#ir a Jeugdtheater brengt belhamel 'Polletje Piekhaar' op het toneel Vera Mann blij met 'Momenten Van Geluk' 00 - \jy m maasstad DONALD DUCK AUTO 99 99 99 BERGWEG 110, ROTTERDAM ROTTERDAM - Het Kerst circus in Ahoy' is een echte traditie. Van 20 tot en met 30 december vindt alweer de 32e editie plaats van dit eve- nement. Ook dit jaar heeft producent Fernand Banning weer een wervelend pro- gramma samengesteld, van de wereldtop in paarden dres- seurs tot de Europese primeur van een spectaculaire act uit het Verre Oosten. podium ROTTERDAM - Sir Alan Ayckbourn is wereldwijd de meest gespeelde hedendaag- se toneelschrijver. In Neder land zijn ruim dertig van de zestig stukken van deze ei- genzinnige schrijver opge- voerd. Momenteel is het to- neelstuk 'Momenten Van Geluk' te zien in de Neder- landse theaters, een bewer- king van Ayckbourns 'Time of My Life', met onder meer Vera Mann. mc Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam ontdekt u de leukste snuffelafdeling van Nederland. Op 400 m2 vindt u honderden koopjes op het gebied van CD's, CD-singles, computersoftware, computerspelletjes, speelgoed en vele andere leuke hebbedingetjes. Leuke kado artikelen om te geven of te krijgen. A DUIZENDEN CD'S Duizenden cd's van artiesten als Take That, Kelly Family, Heino, verzamelaars en nog veel meer. KELDEFtPRIJS PER STUK DIVERSE VIPE0-BANPEN BOB DE B0UWER pr DIVERSE VIDE0-BANDEN w.o. National Geographic, Bugs Bunny, Friends, Flashdance, Dinosaur e.v.a. KELDERPRIJS PERSTUK 2.99 5 VOORj f*r TOP SECRET "Zeer gevaarlijk" spel voorde hele familie. Volbrengjemissievoor alle anderen. KELDERPRIJS B0BDEB0UWER/WENDY Twee minlknuffels uit deze populaire kinderserie. KELDERPRIJS PER STUK C. 99 BOITE MULTIGAMES Uren genot voor kinderen vanaf 4 jaar. Met o.a. schaken, dammen, roulette, domino en nog tientallen andere spelletjes. KELDERPRIJS DONALD DUCK BESTUURBAREAUTO Radiografisch bestuurbare auto van de populairste cartoon eend allertijden: Donald Duck. KELDERPRIJS Z0NDAG 22 DECEMBER ficnPFMD VAN 12.00-17.00 UUR WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Zondag 22 december geopend van 12.00-17.00 uur. Woensdag 18december2002 32e editie van Kerstcircus in Ahoy' Naast deze acts is van 20 tot en met 30 december ook een bijzondere olifantenact uit Zwitserland te zien, twee groepen excellente Chi nese acrobaten, een oogstrelende solotrapeze uit Moldavie en na- tuurlijk kostelijke humor gebracht door unieke circus clowns. Van authentiek gooi/ en smijtwerk tot verrassende reprise acts en de Mini Maxi van Belgie. Deze Xander Bouvier en Benoit Devos zijn ei- genlijk theaterclowns, die in hun eigen land en Frankrijk de schouw- burgen plat krijgen met een avond- vullende show, waarin geen woord wordt gesproken. Maar de topact van dit jaar is de Franse hogeschoolrijder en paar- dendresseur Lucien Gruss. Hij ont- vangt tijdens de premiere-avond uit handen van Olympisch kampi- oene dressuur Anky van Grunsven de Oscar Carre Trofee, een initia- tief van Circusvrienden Nederland. Gruss is de zoon van Alexis Gruss sr, tevens zijn grote voorbeeld. „Ik was vier jaar toen ik met mijn eer- ste paard in de piste stond en zes jaar toen ik mijn eerste vrijheids- dressuur presenteerde", vertelt Lucien Gruss, waarmee hij aan- geeft dat het vak hem met de pap- lepel werd ingegoten. Het grootste circus van Europa staat bekend om zijn gevarieerde programma dat iedereen altijd weer verbaast, verrast, vertedert en vermaakt. Spectaculaire topattrac- ties van bekende circusartiesten uit de gehele wereld garanderen een onvergetelijke voorstelling voor jong en oud. Maar liefst 93.506 mensen bezochten Kerstcircus Ahoy' in 2001. Met gemiddeld 5200 toeschouwers per voorstel ling een absoluut record in de ge- schiedenis van Kerstcircus Ahoy'. Overigens kwamen in 1998 meer dan honderdduizend bezoekers op het circus af, maar toen waren er 22 shows, met gemiddeld 4642 be zoekers per voorstelling. De voorverkoop van Kerstcircus Ahoy' is inmiddels in voile gang. Een aantal van de negentien voor- stellingen is zelfs al uitverkocht. Toegangskaarten voor de nog niet uitverkochte shows zijn verkrijg- baar bij de kassa van Ahoy'. Re- serveren kan ook via telefoonnum- mer 0900-2352469 (45 cpm). Dit jaar zijn er weer speciale Kerstcir- cusarrangementen samengesteld voor een compleet verzorgde mid- dag. Voor meer informatie hier- over: www.kerstcircus.nl. Uiterste concentratie en lichaamsbeheersing zijn de onmisbare eigenschappen van deze twaalf Chinese acrobaten. foto: Kerstcircus Ahoy' ROTTERDAM - 'Christmas Proms Joy To The World' is de opvolger van de befaamde The Young Christmas concerten. 'Christmas Proms Joy To The World' verenigt klassieke bewer- kingen van componisten als Han del, Verdi, Mozart, Bizet met gos pel, kerstrepertoire en popmuziek. Daarbij is voor dit concert gekozen voor sterke, voornamelijk zwarte, New Yorkse solisten, die onder de naam The New York Spirit wor- den bijgestaan door een orkest in volledige bezetting, een groot koor en backing vocals. De zwarte solis ten zorgen er met hun prachtige stemmen vol 'Heart and Soul' voor dat het publiek tijdens deze avon- den door zang en muziek weer tot een eenheid wordt gevormd. 'Christmas Proms Joy To The World' is op 29 december te zien in Concertgebouw De Doelen in Rotterdam. Aanvang 14.00 uur. Reserveren: 010-217.17.17. Het Don KosakenChor Rusland staat onder leiding van de Neder- landse chef-dirigent Marcel Ver- hoeff en wordt begeleid door het Moscow Festival Ensemble. Het repertoire loopt uiteen van liturgi- sche gezangen uit de Russische Orthodoxie tot vrolijke feestmu- ziek, van militaire liederen der Ko- zakken tot Russische volksliede- ren. Het Don KosakenChor Rus land is op woensdag 25 december te zien en te horen in Concertge bouw De Doelen in Rotterdam. Reserveren: 0900-9203 (40 cpm). Green Lizard werd in 1994 opgericht door de gebroeders Bri an, Willy en Remi Tjon Ajong. Hun eerste wapenfeit was het win- nen van de Grote Prijs twee jaar la ter. Vervolgens stuurden ze een li ve-tape naar producer Jack Endino (Nirvana, Soundgarden), die rea- geerde enthousiast, met als resul- taat 'The Nine EP' waarop Green Lizards ruige, heavy punk/grunge sound volledig en spetterend tot z'n recht komt. Intussen was hun live-reputatie een onverwoestbaar feit, bracht de band naar o.a. Low lands, Pinkpop (2x), Pukkelpop, Roskilde, en leverde ze dit jaar een Gouden Harp op. De volgende pla ten, 'Identity' en het onlangs ver- schenen 'Newborn' (met een bij- drage van niemand minder dan Henry Rollins), werden geprodu- ceerd door Cliff Norell. Green Li zard is donderdag 19 december te zien in WaterFront. Aanvang 21.00 uur, entree 9 euro. door Vincent Wernke ROTTERDAM - De belhamels Kruimeltje en Pietje Bell zagen we de afgelopen jaren al terug op het witte doek. Jeugdtheater Hofplein komt nu met de vol gende Rotterdamse kinderboe- kenheld Polletje Piekhaar. Louis Lemaire schreef het script op basis van de verhalen van Willem van Iependaal. De hoofdroilen worden vertolkt door Joris Lutz, Don van Dijke en tachtig leerlingen van Jeugd- theaterschool Hofplein. 'Polletje Piekhaar' speelt zich af in het Rotterdam van de jaren dertig. Er heerst crisis en armoede en de jonge Polletje Piekhaar leeft op straat. Hij heeft geen moeder meer en moet stelen om aan eten te komen. Dat doet hij in de Zandstraat, achter het stadhuis aan de Coolsingel. Dan ontmoet Polletje Lord Zeepsop, die in de kwajongen een ideale handlanger ziet voor zijn louche praktijken. Al snel raken ze verstrikt in het duistere web van de Rotterdamse onderwereld. „Overdag was het al armoede troef in die Zandstraat", vertelt Joris Lutz. „En's avonds was het stappen, met volop drank en hoe- ren. Die kinderen liepen daar ook gewoon rond. Zij hadden geen cent te makken en dan is het na- tuurlijk lekker om kattenkwaad uit te halen. Verder hadden die kinderen ook niet veel. De mo- derne gemakken die we nu heb- ben, waren er toen niet. Er was amper te eten, vies drinkwater, en er heersten ziektes en luizen. Die kinderen waren voor een dubbel- tje geboren en zouden nooit een kwartje worden. Dan word je vanzelf vindingrijk en ga je aller- leistreken uithalen," Het kattenkwaad en de humor zijn elementen die Lutz aanspre- ken in het verhaal van 'Polletje Piekhaar'. „En kattenkwaad is gewoon hartstikke leuk, dat heb ik zelf ook gedaan", lacht hij. Hij wijst op zijn vier maanden oude Joris Lutz als Lord Zeepsop in 'Polletje Piekhaar' van Jeugdtheater Hofplein: Kattenkwaad is gewoon hartstikke leuk. foto: Maarten Laupman zoontje: „Het is wachten op de dag dat de buurman boos voor de deur staat, om zich te beklagen dat zijn ruit is gesneuveld door de voetbal van mijn zoontje. Ach, dat moet toch kunnen? Ik vind kattenkwaad leuk. En de humor in verhalen als 'Polletje Piekhaar' is heerlijk. Dat hield de mensen destijds op de been in die moeilij- ke tijden. Het heeft geen zin om te zeuren, je moet toch door. Of het Rotterdam van toen geroman- tiseerd wordt? Natuurlijk, maar dat is toch ook lekker?' Joris Lutz was bij Hofplein eerder te zien als Kapitein Haak in 'Peter Pan'. In 'Polletje Piekhaar' speelt hij Lord Zeepsop. „Een proleet met een goed hart", vertelt de Rotterdammer. „Zeepsop is vol van zichzelf, maar zit ook vol hu mor. Hij handelt in vage dingen, maar doet geen mensen pijn die het niet verdienen. Ik kan veel gekkigheid in die rol leggen, net als eerder bij Kapitein Haak. Dat was ook iemand die kwade din gen uithaalde. Maar omdat je weet dat het niet echt is, is het leuk. Het is heerlijk om binnen bepaalde grenzen slechte dingen te zeggen en te doen." Lutz vindt het meespelen in 'Pol letje Piekhaar' van Jeugdtheater Hofplein erg leuk om te doen. „Er is een doek, houten decors en als je daarachter kijkt zie je men- sen die staan te wachten tot ze op kunnen. Toch gaan kinderen he- lemaal op in zo'n stuk. Het is twee uur magie, een soort grote poppenkast. En spelen voelt als een trein die twee uur voort den- dert, zonderdatje eruit kunt stap pen. Je moet elke keer en overal op tijd zijn, want na twee uur moet het afgelopen zijn. Dat zorgt voor een bepaalde spanning, want je wilt geen fouten maken. Regis- seur Louis Lemaire vindt het trouwens niet erg als iemand een fout maakt, als je maar laat zien dat je een oplossing zoekt. Mijn vader en oom hebben ooit eens samen heiemaal in een deuk gele- gen. Die hebben de voorstelling stilgelegd en gezegd: we moeten even bijkomen van het lachen! Zoiets moet toch kunnen?" „Het is leuk om te zien dat alle acteurs hun niveau halen of daar bovenuit stijgen. Als dat lukt, ontroert me dat. Bovendien is het hier achter de schermen natuur lijk gewoon een gezellig kippen- hok. Er wordt veel gelachen, maar de kinderen zijn ook leer- gierig. Regisseur Louis Lemaire past daar heiemaal bij. Hij doet zelden iets voor, laat mensen hun eigen dingen ontdekken. En als dat dan lukt. is hij heel compli- menteus. 'Dat heb je goed gedaan joh!', roept hij dan. Slechts heel af en toe wordt hij boos, als ze echt niet luisteren. Maar meestal op een moment, dat ik drie kwar- tier eerder al boos was gewor- den", besluit Lutz lachend. 'Polletje Piekhaar' is te zien van 20 december tot en met 16febru- ari in Jeugdtheater Hofplein, Benthemstraat 13, Rotterdam. Reserveren: 010 243.50.50 of www.jeugdtheaterhofplein. nl. door Vincent Wernke 'Momenten Van Geluk' speelt zich af in een Italiaans familierestau- rant. De familie Schaafsma viert hier met een etentje de verjaardag van moeder Laura (Pleuni Touw). Het etentje begint feestelijk, maar mondt uit in een humoristisch slag- veld. Door sprongen in de tijd ko men we gaandeweg meer te weten over de familie. Als de hoofdtafel wordt uitgelicht, speelt het stuk tij dens het veijaardagsetentje. Voor de hoofdtafel staan twee tafels waaraan afwisselend beide zoons zitten met hun partners. Vera Mann: „Als de oudste zoon Willem in beeld komt met zijn vrouw Stefanie gaat het stuk voor- uit in de tijd. En als de jongste zoon Joost aan bod komt met zijn verloofde Marina, gaat het stuk te rug in de tijd. De allerlaatste scene van deze tragi-komedie sluit uit- eindelijk aan op de eerste scene. Dan weet je waarom die mensen zijn zoals ze zijn. Het is typisch Ayckbourn om op zo'n eigenzinni- ge manier te spelen met de tijd." Het klinkt allemaal misschien wat ingewikkeld, maar dat is het vol- gens Vera Mann beslist niet. „Het stuk begint met het verjaardags- feest en als de volgende scene tus- sen Willem en Stefanie zich af- speelt, weet je als publiek dat dit een week later is. Dat blijkt ook uit de tekst. En als je de jongste zoon en zijn verloofde ziet, weet je dat dit in het verleden speelt." Zelf speelt Vera Mann de rol van Stefanie, de echtgenote van Wil lem (Jasper Boeke) die in de loop van het stuk zwanger raakt en met een dikke buik rondloopt. De jong ste zoon Joost wordt gespeeld door Mark Ram en Angela Schijf is diens verloofde Marina. „Toen Stefanie met Willem trouw- de, de oudste zoon van de familie Schaafsma, dacht ze dat hij de zaak van zijn vader zou overnemen, zo- dat zij een luizenleven zou kunnen leiden. Willem heeft echter geen ruggengraat en bovendien bedriegt hij mij ook. Stefanie wil een twee- de kind met het idee om zo haar huwelijk te redden. Eigenlijk is ze alleen met hem getrouwd omdat ze haar schoonvader zo aardig vond. In principe was ze liever met hem Jasper Boeke, Ad Knippels en Vera Mann in het toneelstuk 'Momenten Van Geluk'. foto: Pan Sok getrouwd, maar hij was al bezet. Door alle gebeurtenissen raakt Ste fanie haar zelfverzekerdheid kwijt. Alles lijkt verloren, maar dan komt ereen verrassing..." De jongste zoon Joost is weer een ander verhaal. Hij wil zich eigen lijk losmaken van de familie, maar dat lukt niet. Hij probeert zijn ei gen weg in de slaan, maar kan geen keuzes maken. Hij is ook nog eens verliefd op een kapstertje, een volks en ordinair meisje. Toch heeft de rijke moeder een zwak voor haar jongste zoon. Met haar oudste zoon Willem heeft ze heel wat minder. Ergens in het stuk zegt ze: „Ik kon hem bij zijn geboorte al niet uitstaan." Een belangrijke rol in 'Momenten Van Geluk' is weggelegd voor Ad Knippels. „Hij speelt vijf verschil- lende obers, allemaal leden van de familie Calvinu die het restaurant beheert", vertelt Vera Mann. „Zijn rollen vormen een rode draad door het stuk en zorgen voor een extra komische noot. Niet dat het stuk zwaar op de hand is hoor. Er wordt veel gelachen en veel luchtige din gen gezegd, maar die hebben wel een dubbele bodem. De gebeurte nissen en gesprekken zijn voor ie dereen herkenbaar. Zo gaat het stuk ook over schijnheiligheid bin nen een familie, maar wel gebracht met een dosis gezonde humor." Vera Mann, die in 'Momenten Van Geluk' speelt onder regie van Be- rend Boudewijn, was eerder onder meer te zien in musicals als 'Joe', 'Les Miserables', 'Peter Pan' en 'Diana'. Na 'Little Voice' en 'Twee Op De Wip' is dit haar der- de toneelstuk. Volgens haar zijn vooral de fysieke verschillen tus- sen musicals en toneelstukken groot: „Bij musical ben je heel erg met je lijf bezig, waardoor het in- tensiever en zwaarder is. Wat ik leuker vind? Als ik het een doe, mis ik het ander. Juist de combina- tie is leuk. Ik heb hiervoor twee musicals gedaan en dan is het lek ker om nu in een toneelstuk te spe len. Als je een musical doet kun je niet roken of drinken, want dat kan slecht uitpakken voor je stem. Dan ga je 's avonds niet zo snel naar het cafe, dus dat drukt behoorlijk op je sociale leven." 'Momenten Van Geluk' is van 26 tot en met 29 december te zien in het Oude Luxor Theater in Rotter dam, op 18 januari in het Fortis Theater in Schiedam, 21 februari in de Stadsgehoorzaal in Vlaardin- gen en 22 februari in het Isala The ater in Capelle ad IJssel. Reserve ren Oude Luxor: 010-484.33.33. r* rl 1.99 Art.nr. 199155 Art. Nr. 250554 Art.nr. 246383 Art. Nr. 250559 Art.nr. 246391 Control Car <3 Art. Nr. 250563

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 25