, de aanleg van bedrijfsterreinen, verkeers- infrastructuur en recreatie- en groengebieden. MOBILITEIT tHCHT BIJ HUIS Bereikbaarheid, doorstroming en veiligheid. Dat zijn de prioriteiten in het beleid van de stadsregio voor verkeer en vervoer. Maatregelen voor veiligheid in het openbaar vervoer en in het verkeer kunnen reke- nen op financiele steun. •Waar nodig zal de capaciteit van wegen in de regio worden vergroot. Lang niet altijd zijn extra asfalt en rails de oplossing. De stadsregio neemt maatre gelen om vervoer per trein, metro, bussen en auto beter op elkaar af te stemmen. Belangrijke speerpunten zijn het centraal station in Rotterdam en station Schiedam- Centrum. De stadsregio investeert in het verbeteren van de voorzieningen voor Park+Ride en reizigersinformatie boven de weg, in het openbaar vervoer en via media als internet Bij de bouw van woonwijken moet de verbindingen voor openbaar vervoer eerder beschikbaar komen. Kantoorlocaties moeten vooral bij knooppunten van openbaar vervoer komen en bedrijventerreinen bij verkeersknooppunten. De tekorten op het openbaar vervoer zijn te groot. De stadsregio neemt maatregelen om daar verandering in te brengen. Voorbeelden zijn: bestrijden van zwartrijden, bevorderen van de sociale veiligheid, kwaliteitsverbetering. De stadsregio wil een nieuw tariefsystemen invoeren. Niet meer betalen per zone, maar voor de daadwerkelijk afgelegde afstand. Dat kan via de invoering van een chipkaart. In 2004 start hiermee een proef op de metrolijnen. De stadsregio wil ook verschillende tarieven in het openbaar vervoer: een hoger kilometertarief voor snel en comfortabel openbaar vervoer en een lager prijskaartje voor langzaam openbaar vervoer. "Ik wil voor de burgers in onze regio in 2006 hebben bereikt dat verkeer en vervoer van hoogstaande kwaliteit is, waarbij comfort, snelheid en veiligheid voorop staan". BOUWEN AAN KWALITEIT In de stadsregio moet meer afwisseling in woonmilieus komen, die aantrekkelijk en bereikbaar zijn voor alle inkomensgroepen. Het bouwtempo moet omhoog, vooral in het stedelijk gebied van Rotterdam. Tegelijk zullen er ook heel veel woningen moeten worden sloopt en vervangen: circa 35.000 woningen tot 2010. Samen met de nieuw- bouw in de uitbreiding betekent dat dat in de periode 2000 - 2010 maar liefst 75.000 woningen in de stadsregio moeten worden gebouwd. Deze mega opgave kan alleen worden uitgevoerd wanneer gemeenten afspraken maken over een gemeenschappelijk fonds voor grondexploitatie bij de stadsregio. Ook het rijk zal bevoegdheden moeten geven aan de stadsregio. Het investeringsbudget voor stedelijke vernieuwing moet rechtstreeks in beheer bij de stadsregio komen "De Rotterdamse regio moet de komende jaren nog veel leuker worden om te wonen. Iedereen moet er een thuis kunnen vinden". MIJN 'KAART VAN DE TOEKOMST1 t "Ik wil dat de burgers in onze regio kunnen zien dat in 2006 de problemen in het verkeer minder zijn geworden, het openbaar vervoer beter is, de regionale economie gezond is en het prettig wonen en werken is in onze regio. -H- Als inwoner van de stadsregio Rotterdam kunt u uw mening of suggesties voor de toekomst van de regio kenbaar maken aan het bestuur van de stadsregio. Stuur uw eigen 'Kaart van de toekomst' naar het dagelijks bestuur. Alle ideeen worden voorgelegd aan het dagelijks bestuur. De inzenders van de meest kansrijke ideeen worden uitgenodigd voor een bespreking met de regiobestuurders en krijgen een excursie door de regio aangeboden. Mijn idee voor de toekomst van de regio Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: De bon in een ongefrankeerde envelop sturen naar: Stadsregi.o Rotterdam Bureau Communicatie STADSREGIO Antwoordnummer 1790 ROTTERDAM 3000 WB Rotterdam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 9