C&A bil De huisartsenzorg: een zorg voor de toekomst wxrmm de hoek DE LAATSTE KANS TE BETALEN! Nog een keer zijn uw oude kwartjes, guldens en tientjes bij C&A geld waard. N V- maasstad 0mdat zij net als jjk U kunt met guldens betalen van zaterdag 30 novembert/m zondag 8 december. video wiilen weten wat er gebeurt. ijn krant... Rotterdams Dagblad REGIO - Momenteel leggen jaarlijks iets meer dan 250 huisartsen hun praktijk neer. Vooral huisartsen die de 55- jarige leeftijd hebben bereikt, vinden het tijd om de aan- dacht meer op de eigen vrije tijd te richten. Aan de andere kant beginnen er gelukkig elk jaar weer voldoende studen- ten aan de opleiding tot huis- arts. Volgens het Nivel, het Nederlands instituut voor on- derzoek van de gezondheids- zorg, zijn dit er genoeg om het aantal uitstromende huis artsen te vervangen. Bel voor een proefabonnement: 0800-0642 ffotterdams Verrassend...Q&A Zie de actievoorwaarden bij de kassa in de winkel Top 10 fcerstknutsels, onifeend 33ft hilhnde tradities 'I "H Woensdag 4 december 2002 CX63 De vraag die daarbij rijst en ook de zorg voor de toekomst is, is of dit aantal ook toereikend is om aan de toenemende zorgvraag en aan de persoonlijke wens van de huisarts tot korter werken te kunnen vol- doen. Het beroep van huisarts ziet er momenteel wel heel anders uit dan zo'n tien jaar geleden. Niet al- leen worden de patienten steeds mondiger, maar ze worden ook steeds ouder. Ontslag uit het zie- kenhuis gebeurt veel sneller dan vroeger waardoor ze weer onder de zorg van de huisarts vallen en mensen met een handicap maken steeds meer deel uit van de maat- schappij. Steeds meer wordt er daardoor een beroep gedaan op de hulp van de huisarts. Daarnaast wordt er, veel meer dan vroeger, gesport met de daarbij behorende blessures. Pati enten van nu zijn anders dan toen. Iedereen leeft in een drukke wereld die constant aan veranderingen on- derhevig is. Dat op zich brengt zijn eigentijdse klachten met zich mee. De toename van het aantal alloch- tone burgers (in Rotterdam maken zij ongeveer 50% van de bevol- king uit) vraagt zijn specifieke kennis en vaardigheden van de huidige huisarts. Niet alleen de wensen en behoef- ten van de patienten veranderen. Ook is er een duidelijke verande- ring binnen de huisartsenpraktijk waar te nemen. De eenmansprak- tijk van vroeger verdwijnt lang- zaam. In plaats daarvan komen er steeds meer 'Hoeden', Huisartsen Onder Een Dak. Enerzijds komen er steeds meer vrouwelijke huisart sen die liever in deeltijd werken. Anderzijds zoeken ook hun man- nelijke collega's naar meer even- wicht tussen werk en vrije tijd. Een vierentwintiguurs bereikbaarheid is voor 1 arts niet meer acceptabel. Samenwerkingsverbanden met an dere huisartsen worden daardoor opgezet. Met name voor de bereik baarheid gedurende de nacht en in het weekend moet de patient meer en meer een beroep doen op een centrale huisartsenpost. Een andere opvallende verschui- ving in de huisartsenpraktijk heeft betrekking op de werkzaamheden die door de huisarts verricht wor den, of juist niet meer verricht worden. Waar de huisarts vroeger regelmatig een bevalling begeleid- de, wordt dit tegenwoordig over- gelaten aan de gespecialiseerde verloskundigen. Voor de baby- en kinderzorg zijn er consultatiebu- reaus die de begeleiding van de ou- ders op zich nemen. Hoe de huisartsenpraktijk van de toekomst er uit zal gaan zien blijft momenteel nog een beetje koffie- dik kijken. Het steeds groter wor- dende probleem van het huisarts- entekort noodzaakt een aantal cre- atieve oplossingen. Wellicht is de huisarts dicht bij zijn patienten een uitstervend ver- schijnsel en wordt er gekozen voor een huisartsenpraktijk binnen de ziekenhuismuren. Een andere, ze- ker niet ondenkbare mogelijkheid, is de inzet van praktijkverpleeg- kundigen (nurse practitioners) die de huisarts ondersteunen. Door het toevoegen van deze gespeciali seerde verpleegkundigen die als professional bevoegd zijn om een aantal taken de huisarts over te ne men, kan deze zich meer toeleggen op die werkzaamheden waartoe hij is opgeleid. Het verdwijnen van de huisarts om de hoek is een ontwikkeling waar het Regionaal Patienten en Consu- mentenplatform Rijnmond (RPCP) niet echt blij mee is. Het RPCP Rijnmond hoopt de huisartsenzorg tot in de lengte van dagen dicht bij de burger te houden. Voor de toe komst is het nodig om te kijken hoe de werkdruk van de huisarts verminderd kan worden, waardoor hij efficienter de tijd kan omgaan. Deze rubriek wordt u aangeboden door: GGD Zuidhollandse Eilanden; Ruwaard van Putten ziekenhuis, RIAGG Rijnmond Zuid, Zieken- huis Dirksland, Zorg en Welzijn Groep Zuid- Hollandse Eilanden, Regionaal Patienten Con- sumenten Platform Rijnmond, Delta Psychia- trisch ziekenhuis en Basisberaad GGZ. OM MET GULDENS J w De zomer van 1888 spreekt veel mensen nog altijd tot de verbeel- ding. In Londen trok de legendari- sche Jack the Ripper toen een spoor van dood en verderf door het grimmige stadsdeel Whitechapel. Vijf prostituees kwamen op af- schuweljke wijze om. Met anato- mische precisie verwijderde The Ripper de organen uit hun buikhol- te en verstuurde die daarna dan per post. Een waanzinnig verhaal, te meer daar de dader nooit is gepakt. Dat geeft ruimte tot speculeren. En dat gebeurt dan ook volop en de onlangs op video en dvd uitge- brachte film 'From Hell'. De ge- schiedenis wordt nog eens dunne- tjes herhaald. 'From Hell' is een bloedstollende thriller geworden die de kijker meevoert naar het Londen aan het einde van de ne- gentiende eeuw. In de verpauperde achterbuurt Whitechapel heerst grote angst wanneer de ene na de andere vrouw gruwelijk wordt ver- minkt en vermoord. Mary Kelly (gespeeld door Heather Graham) en haar vriendinnen moeten zich temidden van dat alles prostitueren om te overleven. Als een vrouw uit hun groepje wordt ontvoerd en een ander op verschrikkelijke wijze aan haar eind komt, slaat de schrik toe. Inspecteur Fred Abberline (Johnny Depp), een briljant speur- der met een voorliefde voor opium, verdiept zich in de feiten. In zijn visioenen ziet Abberline te- kens die hem naar de oplossing lei- den. Hoe dichter hij bij de waajy heid komt, hoe gevaarlijker Whi techapel voor hem, Mary en de an dere meisjes wordt... 'From Hell' is een lust voor het oog. Camera man Peter Demig, tevens verant- woordelijk voor het camerawerk in de meesterwerken van David Lynch, brengt op prachtige wijze de levensechte decors en kostuums in beeld. Daarnaast zett Depp een karaktervolle vertolking van de be- schaafde, getormenteerde inspec teur neer. Maar ook Heather Gra ham schittert als prostituee. A1 moet gezegd, de film is vooral in- teressant door de vele complotthe- orieen die worden geopperd. De special edition dvd bestaat uit twee discs en bevat unieke extra's die de geschiedenis van The Ripper zelfs nog verder toelichten en uitdiepen. Leuk is ook de link die wordt ge- legd met het Britse koningshuis. Volgens sommige bronnen is The Ripper afkomstig uit de hoogste milieus. Dat zou verklaren waarom hij met quasi chirurgische vaardig- heid organen uit het lichaam kon verwijderen. Was The Ripper be- dreven in de jacht of had hij een medische achtergrond? Aan het eind van de film wordt een ant- woord op al deze vragen gegeven. Het leidt tot een wonderlijke ont- knoping. Kerstmis van overal van Veroni- que Follet Wat is er leuker dan in de Kersttijd met kinderen je huis extra gezellig te maken? Het boekje geeft origi- nele en inspirerende knutselideeen voor een sfeervol kerstinterieur. De ontwerpen zijn ontleend aan verschillende tradities van over de hele wereld en lopen uiteen van wenskaarten tot versierde koekjes. Stap voor stap wordt uitgelegd hoe je met kinderen een ster, een kerst- stalletje of een kerstlaars kunt ma ken. De voorbeelden uit het boekje zijn allemaal afkomstig uit het bui ten- land. Zo wordt de kerstkrans van brooddeeg gemaakt naar een Duits voorbeeld. Het idee van een kerst- stalletje is afkomstig uit Peru. De pinata (een bol gevuld met snoep- jes) komt uit Mexico en het Vogel- mannetje, gemaakt van vet en zaadjes en bedoeld als vogelvoer, komt uit Finland. Polen levert het idee van een verlichte kathedraal, en de grote papieren ster is een ont- werp uit de Filippijnen. Achterin het boekje staat het Zwit- sers recept voor versierde koekjes. Door de eenvoud, het materiaal- overzicht en de goede werkbe- schrijving is ieder idee, samen met kinderen, uitstekend uit te voeren. Waar nodig is een patroon afge- beeld. Het uitnodigende boekje is bedoeld om samen met kinderen creatief bezig te zijn, met als resul- taat een sfeervol kerstinterieur. 1Vonne van der Meer - Laatste seizoen 2.Tom Lanoye - Boze tongen 3. Nigella Lawson - Hoe te eten 4. Giles Blunt - Veertig woorden voor verdriet 5. Hella S. Haasse - Sleuteloog 6. Bart Middelburg - Onderwereld-p.r 7. Pascale Clark - Iedereen doet het, behalve ik 8. Jean P. Sasson - Kinderen van het beloofdfc land 9. Kees van Beijnum - De vrouw die alles had 1 O.Jan Siebelink - Margaretha Maasstad publiceert tweewekelijks de po- pulaire top 10 collectie van de Gemeente Bi- bliotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibliotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de collectie. De catalogus van de bibliotheek op internet: http://www.bibliotheek.rotterdam.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 15