maassta 1 portag Betaalbaaralternatief voor Business Class "J m ft cx76 Land van orka'sdolfijnenzeearenden, grizzly's en onbeschrijflijk mooie flora Meer informatie Club Class van Air Transat: De schipper van de zodiac, de rubberen speedboot die toeris- ten vanuit de binnenhaven van Victoria naar open zee voert voor een drie tot vier uur durende kennismaking met de Cana- dese waterflora en -fauna, maakt de toeristen lekker met wat zij zoal kunnen tegenkomen: zeearenden in duikvlucht, tien- tallen killerwhales (orka's), dobberende zeehonden, in de gol- ven achter de zodiac springende dolfijnen en talloos bijzonder gevogelte. Whalekillers Indiaanse klederdracht Watervliegtuigje LS Geen verkeerd woord over Canada Tekstenfoto's: Dennis Captein In Bam field op Vancouver Island trefje soms merkwaardige objecten en plaatsen aan, zoals een kerkhofje met slechts enkele graven en deze bewegwijzering die onder meer de weg wijst naar Dogshit Lane. De schipper heet Jack, Jack the Skipper, een naam die hijzeif heeft verbasterd tot Jack the Ripper. Hij is een afgestudeerd zeebioloog en kan de dieren niet alleen zeer gede- tailleerd beschrijven, ook weet hij alles van hun levenswijze, karakte- ristieken en eigenaardigheden af. De man is gebekt, zeg maar een varende spraakwaterval, palmt de in dikke oranje wind- en water- dichte overalls gehulde toeristen in met goed geformuleerde zinnen en dito woorden en bezweert tot slot dat ze op het punt staan de trip van hun leven te gaan maken. Hij is een wandelende reclamezuil voor zijn werkgever. Great Pacific Ad ventures. De overalls nemen plaats in de zacht grommende boot die maximaal twaalf mensen (exclu- sief schipper) kan vervoeren. Een paar dozijn omstanders luistert op de kade aandachtig toe. Sommi- gen van hen lopen naar het standje van Great Pacific Adventures even Met het vrachtschip Lady Rose kun je op Vancouver Island een vier uur durende boottocht maken van PortAlberni naar Bamfield, waar de visserij en de houthakkersindustrie belangrijke bronnen van inkomsten zijn. Wie Vancouver bezoekt moet zeker een bezoekje brengen aan Suspension Bridge. Deze wiebelende brug is geen aanrader voor mensen met hoogtevrees, maar wel voor hen die van adembenemende uitzichten houden. Naast een welig tierende horeca zijn op Grousse Mountain ook diverse attracties te vinden. Zoals een opvangplaats voor wezen. Berenwezen wel te verstaan. verderop en boeken meteen voor 75 Canadese dollar (50 euro) per persoon een ticket voor de volgen- de zogeheten whalewatchingtrip. Degenen die achterdocht koesteren besluiten eerst het pittoreske cen trum van het Brits georienteerde stadje Victoria te verkennen om vervolgens de terugkomst van de whalewatchers af te wachten en te verifieren of de praatjes van Jack the Ripper niet veel mooier zijn dan de werkelijkheid. Ietwat verkleumd en stijf gewor- den zetten de bootgangers bijna vier uur later weer voet aan de wal. In hun ogen is geen twinkeling te zien die verraadt dat ze zojuist een heus wereldwonder met eigen ogen hebben mogen aanschouwen, maar enthousiast zijn ze zeker. Al leen de zodiac al was volgens de inmiddels ervaren zeevaarders de moeite meer dan waard. ..Met een vaartje van 50 tot 65 kilometer per uur scheurde de met 120 paarden- krachten aangedreven boot over het water, soms licht stuiterend en dan weer grote klappen makend op het woeste water", vertelt Jean Derijcke uit Knokke. Hij toert met een camper British Columbia rond en is gistermiddag met de veerboot op Vancouver Island gearriveerd. „Nee", zegt Raul Corratea, een 26-jarige Mexicaanse toerist, ..Jack heeft niets teveel gezegd. We hebben prachtige broedende en op vissen jagende vogels ge- zien, waaronder zeker drie zee arenden, we hebben even bij een eilandje aangemeerd terwijl de zeehonden om de boot heen dob- berden en ik weet niet hoeveel dol- Dat British Columbia een verleden heeft met cowboys en indianen blijkt onder andere uit de honderden totempalen die jeaantreft. Dan loopt een groepje Canadezen voorbij. ..Whalewatchers are wha lekillers", scanderen ze. Schipper Jack schudt met zijn hoofd. „Die mensen zijn onwetend, en daarom is het stom dat ze dit roepen. Wat wij doen verstoort de rust van de flankeerd door straten met winkels die voiledig voor het toerisme zijn ingericht. De pluche beren, elan- den, zeearenden, zeeotters, zal- men, dolfijnen, zeehonden, porse- ieinen poppen in authentieke Ca nadese of Indiaanse klederdracht, fijnen gezien. Kleintjes weliswaar, maar ze sprongen zo gracieus uit het water! Fantastico! En orka's? Aanvankelijk zagen we bij San Juan in de verte een pod met 40 tot 60 orka's jagen op zalmen. Ver volgens zijn we met een grote bocht om de orka's heen gevaren - ze mogen namelijk niet gestoord worden - en hebben de motor van de boot uitgezet. Toen spreidden de orka's zich en kwamen er vier naar ons toe gezwommen. Het was ongelooflijk! Ze maakten salto's boven het wateroppervlak, botsten zachtjes tegen de zodiac aan, we konden ze praktisch aanraken." Corratea's verhaal wordt bevestigd door de anderen, die eveneens ra- zend enthousiast zijn. Het handje- vol sceptici ontdoet zich nu gesta- dig van alle reserve, rept zich naar het blauwe standje en boekt een whalewatchingtrip voor morgen. dieren absoluut niet. We benade- ren de dieren tot op een paar hon- derd meter, maar het is vervolgens aan de dieren of ze dichterbij wil- len komen of niet. Dolfijnen die de boot volgen, willen spelen in de golven van de zodiac; we dwingen ze nergens toe. Hetzelfde geldt voor de orka's; ze komen naar ons toe uit nieuwsgierigheid of om de boot te gebruiken als buffer om zalmen te vangen. Wij hebben meer dan wie ook respect voor de dieren. Als wij op de zee varen, be- seffen we dat we ons in hun territo- rium bevinden en houden ons daarom aan hun regels. Orka's zijn sterke dieren die niet met zich laten sollen. Een aanval van een orka op de zodiac kan fatale gevolgen heb ben voor de inzittenden. Maar wij zijn hun eten niet, en wie anderen met respect behandelt, zal respect terugkrijgen. Dat is dan ook wat wij de dieren geven en wat wij van de dieren terugkrijgen. Ik doe dit werk al acht jaar. Al acht jaar lang vaar ik dagelijks twee tot drie keer naar de orka's. Jullie noemen de dieren orka's, wij noemen ze kil lerwhales, maar jullie benaming dekt de lading veel beter, want in die acht jaar heb ik de drie pods (groepen van 40 tot 60 orka's, red.) die zich hier het hele jaar ophou- den, mensen alleen maar vredelie- vend zien bejegenen." Op de kade van de Victoriaanse binnenhaven hebben de straatar- tiesten ondertussen vrij baan. Men- selijke standbeelden, muzikanten met allerlei nationaliteiten, indivi- dueel of in groepsverband, clow- neske acrobaten, portret- en car- toontekenaars, schilders, 'ballon- kneders' en Indiaanse borduursters strijden om de gunsten van de voorbijgangers. De kade wordt ge- fleecetruien en miniatuurtotempa- len vliegen als zoete broodjes over de toonbank. In de buitenring van het centrum is de varieteit aan win kels groter. Indrukwekkend zijn de enorme malls die zelfs de Bijen- korf nietig maken. Belugawalvissen in het Vancouver Aquarium, een vis- en waterattractie die jaarlijks meer dan 1,2 miljoen bezoekers trekt. Het eten in de legio restaurantjes is goed. De menukaarten zijn over het algemeen niet exclusief, wel vlees- en visrijk. De gerechten worden met zorg bereid en uiterst vriendelijk opgediend. Wie het eten in Canada echter in een woord moet omschrijven, komt al snel uit op het woord 'veel': een bord van het formaat fruitschaal met een 'kop' erop en ingredienten die des- ondanks ook nog eens over de rand steken, is eerder regel dan uitzon- dering. De wijnkaarten zijn gevari- eerd en hoofdpijnwijnen worden niet geschonken. Dat is niet ver- wonderlijk, omdat zestig procent van de wijnen van Canadese kom- af is en de Canadezen zich abso luut niet in de vingers willen snij- den. Ook biersoorten zijn in groten getale aanwezig. Heineken en Am- stel zijn bekende Nederlandse mer- ken die her en der ook in Canada worden geserveerd, maar wie 'het risico' durft te nemen heeft er geen spijt van als hij een 'Kokanee' of een 'Mainland* bestelt. Beide drafts zijn van een uitstekende kwaliteit en iets bitterder en voller van smaak dan hetgeen wij in Ne- derland gewend zijn. Het vertier in het conservatieve Victoria gaat overigens verder dan een walvistocht en de gevarieerde horeca. Wie wil kajakken, zeilen, wandelen (hiken) of met een mountainbike de streek wil ver kennen, kan zijn hart ophalen. Ook bezienswaardigheden, zoals het Royal British Columbia Museum, China Town (zo'n beetje elke Ca nadese stad van enige omvang heeft er een), Crystal Garden en de Antique Row trekken dagelijks duizenden bezoekers. Zodiacschipper Jack vist kelp uit het zee. Tussen de slierten kelp zwemmen tal van zeeotters en zeehonden. Niettemin is de stad Victoria leuk voor hooguit drie tot vier dagen. Daarna is het zaak door te reizen. Maar goed, als het goed is ga je daarvoor ook naar Canada: om te trekken. Het westen van Canada is het walhaila voor campers, voor mensen die minstens drie weken uittrekken om de driehoek Calga- ry-V ancouveriV ancou verEiland)- Rocky Mountains te verkennen. Wie eens gek wil doen moet de camper eens voor een paar dagen achterlaten en zich bijvoorbeeld vanuit het binnenhaventje van Vic toria met een watervliegtuigje pak- weg honderd kilometer naar het noorden laten vliegen, richting de nog redelijk ongerepte natuur in en rondom dorpen als Port Albemi, Nanaimo en Bamfield. Daar waar ongeribbelde meren opgaan in reusachtige bomen. Daar waar het toerisme in vergelijking tot Van couver en Victoria voor het oog nog in de kinderschoenen staat en je kennis kunt maken met het wel en wee van de loggers (de hout- hakkers) en de broodvissers. Ooit een mooi dood beest gezien? Nou, in Bamfield lachen de prachtig glimmende zalmen je zelfs toe als ze ontzield zijn. Overigens hebben de Canadezen, waar dan ook in de provincie Bri tish Columbia, den overeenkomst: ze prijzen Canada de hemel in, geqn verkeerd woord over Canada. Enerzijds omdat ze het toerisme geenszins willen schaden. Maar toch zijn Canadezen allesbehalve opscheppers; het zijn in het alge meen hardwerkende mensen die oprecht verliefd zijn op hun land en ontzag hebben voor de natuur. Het is goedbeschouwd een land vol met mensen als Jack, de schip per van de zodiac. Wie Jack hoort zeggen dat je or ka's en dolfijnen gaat zien, wie een inwoner van Nanaimo hoort zeg gen dat je twee volwassen zwarte beren met kroos een autoweg kan zien oversteken of wie iemand uit Bamfield hoort zeggen dat in zijn achtertuin een zeearend zit te broe- den, moet dat maar geloven. Want die kans is in Canada nog altijd erg groot. Meer toeristische informatie over Canada, of hoe u reis naar Canada kunt boeken, kunt u verkrijgen via de Cana dian Tourism Commission: www. canadatourism. nl, www.gotocanada.nl, www. travelcanada. ca. U kunt toeristische informatie ook per fax of e-mail aanvra- gen: 070-4262111 of info canadatourism. nl. The Butchart Gardens op Victoria Island. In 1904 begon de vrouw van een rijke industrieel (Jennie Butchart) met de aanleg van een tuin. Dat Hep uit de hand. De tuin, waaraan zij negen jaar werkte, werd gigantisch, zowel qua ontwerp als qua omvang. Inmiddels is het een commerciele trekpleister geworden waar miljoenen mensen op af komen. De tuinen worden momenteel bestierd door de vierde generatie Butcharts. De oprichters lieten in hun testatament opnemen dat de tuin altijd in de familie moest blijven. Air Transat biedt met haar Club Class een uitstekend alternatief voor reizigers die voor een trans- atlantische bestemming als Ca nada of Amerika hebben geko- zen, maar Business Class te prij- ztg vinden en spontaatt claustro- fobie krijgen van de term 'eco nomy'. Met een in verhouding beschei- den bijbelaling is de passagier van Air Transat verzekerd van diverse eomfortabele extra's, zo als een exctusieve check-in balie die lange wachtttjden als sneeuw voor de zon doen verdwijnen, gratis bagage tot 40 kilogram per passagier. ruirnschoots voldoen- de zit- en beenrumite, extra ser vice aangaande eten en drinken. gratis koptclefoons en voorrang bij het uitladen van de bagage op de plaats van bestemming. Online boeken Het fenomeen Club Class is niet nieuw, maar heeft Air Transat de afgelopen jaren mede gemaakt tot een populaire transatlandsehe transporter bij Europeanen. Voor meer informatie over Air Transat. de bestemmingen die de Canadese luchtvaartmaatschap- pij aandoet en de bijbehorende prijzen: www.airtransat.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 12