schiedam Veel allochtone jongeren maken zich zorgen A BOUMAN Ll Grote brand in woning Wibautplein ZONDAG 12 JANUARI GEOPEND KORTING Boek historie Centerparcs Afvallen per e-mail Vrijwilligersgezocht 6 weken voor 18,50 Of bel gratis 0800-0642 Vanaf 17.040,- Onderzoek GGD Nieuwe Waterweg Noord: Oversteek- plaats Koemarkt- brug blijft De Space Star Shogun. meubelen 200**" PLUS FEESTVOORDEEL Uitreiking hoofdprijs Branders- feesten Schiedamse schrijf- wedstrijd Gezondheid Waterwegjeugd Oplage 38.803 Totale oplage 628.437 8 januari 2003 lOe Jaargang nr 2 WATERWEG - Een op de drie niet-westerse allochtone jon geren die in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wonen, maakt zich zorgen over de toekomst, tegenover een op de ze- ven autochtone jongeren. Het percentage jongens van Turkse afkomst met psychosociale problemen is twee keer zo hoog als autochtone jongens. Dat is een van de uitkomsten van een on derzoek dat de GGD Nieuwe Waterweg Noord heeft laten ver- richten onder de niet-westerse allochtone jongeren, volwasse- nen en ouderen in het Waterweggebied. Voor wie nog meer wil... s r~ v Showroommodellen met kortingen van 10 tot 70% NERGENS FEESTVOORDEEL PLUS Slagroomtaart 900 gram Ad Aanbevelingen DE PARANORMAAL- BEURS 1*0 WO _J Neem nu een proefabonnement op het f Rotterdams Dagblad en ontvang de krant 6 weken lang in de bus voor1 slechts 18,50. Vul snel de bon in! wms Westblaak 180 Rotterdam. Tel. 010 - 4004434 Bezorging 0900-2020299 (10 euro ct p. min.) weekb in Schiedam SCHIEDAM - De oversteek- plaats bij de Koemarktbrug blijft bestaan. Dat schrijft ver- keerswethouder Theo H.B. Schoenmakers in een brief aan de gemeenteraad. „Het aanbrengen van de zebrastre- pen zal vervolgens op de kortst mogelijke termijn ge- schieden", schrijft hij. „De randen van het zogenaamde eiland midden op de weg zijn bewust vrij hoog gemaakt, om te verhinderen dat erover wordt gereden. Om een goede oversteekmogelijkheid te bei- den voor mensen met rollator, kinder- en boodschappenwa- gens, dienen schuine randen te worden aangebracht. Waar- schijnlijk zal dit pas later kun- nen geschieden. Dit beperkt de eerstkomende tijd de ge- bruiksmogelijkheid enigszins, maar de veiligheid van de overstekers voor het door- gaand verkeer zal ook met die tijdelijke, suboptimale situa- tie, zijn gediend." Op de andere onderdelen van de vragenlijst zijn er weinig verschil- len tussen de autochtone en nie- westerse allochtone jongeren te be- speuren. Voor het totale onderzoek zijn de ervaringen gevraagd van huisart- sen, tandartsen, verloskundigen, kraamverzorgenden, apothekers, jeugdartsen/verpleegkundigen en artsen en verpleegkundigen van de consultatiebureau's. Wat opvalt is dat niet-westerse al- lochtonen zich snel bij de huisarts melden bij koorts. „Allochtonen ervaren koorts bijna als levensbe- dreigend", staat in het onderzoek, „omdat koorts in het land van her- komst levensbedreigend is. Voor de huisarts is het erg ontmoedi- gend dat de ouders steeds weer in paniek raken en dat zij daar geen invloed op hebben." Ook hebben huisartsen moeite om hun allochtone patienten duidelijk te maken dat er een verband kan MITSUBISHI MOTORS Vlaardingen, Auto Edison B.V. Brandstofverbruik: Space Star 1.3 gem. 6,8 1/100 km (1 op 14,7), CO? 164 www.mitsubishi-motors.nl Tweezitter in pull-up leer, 160 cm breed, van 919,- nu 799,-. Ook als fauteuil leverbaar. IJsselmondselaan 175, Rotterdam, telefoon (010) 284 2111 Bouman vindt u aan de N210 Capelle a/d IJssel naast het bedrijvenpark Rivium. PLUS f GEGARANDEERD GOEDKOPER m bestaan tussen spanningen en li- chamelijke klachten: „Als een huisarts er zelf over begint hebben niet-westerse allochtonen als snel het gevoel moet serieus genomen te worden'staat in het onderzoek. Een bijkomend probleem is de on- voldoende beheersing van de Ne- derlandse taal. Zowel verloskundigen als mede- werkers van kraamzorg constate- ren dat allochtone moeders en ba by's te weinig rust krijgen. Tijdens de zwangerschap valt het de ver loskundigen op dat de allochtone vrouwen nauwelijks hun sociale of emotionele problemen aan hen voorleggen. De helft van de tandartsen is over het algemeen ontevreden over de toestand van het gebit van niet- westerse allochtone kinderen, vol- wassenen en ouderen. De toestand van het gebit van oudere allochto nen wordt het slechts bevonden. Volgens het onderzoek is verder het overwicht bij jongens van Turkse afkomst 'zorgwekkend': ruim een op de drie jongens heeft hiermee te kampen. In het onderzoek wordt erop geha- merd dat het nodig blijft om extra aandacht te schenken aan de on- derzochte groep, om zo de gezond- heidsverschillen tussen hen en de autochtonen te verkleinen. Ook moet de communicatie tussen de patienten en de hulpverleners wor den verbeterd. Dit zou onder ande re kunnen door het aanstellen van niet-westerse allochtone zorgcon- sulenten voor het geven van voor- lichting. Daarnaast moet de kennis van het Nederlandse zorgsysteem onder allochtonen verbeterd worden. Dit kan bijvoorbeeld door het inscha- kelen van de migrantenradio en het ontwikkelen van taallessen die zijn toegespitst op het gebruik van zorg. Verder moeten allochtonen een beter begrip krijgen hoe ziek- tes kunnen ontstaan en voorko- men. Zo zouden instanties als de RIAGG, huisartsen en GGD geza- menlijk een plan kunnen opstellen om het verband tussen spanning en lichamelijke klachten zichtbaar te maken. Allochtone voorlichters kunnen hierin een rol spelen. SCHIEDAM - Of het nu vriest of dooit: iedereen kan schaatsen op de schaatsbaan bij het Stationsplein. De ijsbaan heeft een oppervlak van 750 vierkante meter en is opgezet als een soort startschot van de ontwikkeling van Schieveste. Dit 9f hied, rondom station Schiedam Centrum, moet in de toekomst een van de belangrijkste kantoor-en bedrijfslocatiesvan Schiedam worden. De baan is nog open tot en met 18 januari. De ijsbaan is op de zaterdagen geopend van 10.00 tot 20.00 uur. op de zondagen van 12.00 tot 20.00 uur. De entree bedraagt 1 euro. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Een grote brand in een woning op het Dr Wibautplein zorgde vrijdagavond voor flink veel commotie. De brand was ont staan in een slaapkamer, en breid- de zich snel uit. De bewoners vluchtten in paniek naar het bal- kon, de brandweer kon hen uit hun benarde positie bevrijden. De poli tic zette de Troelstralaan af voor het verkeer. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Foto Roger van der Kraan BERGWEG EN CEINTUURBAAN SCHIEDAM - In Schiedam krijgen 351 ouderen elke dag een warme maaltijd via de Stichting Ouderenwerk NWN thuisbezorgd. Deze worden klaargemaakt in de keuken van een zorgcentrum, warm verpakt en bezorgd door vrijwilligers. Doordat dit soort voorzieningen bestaan kunnen ouderen langer zelfstandig blijven wonen. Het is een grote wens van veel ou deren om niet te hoeven verhui- zen op het moment dat er hulp of verzorging nodig is. Hierop speelt de Stichting Ouderen werk in door een voorziening als de warme maaltijden te rea- liseren bij personen bij wie het nodig is. Het wordt echter steeds moeilij- ker deze voorziening in stand te houden. De groep ouderen die een warme maaltijd nodig heeft, wordt steeds groter. Maar van de trouwe groep vrijwilli gers, die tot nu toe betrokken waren bij de bezorging, moet een aantal helaas stoppen. Het contact met de ouderen ervaren de vrijwilligers over het alge meen erg plezierig. Ook zij vin- den het belangrijk dat ouderen lang in hun eigen huis en omge- ving kunnen blijven wonen. Ze realiseren zich dat ze in de toe komst misschien zelf gebruik zouden willen maken van zo'n voorziening. De bezorgers hebben een be- langrijke rol, omdat ze dage- lijks contact met de ouderen hebben. Als er iets mis is, wordt meteen contact opgenomen met de contactpersonen. Iemand die maaltijden krijgt, kan dus na een ongeluk niet dagen alleen op de grond blijven liggen, zon- der hulp. Er zijn dus op het mo ment meer bezorgers nodig. De Stichting Ouderenwerk NWN zoekt daarom mensen die hier wat tijd voor vrij willen maken. Er zijn verschillende mogelijk- heden, bijvoorbeeld eenmaal per week een route rijden van ongeveer 11.00 uur tot 13.00 uur. Dit zou in de week kunnen of in het weekend. Sommige mensen werken ech ter liever niet het hele jaar mee en geven zich op voor bepaalde periodes, zodat men de rest van het jaar vrij is. Voor mensen met een auto is er een autokos- tenvergoeding en wie in het weekend bezorgt, ontvangt een kleine onkostenvergoeding. Voor meer informatie over het bezorgen van warme maaltij den, kan contact opgenomen worden met Susan van der Raaf of Tiny Groeneweg van de maaltijdvoorziening van de Stichting Ouderenwerk via tele- foonnummer: 427.19.92. Zij kunnen verder informeren wat de mogelijkheden zijn om en bijdrage te leveren aan het zelf standig blijven wonen van ou deren. SCHIEDAM - Martin Meurs, directeur van Rabo- bank Schiedam-Vlaardin gen reikt zaterdag 18 janua ri in het Stedelijk Museum de hoofdprijs uit van de prijsvraag die tijdens de Brandersfeesten werd ge- houden. De hoofdprijs be- staat uit een driedaags weekend Parijs. Diezelfde dag wordt in het Stedelijk Museum een ten- toonstelling van Edwin Zwakman geopend. In de overzichtstentoonstelling laat Zwakman vier series zien, gemaakt tussen 1996 en 2002. Hij fotografeert niet de werkelijkheid maar een zelf in elkaar gezette maquette die als twee drup- pels water op de werkelijk heid lijkt. Elke graspol, boom of flatgebouw is af- komstig uit de modelwereld van de maker zelf. Tijdens de opening om 15.00 uur worden diverse speelfilms geprojecteerd waarbij pas- sende filmmuziek wordt ge- draaid. SCHIEDAM - Nog even en de inzendtermijn van de zes- tiende Schiedamse Schrijf- wedstrijd is verstreken. Tot 16 februari kan men nog deelnemen aan de schrijf- competitie, een initiatief van de literaire commissie van het Filmhuis Schiedam. Het is mogelijk verhalen in te zenden, of een of meer ge- dichten. Er is geen voorge- schreven titel of thema. Deelnemers kunnen een e- mail sturen aan Anneke Blok (anneke- .blok@12move.nl) of bellen naar Dick Kok (4702490). Het reglement met alle gege- vens wordt dan toegestuurd. WATERWEG - Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan de gezond- heidsgegevens van 0 tot 19 jarigen elektronisch registreren. Het elektro- nisch dossier versterkt de gewenste sluitende aanpak 0 tot 19 jarigen. Met het elektronisch dossier kunnen de Thuiszorg NWN en de GGD NWN verschillende gegevens beter registreren. Om de sluitende aanpak 0 tot 19 jarigen in 2003 verder vorm te geven, hebben de gemeenten Schiedam, Maassluis en Vlaardingen 'een regie- groep sluitende aanpak preventieve jeugdgezondheidszorg' ingesteld. Taak van de regiegroep is het bewerkstelligen van een sluitende aanpak in de uniforme en maatwerktaken 0 tot 19 jarigen, qua inhoud, structuur en financiering. Verder wordt aansluiting gezocht met het lokaal jeugdbeleid van de Stads- regio Rotterdam. Deelnemers van de regiegroep zijn managers van Thuis zorg NWN en GGD NWN, beleidsambtenaren van de NWN-gemeenten, voorzitter is de portefeuillehouder volksgezondheid van de gemeente Maassluis. De GGD NWN voert voor de gemeente onder andere de jeugd gezondheidszorg 4 tot 19 jarigen uit. De jeugdgezondheidszorg van 0 tot 4 jarigen die nu nog bij de Thuiszorg NWN ligt wordt per 1 januari 2003 de verantwoordelijkheid van de gemeente. SCHIEDAM - 'Toute'Schiedam bezocht afgelopen zaterdag de Nieuwjaarsreceptie van de gemeente Schiedam. In de foyer van het Theater aan de Schie ontving het nieuwe college van B en W vertegenwoordigers van Schiedamse verenigingen, belangengroeperingen, politici en individuele burgers. Zie verder de binnenpagina voor een kort verslag. Foto Roger van der Kraan 11+12 januari DE KUIP (Maasgebouw) Marathonweg, Rotterdam, P gratis! 125 stands op spiritueel gebied entree: 6,50 euro incl. gratis lezingen za: 12-18/zo: 11-18 uur Info: View 071 -561 19 34 Kortingsbon op: www.paraview.nl @T J&j noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement* Naam: Voorl: m/v Adres: Nr: Postcode: Plaats: Telefoon: Geb.dat.: Bank/gironr.: a. Handtekening: Geldt alleen als u de afgelopen drie maanden geen abonnee bent geweest. Rotterdams Dagblad gaat zorgvuldig om met uw gegevens. In het colofon treft u nadere informatie. Stuur dezu bon in eon envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam Rotterdam* Dagblad V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 1