maasstad Steeds minder boeren kijken tegen de kont van de koe aan Schiedammers klagen veel over lawaai Rotterdam Airport k Wu krant netel Vlaardingse burgemeester ook burgervader voor Schiedamse babies Open T>acj Klaverstede vrijdacj december van 01.00 tot 22.00 uur Het tussen verhaal van de boeren VlaardingenSchipluiden en Schiedam Derde Schiedamse Milieubeleidsplan GRATIS ENTREEGELD maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM cL INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: SCHIEDAM - Geluidhinder blijft in Schiedam een bron van klachten. Dit komt door de overlast van Rotterdam Airport en de ligging van de gemeente Schiedam vlak langs snelwegen. „Vrijwel nergens wordt vanwege de ligging van de gemeente vol- daan aan de wettelijke voor- keursgrenswaarde van vijftig decibel", staat in het derde Schiedamse Milieubeleids plan dat maandag 16 decem ber in de gemeenteraad op de agenda staat. Maak kennis met de sportactiviteiten van Klaverstede: squash, badminton, fitness en aerobics. tegen inlevering van deze bon op vrijdag 6 december bij inschrijving voor een van de vier sporten. Sportcentrum Klaverstede De Brauwweg 46, Schiedam Telefoon: 010 - 262 14 72 MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO AJpL2 Woensdag 4 december 2002 XQ52 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur ds. G. de Lang Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur dr. Buitelaar (Gereformeerde Bond) .Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 47.00 uur. ds L. W. Smelt (Gere formeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds J. Visser Hervormde Gemeente Kethel en Spaland borpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. 4is W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, .zo 10.00 uur, ds. T. Zevenbergen. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, pas- ii tor G.J. Warmerdam Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. lokhuis en 16.30 uur, ds. B.J. Ei- elboom. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur, ds. W. van Sorge en 16.30 uur, ds. W. van Sorge -Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur, dr A.J. Maasdorp. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 jimr. euch.viering. -Martinuskerk, W. Andriessenlaan, ;o 11.00 uur. euch. viering. arochiekerk t. Jan de Doper/Visitatie gr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. ondagsviering met koor- en sa- enzang en za 17.00 uur en wo 9.15 uur. ud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. jBasiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart «*Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. *viering. V ri jzinnige Geloofsgemeenschap t*NPB Schiedam "Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds J.F. Klijnsma Havenkerk fLange Haven 70, zo 10.00 uur ere- J dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. iPlantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, .za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 09002020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 0104004391 of 06 10920979 Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 0104004322 J Teunissen Telefoon 0104004401 CHEF-REDACT1E: Ft. Mulder Telefoon 0104004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. Door Peter de Jong VLAARDINGEN - In de daar- voor zeer toepasselijke omge- ving van het 'boenhok' in Streekmuseum Anderson aan de Kethelweg te Vlaardingen werd donderdagmiddag een boek gepresenteerd over de boeren en boerderijen in de Ho- lierhoekse en Zouteveense pol ders. Tientallen boeren, bur gers en burgemeesters uit Vlaardingen, Schipluiden en Schiedam waren naar de 'boe- renschuur' aan de Kethelweg gekomen, omdat ze erover mee konden of wilden) praten. Dat een Schiedamse belasting- ambtenaar tot meer in staat is dan alleen onroerend goed aanslagen opstellen, bewijst Paul Meuldijk met het boek 'De Holierhoekse en Zouteveense polders'. Het is een indrukwekkend verslag van het 'boeren' in dit schijnbaar ver- geten gebiedin Midden-Delfland. Als kind al ging Meuldijk met zijn vader op de fiets toeren door het landelijke gebied tussen Schipluiden, Schiedam en Vlaar dingen. Hij maakte wel eens een foto van een boerderij, maakte ook wel eens een praatje met een boer en ging bij de gemeente Schiedam werken. Toen hij zelf vader was geworden ging hij met zijn dochter door de polders fiet- sen en hij maakte steeds meer fo to's van boerderijen en steeds meer praatjes met boeren. Als hij de foto's liet zien of men- sen lazen eens de verhaaltjes die hij erbij geschreven had dan zei iedereen altijd 'daar zou je iets mee moeten doen'. Toen hij bij de Europese bibliotheek aanklop- te om te vragen of die er mis- schien iets mee wilden doen werd dat volmondig met Ja!beant- woord. De Europese bibliotheek lijkt met het prachtige kleuren- boek een nieuwe weg van uitge- ven te hebben ingeslagen. Mo dern in kleur, maar ook een he- dendaags verhaal, omdat het niet alleen een boek met oude foto's is geworden, maar ook het verhaal vertelt van een geschiedenis, die nog steeds bezig is te ontstaan. Zoals burgemeester Scheeres van Schiedam toch wel even kwijt wilde, zal de ontwikkeling van het gebied in de toekomst weer meer een zaak van de gemeenten zelf worden, omdat de reeonstruc- tiewet voor Midden-Delfland ten einde loopt. Dankzij deze wet kon het gebied worden ingericht voor meer re- creatief gebruik vanuit de steden. De ontwikkeling van de rijksweg A4 blijft overigens als een don- derwolk boven het gehele gebied hangen. Meneer en mevrouw van Noordt en hun buurman Rodenburg, die nog immer vanuit hun ouderlijk huis aan de Woudweg 'boeren", vinden de teloorgang van de agrarische sector een schrijnende zaak. De boer en boerin worden zo'n beetje beschouwd als een leuke entourage, maar als het sluipverkeer eens een keer achter een kudde koeien in looppas moet rijden, dan wordt er di rect om een nieuwe rijksweg geroepen. „Er is niet alleen heel veel ge- sloopt en afgebroken, het is toch eigenlijk ook zonde van al het land dat maar volgebouwd wordt met bui- tenlandse woonwijken", aldus boerin van Noordt. Het boek geeft een inventarisatie van wat is verdwenen en hetgeen nog aanwezig is aan agrarische activiteiten in de polders tussen de drie steden. Onder druk van de steeds maar verder oprukkende steden zullen ook in de zeer na- bije toekomst weer enkele boeren moeten stoppen. Boer van Noordt heeft helaas geen opvolger die de strijd wil strijden, daarom houdt hij het bij een enkel kalfje voor de fok. „Er boeren er nu nog acht aan de Woudweg, maar bijnaiedereen stopt ermee. De enige die nog overblijft is mijn buurman Ro denburg, die melkt er nog 42. Maar voor de rest is het gedaan. Volgens het college van B en W is er in de afgelopen periode in Schiedam op milieugebied 'veel is bereikt'„De uitvoering van de be- drijfsgerichte milieutaken ligt nog steeds op een adequaat niveau. Proefprojecten met het verlenen van vergunningen op maat laten zien dat het Schiedamse bedirjfsle- ven haar verantwoordelijkheid ten aanzien van het milieu oppakt." Omdat er in Schiedam veel wordt geklaagd over lawaai gaat de ge meente Schiedam een 'gemeente- lijk gebiedsgericht geluidsbeleid' opstellen. De voorbereidingen hiervoor moeten binnenkort van start gaan. Woon- en werkfuncties die elkaar niet verdragen, moeten worden gescheiden. In het rapport Auto's zorgen voor een groot dee! van de stankoverlast in Schiedam. Foto Roger van der Kraan wordt Breeuwwerk genoemd dat inmiddels verplaatst is. De grootste veroorzakers van stank in Schiedam zijn het verkeer en de industrie. De taak van de ge meente richt zich vooral op bedrij- ven die stoffen uitstoten die bijdra- gen aan het broeikaseffect. Deze uitstoot wil de gemeente verder te- rugdringen, en dat kan via milieu- vergunningen en bestemmings- plannen. Parkeren buiten de oude histori- sche kern wil de gemeente stimule- ren, net als het aanleggen van goe- de fietspaden om autobezitters aan te moedigen de auto thuis te laten. In het plan staat verder dat er nog steeds wordt gekeken naar een nauwe samenwerking tussen Irado en kringloopcentrum 't Goed, dat nu in Vlaardingen is gevestigd. Op dit moment wordt gewerkt aan een bedrijfsplan voor vestiging in Schiedam. In het plan wordt verder bepaald dat voor 2006 alle 60 bestaande bestemmingsplannen in 16 nieuwe bestemmingsplannen zijn geactua- liseerd. In deze bestemmingsplan nen wordt een milieuparagraaf op- genomen die meteen dient voor de toetsing van de milieuvergunning- aanvragen. Ook wil de gemeente Schiedam de ernstige gevallen van bodemverontreiging voor 2004 in kaart brengen. Verder komt er een draaiboek voor de asbestproblema- tiek in de gemeente. In het draai boek worden procedures opgeno- men waarin wordt vastgelegd wie verantwoordelijk is voor de afhan- deling van de asbestproblematiek. Deze procedures gaan gelden voor zowel de gemeentelijke als de pro- jecten van derden. In 2006 moeten alle gemeentelijke gebouwen groene stroom gaan ge- bruiken, is vastgelegd in het mi lieubeleidsplan. Voor 2004 wil de gemeente een Natuurbeleidsplan opstellen. Voor 2005 moet een bo- menstructuurplan gereed zijn. VLAARDINGEN - Om een spe- ciaal aangifte loket van Burger- zaken te openen hielp de Vlaar- dingse burgemeester Bruinsma afgelopen maandagochtend de Schiedammer Robbie van der Tas bij het aangegeven van zijn dochter Cienavieve. Voor kinderen die in het zieken huis geboren worden kan voortaan dus op de kraamafdeling aangifte gedaan worden bij de burgelijke stand. Met de installering van het aangifte loket beogen het zieken huis en de afdeling burgerzaken hun service verbeteren. Cienavieve werd zaterdagmiddag om 14.16 uur geboren in kamer vijf op de vijfde verdieping van de Holy dependance van het Vliet- landziekenhuis. Cienavieve en haar Schiedamse moeder Wendy mochten zondag alweer naar huis in de woonplaats Schiedam. Om dat de geboorteaangifte moet ge- schieden in de plaats van geboorte moest vader Robbie maandagoch tend dus naar zijn eigen geboorte stad Vlaardingen om aangifte te doen van zijn dochter. Om te voorkomen dat men op het Vlaardingse stadhuis al te lang moet wachten vooraleer aan de beurt te zijn, heeft het hoofd van de afdeling burgerzaken Paul Donse- laar in navolging van veel andere steden nu ook in Vlaardingen de mogelijkheid geschapen om bij wijze van spreke ter plekke de ge boorte aangifte te doen. Elk jaar worden er in de Holy zo'n 1800 babies geboren, wat neer komt op 5 geboorten per dag. Cienavieve was zaterdag de 1782-ste baby van 2002. Maar uitgerekend op de dag dat het loket in gebruik werd ge- steld was er geen enkele geboorte en zodoende was vader Robbie maandagochtend toch de eerste die de geboorte van zijn kind op de kraamafdeling zelf mocht doen. Hij kreeg een Vlaardingse geboor- tekalender en een knuffelbeer van burgemeester Bruinsma die overi gens al ervaring met het fenomeen had omdat hij zijn eigen zoon al in Groningen in het ziekenhuis aan had kunnen geven. Namens het Vlietland ziekenhuis was ook de voorzitter van de raad van bestuur Lucas Elting in het fili- aaltje van burgerzaken aanwezig. Zowel aan de receptie van de kraamafdeling alswel de zittende ambtenaar was het overigens alle- maal nog wel even wennen. Het 'accent a gu' wilde maar niet op de e en ook was er nog geen stempel om de geboorte papieren af te stempelen. De aangifte computer staat overigens via een ISDN aan- sluiting in verbinding met het stad huis. Het aangifte 'loket' is elke werk- dag van 08.00 tot 09.00 uur ge opend voor ouders wiens kind in het ziekenhuis geboren is. Natuur- lijk blijft het ook mogelijk om de aangifte gewoonop het stadhuis te doen. Omdat het loket op de kraamafdeling slechts beperkt ge- faciliteerd is kunnen vooralsnog alleen 'gewone aangiften' behan- deld worden. Dienstdoend ambte naar Noort verklaarde dat de aan gifte van bijvoorbeeld niet ingeze- tenen zodanig ingewikkeld is dat hiervoor allerlei handboeken nodig zijn. Ingewikkelde zaken zoals het rechtsgeldig maken van de naam- reeksen die bij verschillende cultu- ren gebruikelijk izjn zullen voorlo- pig nog op het stadhuis afgehan- deld moeten worden. SPORT EN SFEER, DE PF.RFECTE COMBINATIE ^Wieudienst Rijnnio De DCMR MHieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Gieren oorzaak stankoverlast Dinsdagmorgen 26 november meldden vanaf kwart voor fiegen veer- tien bewoners uit Brielle stankoverlast bij de meldkamer van de DCMR. De stank werd omschreven als zwavetacbtig en poeplucht. De uitrukdienst van de meldkamer ging op onderzoek uit en constateerde dat er op de akkers van de Gebroeders Varekamp aan de Zuurlandseweg varkensmest werd uitgereden. Mest moet volgens de regels van de Algemene Inspectiedienst (AID) worden geinjecteerd in de grond en zo snel mogelijk omgespit worden. Op verzoek van de DCMR heeft Varekamp twee ploegen ingezet om de mest direct onder te werken en zodoende de stankoverlast zo veel mogelijk te beperken. Overlast van roetende fakkel Woensdag 27 november kwamen rond het middaguur elf klachten bij de meldkamer binnen over een enorme roetende fakkel. De fakkel was in de wijde omtrek te zien. De klachten kwamen yit de Botlek, Vlaardingen, Hoogvliet, Pernis, Spijkenisse en Schiedam. Bij Shell Nederland Raffinaderij aan de Vondelingenplaat Rotterdam was door nog onbekende oorzaak de machine die vluchtige stoffen terugwint, uitgevallen. De gassen werden daarom via de fakkel afgevoerd. Fakkelen is een veiligheidsvoorziening om gassen veilig te verbranden voordat deze de lucht in gaan. Shell en DCMR onderzoeken wat de oorzaak van het voorval is. Geluidoverlast van scheepsmotor Op donderdag 28 november ontving de meldkamer vanaf drie uur 's middags tot na zeven uur's avonds klachten uit Schiedam over lawaai uit het havengebied. Uit het onderzoek van de meldkamer bleek dat het pijpenlegschip Saibos het lawaai veroorzaakte. Het schip is voor reparatie aangemeerd bij scheepswerf ERS (voorheen EMC) aan de Nieuwe Waterwegstraat in Schiedam. De Saibos blijft daar liggen tot begin maart. Een van de hoofdmotoren moet blijven draaien voor de stroomvoorziening van het schip. Het stroomverbruik is te hoog voor een elektriciteitsaansluiting aan wal. Na overleg tussen de scheepswerf en de DCMR wordt in plaats van de rechter motor nu de linker bakboord motor gebruikt. Het toerental daarvan is zo ingeregeld, dat zo min mogelijk geluidshinder wordt veroorzaakt. De uitlaat van de linker motor staat richting de werfkade, waardoor de omwonenden minder hinder zullen hebben. Ook is afgesproken dat een uitlaat- demper wordt geplaatst, om verdere geluidoverlast te voorkomen. Storing in koelwatersysteem oorzaak stankoverlast In de nacht van zaterdag op zondag 1 december kwamen tussen een en half twee acht klachten bij de meldkamer binnen over een scherpe brandlucht en verbrand plastic. Kunststoffabriek Lucite International in de Botlek veroorzaakte de klachten. Er was een storing opgetreden in het koelwatersysteem, waardoor de temperatuur en daardoor ook de druk van het productiesysteem te hoog opliepen. Met als gevolg het breken van een veiligheidsklep. Hierdoor kwam een onbekende hoe- veelheid acrylaat vrij. Dit heeft de stankoverlast veroorzaakt. Acrylaat is een grondstof voor de productie van kunststoffen. Het productiepro- ces is gestopt om de schade te herstellen. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. Tja, het staat er weer in hoor. 'Hondenpoepin het Schiedam se Milieubeleidsplan. Ooit vertelde Fred van der Drift van Mi- lieudefensie Schiedam dat 'hondenpoep' niets maar dan ook niets met het milieu te maken heeft.Hondenpoep op veldjes en op straat is geen milieuprobleem, maar een handhavings- probleem." Helemaalmee eens. Die honden moeten gewoon thuis op de hondenbak, net als katten, hun gewaardeerde con- cullega's. Die zie je nooit midden op straat een smerig dikke drol leggen. Hooguit beschaafd in een tuintje, en dan graven ze zelf nog een lief kuiltje. Als toetje gooien ze zelf het zelfge- graven kuiltje dicht. Da's pas service! Vandaar dat het woord 'kat' 'poes' of 'kater' niet in het milieubeleidsplan voorkomt. Zijn gewoon opgevoede beesten, die schattige poezenbeestjes. Wat is dat milieuplan trouwens weer gortdroog en ambtelijk geschreven. Je zult het maar 'ns moeten lezen als bewoners- vereniging, zo gaat het milieu in Schiedam natuurlijk nooit leven. Het is nou niet bepaald lectuur voor op het nachtkastje, voor wanneer het buiten stormt en hagelt. Een willekeurige greep (op het gevaar af te worden verweten selectief te citeren) „Voor de meeste thema's worden activiteiten ontplooid. Ech- ter de uitvoering is nog in onvoldoende mate beleidsmatig vastgelegd en organisatorisch verankerd. Wat zal deze ambtenaar thuis tegen zijn of haar partner zeg- gen?: „Gesteld moet worden dat het niet uit te sluiten valt dat ik amoureuze gevoelens voor u koester Hjalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3