k Vissen op stand vanuit de voormalige Opstandingskerk 'Hongaarse kunstenaars maken meer melancholisch werk' DE 0UEB0LLEN STAAN KLAAR! Zeker uw stijl gordijnstoff krant netel Hi I Van de zes woningen nog drie te koop Uitwisselingsexpo 'Haring met Stierenbloed' Woontextiel ulVERII VERINGMEIER kerk TATFQGZ maasstad maasstad weekbladen SCHIEDAM INZENDTERM1JN ADVERTENTIES: SCHIEDAM - „Is het geen plaatje?", zegt Cor Bolmers trots als een pauw terwijl hij zacht met zijn hand over de glasgevel strijkt. Hij wijst op het binnenvallende zon- licht en dat in de zes luxe, heel luxe kerkwoningen binnenvalt. Wonen in een kerk, een architectonisch monument uit de jaren vijf- tig ontworpen door het Rot- terdamse bureau Van den Broek en Bakema. Een kerk knap verbouwd tot zes wo- ningen terwijl het eigenlijke ontwerp bijna onaangetast is. Zelfs de klok in de los- staande kerktoren is ge- maakt en zal elke dag om 12 uur luiden. PIERCINGS 28 december open dag in de Zweedse woonwijk Sveaparken in Schiedam MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 18 december 2002 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur ds. G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur ds. A. van Vuuren, 25 dec. 10.00 uur dr. Buitelaar, 26 dec. in de Grote Kerk 10.00 uur ds. C. Gielen. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 17.00 uur. Dr. P. Buitelaar, 25 dec. ds. L. Groenenberg. (Gereformeer de Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds W.W. Verhoef. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. pastor W. de Bone, kerstnacht 22.30 uur, ds. J.J.A. vd Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. ds dhr. J. van Lambalgen, kerstnacht 19.30 uur ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, ds. L.G. Bos, kerstnacht 22.00 uur ds. G. de Lang en ds, L. G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, pas tor B. v. Dam, kerstnacht pastor G.J. Warmerdam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. A. D. v.d. Heuvel en 16.30 uur, ds. J. W. Ploeg Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur, leesdienst, 15.00 uur ds. S. Ot- ten, en 19.30 uur, 19.30 uur kerst- samenzang in Hoeksteenkerk, 25 dec. 9.30 uur en 16.30 uur ds. W. van Sorge, 26 dec. 10.00 uur kerst- kinderfeest Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur, dr A.J. Maasdorp. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring, kerstnacht 20.30 uur, 25 dec. 10.30 uur euch. viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds A.A. van der Klaauw, kerstnacht 21.45 uur ds. J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, dhr. G. Bij- kerk, wo 10.00 uur en 17.00 uur, ds. N. van de Want. 11 KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDtGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties totmaandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 0104004401 CHEF-REDACTIE: Ft. Mulder Telefoon 0104004490 D. Captein (plv.) Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Aile auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur xq52 Door Frank Willemse De Opstandingskerk onderaan de Vlaardingerdijk werd in 1956 ge- bouwd midden in Nieuwland West. Daar waar -Schiedam breidde uit- de eerste flatwonin- gen rondom het Wibautplein ver- rezen. De 'hongerput' luidde de bijnaam van dit nieuwe stukje Schiedam; want de nieuwe bewo- ners zouden vast wel verhonge- ren met zo'n hoge huur. Tijden kunnen snel veranderen en Nieuwland is aan revalidatie toe. Twee jaar geleden nodigde de ge meente Schiedam iedereen uit om plannen in te leveren om de kerk te redden. Aanvankelijk was het college van plan om de kerk te slopen, behoud was absoluut niet mogelijk, beweerde toenmalig wethouder Aad Wiegman. Maar vooraanstaande architecten in Nederland protesteerden, evenals het Rijksbureau voor de Monu- mentenzorg. Gegadigden als Toth en Van der Ree die er een kantoor en een par- tycentrum in wilden vestigen, werden bruusk de deur gewezen. Nee, Wiegman verkocht de kerk en grond met erfpacht aan zijn ei- Wonen in de Opstandingskerk, vlakbij metrostation Troelstralaan. gen projectontwikkelingsmaat- schappij: De Vernieuwde Stad. Een projectontwikkelaar voor de helft in handen van de gemeente Schiedam met als doel om minder rendabele gebouwen op te knap- pen. gen van elk drie etages. De kerk, feitelijk een gigantische bouwhal of schoenendoos werd verticaal in zes delen opgedeeld. Waardoor Ook directeur en (ook al) ex-wet- houder Cor Bolmers (71 jaar) uit de jaren zestig vond het een uit- daging. Na ruim een jaar verbouwen is de kerk omgetoverd tot zes wonin- drie etages van 18,5 meter lang ontstonden met beneden een ruim terras aan de kerkvijver. Hoge kosten werden gemaakt door een nieuwe vliesgevelwand te plaat- sen. Een gevel op het zuid westen waar altijd de zon opstaat. Ge- volg; een zee van ruimte per wo- ning van 225 tot 300 vierkante meter. En de hoge plafonds van drie meter ver- sterken de maat van het interieur. Daar hangt dan ook een fors prijskaart- je aan: de twee grotere hoekwoningen zijn ver kocht en de binnen woningen moeten ruim 400.00 euro moeten gaan kosten. „Ja, een heel bedrag maar dan heb je wel heel bijzon- dere en vooral grote woning die Foto Roger van der Kraan uitkijkt op het nieuwe metrostati on Troelstralaan", zegt een me- dewerker van de projectontwik kelaar. Duur dus en ook voor de projectontwikkelaar die er geld op toe legt door de kostbare nieu we glasgevelwand. Hij bevestigt dat er al drie wonin gen zijn verkocht aan mensen van buiten de stad en hij verwacht wel dat de rest binnenkort zal volgen, Zeker ook omdat de afwerking met vide en de spiltrap midden in een moderne en luxueus gevoel geven. Wonen in een kerk en vanaf je terras met hardhouten vionders kan je zo vissen in de kerkvijver. Door Hjalmar Teunissen SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Ze schrok er wel van. Tekst- schrijver Cornells Pons wilde de Vlaardingse kunstenares Beaty Czeto in haar geboorteland in ter vie wen, het land dat ze 22 jaar geleden achter zich liet. Veel is intussen in Hongarije veran- derd. Het ijzeren gordijn is ge- vallen, en daarmee de dictatuur van de staat. Wat zou er bij haar bovenkomen? In maart van dit jaar kwam het er- van en samen met Pons reisde Cze to af naar Hongarije. Ze was er wel eerder geweest, ze gaat er elk jaar naar toe. Maar meer op familiebe- zoek, niet als een echte confronta- tie met het verleden. Die confron- tatie met het verleden liep anders af dan het tweetal van tevoren had gedacht. „We hebben vier dagen gerend in Boedapest, contacten ge- legd met journalisten, schrijvers en kunstenaars", zegt Beaty Czeto. En het werd duidelijk dat de Hon gaarse kunstenaars contacten wil den leggen met hun collega's in het westen, waar van ze meer dan vijftig jaar waren afgesneden. Cze to en Pons besloten een uitwisse- lingsexpositie te gaan organiseren. Nederlandse en Hongaarse kunste naars exposeren gezamenlijk in Boedapest en Vlaardingen. Eerst is Boedapest aan de beurt: vrijdag 20 december wordt de expositie ge opend door de Nederlandse am- bassadeur in de Raday Galeria. Een paar maanden later, op zater- dag 15 maart, wordt de expositie in Vlaardingen geopend door de Hongaarse ambassadeur, in het Hollandiagebouw. „Het is ontzet- tend belangrijk en leuk voor de Hongaarse kunstenaars om contac ten te leggen met hun Nederlandse Beaty Czeto, Hongaars van origine, maarnu al meer dan twintig jaar in Nederland wonend. Roger van der Kraan Foto collega's", zegt Beaty Czeto. „Zo'n project als dit was een aantal jaren geleden vrijwel ondenkbaar geweest. Het is belangrijk voor je als kunstenaar om jezelf te ont- plooien, door het werk van je col lega's te zien en niet in je kamertje alleen te blijven werken. Nu kan je naar elkaar kijken en van elkaar le- ren." Aan het project doen veel Schie- dammers mee, zoals Sjef Hende- rickx en Diet Wiegman. Onder de Hongaren zitten namen als Istvan Drabnik, Eva Maria Gabor en Pe ter Markus. „Ik ben heel erg be- nieuwd naar de verschillen en de overeenkomsten. Hongaren, dat is toch een melancholisch volk, en dat zie je ook terug in de kunst die daar gemaakt wordt. De werken zijn toch anders. Je geschiedenis bepaalt wat je maakt." En ze laat werk zien van Peter Orosz die veel met hout werkt. Gespleten hout, met wiggen. Gebogen takken, bij- eengehouden door touwen: echt typisch Hongaars, vindt de Vlaar dingse kunstenares. Tijdens de ja ren van het Oostblok gebruikten de Hongaarse kunstenaars subtiele methoden om toch kritiek te kun nen leveren op het totalitaire regi me in hun land. Nederlandse kun stenaars maken toch luchtiger werk, kleuriger ook, en dat komt misschien ook wel omdat ze al ja ren in vrijheid leven. „Maar het werk van Sjef Henderickx vind ik weer totaal niet typisch Neder lands", zegt ze. Zo zie je maar, je kunt kunstenaars nooit zomaar in een hoekje onderbrengen. Hoogstraat 188 - 3111 HP Schiedam Tel.: 010-4261218 anmaat Grindvloeren Haord 44 Ktirnpen a/d Lek M. 0180-55 09 72 www.ionmootgrinclvloeren.itl Wilt U ook weten hoe heerlijk wonen op zijn Zweeds is? Kom dan zelf kijken bij de bewoners van Sveaparken in Schiedam. Misschien zit de woning van uw dromen er ook bij! Kijk elders in deze krant, surf naar www.sveaborg.nl of bel een van de makelaars: Ooms Makelaars 010 273 01 02, Anke Bodewes Makelaardij 010 246 44 44 of Wassenaar Makelaars 010 473 79 33. U bent 28 december welkom van 12.00 tot 15.00 uur aan de Slimme Watering 9, te Schiedam (bouwkeet naast het bouwbord). De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Klachten over verschillende stankbronnen Vrijdag 13 december ontving de meldkamer van de DCMR tussen half een's middags en negen uur's avonds 26 klachten over gaslucht in Vlaardingen, Rozenburg, Brielle en Oostvoorne. De uitrukdienst van de meldkamer heeft de klachten onderzocht, maar kon de veroorzaker van de overlast niet achterhalen. Stankklachten worden bij de meldkamer op de kaart van het Rijnmondgebied aangegeven. Aan de hand van windrichting en windsnelheid wordt bepaald door welke bronnen de klachten mogelijk veroorzaakt zijn. Met deze informatie gaat de uitrukdienst van de meldkamer op onderzoek uit. Als de oorzaak van de kiachten is gevonden, worden samen met betrokken bedrijven maatregelen getrof- fen om meer klachten te voorkomen. Als de oorzaak niet gevonden is, krijgen de bedrijven in het gebied waar de bfon van overlast ligt, een fax met het verzoek een nader onderzoek op hun bedrijfsterreinen in te stellen en de resultaten van dit onderzoek naar de meldkamer terug te koppelen. Als u gei'nformeerd wilt worden overde uitkomsten van het klachtenonderzoek, kunt u altijd contact opnemen met de meldkamer. Volgende week geen klachtenbericht In verband met de kerstdagen verschijnt volgende week geen klachtenbericht. De meldkamer blijft wel dag en nacht bereikbaar voor uw klachten via de telefoon of via internet. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. Naast prachtige meubelen en een goed advies kunt u bij Woonfacet ook terecht voor een complete coilectie woontextiel: gordijnstof- fen, tapijt en vinyl. Er is rekening gehouden met ieders smaak, zodat u er zeker kunt slagen. Voor uw gehele interieur: Woonfacet, zeker uw stijl WON INGIN RICHTING St. Liduinastraat52 31 17CT Schiedam Telefoon 010 -426 01 93 Volop gratis parkeergelegenheidl DONDERDAG KOOPAVOND Schiedam jaagt ondernemers het centrum uit! Schiedammers radeloos! De gemeente jaagt de zelfstandige ondememer de stad uit. Zij voelen zich in ons Schiedam niet langer welkom als ondememer. Zo zijn er de afgelopen jaren om diverse negatieve interne stadsredenen een 60-tal ondernemers uitgeweken naar andere steden. Tekenend voor het Schiedamse vestigingsklimaat, dat stellen een groot aantal ondernemers in een brandbrief aan de Kamer. Nu de gemeente geen oplossing weet te bieden voor de malaise in het centrum, zoe- ken de Schiedammers hun heil buiten Schiedam. Reisbureaus organiseren reizen van een dag langs diverse steden, waarbij de Schiedammers vergezeld worden door adviseurs. Maandag werd verder bekend dat de Schiedamse ondernemers veel die- per zijn weggezakt in de rode cijfers. Casa gaat joint venture aan De oudste jeanszaak van Schiedam blijft in Schiedam! Casa en Motex Mode BV slaan de handen ineen op het gebied van kleding. Na meer dan een jaar van onderhandelen werd woensdag bekend gemaakt dat Motex Mode haar kledingactiviteiten inbrengt in het bedrijf. CASA hoopt te profiteren van de kennis van Motex Mode, wat op zijn beurt de beschikking krijgt over het netwerk van Motex Mode voor de verkoop van exclusieve kledingproducten in Schiedam. CASA gaat per 18 januari verhuizen naar een veel groterpand op de Hoogstraat 43. De komende periode krijgt u extra korting op de wintercollectie. Kortingen tot 70%. Dit bericht is opgemaakt door PS group. PS doet zijn berichtgeving op persoonlijke titel. PS group, P.O. Box 578,3100 AN Schiedam. De kortingen kunt u uiteraard bij CASA verkrijgen! Hoogstraat 28 Schiedam telefoon 010 - 4271179 Ik val maar direct met de deur in huis. Ditmaal geen gedraai er om- heen. Gewoon gelijk 'to the point'. Ik vind namelijk dat ze altijd zo zeuren die (centrum-)middenstanders. Enerzijds proberen ze altijd een zo positief mogelijk beeld op te houden over de kwaliteiten van en activiteiten in ons centrumgebied. Maar anderzijds schrikken ze er niet voor terug om als hen iets niet zint meteen te roepen dat het zo allemaal niet kan. Neem nu Chris Coppens van het Centrum Ma nagement. Deze week las ik in het Rotterdams Dagblad dat hij zich druk maakt over het feit dat de Koemarktbrug ter vervanging voor een aantal maanden uit de roulatie wordt genomen. „Onverteerbaarnoemt hij dat. Volgens mij zou hij nog liever zien dat er dadelijk mensen dwars door die brug in de Lange Haven belanden of ellenlang voor een niet werkende open brug moeten staan dan dat deze toeloopva- riant richting centrum tijdelijk (en algemeen bekend gemaakt) wordt afgesloten om er daarna 'brandnieuw en glanzend' weer ja ren en met meer bruggen-aantrekkingskracht tegenaan te gaan. Waarom maken die middenstanders zich altijd zo druk als er een weg wordt af gesloten in hun buurt. Ik denk altijd als je echt een goede zaak runt, vinden de klanten heus wel een alternatieve route naar je verkoopstekkie. Met deze constatering heb ik trouwens me teen nog een Coppens-kritiekpunt bij de kop. Als een van de grootste voorvechters in de gewonnen strijd om so- ciety-ontwerper Jan des Rouvrie naar de Schiedamse Korenbeurs te halen, is deze lokale beddenkoning nu als een van de eerste huur- ders uit diezelfde Korenbeurs gevlucht. Er zou te weinig toeloop in die zo opgehemelde Korenbeurs zitten en Des Bouvrie doet het alle maal niet helemaal zoals Coppens dat graag zou willen zien. Wat ik echter nergens heb gelezen is dat misschien het stekkie van Chris Coppens in het voormalige ping-pong-paleis op zichzelf mis schien ook niet aantrekkelijk genoeg was voor zijn clientele. En ik vraag mij dan af waarom Coppens daar zelf niet wat actie op heeft ondernomen in plaats van nu op ons aller 'Jan' te wijzen. Norbert Veringmeier

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 3