maasstad Huizenbouw in Schiedam blijft achter door lange bezwaarprocedures 'Ik heb zo'n beetje heel Schiedam hier binnen in de zaak qezien' T$ ■*111 krant netel Dit jaar qo$ icts fea^s Ijefevei?? f Wachten op Elco Brinkman Dijkshoorn Gordijnen stopt na 35 jaar Heilig Hartkerk ip— yw Woensdag 11 december 2002 maasstad kerk weekbiaden SCHIEDAM SCHIEDAM - Vorig jaar liep Elco Brinkman en zijn visitatiecommissie nog voor de tweede keer door Schie dam rond, om te kijken of Schiedam wel verstandig was omgesprongen met de gelden uit het potje voor het Grote Stedenbeleid. Een jaar later heeft de gemeente Schiedam een tussenstand gemaakt om te kijken wat de stand van zaken nu is. Want Brinkman komt volgend jaar weer terug. Met het MOP, het Meerjaren Ont- wikkelings Programma 2000-2004, in de hand. Vorig jaar zei Brinkman dat het best goed ging met Schiedam, maar dat er wel moest worden 'doorgepakt". Vooral op het ge- bied van de bouw van nieuwe woningen in Schiedam: 2500 nieuwe woningen moeten er in 2004 in Schiedam staan. En daar lijkt het nu juist niet goed mee te gaan. Zo moet de eerste paal nog steeds in het Land van Belofte worden geslagen, en dat terwijl voormalig wethouder Luub Haf- kamp nog had bezworen dat dat nog in zijn ambtsperiode zou ge- beuren. Het mocht niet zo zijn. Maar de gemeente Schiedam is optimistisch. Na de laatste uit- spraak van de Raad van State is er voorlopig een einde gekomen aan alle bezwaarprocedures, staat in de tussenstand, en kan er einde- lijk vaart worden gemaakt met de bouw van het project op het oude Hemaplein. is?'. Sveaparken. JIM DOCUMENTAIREMAKER SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdagmiddag 14 december verzorgd door Gospel- koor The New Life Singers. Het koor staat onder leiding van dirigent Wim Kusee. Aanvang 15.00 uur, de toegang is vrij. Graauwe Hengst Erker MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO www.lje^sci|^etT|ef.qr Breli^tjeriaaqs Kerstjestijq Eiqtfejaars Spef?taf?el XQ52 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur ds. J. Visser. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur ds. A. P. Voets (Gereformeerde Bond) 'Grote Kerk, 17.00 uur dienst ver- schoven naar Chr. Scholenge meenschap Aquamarijn, Nieuwe Damlaan, ds. L.W. Ch. Ruijgrok (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds G. de Lang. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, ds. C.A. Philipse. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30uur, ds. W. Sorge en 16.30 --uur, ds. W. Sorge. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 Uur, dr A.J. Maasdorp. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, dienst van schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam ■-Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds. E.P. Meijering. Havenkerk ~Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za v" 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk "Lange Nieuwstraat 61-63, zo x 10.00 en 17.00 uur, ds. N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de fcWant. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct p.min ma. t/m vr 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENT1E GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H.Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 i of 06 10921026 o; J. van Merwijk d< Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alio auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. Met het terugdringen van de werkloosheid in Schiedam lijkt het redelijk te gaan. Op 1 januari 1999 telde Schiedam 5068 werk- lozen; twee jaar later is dat aantal gedaald naar 3753. En die afhame is groter dan de afgesproken 3947. Ook het aantal werklozen met een opleidingsniveau lager dan MAVO/LBO is forser ge daald dan was afgesproken. Van t -»■ - w w - *4 -r 3691 (1999) naar 2594 (2001), terwijl de gemeente Schiedam uitging van 2691. Wel blijft de daling van het aantal werklozen achter vergeleken met Rotterdam en de omliggende gemeenten. In Schiedam is de totale werkloos heid vanaf 1994 ge daald met 26 procent Voor Rot terdam bedraagt dat percentage 43 procent. De afname van het aantal alloch- tone werklozen gaat minder snel dan in het MOP is vastgelegd. Dat aantal is afgenomen van 2041 (1999) naar 1721 (2001). In het MOP ging de gemeente Schie dam uit van 1616 allochtone werklozen. De gemeente Schie- dam denkt dat er een verband be- staat met de instroom van alloch- tonen van buiten Schiedam. In de periode 1994-2000 zijn 375 bedrijven uit Schiedam vertrok- ken, terwijl er 29 nieuwe bedrij ven zich in Schiedam hebben ge- vestigd. Dit levert een verlies op van 2477 banen op, Veel bangt af van de ontwikke- ling van Schie- veste, de stati- onslocatie waar veel kan- toren zullen worden geves- tigd: „Het wel- slagen van het project is van strategische beteke- nis voor het toekomstig functio- neren van de stad", staat in de tussenstand. Archieffoto Roger van der Kraan Opvallend is dat de Schiedamse ondernemers niet positief zijn over het ondernemingsklimaat in Schiedam. Gemiddeld krijgt Schiedam een 6,2. Schiedam heeft de laagste score van de 21 steden die meedoen aan het Grote Stedenbeleid. Schiedamse onder nemers klagen vooral over de on- vindbaarheid van de juiste per- soon of loket, ondanks het be- staan van een ondernemersloket in het stadskantoor. In 2003 gaat de gemeente Schie dam weer een zelfanalyse opstel- len; in 2004 volgt een eindbalans en dan wordt besloten of het Gro te Stedenbeleid doorgaat. Door Hjalmar Teunissen SCHIEDAM - Het is toch wel raar dat over twee weken de zaak dichtgaat, zegt Wil Dijks hoorn. En wat hij dan voelt, wanneer hij voor de laatste keer de sleutel omdraait van zijn gor- dijnenzaak aan de Hoogstraat? Geen idee. Opluchting, verdriet: Dijkshoorn zou het echt nog niet weten. Twee jaar geleden besloot Dijks hoorn samen met zijn vrouw dat het genoeg was. Natuurlijk, het werk vond hij nog steeds leuk om te doen. Het contact met de klan- ten, al die verhalen die je in de zaak aanhoort, dat vond Dijks hoorn eigenlijk wel het leukste aan zijn werk. „Het was een hartstikke leuke tijd. Ik heb zo'n beetje heel Schiedam hier binnen gezien, sa men met het vrouwtje", zegt Dijkshoorn. „Gezinnen bijvoor- beeld, en dan later zag je de kinde- ren hier hun gordijnen uitzoeken, samen met hun kinderen." De Hoogstraat zag er 35 jaar gele- SCHIEDAM - Een beetje ge- schrokken zijn ze, de leden van de Heilig Hartkerk in de Gorzen naar aanleiding van het artikel van Frank Willemse van twee weken geleden. Wilemse schreef over 'een los van Rome staande kerk', en dat bestrijdt Ted Konings: „We menen zeker te weten dat er paro- chianen zijn die zich geschoffeerd voelen over de opmerking die in- derdaad het idee van de Gideons- bende nog eens versterkt. We zijn wel frank en vrije types in de Hei lig Hartkerk, maar tegelijk ook echt onderdeel van de wereldge- meenschap van christenen, die zich verenigd hebben in een kerk om een teken van eenheid, verbon- denheid, onderlinge liefde, te zijn voor de wereld. En dat blijven we ook graag." Wil Dijkshoorn, nog twee weken en dan sluit hij zijn zaak. den heel anders uit. Stoep voor de winkels, en daartussen het midden- pand. Dat had een heel andere uit- straling dan nu. „En je had andere winkels dan nu. Slagers, groenten- zaken, heeft allemaal te maken met andere tijden", zegt hij. Als Dijks hoorn terugdenkt aan die 35 jaar op de Hoogstraat, dan lijkt het wel alsof de tijd is voorbij gevlogen. Anekdotes komen nu weer in hem op. Zoals die ene keer dat hij sa- J M Burg. Giilckerlaan 36 1217 PC Hilversum zoekt t.b.v. film over de geschiedenis van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland historisch materiaal (8 mm film/video/foto/dia/memorablia als bestek/serviesgoed/ anderszins) te leen/huur of te koop (prijs n.o.t.k.). RTV- Filmprodukties: 06 - 50 64 64 74 of ewhrtv@wxs.nl men met een jongen een gordijn ging ophangen bij een goede klant van hem. Ze kwamen daar om een uur of zeven in de ochtend, en de vrouw lag nog boven te slapen. De jongen pakte de meegebrachte lad der, zette hem op en zag tot zijn af- grijzen hoe een paar liter roestwa- ter zich verspreidde over het roze tapijt. Maar hij heeft altijd rustig gewerkt in zijn zaak aan de Hoog straat. Nee, zich nooit actief be- moeid met de winkeliersvereni- ging. Gewoon rustig gewerkt, zijn klanten geholpen, samen met zijn vrouw. „Ik krijg nu te horen dat het straks wel wennen zal zijn, de hele dag met mijn vrouw thuis. Maar we zagen elkaar toch al de hele tijd in de zaak, het maakt dus niets uit." De gordijnenhandel is natuurlijk veranderd in die 35 jaar, vertelt Dijkshoorn. Vroeger werd er er per weefstoffen ingekocht, per kilome ter. Nu echt per metrage, per me ter. Verder zie je vaak alleen voor- beelden van stoffen. Een echte voorraad, zoals Dijkshoorn nog wel heeft, zie je niet vaak in de hui- dige gordijnenzaken. En dan de mode in gordijnen, Dijkshoorn heeft alle trends zien komen, gaan en opnieuw komen. Bruin bijvoor- beeld: hot in de jaren zeventig en nu weer terug. Maar zelf houdt Dijkshoorn meer van rustige effen gordijnen. Wie ook terugkomen, de vaste klanten. Dijkshoorn moest er soms wel om lachen: 'Ken je me nog? Ik heb twintig jaar geleden gordijnen bij je gekocht, en nu worden ze toch wel slecht hoor' Tja, en wat moet je over Hoog- Foto Roger van der Kraan straat zeggen? Dijkshoorn weet het niet, maar het wordt tijd dat de ge meente er vaart achter zet. In elk geval zorgt het vertrek van zijn gordijnenzaak niet voor een lege plek in de Hoogstraat. Casa man- nenmode neemt Dijkshoorns stek- kie over. Jammer, dat gevoel komt nu toch wel in hem op als Dijkshoorn over het naderende afscheid denkt. Die laatste twee jaar is te snel voorbij gegaan, vindt hij. Zijn collega's aan de overkant, van Deli France, vragen hem weleens of er nu een feestje komt. „Ik heb er nog hele- maal niet over nagedacht." Wel over wat hij nu gaat doen. Lekker tijd doorbrengen met zijn vrouw, het huis verbouwen en later ver- huizen naar Zeeland. Genieten van de rust en de ruimte. SCHIEDAM - Willem v.d. Wal, Boris v.d. Lek, Erik Lipman, Rick Bouts en Marco Dtamantatos spe- len donderdag 12 december vanaf 22.00 uur in het Podium Cafe de Graauwe Hengst. Vrijdag 13 de cember vanaf 22.00 uur speelt Tur- bobilly. Zaterdag 14 december vanaf 22.00 uur is de beurt aan Danny Guinan RED. Het Podi um Cafe de Graauwe Hengst is ge- vestigd aan de Lange Haven 28. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker is op zoek naar vrijwilligers voor de bar en balie van De Erker. Iedere medewerker werkt een of twee dagdelen per week. Dit kan een middag of een avond zijn. Er- varing is niet nodig, iedereen wordt op zijn eigen tempo inge- werkt door ervaren krachten. Voor meer informatie kan De Erker wor den gebeld: 4267767. De DCMR Milieudienst Rijnmond bebandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overtast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Rij„no„tf Stankoverlast van chemiecomplex Moerdijk Op woensdag 4 december ontving de meldkamer van de DCMR tus- sen een uur's middags en half negen's avonds twaalf klachten over stank van verbrand plastic. De klachten kwamen uit Barendrecht, Rotterdam, Spijkenisse, Vlaardingen en Maasstuis. Op basis van het klachtenpatroon en de windrichting ging de uitrukcfienst van de meld kamer op onderzoek uit aan de zuidkant van het Rijnmondgebied langs de Oude Maas en het Spui. Vastgesteld werd dat de stankoverlast niet uit het Rijnmondgebied kwam, maar dat de oorzaak zuidelijker gezocht moest worden. Uit navraag bij de meldkamer van Shell Moerdijk bleek dat er's middags een lekkage van chemische grondstoffen in de fabriek was geweest. Deze grondstoffen stoilen bij een buitentempera- tuur van 8° C. Shell schatte de hoeveelhetd gelekte vioeistof tussen de 500 en 1000 kg. Met behulp van stoom werd de vioeistof ppgeruimd. Hierbij ontstond stankoverlast. De provincte Noord-Brabant is ingelicht over het incident en verantwoordelijk voor het volgens de regeis laten afhandelen van het voorval. Uitval fabrieken door stroomstoring Vrijdagmorgen belden tussen negen en elf uur acht verontruste inwo- ners uit Hoogvliet, Schiedam, Vlaardingen en Spijkenisse de meldka mer. Zij waren bezorgd over hun veiligheid en over het lawaai van een hevig brandende fakkel in het Botlekgebied. Het fakkelen was noodza- kelijk omdat bedrijven zonder stroom kwamen te zitten, waardoor de fabrieken plotseling uitvielen en de veiligheidsvoorzieningen in werking kwamen. Fakkelen is een veiligheidsvoorziening om niet gebruikte gas- sen veilig te verbranden voordat deze de lucht ingaan. Het opnieuw starten van het productieproces van de fabrieken leidt soms tot stank overlast. De stroomstoring was het gevolg van een heftruck die te dicht bij een hoogspanningsleiding van Transportnet Zuid-Holland bij de Waalhaven kwam, met kortsluiting als gevolg. Hierdoor vielen ook andere schakelstations uit, waardoor Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en ook het industriegebied random Pernis geen elektri- citeit meer hadden. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. I, Baan 44 Rotterdam - tel. (010) 213 03 30 (ook volgend jaar een keur aan thema-avonden) Op deze arrangementen krijgen kinderen korting. Voor prijzen en tijden kijk op: Toneelstuk: Zoals het klokje thuis tikt. Act 3 Een goed gesprek (Twee mannen, duidelijk Schiedammers, metpilsjes in de handpra- ten. Zij kijken elkaar niet echt aan, zachte partymuziek op de ach- tergrond) Man 1 Zou die doorgaan of niet?' Dat blijft de grote vraag toch?' Man 2 'Volgens mij gaat tie weg. Kan toch niet missen. Ik wist het altijd al zeker. Man 1 'Wat gaat weg? Hij moet doorgaan, 't is al zes jaar geleden voor het laatstgeweest' Man 2 'Joh, hij smeert hem en verkoopt die hele boel aan een pro- jectontwikkelaar Man 1 'Als die oostenwind doorzet en bovendien Piet Paulusma weet zeker dat hij komt' (Twee vrouwen komen erbij staan. Wijnglas in handen. Kijken ver- veeld veel en vaak in het rond Vrouw 1 'Die wind moet juist draaien dan is de kans op versprei- ding het kleinst' Vrouw 2 'En dan die tram weer midden op; dat is precies de oude si- tuatie van ervoor. Om te gillen hoor. Vrouw 1 'Die harde wind wakkert het vuur juist aan. Doodengja en om te gillen' Vrouw 2 'Ik vind trouwens die hardtenen steentjes maar niks je breekt je nek er maar over Man 1 (kijkt uitvoerig uit het raam en naar de lucht en praat tegen zichzelf 'Eindelijk de Elfstedentocht weer. Henk Kroes, koek en zopie. Mag dat graag zien voor de buis'. Man 2 (mijmert verder) 'Die Jan des Bouvrie heeft de gemeente mooi bij zijn ballen. Voor noppes een historisch gebouw en die gemeente maar betalen. Ik las in Middenin toch echt dat het een Partycentrum wordt' Vrouw 1 (schenkt glas vol) 'Mijn nicht in Sidney is veilig en wel. Want ondanks haar zwembad zijn die bosbranden akelig dichtbij gekomen. Eng he'. Vrouw 2 (Gaapt vermoeit en praat in zichzelf) 'En wat kost dat allemaal niet zo'n Tramplus, metro en nieuwe be- strating op de Broersvest. Maar zo'n Bram Ladage is zoo ordinair maar ook wel lekker'. Volgende week Act 4 Meer misverstanden en modern gezeur in Schiedam Frank Willemse Op onze avondvullende thema-feesten kunt u tegen een all-in bedrag in een onge- dwongen sfeer genieten van bourgondische buffetten, onuitputtelijke drankbronnen, spectaculair en spraakmakend entertainment in de vorm van zangers, troubadours, jongleurs, kwakzalvers, waarzeggers, en natuurlijk HEKSEN!!! In een prachtig winterse kerstdecor gaat u tezamen met heks Teutonia en de Kerstman een onvergetelijke kerst beleven. Geen toegang voor saaierikken en zeurpietent Van 18 t/m 26 dec.(1e en 2e kerstdag ook's middags) De laatste dagen van het jaar gaan als vanouds de pannen weer van het Heksenketheldak tijdens de muzikale reis die Bill Cream en zijn kornuiten met u gaan maken. Dansschoenen aan en wij zorgen voor de rest, 28-29-30 dec.! j

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3