maasstad Wijk Ontwikkelings maatschappij Groenoord wil 400 woningen bouwen krant netel Start sloop en vernieuwing van Groenoord Rust in rusthuis aan Tuinlaan een betrekkelijk begrip Hoe lang blijft Casa nog bestaan? Woensdag 27 november 2002 maasstad kerk weekbladen SCHIEDAM INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: xq52 SCHIEDAM - Na jaren van voorbereiding, praten en plannen is vorige week don- derdag een begin gemaakt met sloop en vernieuwing van Groenoord. De Wijk Ontwikkelingsraaatschappij Groenoord (WO Groen oord) is nu vanaf 21 novem ber daadwerkelijk bezig met het slopen van verouderde winkelpanden en flats, het bouwrijp maken van grond, het opknappen van de bui- tenruimte en het ontwikke- lingen en bouwen van nieu we woningen. Bouwplannen voorwoon- en winkelgedeelte Groenoord. Al Iwmmmmm rr SCHIEDAM - 'Al zijn wij oude mannen en wijven! Ge- deputeerde Staten moet met zijn handen van ons huis af- blijven!' Het spandoek hing in 1979 voor het Rusthuis aan de Tuinlaan, een bijna wan- hopig protest van de bewo- ners tegen het besluit van GS en het toenmalige college van B en W om geen toestem- ming te geven voor renovatie of nieuwbouw van het Rust huis. En zo kwam er een ein- de aan een tijdperk dat in 1931 begon met de oprich- ting van de 'Vereeniging Ne- derlandsch Hervormd Rust huis'. De laatste bewoner verhuisde uiteindelijk op 2 december 1980. Op 4 juli 1987 werd de vereniging ont- bonden. e-Rotterdam in uitvoering I www.rotterdam.nl SCHIEDAM - Harmonie ontvangt donderdagavond Kitty de Bruyn die helderziende waarnemingen zal doen. Aanvang 19.45 uur in Wijkcentrum op het Wibautplein 165. Toegang 5 euro. Inloopconcert Rommelmarkt Cursus klussen Casa de oudste jeanszaak van Schiedam KORTINGEN TOT 70% MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO dJf Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur ds. vd Klaauw. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur ds. K. Schipper. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 17.00 uur. ds K. Schipper (Gere formeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds. Lamping. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. ds M. Vroom-Jobse. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, dhr. T. vd Meers. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur, ds. W. van Sorge en 16.30 uur, ds. W. van Sorge. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur, dr A.J. Maasdorp. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds D.H.L. Lunenburg-Moret. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N v.d. Want, wo 19.45 uur, ds. N. v.d. Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R, M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S, Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 0104004391 of 06 10920979 Totdinsdag 10 00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 0104004322 J. Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 0104004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOP1J: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. Als eerste komt Groenoord-Zuid aan de beurt, het gedeelte tussen de Churchillweg, de Laan van Bol'es en de rijksweg. Het is de bedoeling dat Groenoord meer typen woningen krijgt, waardoor mensen in Groenoord ook echt een wooncarriere kunnen volgen. Bijvoorbeeld beginnen in een starterswoning -een huurhuis- om na verloop van tijd wellicht door te stromen naar een koophuis. Als eerste worden aan de Laan van Bol'es de drie gebouwtjes ge- sloopt waarin vroeger winkeis met woningen zaten. Tussen 2002 en 2010 wil de WO Groenoord ongeveer 400 wonin gen bouwen, waaronder patiowo- ningen, eengezinswoningen. woonwerkwoningen, apparate- menten en seniorenwoningen. In Groenoord-Zuid komen er 104 te staan. Het is niet precies bekend hoe duur deze woningen zullen uit- vallen. De 33 patiowoningen lig- gen in een prijsklasse tussen de 205.000 tot 249.000 euro. De 14 woonwerkwoningen worden aan- geboden van 229.000 tot 275.000 euro. De 9 stadswoningen bij het winkelcentrum lopen van 195.000 tot 215.000 euro. Daar- naast bouwt de WO Groenoord 48 appartementen in een toren boven het winkelcentrum die aan Woonplus worden verkocht en vervolgens door Woonplus wpr- den verhuurd. J.. "*- Het bouwen gebeurt in drie fases, zodat Groenoord niet een grote bouwput wordt. De nieuwbouw- projecten in Groenoord krijgen allemaal oord moet uiteindelijk een wij worden met gevarieerd groen en plekken waar het fijn is om te wandelen. een muzt- kale naam. Het groen in Groen oord wordt ook aange- pakt. Sommige mensen voelen zich onveilig wanneer hoge bo- men veel licht wegnemen. Groen- De geplande sloop van de wonin gen betekent dat sommige Schie- dammers -die al sinds de jaren zestig tot voile tevredenheid in hun paleisje wonen- zullen moe- ten verhuizen. Voor hen soms zeer ingrijpend. Er moet afscheid worden geno- men van de oude buurt, en van de buren waarmee vaak tientallen jaren lief en leed is gedeeld. In veel van die oude gebouwen is asbest verwerkt. Ook in de te slo pen gebouwtjes aan de Laan van Bol'es zit asbest. „Het kan zijn dat u in december bij de gebou wen 'ruimtevaartmannetjes' be zig ziet", staat in de laatst ver- schenen bewonersbrief van Groenoord. „Van die mannen in witte pakken em met maskers voor. Zij zijn ervoor opgeleid om alles heel goed af te breken en af te voeren. Op die manier loopt u geen enkel gevaar. Het is wel ver- standig om erop te letten dat uw kinderen niet in de slooppanden spelen." 'Van herenhuis tot rusthuis' woners en de familie op de hoogte gesteld van de sluiting van het rust huis. 'Van herenhuis tot rusthuis en de weg terug', Joop Taat. Verkrijg- baar in de boekhandels van Schie dam (7,50 euro). Joop Taat, bestuurslid van 1970 tot en met 1987 heeft in 'Van heren huis tot rusthuis' de geschiedenis van het complex aan de Tuinlaan 56-62 beschreven. Het boek geeft een mooi beeld van het wel en wee van het Rusthuis. Het begon op een dinsdag in 1931, in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. De in Schiedam geboren en getogen bouwkundige Jan van den Tempel (1868-1935) besluit samen met tien andere Schiedammers afkom- stig van de Hervormde Gemeente te praten over 'een te stichten rust huis waar ouden van dagen van Hervormde richting kunnen wor den ondergebracht'. De katholieke en gereformeerde Schiedammers hadden immers al hun eigen rusthuis voor bejaarden, en de hervormde Schiedammers vonden dat er genoeg bestaans- recht bestond voor een apart rust huis. Toen al weerklonken pessi- mistische geluiden over de financi- ele haalbaarheid van het plan, be- schrijft Joop Taat, een gegeven dat in de jaren daarna geregeld zou op- duiken. Het begrip 'rust' blijkt in het rusthuis een zeer betrekkelijk begrip. In 1932 wordt een geschikt laat achttiende eeuws pand aan de Tuinlaan gevonden dat voor 45.000 gulden aan de 'Vereeni ging' wordt verkocht. Er wordt een directrice gevonden, zuster Marie van Roon, terwijl mejuffrouw B. van den Akker in dienst treedt als hoofd van de keuken. „Bij haar in- stallatie wordt de Zuster met harte- lijke woorden begroet", schrijft Taat. „Het hoofd van de keuken geeft tijdens de geanimeerde bij- eenkomst een proeve van be- kwaamheid door de aanwezigen van een kop bouillon te laten ge- nieten." De eerste bewoonster van het nieu we rusthuis is mejuffrouw Elisa beth Constantia Ingelse, geboren in 1863, de ongehuwde zus van de eigenaar van de Machinefabriek en Stoomketelmakerij Ingelse. Het is ook dit bedrijf dat de centrale ver- warming in het huis zal installeren. De pensionprijs bedroeg in die tijd 10 gulden, dat was een vrij hoog bedrag dat niet iedereen kon op- hoesten. Een andere man zegt maar acht gulden te kunnen op- brengen. Twee obligaties die de man in zijn bezit heeft, worden als onderpand door het rusthuis aan- vaard. Moeilijke jaren beleefde het rust huis tijdens de Tweede Wereldoor- log. Het huis neemt zo nu en dan vluchtelingen op, bijvoorbeeld na het bombardement op Rotterdam op 14 mei 1940. De opname levert een ferme schadepost op, en 1940 eindigt met een klein exploitatie- verlies. Er wordt gemopperd over het eten in die eerste oorlogsjaren, maar dat is nog niets vergeleken met de laatste oorlogsjaren, wan neer de voedselvoorziening steeds nijpender wordt. Die periode is 'een angstige en onzekere tijd'. En verder doen de Duitsers meer dan eens een inval in het rusthuis, maar onderduikers worden er niet ge vonden. Na de bevrijding wordt de financiele situatie van het rusthuis langzaam steeds slechter, en in 1950 neemt het bestuur een 'merk- waardig besluit'. De bewoners die niet genoeg kunnen betalen, wor den min of meer gedwongen hun kamer te delen. In 1951 gaat het weer wat beter met het rusthuis en er worden plan nen gemaakt voor nieuwbouw, maar door de monumentale status van het gebouw blijft uitbreiding moeilijk. Bepaalde vernieuwingen blijven uit, en Gedeputeerde Staten reageren erg laat op plannen van het rusthuis. Het lijkt wel alsof GS het niet meer echt zien zitten, en op 14 September 1978 worden de be- 8 Rotterdam investeert in wonen, 8 werken en welzijn met informatie- 8 en communicatietechnologie (ICT) 8 als hulpmiddel. Deze e-ladder Ihoudt u op de hoogte van actuele gebeurtenissen op dit gebied. 21.11.2002 e-centrum in de lucht Om 14.30 uur opening e-centrum ROC Zadkine Zuid, Brede Hilledijk 40, 3072 KG Rotterdam, 010-484 18 31. 23.11.2002 Vernieuwde website www.icit.nl Praktijkvoorteelden van startende ICT-bedrijven in Delft en Rotterdam. 28.11.2002 e-centrum in de lucht Om 14.00 uur opening e-centrum Sophia Kinderziekenhuis, Dr. Molewaterplein 60, 3015 GJ Rotterdam, 010 - 463 64 23. 28.11.2002 e-centrum in de lucht Om 16.00 uur opening e-centrum De Hoekstee, Mercatorweg 50, 3151 CJ Hoek van Holland, 0174 - 384 58 86. 29.11.2002 Nieuw op e-wijzer Actuele nieuwsitems, publicaties en vragen en antwoorden over e-business. 03.12.2002 Nieuws over glasvezel in Rotterdam Alles over de glasvezelpilots Lloydkwartier en Nesselande. doorlopend STADSDEBAT op internet Op STADSDEBAT kun je meepra- ten over Rotterdam. Bijvoorbeeld over jong zijn in Rotterdam. STADSDEBAT vind je direct onder het kopje 'gemeentebestuur'. Meer informatie over bovenstaande onderwerpen vindt u op: Gemeente Rotterdam Rotterdam der andere te koop handbeschilder- de kaarsen, bloemstukjes en derge- lijke. Ook vindt er een verloting plaats. De opbrengst is voor het project een tehuis voor gehandi- capten, waaronder ook blinden op Sumatra. SCHIEDAM - Radbouds Proms- koor verzorgt zaterdagmiddag het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk. Het koor staat onder leiding van Gerard Lange. Aan vang is om 15.00 uur en de toe- gang is vrij. SCHIEDAM - Het Katholiek vrouwengilde afdeling Schiedam- Noord organiseert zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur een rom- mel- en adventsmarkt in het Tref- centrum aan de Willem Andries senlaan. Op de adventsmarkt is on- SCHIEDAM - Stichting Welzijn Schiedam organiseert in de Blau- we Brag een cursus klussen in huis voor dames. Op 9 januari gaat de cursus van start op donderdagoch- tend van 9.00 uur -11.00 uur. Kos- ten bedragen 35 euro voor 6 les sen. Docent is Henny van Donk. Inschrijven kan bij de balie van de Blauwe Brag: 247.04.64. De afwisselend ernstige tot bezorgde blik van de Schiedamse ondernemers viel de afgelopen jaren het meest op tijdens het jaarlijks terugkerende ritueel van de Schiedamse troonrede. De klokken klepperen, Schiedam is in nood. Het spook van Zwart Nazareth is terua. Als dit juist is, komen we er niet gena- dig van af. Algemeen is de kritiek dat het bestuur te rigide vasthoudt aan de wens om de tekorten niet te laten oplopen. Daardoor werkt het beleid procy- clisch, oftewel het verdiept of verlengt de vertraging. De problemen kunnen in de toekomst meevallen, maar met angsthazen aan het stuur kan er van alles mis- gaan. Ze zijn geobsedeerd door de centjes, er is geen bezieling, de oplossingen zijn fantasieloos en de aigemene houding is vooral angstig en benepen. Wat Schiedam nu doormaakt, is een klassieke vertraging van het type 1930. De grootste risicofactor is het defaitisme, wat door de jaren in Schiedam tentoon is gespreid. Casa gaat er tegenaan! Als daar niet een meer laconieke voor in de plaats komt, kan dat Casa Schiedam in 2003 inderdaad een ijskoude douche bezorgen. Ook dat kan een optimist als verfrissend ervaren. Casa is klaarwakker en gaat er in 2003 keihard tegenaan. Casa gaat per 18 januari 2003 verhuizen naar een veel groter pand op de Hoogstraat. De komende periode krijgt u extra korting op de nieuwe wintercollectie. Als u nu langskomt heeft u nog de meeste keuze! Deze advertentie is opgemaakt door PS group. PS maakt zijn advertenties op zijn persoonlijke titel. De informatie in deze advertentie in niet bedoeld als aanbeveling tot het doen van bepaalde uitspraken. De kortingen kunt u uiteraard bij Casa verkrijgen. ^Vieudienst Rijnrtt0 De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overiast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Stankoverlast van palmolie en palmolievet - Op donderdag 21 november ontving de meldkamer van de DCMR tus sen half een en twee uur's middags zes klachten uit Vlaardingen over (chemische) stank, rottingslucht en baklucht. Uit onderzoek van de uit- rukdienst van de meldkamer bleek dat Vopak Terminal Vlaardingen de klachten veroorzaakte. Op het bedrijfsterreiri werd vanuit het vracht- schip Clipper palmolie en palmolievet overgeladen in binnenvaarttan- kers. Dit gebeurde met open ruimen, waardoor stankoverlast ontstond. Inspecteurs van de DCMR gaan het voorval verder onderzoeken. Overiast van vliegtuigen Op zaterdag 23 november kwamen relatief veel klachten binnen over vliegtuigbewegingen. Het aantal klachten over geluid van vliegtuigen is sinds de invoering van het zogenaamde nachtregime sterk afgenomen. Het nachtregime bepaalt dat nachtvluchten op Rotterdam Airport alleen mogen plaatsvinden onder bepaalde voorwaarden. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen tussen 4.40 en 5.50 uur dertien klachten binnen over twee propellervliegtuigen (zogenaamde Merlins) die op het vliegveld landden vanuit Polen. Het waren zaken- vluchten die vallen onder de uitzonderingsregels. De door de meldka mer genoteerde klachten kwamen uit Schiedam, Berkel en Rodenrijs, Vlaardingen en Rotterdam. In de loop van de dag belden zes inwoners uit Oud-Beijerland de meldkamer om overiast te melden van wat zij sportvliegtuigjes noemden. Totaal ontving de meldkamer die dag 21 klachten over geluidhinder van vliegtuigen. De DCMR noteert klachten over vliegtuigen en geeft deze door aan de Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein. Deze commissie is een adviesraad voor de minister van Verkeer en Waterstaat. De commissie brengt kwartaalrapportages en een jaarrapport uit. Mede aan de hand van de rapportages van de commissie wordt beleid gemaakt voor de bestrijding van geluidhinder. De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. Voor wie het nog niet wist! Komende vrijdagavond is in sporthal Groenoord weer het jaarlijkse Sportgala. Verweven in een altijd even luidruchtig als spectaculair showprogramma huldigt de ge meente Schiedam haar kampioenen van het jaar 2002. Gelijktijdig worden ook de verschillende sportprijzen uitgereikt. Het avondje uit is gratis toegankelijk. Alleen moeten vooraf wel kaarten afgehaald worden bij de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Schiedam, (010) 246 55 06. Zo genoeg reclame gemaakt! Nu is het tijd voor wat ik er in deze co lumn over te berde wilde brengen. Vorige week werden namelijk de namen bekend gemaakt van de genomineerden voor de titels 'spor- ter, sportploeg, sporttalent en vrijwilliger van het jaar'. En in het lijstje namen dat werd opgesteld door een jury van onder meer sportjournalisten ontbrak naar mijn mening een wel heel belangrij- ke naam. Ik moetmeteen toegeven, ik ken de reglementen van het nominatie- spelletje niet en het kan dus goed zijn dat deze internationale Schie damse topsporter om wat voor formele reden dan ook buiten de boot valt Maar zelf had ik'm graag gezien op het podium tijdens het Sportgala. De aanwezigheid van een Olympisch kampioen zou het jaarlijkse Schiedamse sportfeestje toch absoluut nog wat extra ca chet geven, zou je zo denken. En het zou voor hem ook meteen een mooie welkomstgeste zijn in zijn nieuwe woonplaats. De sporter aan wie ik het de afgelopen regels wijdde, is judoka Mark Huizinga. De tweevoudig winnaar van Olympisch eremetaal (goud en brons) is sinds korte tijd inwoner van Schiedam. Zijn laat ste nationale judotitelpakte hij echter precies op het moment dat hij naar onze stad verhuisde. Reden genoeg derhalve hem meteen een nominatie in de categorie 'sporter van hetjaar' te geven. En wat mij betreft mag zo'n meervoudig Nederlands en Europees kampioen die titel ook meteen wel wjnnen. In Vlaardingen, zijn vorige woonplaats, deden ze daar de laatste ja ren in elk geval ook niet moeilijk over. Norbert Veringmeier

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3