maasstad U A Maasstad Weekbladen wenst iedereen het beste voor 2003 Oud en nieuw; van geestenmidwinterfeest, een wassende Nijl en druiven voor geluk totlowering the ballop Times Square REGIO - In deze tijd van het jaar rollen de voorspelling weer en masse van de lopende band van de helderzienden. De tijdschriften en kranten staan vol met rampen, beurs- schommelingen, huwelijken en geboorten die de natie en de rest van de wereld het komen- de jaar te wachten staan. De mens schijnt van nature erg nieuwsgierig te zijn naar het- geen de toekomst voor hem in petto heeft. Wie wel eens op een paranormale beurs is ge- weest ziet dat de kraampjes met handlezers, kaartleggers en andere paragnosten druk- bezocht worden. Wat is het toch eigenlijk wat de mens drijft om zijn toekomst te we- ten en hoe zijn allerlei voor- spellingsmethoden ontstaan? Astrologie MET RAD VAN FORTUIN DE WERELD door Briggitte Delissen-Van Perlo REGIO - Al duizenden jaren lang komen overal ter wereld mensen op oudejaarsavond bij elkaar om samen het nieuwe jaar in te luiden. Een nieuw jaar betekent voor veel mensen nieuwe kansen of uitdagingen. Het glas wordt geheven, olie- bollen worden gegeten, vuurwerk wordt afgestoken en ieder een wenst anderen het allerbeste toe voor het komende jaar. Ook worden goede voornemens gemaakt: niet meer roken, minder drinken, afvallen, eindelijk die sollicitatiebrief schrij- ven en meer van dat soort zaken. Dat van de meeste voorne mens binnen een paar maanden niet veel terecht blijkt te zijn gekomen, doet niets af aan het aanvankelijke enthousiasme waarmee ze gemaakt zijn. Het doen van beloftes en het maken van goede voornemens zijn nu eenmaal onlosmakelijk verbon- den met Oud en Nieuw. Romeinse kalender Auld Lang Syne Twaalf druiven Times Square Silvesteravond Maaridag 30 december 2002 Ofc S 'iJ®K .vffS.-. A Ay, ft Q Q door Ank Herstel MaasStad Weekbladen dook in het verleden om uit te zoeken waar he- dendaagse voorspellers hun inspi- ratie vandaan halen. De eerste bij ons bekende voorspellers waren de profeten. Niet omdat ze zo goed konden voorspellen maar omdat ze het woord van God of Allah verkon- digden. Van sjamanen werd veron- dersteld dat ze over profetische ga- ven beschikten en konden commu- niceren met geesten. Het aanzien van de toenmalige zieners, of dat nu profeten of sjamanen waren, werd bepaald door de kennis waarover deze lieden beschikten. Omdat profeten en sjamanen uit die tijd wat betreft kennis en intelligen- tie meestal boven het maaiveld uit- staken lag het voor de hand dat zij hun leefgemeenschap regelmatig verbaasden met uitspraken over za- ken die tot grote verbazing van ie- dereen uitkwamen. Meestal waren deze 'voorspellingen' echter geba- seerd op logisch denken. Gaan we een stapje verder dan ko- men we bij astrologie. In Babylonie was bestudering van de sterrenhe- mel een serieuze wetenschap. A1 in de vroegste tijd legde men verban- den tussen gebeurtenissen op aarde en de stand van de hemellichamen. De B aby lonische sterren wichelaars berekenden als eerste de schijnbare Voorspellingen zo oud als mensheid goed op de hoogte van de gebeurte nissen in het land. Met de opkomst van het Christendom werden ora- kels ten strengste afgekeurd waarna er een einde kwam aan het orakel van Delphi. Tegenwoordig staan tarotkaarten weer volop in de belangstelling als hulpmiddel bij voorspellingen. De tarot is in de vijftiende eeuw als ge- woon kaartspel begonnen. De toe komst voorspellen uit kaarten, waaronder die van de tarot is pas in de achttiende eeuw in Parijs in zwang gekomen. De aristocraten waren steeds op zoek naar manieren om hun verveling te verdrijven en tarotleggingen speelden daar mooi op in. De oorsprong van het tarotspel wordt gezocht in Egypte, maar oc- cultisten associeerden het spel net zo makkelijk met de Joodse Kabba- la en anderen zagen er weer symbo- len in die geassocieerd werden met de Arthur legende. Tegenwoordig wordt de tarot gezien als een middel dat helpt om inzicht in problemen te krijgen en beslissingen te nemen. Een kermis zonder waarzegster met een kristallen bol was vroeger on- denkbaar. Het is de oudste methode om met behulp van spiegelingen de toekomst te voorspellen. Behalve in kristallen bollen werden visioenen gezien in spiegelende wateropper- vlakken, het vulkanisch gesteente obsidiaan of zoals de stiefmoeder van Sneeuwwitje deed, gewoon in een spiegel. Hedendaagse waarzeg- gers zien soms een beeld van melk- achtige wolken die licht of donker kunnen zijn. Natuurlijk zijn er nog onnoemelijk veel andere manieren waarop de toekomst voorspeld werd en wordt zoals: handlezen, theeblaadjes le- zen, pendelen, de I Tjing, voorspel- lende dromen en mensen met para- gnostische gaven. Paragnost Leo Heezen uit Spijkenisse weet met stellige overtuiging dat de komende jaren meer mensen op spiritueel ge- bied hun krachten zullen bundelen om tot een betere samenleving te komen. Wie zelf aan de gang wil gaan vindt in de bibliotheek een schat aan informatie over de ver- schillende manieren en wie ww- w.orakel.nl opzoekt maakt kennis met weer andere orakels. Tarotkaarten staan tegenwoordig weer volop in de belangstelling als hulpmiddel bij voorspellingen. banen die de zon volgt ten opzichte van de sterren, zoals men dat vanaf de aarde kon waarnemen. Dit is de basis voor het trekken van een horo- scoop. Rond 330 voor Christus kwamen in Alexandria in Egypte een aantal culturen met elkaar in contact en werd de methode ver- fijnd. Er kwam een twaalftallig stel- sel voor de maanden waarbij elk deel 30 graden van de baan van de zon dekte. De planeten die rond- zwierven zouden een behoorlijke invloed uitoefenen op alles. Aan de ze planeten werden ook nog eens al lerlei karaktereigenschappen toe- geschreven. Zoals Mercurius met communicatie, Venus met liefde en Mars met agressie. Ook de sterren- beelden kregen een eigen karakter. De welhaast perfecte wetenschap die astrologie in die tijd was stelde de ziener in de gelegenheid door een nauwkeurige bestudering van de ta- bellen de bewegingen van de he mellichamen te berekenen en op die manier patronen te kunnen uitwer- ken. Ook de Azteken en de Maya's ont- wierpen een systeem om gunstige dagen te onderscheiden van ongun- stige. Hun kalender was van essen- tieel belang om de toekomst te voor spellen. Zowel de Azteken als de Maya's waren meesters in de wis- kunde en hielden gelijktijdig twee kalendersystemen aan. Ze wisten precies hoe lang het duurde voordat de twee kalenders synchroon lie- pen, de cyclus van 52 jaren was van groot belang. Op de laatste dag van de 52-jarige cyclus kwam het dage- lijks leven volkomen stil te liggen. De vuren werden gedoofd en al het vaatwerk werd kapot gegooid. Een processie van priesters trok naar de top van een berg om af te wachten of het sterrenbeeld Pleiaden ver- scheen. Dit was namelijk het teken dat de mensheid er weer 52 jaar bij kreeg. Op dat moment werd een mensenoffer gebracht door het hart er uit te snijden en met vuurstokjes een vonk op te wekken in de open- gelegde borst. Daarmee werden fakkels aangestoken die de priesters rondzwaaiden waarmee de bevol- king onder aan de berg wist dat men weer 52 jaar vooruit kon. Het meest bekende orakel uit het westen is het orakel van Delphi op de berg Parnassus in Griekenland. Geiten die dampen inademden die uit een spleet in de grond kwamen gedroegen zich merkwaardig. Toen een geitenhoeder op onderzoek uit- ging raakte hij bedwelmd en ging profeteren. Het nieuws ging als een lopend vuurtje rond en de plek werd drukbezocht. Helaas gebeurde het foto: Rob Kamminga regelmatig dat bezoekers in de spleet vielen waarna werd besloten de zaak professioneel aan te pak- ken. Er werd boven de spleet een stellage gebouwd waarop een pro- fetes plaatsnam. De profetes was een maagd van edele afkomst en werd Pythia genoemd. De mooie maagdelijke Phytias raakten echter zeer in trek bij ontvoerders, reden om de functie door vrouwen boven de vijftig te laten bekleden. Het orakel beleefde in de vijfde eeuw voor Christus een ongekende populariteit. Er waren vaak drie Phytias die in ploegendienst hun functie vervulden. Een bezoek aan het orakel werd door veel rituelen omgeven. Er werd ook een gift ver- wacht. Naarmate het orakel popu- lairder werd moest meer worden be- taald. Als de Phytia onder invloed van de dampen en mogelijk na het kauwen op bepaalde bladeren be- gon te spreken, hadden de woorden meestal weinig samenhang. Geluk- kig waren er altijd priesters aanwe- zig bij het orakel en zij waren de aangewezen personen om voor de vraagsteller de betekenis te inter- preteren. De meeste priesters waren geletterde mannen en hadden veel invloed op het antwoord. Er werden vaak vragen over staatszaken ge- steld. De priesters bleven dan ook De kristallen bol wordt a I van oudsher gebruikt voor het doen van voorspellingen. foto: Rob Kamminga Waarschijnlijk werd het eerste ou- dejaarsfeest ongeveer 4000 jaar geleden uitbundig gevierd in het oude Babylon, hoewel het hier niet ging om het ons nu zo bekende feest op 31 december. Babyloniers vonden dat het begin van de lente symbool stond voor het nieuwe jaar. Eind maart, begin april waren de grootste veranderitigen in de na- tuur waar te nemen en dat gegeven werd gekoppeld aan het begin van een nieuw jaar. In het oude Egypte werd duizenden jaren geleden waarschijnlijk ook Oud en Nieuw gevierd. Voor de Egyptenaren be- tekende de overstroming van de Nijl een nieuw begin. Deze rivier stroomde, volgens onze huidige kalendertelling, meestal over in de maand September. Het water van de Nijl zorgde voor nieuwe gewas- sen en de Egyptenaren associeer den dit met het begin van het nieu we jaar. De daaropvolgende eeuwen ble ven er vele onduidelijkheden be- staan rond de kalendertellingen. Pas in 46 voor Christus werd 1 ja- nuari offtcieel als nieuwjaarsdag aangemerkt. lulius Caesar was de man die deze belangrijke stap zet- te. Hij stelde in dat jaar vast dat 1 januari het begin van elk nieuw jaar zou zijn. Een traditie was inge- zet en tot op de dag van vandaag wordt deze in de Westerse wereld in ere gehouden. Hoewel de tradi tie om het nieuwe jaar feestelijk in te luiden nooit helemaal verloren is gegaan, is er een aantal eeuwen ge- weest waarin het er allemaal wat soberder aan toeging. Met name in de eerste eeuwen van onze huidige jaartelling was de kerk fel gekant tegen allerlei niet-christelijke ritu elen en feesten. De kerk was in die dagen niet gecharmeerd van de 'heidense' oud- en nieuwjaarsfees- ten. Het was verwerpelijk en zon- dig en dat bleef lange tijd zo. De kerk bleef verbieden en de 'zon- daars' bleven feesten. Uiteindelijk koos de kerk eieren voor haar geld en langzaamaan werden christelij- ke tintjes aan deze eeuwenoude traditie gekoppeld. Hierdoor werd oud en nieuw uiteindelijk een over de hele Westerse wereld geaccep- teerd feest. In onze gebieden werd nog lange tijd het midwinterfeest gevierd. Tussen eind december en begin ja nuari werd er twaalf dagen lang getracht boze geesten te veijagen. Er werden vuren gestookt en de mensen droegen maskers om het kwade op een dwaalspoor te zet- ten. Werken was tussen 25 decem ber en 6 januari uit den boze en de was mocht op deze dagen niet bui- ten gehangen worden. Een priester ging langs de huizen om gebeden te prevelen en wierook te sprenke- len. In 1575 bepaalde de Spaanse landvoogd Requesens dat het nieu we jaar in de lage landen volgens de Romeinse kalender op 1 januari moest beginnen. Hollanders waren echter nuchter en niet gemakkelijk over te halen. In 1582 haalde de paus Gregorius het hele jaar nog eens tien dagen naar voren. Het duurde nog tot 1701 voordat de laatste provincie (Drenthe) toegaf aan deze kalenderhervorming. Tot op de dag van vandaag zijn nog sporen te vinden van de 'oude' nieuwjaarsvieringen. De oliebol- len die nu zo smakelijk worden verorberd, zijn van oorsprong of- ferandes aan de kwade geesten die verzot waren op deze calorierijke lekkernij. Pragmatisch als de Hol landers waren, werden de oliebol- len na het bakken zelf opgegeten en weggespoeld met een flinke slok melk. Een prettige bijkom- stigheid was dat de oliebol ook de vruchtbaarheid bevorderde. Het afsteken van vuurwerk stamt uit de zeventiende eeuw, toen jongelin- gen met kleine kanonnen schoten afvuurden om geesten mild te stemmen en tegelijk om het oude -V* af te sluiten en het nieuwe te ver- welkomen. Na de Tweede Wereld- oorlog raakte het huidige vuur werk in zwang. Indiegangers brachten het Chinese vuurwerk naar de grote steden in Nederland, al duurde het nog tot de jaren ze- ventig voor ook de mensen die op het platteland woonden, hieraan meededen. Het sturen van kaartjes heeft alles te maken met de armoede in vroe- gere tijden. Het lot werd zodoende gunstig gestemd en meestal ont- ving de afzender zelf ook iets. Im- mers, bij alles gold: voor wat, hoort wat. Wie een kaartje met de beste wensen ontving van de klok- kenluider, torenwachter, askarman of doodgraver moest daarvoor iets (geld) teruggeven. Er waren zelfs speciale 'nieuwjaarszangers' die na het zingen van een lied, de hui zen binnendrongen en daar al wat eetbaar was naar binnen propten. Al wenst men tegenwoordig elkaar een goed nieuw jaar per mobiele telefoon, liggen er naast de oliebol- len ook sushi's en nemen de held- haftige mensen tegenwoordig op 1 januari een nieuwjaarsduik in de Noordzee bij Scheveningen, toch worden de oeroude tradities gretig in ere gehouden. Maar ook de landen om ons heen kennen ieder zo hun eigen tradi ties. Waar de Engelsen bekend zijn om hun voorliefde voor Kerstmis, hebben de Schotten een innige band met het 'Hogmanay', het oud en nieuw. Hogmanay, dat 'nieuwe morgen' of 'nieuwe maand' bete kent (afhankelijk van de streek- taal), is het belangrijkste decem- berfeest voor de inwoners van Schotland. Hogmanay is van oor sprong een heidens feest waarbij fakkels en vuur een grote rol spe- len. Het kent vele rituelen. Met het aansteken van vuur wordt de duis- ternis achter gelaten en ligt er een goede toekomst in het verschiet. Om middernacht omhelst men el kaar en wordt er gelukkig nieuw- jaar gewenst. Natuurlijk ontbreekt het overbekende Schotse lied 'Auld Lang Syne' niet, waarbij men de handen van de persoon aan die aan de rechterkant staat, stevig vastpakt. Wie het 'echte geluk' wil ontmoe- ten, doet er verstandig aan om met oudejaarsavond thuis te blijven. Vanwege 'First Footing', welte- verstaan. Het brengt namelijk ge luk wanneer om middernacht lan ge donkere vreemdeling als eerste een voet over de drempel van het huis zet. Als gift heeft hij steen- kool voor het vuur, een geldstuk of een cake bij zich. Wie daarna het huis betreedt maakt eigenlijk niet zoveel uit, maar de Schotten stel- len het zeer op prijs wanneer blond- of roodharigen zich achter in de rij aansluiten. Volgens de tra ditie brengen zij namelijk geen ge luk, aangezien de Vikingen ook vaak rood- of blondharig waren. De Spanjaarden vieren het oude- jaarsfeest traditioneel thuis met 'Las Uvas de la Suerte' (druiven voor geluk). Op oudejaarsavond krijgen familieleden en vrienden een schaaltje voor zich met daarin twaalf druiven. Als de avond over- gaat in de nacht, wordt op de tele- visie de klok op de Puerta del Sol in Madrid getoond. De bedoeling is dat bij iedere klokslag een druif wordt opgegeten. Als dit lukt, dan liggen geluk en voorspoed voor het komende jaar in het verschiet. De traditie stamt uit het begin van de twintigste eeuw, toen er een uit- zonderlijk omvangrijke druiven- oogst was en het zonde was om het overschot weg te gooien. De smaak van de druiven wordt na twaalf uur weggespoeld met de Spaanse champagne, Cava. Hierna verlaten de Spanjaarden hun hui zen om nog tot het ochtendgloren elders door te feesten. De Amerikanen hebben niet veel vrije dagen in een jaar, maar op nieuwjaarsdag hoeft het gros van de bevolking niet te werken. Op oudejaarsavond worden talloze 'New Years Eve Parties' bij de mensen thuis georganiseerd. Vaak worden speciale 'nieuwjaarshoed- jes' gedragen, die gemaakt zijn van glittermateriaal. Ookkroontjes met daarop de cijfers van het nieu we jaar of met teksten als 'Happy New Year' zijn zeer actueel. De horeca speelt op de gebeurtenis in, door dure themafeesten te organi- seren in hotels, discotheken of clubs. Een goedkoper alternatief, voor wie tenminste in de burnt woont, is Towering the ball' op Times Squa re in New York. Dit is een evene- ment waarbij om exact 23.59 een bal vanaf de top begint te dalen. Om precies middernacht bereikt de bal de klok en wordt het nieuwe jaar weergegeven. Na deze officie- le ceremonie wenst iedereen elkaar gelukkig nieuwjaar en wordt de champagne ingeschonken. Mensen die niet naar de Times Square toe kunnen of die thuis meedoen aan een New Years Eve Party, kunnen het gebeuren volgen op een van de vele televisiestations. Op nieuw jaarsdag volgen vele Amerikanen samen met vrienden of familie op televisie de Tournament of Roses- parade en daarna de jaarlijkse Rose Bowl, een in dit land zeer belang rijke football wedstrijd. Hongarije is geen land van extre- men. In vergelijking met sommige andere landen wordt het oudejaars- feest hier niet uitbundig gevierd. Oudejaarsavond wordt in Honga rije 'Silvesteravond' genoemd. Op 31 december kan de bevolking overal op straat toeters, slingers en maskers kopen. Ook koopt ieder een een fles champagne. Het feest wordt's avonds op een locatie ge vierd met vrienden en familie en iedereen zingt mee met het natio- nale volkslied dat om middernacht op de televisie uitgezonden wordt. Na het uiten van de nieuwjaars- wensen reppen de feestgangers zich naar het stadscentrum. Daar wordt iedereen gezoend, de aange- boden champagne wordt opge- dronken en velen proberen in de kerstboom te klimmen die op het plein in het centrum staat. Tenslot- te keert iedereen terug naar de feestlocatie, waar tot in de vroege ochtenduren spelletjes worden ge- daan, gegeten en gepraat. Op nieuwjaarsdag worden zelfge- maakte gedichten over het komen de jaar voorgelezen aan familiele den. In de dorpen gaan dichters langs de huizen. In ruil voor drank of geld wensen zij de bewoners al- le goeds toe. Als diner worden op deze dag vaak peulvruchten gege ten, omdat dit garant staat voor het ontvangen van veel geld.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2002 | | pagina 5