pi Met korting naar nieuwe dansvoorstelling van het Scapino Ballet in Theater Zuidplein Twintigste Bondfilm 'Die Another Day' houdt reputatie van 007 hoog Nationale Toneel speelt stuk Fassbinder HONDERDEN CD-SINGLES 00 5? 9: 5? HAAR VERSIER SET IN DE KOOPJESSHOP 99 2995V00r'1 n STAR WARS RACE &QT 99 9 X1& 99 BERGWEG 110, ROTTERDAM ROTTERDAM - In decem- ber ging het uit twee delen bestaande dansstuk 'Tsjai- kovski, P.I.' van Ed Wubbe in premiere. Vanaf 15 januari is een deel van deze voorstel- ling, 'Tsjaikovski, P.I., part one', te zien in een program- ma met 'Scum' van Nanine Linning. Lezers van Maas- stad weekbladen kunnen de ze tweeluik van Scapino Bal let Rotterdam op woensdag 15 januari met vijftig procent korting gaan zien in Theater Zuidplein in Rotterdam. Kortingsactie podium kort ROTTERDAM - In de rest van de wereld is de twintig ste James Bond film al we- ken een groot succes. In Ne- derland moesten we er we- gens een tekort aan scher- men een aantal weken lan- ger op wachten, maar vanaf donderdag is 'Die Another Day' ook in onze bioscopen te zien. Een film die volgens berichten bewijst dat de filmserie over's werelds be- roemdste geheimagent nog wel wat jaren meekan. Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam ontdekt u de leukste snuffelafdeling van Nederland. Op 400 m2 vindt u honderden koopjes op het gebied van CD's, CD-singles, computersoftware, computerspelletjes, speel- goed en vele andere leuke hebbedingetjes. Nu tijdens de Correct Wintersale opruiming extra interessant geprijsd 10VOOR €2.00 0.25 25 VOOR DIVERSE VIDE0-BANDEN lo-gcr 8 Of YE iS ah 7mm V I IClClOOlClU Woensdag 8 januari 2003 Een groter verschil in muziekkeu- ze van de beide huischoreografen voor een programma is bijna niet denkbaar. Het fabuleuze vioolcon- cert van Pjotr Iljitsj Tsjaikovski in- spireerde Ed Wubbe tot zijn nieu we dansstuk 'Tsjaikovski, P.I., part one', dat onderdeel uitmaakt van zijn nieuwe avondvullende pro- ductie 'Tsjaikovski, P.I.'. Nanine Linning maakte haar visueel en fy- siek zeer krachtige 'Scum' op het geheel eigentijdse geluidspalet van Michiel Jansen. Mede dankzij het succes van 'Scum' kreeg zij in 2002 de 'Perspektiefprijs'. ,,'Scum' speelt zich af in een afge- sloten ruimte, bijna een laboratori- umsituatie, waarin we door een vergrootglas, met een soort socio- logische nieuwsgierigheid een groep mannen observeren die in die ruimte een mini-maatschappij vestigen", vertelt Nanine Linning over haar dansstuk. „Ze moeten wel, ze kunnen er niet uit. Hoe ont- wikkelt die maatschappij zich, hoe wordt de rangorde vastgesteld, hoe ontstaat teamwork? Tussen stoeien Moment uit de dansvoorstelling 'Scum'van Scapino Ballet Rotterdam. en vechten loopt een grens en die ligt bij het beschadigen van de an- der. Natuurlijk is het spel niet hele- maal onschuldig: er wordt wel de- gelijk een rangorde vastgesteld. Daarmee speel ik in 'Scum', zoe- kend naar een ontknoping." Linning heeft de dansers niet zo- maar in studio losgelaten om te zien wat er zou gebeuren. Ze zette zelf de ontwikkelingslijnen uit: „Ik bepaal wie de rol van pispaaltje heeft en ben degene die alles uit- denkt en vormgeeft. Als ik louter vanuit vorm werk, wordt de danser als persoonlijkheid door die vorm ondergesneeuwd, een beetje uni sex. In 'Scum' zijn die persoonlijk- heden juist wel belangrijk, en zoek ik naar wegen om hun individuele kwaliteiten beter uit te laten ko- men. Ik ben niet op zoek naar wat deze mannen gemeen hebben, maar naar hun teamwork." foto: Hans Gerritsen Ook 'Tsjaikovski, P.I., part one' speelt zich af in een ruimte, in dit geval in een weelderige sportzaal uit de tijd van het vioolconcert van de Russische componist. „De eer- ste sportzalen leken in hun weelde- righeid meer op paleiszalen dan op gymzalen", vertelt Ed Wubbe. „Dat gebruikte ik als uitgangspunt voor de vormgeving. De schermsport werd uitgangspunt voor de kostuums. De situatie die ik zo heb gecreeerd, dicteerde ook de manier van omgang binnen dat gezelschap mensen in die ruimte. Er is eenheid, het is een groepsstuk geworden waarbinnen een duide- lijke consensus heerst en er weinig ruimte is voor soli, duetten en an- der individualistische uitwassen. „Dat gaf me de mogelijkheid de enorme virtuositeit van het viool concert een plaats te geven in de dans. Niet in voor de hand liggen- de solistische bravourestukjes met moeilijke sprongen en kunstjes, maar juist in het groepswerk, in de formaties en de constructies. Die chique genereerde ook een soort fysieke afstand tussen de mensen. Ondanks de eenheid wordt nie- mand al te amicaal, men raakt el- kaar nauwelijks aan, wat behoor- lijk ongewoon is voor mijn werk." 'Scum/Tsjaikovski, P.I., part one' is op 15 januari te zien in Theater Zuidplein in Rotterdam en op dins- dag 4 maart in het Isala Theater in Capelle aan den IJssel. Lezers van Maasstad weekbladen kunnen de voorstelling in Theater Zuidplein op 15 januari bezoeken voor de helft van de prijs. Knip dit artikel uit en lever het in bij de kassa van Theater Zuidplein. U krijgt dan vijftig procent korting op de toe- gangsprijs van 15 euro. U betaalt dan slechts 7,50 euro voor een kaartje. Deze actie geldt niet voor reeds gekochte kaarten of in com- binatie met andere aanbiedingen. Reserveren: 010-203.02.03. Voor informatie: www.scapinoballet.nl. 'Let's Dance', de derde voorstel ling van het Onafhankelijk Toneel met jonge spelers, gaat over regels die je eigenheid verstikken, over de angst voor gek te staan en bui- tengesloten te worden. Twaalf jon ge mensen staan klaar op het stati on voor het vertrek naar de finale van een groot dansconcours. Het duurt lang voor de trein komt en om de tijd te verdrijven, zetten ze de repetities voort op het perron. Een Spaanse familie, die ook wacht op de trein, raakt betrokken danst mee en de verstikkende re- gels van de ballroom worden door- broken met andere, spannender passen, een nieuwe dans wordt ge- boren. Maar de eigenaresse van de dansschool heeft maar een doel: het ten koste van alles winnen van de wedstrijd. Met onder anderen Fred van der Hilst, Ferdi Janssen, Loes Luca, Ton Lutgerink en Dora Dolz. Te zien van 10 januari tot en met 26 februari in de Schiecentra- le, Lloydstraat 5, Rotterdam. Re serveren: 010-476.90.29. De Kunsthal Rotterdam presenteert Winterreise, een melancholieke roadstory van Magnumfotograaf en verhalenverteller Luc Dela- haye. Samen met de Russische schrijver Nikolai Vishnievsky reis- de Delahaye drieenhalve maand met de Transsiberische spoorlijn, van Moskou naar Vladivostok. Ze klopten aan op willekeurige deu- ren om zo een portret te schetsen van de gewone Rus en van binnen- uit het Rusland van nu te laten zien. Delahaye schetst een intiem, ontroerend en shockerend portret van een harde samenleving. In gro- te kleurenfoto's toont hij de morele en sociale crisis van Rusland. Hoe- wel overrompeld door het naar- geestige en harde leven van alle- dag vond hij in Rusland ook schoonheid en keek hij erg op van de hartelijke bereidwilligheid van de Russen om zich te laten fotogra- feren. Te zien tot en met 26 januari 2003. Info: www.kunsthal.nl. 'Die Another Day' is alweer het twintigste officiele Bondavontuur in veertig jaar. Net als in de voor- gaande drie, 'Goldeneye', 'To morrow Never Dies' en "The World is Not Enough', wordt de rol van geheimagent 007 ge- speeld door Pierce Brosnan. De acteur noemde James Bond, een creatie van schrijver Ian Fleming, al eerder 'de grootvader van alle actiefilms, die een reputatie heeft hoog te houden'. Wat die reputatie inhoudt is te zien op de negentien DVD's van officiele Bondfilms die onlangs in een schitterende boxset werden gepresenteerd. De negentien films tonen niet alleen de ver- schillende Bondvertolkers (Sean Connery, George Lazenby, Ro ger Moore, Timothy Dalton en Pierce Brosnan), maar ook het tijdsbeeld waarin de films werden opgenomen. Ook duidelijk wordt dat James Bond in de basis altijd dezelfde is gebleven. Pierce Brosnan speelt in 'Die Another Day' voor de vierde maal geheim agent James Bond. Dat is ook een belangrijke reden van het succes van de filmserie. Wie naar een 007-film gaat, weet wat hij kan verwachten. Een spannend plot, spectaculaire ac- tiescenes en stunts, bijzondere gadgets en niet te vergeten: mooie vrouwen. Ook deze Bond- babes zijn een begrip op zich. In Bond nummer twintig is Halle Berry de gelukkige. Zij is echter niet zomaar een Bondgirl. In tegenstelling tot veel andere actrices, die hun rol in Bond- films probeerden te gebruiken als opstapje in de filmwereld, heeft Halle Berry al een Oscar op zak, voor haar rol in 'Monster's Ball'. Bovendien signaleerde Halle BetTy zelf ook een duidelijk ver schil tussen haar rol en die van andere Bondgirls: „Jinx is sterker dan andere Bondmeisjes", liet ze in interviews weten. Desondanks gaat de meeste aan- dacht uit naar de scene waarin Halle Berry in sexy bikini uit de zee komt lopen, een duidelijke verwijzing naar de klassieke sce ne met Ursula Andress uit 'Dr. No'. „Niet echt een uitdaging om te spelen die scene", vindt Berry. „Maar het is een verwijzing naar een van de klassieke scenes uit de historie van 007. Bovendien loop ik in bikini, wat zorgde voor nog meer aandacht." En dan te be- denken dat een naaktscene met Halle Berry tot verdriet van regis- seur Lee Tamahori niet doorging, om de kosten van dit Bondavon tuur niet op te laten lopen. En dat terwijl een groot deel van de kosten van 'Die Another Day' - budget 142 miljoen dollar - werd terugverdiend met reclame- inkomsten en merchandise. Een groot aantal bedrijven heeft zijn naam verbonden aan 'Die Ano ther Day', dat daarom ook wel gekscherend 'Buy Another Day' wordt genoemd. De basis van alles blijft echter het avontuur. 'Die Another Day' be- gint met een spectaculaire achter- volging in een supersnelle hover craft. Bond begeeft zich in de wa- penvrije zone die Zuid- en Noord Korea scheidt. De dodelijk mega- lomane Gustav Graves (Toby Stephens) en diens rechterhand Zao (Rick Yune), vormen een acute bedreiging voor de wereld- orde. Om dit te voorkomen reist 007 van Hong Kong naar Cuba en terug naar Londen. Tijdens zijn zoektocht ontmoet hij de sexy Jinx (Halle Berry) en de veelzijdige Miranda Frost (Rosa mund Pike). Het verhaal komt tot een ultieme climax in een ijspa- leis in IJsland, waar James Bond wordt uitgedaagd tot een gevecht op leven en dood. Pierce Brosnan heeft inmiddels laten weten ook in het volgende Bondavontuur op te zullen tre- den. Voor de Bondgirls zal dit moeilijker worden, al gaan er ge- ruchten dat producent Barbara Broccoli (dochter van de legen- darische Bond-producent Albert R. Broccoli) een speciaal film- avontuur wil opzetten rond Halle Berrys personage Jinx. Waar of niet waar? Halle Berry zelf weet naar eigen zeggen nog van niets. Afwachten dus maar, al zou Ber ry in dat geval opnieuw een unie- ke uitzondering vormen in de veertig jarige geschiedenis van James Bond. ROTTERDAM - In 1987 leidde de voorgenomen opvoering van 'Het Vuil, de Stad en de Dood' van Rainer Werner Fassbinder tot ophef. Acteur Jules Croiset was zo fel tegen de opvoering van het 'fascistische' stuk, dat hij zijn eigen ontvoering in sce ne zette. Inmiddels wordt 'Het Vuil, de Stad en de Dood' onder regie van Johan Doesburg als- nog opgevoerd door het Natio nale Toneel. Saillant detail is dat Jules Croiset momenteel met het Nationale Toneel werkt aan een ander stuk, 'Dood van een Handelsrei- ziger'. Niet voor niets werd hem in een interview gevraagd naar Anniek Pheifer en Marie- Louise Stheins in 'Het Vuil, de Stad en de Dood' van het Nationale Toneel. foto: Pan Sok het spraakmakende stuk van Fassbinder. „Ik wil er niets mee te maken hebben", zei hij tegen het Algemeen Dagblad. „Ik heb er ook geen slapeloze nachten van. Ik schakel het uit. Zonde van mijn energie." De ophef in 1987 stond niet op zichzelf. Al sinds het ontstaan van de tekst, voorjaar 1975, zijn de readies op dit werk van Fassbinder overladen met woe- de, verdriet, protest, pleidooien voor en tegen het stuk, affinitei- ten, extreme sympathieen en nog extremere antipathieen. 'Het Vuil, de Stad en de Dood' zou antisemitisch zijn. Als ge- volg van alle ophef mag het stuk in Duitsland nog steeds niet worden gespeeld. In Nederland is de uitvoering van het Nationa le Toneel de eerste. 'Het Vuil, de Stad en de Dood' gaat over door het leven zwaar gehavende en extreem geteken- de mensen. Zo extreem, dat het weerstand oproept. Een hoer, een travestiet, een pooier, een dwerg, een homo en een jood zijn enkele van de personages die zich op eigen wijze op de been houden en zich door het le ven proberen te slaan. Het is een bizar stads 'sprookje', waarin Rainer Werner Fassbinder zijn personages foute uitspraken laat doen en dito stellingen laat inne- men, en daarmee haarscherp hy- pocriet fatsoen en politiek cor- recte waarheid ontmaskert. Dramaturg Loek Zonneveld somt op de website van het Na tionale Toneel enkele misver- standen op over 'Het Vuil, de Stad en de Dood'. Zo zou Fassbinder zelf een antisemiet zijn. „Dat misverstand komt voort uit onbegrip over het werk van een kunstenaar", schrijft Zonneveld. „Een kunstenaar heeft de keuze om van een taboe een vertelling te maken, en in die vertelling het taboe te pro- blematiseren. Wanneer er in die vertelling antisemieten rondlo- pen, dan slaan die antisemieten vanzelfsprekend antisemitische taal uit." Ook zouden de antisemieten in het stuk onvoldoende worden weersproken. „Dat misverstand komt voort uit een onbegrip over hoe in een toneelstuk, breder ge- zien: in een kunstwerk, persona ges van repliek worden gediend. Dat gebeurt vrijwel altijd indi rect." Zo ook in 'Het Vuil, de Stad en de Dood', aldus Zonne veld. Volgens hem hebben te- genstanders van het stuk het an tisemitische karakter van de tekst voortdurend proberen aan te tonen door uit hun verband gerukte teksten te citeren, die, uit hun verband gerukt, inder- daad afschuwwekkend en ver- schrikkelijk zijn. De som van deze en andere mis- verstanden heeft volgens Zonne veld van Fassbinders 'Het Vuil, de Stad en de Dood' een boos- aardig, onspeelbaar, niet te handhaven toneeltekst gemaakt. Zonneveld: „Het antwoord op die som van alle misverstanden kan alleen maar zijn: een toneel- voorstelling. En precies dat is wat het Nationale Toneel, in de regie van Johan Doesburg, be- oogt. Niets meer. En zeker ook niets minder." De hoofdrollen in 'Het Vuil, de Stad en de Dood' worden ge speeld door Marie-Louise St heins, Lou Landre, Stefan de Walle, Antoinette Jelgersma, Peter Tuinman, Dries Vanhe- gen, Vincent Linthorst, Pauline Greidanus, Ronald de Bruin, Ju dith Linssen, Anniek Pheifer, Wannie de Wijn, Orlando Mac- Bean en Cynthia de Graaff. 'Het Vuil, de Stad en de Dood' is op woensdag 15 januari te zien in de Rotterdamse Schouwburg. Reserveren: 010-411.81.10. mm Honderden CD singles. WINTERSALE PRIJS PERSTUK Art.Nr. 70867 4.' IHHiMi DIVERSE VIDE0-BANDEN w.o. National Geographic, Bugs Bunny, Friends, Flashdance, Dinosaur e.v.a. WINTERSALE PRIJS PERSTUK Art. Nr. 250554 I P0DRACES Voel de trillingen van schokken en botsingen met dit Star Wars computerspel. WINTERSALE PRIJS Art. Nr. 246376 IS TUINIEREN MET GR0ENE VINGERS Hoe maakjeje eigen tuintje. Voor kinderen vanaf 6 Jaar. WINTERSALE PRIJS Art. Nr. 250561 PLZx-UUto* MULTISPELLEND00S Uren spelgenot vanaf 4 Jaar. Met o.a. schaken, dammen, mikado en nog veel meer. WINTERSALE PRIJS Art.rir. 246391 IS 7% HAIR BRADING FUN SET Leuk haar versier set voor meisjes vanaf 4 Jaar. WINTERSALE PRIJS Art.n'r. 239515 Qmrnmm Z0NDAG12 JANUARI ficnPEND VAN 12.00-17.00UUP WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18,00 uur. Zondag 12 januari geopend van 12.00-17.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 19