A**L1 maasstad Het jaar 2002 in een (vrolijke) notendop 80%™ T0TALE LEEGVERK00P CASA! Nieuwjaars-en kerstgroet 2002/2003 Concert nieuwjaar 'Een goed, gezond en gelukkig 2003' Shirts - Jeans - Jacks - Truien Afschaffing ontheffing betalen bij parkeerautomaat maasstad weekbladeri SCHIEDAM SCHIEDAM centrum gaat kritieke fase in! SLECHTS 14 DAGEN! Wij gaan er voor in 2003!! gaat per 18 januari verhuizen van Hoogstraat 28 naar Hoogstraat 43 te Schiedam!!! l.v.m. onderhoudswerkzaamheden is Zwembad Zuid gesloten van maandag 6 januari t/m vrijdag 10 januari 2003 Dienst Sport en Recreatie Zwembad Zuid Westfrankelandsedijk 3 3115 HG Schiedam Telefoon (010) 426 16 82 MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Stadstoezicht Maandag 30 december 2002 KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct p.min.) ma. t/mvr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 0104004322 J. Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (piv.) Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. OUo Voor iedereen, Die met de kerst alleen is Voor iedereen Waarvoor geen tafel is gedekt Voor iedereen Die voor zich uit moet staren Voor iedereen Die zich eenzaam voelt, net als de rest Voor iedereen Die hunkert naar wat liefde Naar wat warmte in het nest. Voor iedereen Die eenzaam is in deze dagen Voor iedereen die thuis zit Zo alleen Voor iedereen die zwerft Door stille, kille straten Voor iedereen die tot het hot Verkleumd is Voor iedereen met een hart van steen Voor iedereen die doelloos dwaalt Doorfeestelijk verlichtte straten Vouw ik mijn beide handen graag Voor Hem, intens ineen. Voor iedereen Heeft hij een beetje liefde Voor iedereen Toont hij een ruim begrip Voor iedereen Zet hij een mooie boom op Voor iedereen Wenst hij een doos met strik Voor iedereen Een open haard, een kampvuur Een maaltijd, bij lichtjes in een boom Voor een vriend of vijand Een goede buur Tante, neef ofoom En voor een verre nicht Schreefik, in opdracht Van Hem, voor haar en iedereen Dit speciale kerstgedicht. Dirk Tempelaar Schiedam - Voor de tweede keer zal christelijke muziekvereniging 'Harpe Davids' op zaterdag 11 ja- nuari 2003 een nieuwjaarsconcert geven. Dit concert wordt verzorgd door het B-orkest onder leiding van Tijn Kemps en het uit 60 leden bestaand harmonieorkest van 'Harpe Davids' onder leiding van Jos Boer. Het concert zal een licht klassiek karakter hebben met onder andere de Overture Nabucco, de Florenti- ner Marsch de wals Gold und Sil- ber en de Tristsch-Tratsch-Polka. Tevens zal het muzikale sprookje 'De Rattenvanger van Hamelen' worden gespeeld. Rob van Klaar- water, een bekend Schiedams to- neelspeler, zal de verteller bij dit sprookje zijn. Natuurlijk zal de 'Radetzky mars' niet ontbreken. Dit nieuwjaarsconcert zal plaats- vinden in de Dorpskerk. Het con cert duurt van 19.30 uur - 21.15 uur. Gratis kaarten zijn te verkrij- gen via telefoonnummer: 449.15.91 of (maandag- woens- dag- en vrijdagavond) via telefoon nummer: 470.53.93. Pirn Fortuyn in Schiedam Door Frank Willemse Gelukkig, eindelijk stapt de enige spreker het rokerige zaaltje binnen. Zeker 20 minuten te laat. Geen woord van excuus maar zet gelijk de toon met 'waarom kan je ner- gens fatsoenlijk parkeren in Schie dam?' Achier hem een man in het zwart, zijn chauffeur. Nerveus zijn de organisatoren van de lokale PvdA-afdeling: er zijn slechts en- kele toehoorders in de Rozenzaal van het oude Passage Theater. Winter seizoen 1992-1993. Pim Fortuyn, columnist, wetenschap- per, entrepreneur en professionele redenaar zal optreden. Waar? In een klein zaaltje in Schiedam. Waarover? Over alles en nog wat, puttend uit zijn rijke repertoire van wat er fout gaat. Om na het betoog in discussie te gaan met het lokale publiek. „Een gokje, deze spreker want professor Pim staat bekend om zijn 'andere' meningen", ver- klaren de drie Schiedamse PvdA- ers die met jeugdige overmoed, de ze ook wel als lastpost en betweter bekende man hebben uitgenodigd. Dat van dat gokje klopt: slechts een tiental mensen zit in de zaal. Fortuyn oogt als een filmster. Hoed, lange jas en lange sjaal, die zwierig over de rechterschouder is geslagen. Detonerend met de spij- kerbroeken en tweed jasjes, toen zijn krijtstreeppak nog niet 'en vo- que' was. De voorzitter verwel- komt de gastspreker die zorgeloos naast het gammele bestuurstafeltje gaat zitten. Zenuwen naast de koe- le arrogante spreker die gelijk be- gint te sarren over Bram Peper met de opmerking: hebben jullie ook zo'n burgemeester? Pim Fortuyn een man in bonus: een succesvolle man. Professor in deeltijd aan de Erasmus Universi- teit, Alberda-leerstoel sociaal recht. Horzel der politiek in essays, speeches en als columnist bij radio Rijnmond. Pim Fortuyn, ook suc- cesvol directeur van een private or- ganisatie die de janboel van de SCHIEDAM - Het jaar 2002 zal de geschiedenisboekjes ingaan als een 'revolutio- nair' jaar. Met als hoogte- punt, de verkiezingswinst van een partij genoemd naar een persoon die vlak voor de verkiezingen ver- moord zou worden. Een ra- dicale omslag: Nederland verworden tot een bananen- republiek. Revolutie, sociale onrust en de kiezer op drift. Hoe kon dit gebeuren? Voormalige machthebbers zijn geschokt en geen pro- feet die 'het' zag aankomen. Wat is met ons polderlandje aan de hand? Hieronder een terugblik van een bezoek die de veroorzaker van die re volutie -Pim Fortuyn- aan Schiedam bracht. Waar on- ze correspondent getuige van was en tien jaar na dato verslag van doet. OV-jaarkaart voor studenten schijnbaar moeiteloos repareert. P.F. vleesgeworden yup, 'real Po- litiker' en post moderne preker van de neo-liberale maatschappij Hij spreekt de zaal moeiteloos toe met flair en overtuigingskracht. Hoe slecht onze democratie func- tioneert, tegen de almachtige over- heid, waarom staatsbedrijven ge- privatiseerd moeten worden en hoe minister president Ruud Lubbers het land naar de haaien laat gaan. Zonder spiekbriefje en leunend op zijn ervaring als beroepsspreker bij 'feesten en partijen'. Een mono- loog die imponeert. En Pim heeft de' noodzakelijke dossierkennis en wel hele nieuwe, frisse ideeen. Het lijken frisse idee- en, maar ze zijn al lang gevormd. Als persoonlijk adviseur van Den Uyl in de jaren zeventig en later flirtend met politici van CDA en WD. Gevreesd en weggehoond met zijn persoonlijke columns in weekblad Elsevier. En passend in de 'roaring nineties': zonder blad voor zijn mond, een vrijbuiter zon der verplichtingen of ruggespraak. In elk geval een begenadigd spre ker die het leuk vond het publiek te shockeren en de oren te wassen. Daarvan was ik een goed jaar eer- der al getuige. Mijn toenmalige di recteur bij de branchevereniging voor reders (KNVR) zocht een spreker voor de jaarlijkse leden- vergadering. Elk jaar Hans Wiegel of Ruud Lubbers werd voorspel- baar. „Is die Fortuyn niks?", raad- de ik hem aan. En dat hebben die havenbaronnen geweten. 'Mijn idee' zette in enkele zinnen de ge- zapige, ons-kent-ons sfeer van de werkgevers in het RAI Congres- centrum op zijn kop. Pim Fortuyn begon meteen opruiend tot het def- tige publiek: „jullie als werkgevers moeten juist trots zijn om belasting temogenbetalen!" Vloeken in de kerk van veronge- lijkte werkgevers. De zaal deinsde terug, maar na enkele alinea's kreeg de spreker Fortuyn de zaal toch plat. Zijn pleidooi om 'er hard tegen aan te gaan', ondanks zwaar weer met als eindpunttrots te zijn om tax te betalen'Een peptalk met jongensboekachtige elementen met de strijd tegen slechte concur- renten, de Hollandse koopmans- geest en de eeuwige tegenwerken- de bureaucratie. Zijn woorden gle- den als boter in de hete pan in de hoofden van de gekrenkte werkge vers. Zij gaven zich gewonnen en applaudisseerde driftig voor de rasspreker. In Schiedam had Fortuyn minder succes. De enkele toeschouwer hoorde zijn tirade welwillend aan en van weerwoord was geen spra- ke, want geen enkele plaatselijke politicus was gekomen om te de- batteren. Fortuyn maakte het niks uit. Hij bereed zijn stokpaardjes en probeerde gelijk nieuwe uit. On danks zijn felle en vaak verwijten- de uithalen naar de machthebbers reageerde niemand. Eigenlijk alleen een oudere Schie- dammer die hem bij de traditionele vragenronde hem een vraag, nee meer zijn kwestie, voorlegde. Hij was na 40 jaar hard werken afge- scheept met een karig zakcentje als de WAO. Terwijl die anderen als zakenlui en gestudeerde types maar geld als water verdiende. Het was duidelijk, hier sprak ervaring en het was ook geen vraag aan For tuyn, maar persoonlijke aanklacht tegen het tijdsbeeld. Fortuyn aarzelde: zo'n tegenstan- der verwachtte hij niet. De Schie- dammer volhardde in zijn aan klacht. Wat vond Fortuyn daar nu wel van? Een jammerklacht volg- de over ellende met Sociale Zaken, met corrupte keuringsartsen en ho- peloze gevechten tegen de bureau- craten. Duidelijk was dat de (bena- deelde) man eigenlijk helemaal geen antwoord wilde, alleen aan- dacht voor zijn probleem. En Pim Fortuyn dacht na en pro beerde te antwoorden. Hij doceer- de als professor Pim zeker een kwartier lang over de hele geschie- denis van onze sociale wetgeving. Alle 'ins en outs' werden behan- deld. Lastenoverheveling, bij- standswetgeving en economische bespiegelingen. Ook nog werden alle naoorlogse kabinetten tegen het licht gehouden. En vooral hoe de politieke partijen het gewone volk gebruikte als stemvee. Het slachtoffer zelf begreep niks van de woorden van Pim Fortuyn. Het derde jaar in het nieuwe millennium zit er alweer op. 1095 dagen welgeteld. 2002 was voor velen een bewogen jaar. Voor de meesten meer tegenspoed dan voorspoed. Vooral ondernemers in de binnenstad heb ben het afgelopen jaarflink voor hun kiezen gehad. Doordat de belang- rijkste verkeersader voor het centrum de Broersvest, moeilijk of nage- noeg niet begaanbaar was, omzeilde de consument het centrum, meer dan anders. Ook al heb je een goede winkel: bereikbaarheid blijft be- langrijk. Tegenvallende bezoekersaantallen en koopkracht voor HetAr- senaal. Ook de teruglopende economie is een factor, waarbij de onder nemers in het centrum de broekriem stevig moesten aantrekken. Maar na regen komt zonneschijn. 2003 moet de moeite waard zijn om er tegen aan te gaan. Het vorigjaar nieuw geinstalleerde college hebben hun nieuweplannen gepresenteerd en gaan er met voile energie tegenaan. Het Centrummanagement komt binnenkort met het nieuwe beleidsplaan 2003-2006. De laatste hand wordt gelegd aan de vernieuwing van de Broersvest.Het feest daarvoor is al in voorbereiding. De plannen voor een betere uitstraling van de binnenstad wordt zichtbaar door het aan- kopen en opknappen van een aantal panden die de gemeente en project- ontwikkelaars onlangs hebben gedaan. Ondernemers haken hierop in door het opknappen van hun panden. En wat dacht je van de COBRA tentoonstelling in het Stedelijk Museum in de Hoogstraat? Depubliciteit die hier mee gemoeid is, zal er voor zorgen dat dit in het hele land be kend is. Mede daardoor worden meer dan 60.000 bezoekers extra ver- wacht. Wat blijft zijn natuurlijk de succesvolle fluisterboten. Als we met elkaar de schouders eronder zetten, wordt 2003 een goed jaar. Je hebt elkaar gewoon nodig. Ondernemers moeten elkaar verster- ken en consumenten moeten het vertrouwen blijven houden in het aan- bod van de Schiedamse winkels. Van alles wat voor iedereen! Nogmaals wensen wij u een goed, gezond en gelukkig 2003!! Namens Stichting Centrummanagement Schiedam, Chris Coppens Voorzitter Gemeentebelangen om een nieuw college te vormen. Alles zou anders worden! Tenminste dat werdbeloofd tijdens de campagnes vooruitlopend op de verkiezingen. Nu een half jaar later is de tijd wel rijp om alvast even in een (vrolijke) notendop de verrichtingen van deze drie partijen op de loep te nemen. 'Jammer, maar helaas', kan waarschijnlijk de enig juiste condusie zijn als het gaat over de vernieuwingsdrift en daadkracht van voorman Theo Schoenmakers en zijn manschappen. Er vallen in ieder geval weinig schokkende veranderingen waar te nemen, op die ene Leefbaarwethouder na die nog zijn 'inhuldiging' besloot het voor gezien te houden. Het is wat bestuurlijk Schiedam betreft gewoon 'pappen en nathouden' gebleven. Misschien is het verstandig om hier even een paar voorbeelden te geven ter opfrissing van het geheugen: het oude gedeelte van winkelcentrum Nieuwe Passage staat nog steeds leeg, Islamitische basisschool El Furkan heeft nog steeds geen zekerheid over haar toekomst, het Land van Belofte blijft voorlopig een kaal stuk beloofd land en van de oppepper die het gebied rond station Schiedam NS en 'Schieveste' zou krijgen. Het centrum van Schiedam is aangekomen op het niveau van de dertiger jaren. De zone rond dit niveau wordt door vele specialisten als cruciaal gezien voor het verdere verloop van het centrum Schiedam. Dat statistiek leuk is, maar dat u er niet veel aan hebt, bleek afgelopen weken toen bekend werd dat de Korenbeurs (life style Schiedam) tegen ieders verwachting gedeeltelijk is ontruimd. Als ondernemer word ik angstig, als iedereen vlucht zonder na te denken over de toekomst. Dan zoek ik de nooduitgang, en go pas feesten wanneer ik weet dat het niet nodig is om me daar druk over te maken. "Op lange termijn zijn we allemaal dood". als ik me niet verais, was dit een uilspraak van J.M. Keynes, maar ondanks dat ik me in zijn uitspraak kan vinden, heb ik ook meerdere malen afgegeven op de korte termijn politiek die veel bedrijven voeren. De prijs is heilig, vooral voor het eigengewin van directieleden. Nu is er eindelijk weer een onderneming die hardop zegt niet meer met de korte ter mijn poppenkast mee te willen doen en dat is (ASA. le stopt met net af geven van prognoses. wordt ook al niet i/eel meer vernomen. Nee, het Stadserf lijkt gewoon dezelfde politieke speelplaats gebleven van weleer. Compleet met het oplaten van de welbekende luchtballonnetjes, het elkaar de bal toespelen en creatief aan de geldkraan draaien. Misschien mogen we zelfs wel stellen dat er op dit moment nog meer gespeeld wordt dan voorheen. Want was de speeltuin immers dit jaar niet toe aan een forse opknapbeurt? De hulp van de gehele gemeenteraad werd daarbij zelfs ingeroepen. Iedereen 'moest' volgens het principe 'doe-het-zelf' de handen uit de mouwen te steken. Bij nader inzien is er op punt 'spelletjes spelen' toch nog een klein puntje van verschil tussen heden en verleden te bemerken. Het spel wordt deze dagen misschien wat minder op niveau gespeeld. Liever een spel met zo min mogelijk 'kunst en cultuur', bijvoorbeeld. Want dat is /eel te duur! Foto's Roger van der Kraan \7 Hij hoopte op steun en vooral ie- mand die voor zijn zaak zou willen strijden. En hij wilde vooral aan- dacht voor zijn zaak en geen ab stract verhaal. Hij hoopte slechts even gehoord te willen zijn en de ingewikkelde woorden van de pro fessor stelde hem teleur. De man liep teleurgesteld de zaal uit. Pim Fortuyn keek brutaal en triomfan- telijk na de les de zaal rond: .de mand anders nog een vraag? Een tiental Schiedammers keek naar het plafond en ging spoorloos de nacht in. SCHIEDAM - Ongetwijfeld was de meest in het oog springende gebeurtenis van 2002 de historische verkiezingsnederlaag van de PvdA. Met name Leefbaar Schiedam maakte meteen brute klap een eind aan vele jaren 'rode overheersing' in het Schiedamse. Leefbaar Schiedam zocht vervolgens contact met het CDA, WD en ^Vteudiemt De DCMR MHieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Wekelijks leest u een toelichting op een aantal klachten. Wat vindt u van de milieuklachtenadvertenties? Dit is het laatste bericht van het jaar. Deze keer geen actueel verslag over klachten in verband met de gewijzigde verschijningsdatum van de krant. Woensdag 8 januari verschijnt dit bericht weer op de manier zoals u dat van ons gewend bent. Het afgelopen jaar heeft u elke week kunnen lezen hoe de DCMR klachten in uw regio behandelt. Wij stellen het op prijs als u ons verteft wat u van deze berichten vindt. Bel ons daarover op telefoonnummer (010) 2468 598 (niet op woensdag), of stuureen berichtje naar dcmr@dcmr.nl. Schrijven kan natuurlijk ook: postbus 843, 3100 AV Schiedam. Milieuklachtenrapport 2002 In de week van 6 januari verschijnt het Milieuklachtenrapport 2002. Hierin vindt u een totaalbeeld van de klachten van het afgelopen jaar, de verschillende bronnen en veroorzakers. Belangstellenden kunnen een exemplaar van het rapport bij de DCMR opvragen. De rapportage is ook op internet te lezen. Alvast een tipje van de sluier opgelicht: woensdag 18 december werd voor de derde keer in 2002 stankcode 1 ingesteld. Het was vochtig weer met weinig wind. Onder die omstandigheden blijven de afvalstof- fen van industrie en verkeer langer hangen in het Rijnmondgebied. Zondag 22 december kwam daar door de regen verandering in en werd de code ingetrokken. Meer dan dertig klachten werden genoteerd als gevolg van genoemde weersomstandigheden. Op 17 februari en 30 maart van dit jaar werd stankcode 1 ook inge steld. Stankcode 1 is de waarschuwingscode die bedrijven erop wijst dat zij er extra op moeten letten dat hun werkzaamheden geen stank veroorzaken. Welke invloed de uitlaatgassen van het verkeer op de omgeving heb ben, kunt u lezen op de site www.luchtkwaliteit.rotterdam.nl. Flierop ziet u van uur tot uur hoe het met de luchtkwaliteit langs de verkeers- ruit Rotterdam en langs de Pleinweg is gesteld. Meldkamer ook tijdens de jaarwisseling paraat De meldkamer van de DCMR is 24 uur per dag, dus ook tijdens de jaarwisseling, bezet om uw klachten te noteren. Dat kan via de telefoon of via internet. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. De Rotterdamse Gemeenteraad heeft besloten de ontheffing voor het betalen bij de parkeerautomaat met ingang van 1 januari 2003 af te schaffen. Met deze ontheffing wordt parkeergeld vooruit betaald. Vanaf deze datum is het dus niet meer mogelijk een dergelijke ontheffing te krijgen en zal op een andere wijze betaald moeten worden voor het parkeren in die gebieden van Rotterdam waar betaald parkeren van toe- passing is. Al uitgegeven ontheffingen met een geldigheidsdatum die ligt na 1 januari 2003 blijven gewoon geldig tot de op de ontheffing aan- gegeven datum. Het betalen van parkeergeld kan op de volgende wijzen gebeuren; Met de chipknip of een pre-paid chipknip Via een abonnement op 06 parkeren Via de aanschaf van zakelijke bezoekerskaarten. Overigens kan ook geparkeerd worden in de parkeergarages in Rotterdam. Indien u tot nu toe gebruik maakte van de ontheffing betalen bij parkeer automaat, kunt u voor nadere informatie over het beste alternatief in uw situatie contact opnemen met Stadstoezicht, 0I0 - 890 22 00. Gemeente Rotterdam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 2