maasstad irs Cf Erfrecht, de acte passe Vraag het de notaris M - Vooralle belangrijke momenten in je leven Nieuwe wet geeft andere rechten m „Voor een man van Pakis- taanse afkomst zouden we de overdracht van zijn nieuwe huis regelen. Hij kwam nog even langs, ik vroeg hem of hij blij was met z'n huis. 'Ja, wel beetje koud. Zit geen deur in!' Ik heb mijn jas aan- getrokken en ben met hem mee gaan kijken, z'n huis stond hier vlak achter. De vo- rige eigenaar had maar ge- woon de deur uit de woning gehaald. En gemakshalve ook de berging maar voor zichzelf gehouden. Toen ik hem daarover belde zei hij dat hij die deur nodig had. Je gelooft het toch niet.Als die deur er voor vanavond 16.30 uur niet in zit, gaat de koop niet door', was mijn ant- woord. Om 16.00 uur was de deurteruggezet!" Toevallig .r, I 1 f "W-L t tst ii S rtifSflfflv AA. .-^Ij;. «OS«C s ...Siv.y H cx42 Van Ravesteyn van der Wee notariskantoor: de witte boorden voorbij Toen Michiel van Ravesteyn nog maar twaalf jaar oud was, moest hij, wegens verhuizing, tijdelijk bij een gezin in Middelburg intrekken om aldaar het schooljaar af te ma- ken. „Hoofd van het gezin was no- taris en zijn kinderen hadden alles net even beter, net even meer dan ik. Grotere postzegelverzameling, duurdere fiets." Vanaf dat mo ment stond voor hem vast: Tk word notaris.'Michiel van Rave steyn werd notaris, maar toch wel een heel andere dan hem aanvan- kelijk voor ogen stond. Na zijn universitaire studies notarieel- en Nederlands recht belandde hij in de 'witte boorden-praktijken' van de groten der notarissen in Rotter dam. Waar hij in 1988 werd be- noemd tot notaris. „Ik heb er veel ervaring opgedaan, veel geleerd. Wist ook hoe ik het niet wilde. Ik wilde als notaris dicht bij, tussen de mensen staan." Van Ravesteyn belandde bij een notarissenpraktijk op Zuid, waar hij 9 jaar werkzaam bleef en vandaar uit naar een gun- stige plek zocht om een eigen nota riskantoor te openen. „Je krijgt in deze regio veel te maken met de al- lochtonenproblematiek en buiten- lands recht. A1 die verschillende culturen met hun gewoonten en hun wetten, dat is me steeds meer gaan boeien." Van Ravesteyn is dan ook geregeld te vinden in de Erasmusbibliotheek, om zich te verdiepen in bijvoorbeeld interna- tionaal erfrecht. „Dan ervaar je weer eens hoe goed alles in Neder- land geregeld is, dat is in het bui- tenland dikwijls anders." Een gewoon mens, vader van vier kinderen en veel belangstelling voor sport en literatuur. Met grote maatschappelijke betrokkenheid maakt hij deel uit van besturen van diverse instellingen op sociaal en cultureel gebied in Rotterdam en is eveneens betrokken bij onderne- mingsverenigingen van Rotter- dam-Zuid. Generalist van nature en bewust uit de grote witte borden-wereld ge- stapt om midden in de gewone maatschappij te kunnen staan. „Back to basic en me bezighouden met algemeen notariaat." Op 1 ja- nuari 2001 opende Mr Michiel van Ravesteyn, samen met mevrouw Mr Iris Eekman-van der Wee: Van Ravesteyn van der Wee notaris kantoor aan het Zuidplein. Voor Iris Eekman-van der Wee lag het allerminst van jongs af aan vast dat zij notaris wilde worden. „Ik ben toevallig het notariaat inge- rold." Na haar studie Nederlands recht aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam solliciteerde Eekman naar verschillende banen, waaron- der een baan als juriste bij een no tariskantoor, waar zij de smaak van het notariaat goed te pakken kreeg en naast haar baan notarieel recht ging studeren. Ook Iris Eekman is een generalist en werkt bij voorkeur in een prak- tijk waar de notaris dicht bij, tus sen de mensen staat. Inmiddels is zij al bijna 14 jaar werkzaam in het notariaat op Rotterdam-Zuid, waarvan 8 jaar als kandidaat-nota- ris en thans enkele maanden als be- edigd notaris. „Het geeft veel vol- doening om clienten zo goed mo- gelijk te helpen, problemen voor hen op te lossen en de inhoud van een akte zo aan hen uit te leggen dat bijvoorbeeld ook allochtone clienten, die het Nederlands nog niet zo goed beheersen, begrijpen waar ze voor tekenen." Een eigen kantoor, een echtgenoot met eveneens een eigen kantoor en een zoontje, Arthur, van 3 jaar. Ze houdt weinig vrije tijd over. „Die besteden we momenteel groten- deels aan Arthur." Iris Eekman- van der Wee vinden we in haar vrije tijd dan ook geregeld in de dierentuin. Van Ravesteyn van der Wee notariskantoor Zuidplein 113f Rotterdam Telefoon: 010-29744 77 Fax:010-2974488 E-mail: info rwnotaris. nl Website: www.rwnotaris.nl Anno 2003 is het notariaat een onderneming geworden Napoleon is de grootste vriend van de notaris. Toen Nederland in 1815 onder Franse bezetting kwam, werd onder aanvoering van Napoleon het Frans Burgerlijk Wetboek in Nederland ingevoerd, waar ons huidige wetboek op ge- baseerd is. In het Franse wetboek werd vermeld dat overdrachten van goederen door een notaris ge- daan moest worden. „Daar hebben we in Nederland onze positie als notaris aan te danken." De notaris heeft lange tijd het ima go van elitair, aristocratisch, stof- fig en stijf over zichzelf afgeroe- pen. Nog steeds is de gang naar de notaris voor velen een 'grote stap'. Stap je van Ravesteyn van der Wee notariskantoor binnen, ben je even verbaasd, teleurgesteld. Is dat het nou? Zo anders. Heel gewoon. Drempels zijn hier weggehaald, het notariskantoor onderscheidt zich door haar makkelijke toegan- kelijkheid en duidelijkheid, voor Jan en Alleman, voor iedereen. Toch heeft het stijl, op een andere, moderne manier. Doe maar ge woon en praat gewoon, de taal van het volk. Ravesteyn en Van der Wee: „De taal van de wet kunnen we natuurlijk niet loslaten, maar we beperken ons daarbij tot de ac- tes." Dat geldt voor de beide nota rissen en voor de 16 medewerk- sters. „Anno 2003 is het notariaat een onderneming geworden", vinden de notarissen Van Ravesteyn en Van der Wee. „Bij de bakker koop je brood, bij de notaris een akte. Wil je het als ondernemer goed blijven doen, moet je je onder- scheiden. In je presentatie, met concurrerende tarieven tegen goe- de kwaliteit, een aantrekkelijke website, enzovoort. Dat geldt net zo goed voor de notaris. Iedereen krijgt in het leven te maken met de notaris. Voor alle mijlpalen, alle belangrijke momenten in je leven: trouwen, een huis kopen, een eigen onderneming en een testament ma ken. Mensen moeten hier net zo makkelijk binnenlopen als bij de bakker. We menen dan ook dat we door de uitstraling van ons kantoor voorgoed afrekenen met het imago van stoffig en stijf." Van Ravesteyn van der Wee no tariskantoor kenmerkt zich dan ook op verschillende punten: - laagdrempelig. Je kunt er altijd even binnenlopen voor vragen en zaken; - de eerste afspraak is gratis, zon- der kosten kun je altijd iets bespre- ken; - kan je niet naar dit notariskan toor komen, dan komt de notaris naar jou toe; - sinds de tarieven zijn vrijgegeven scheelt het nogal of je naar de een of naar de ander gaat. De tarieven van Van Ravesteyn van der Wee notariskantoor zijn concurrerend, aan de lage kant; -flexibele openingstijden, zo kun je op donderdagavond afspreken tot 21.00 uur; - breng de kinderen gerust mee, ze kunnen er gewoon bijblijven of spelen in de kinderhoek; - er wordt snel gewerkt, maar scherp gelet op kwaliteit; - desgewenst worden uw gegevens digitaal aangeleverd en/of ver- werkt. Was het een aantal jaren geleden nog zo dat je altijd een notaris uit je woonplaats moest kiezen, sinds dat niet meer nodig is, gaan veel men- sen op zoek naar een notaris die bij hen past. Bovendien is het zo dat, bij bijvoorbeeld de overdracht van een woning, de koper altijd het recht heeft de notaris uit te kiezen. Uit de gehele regio komen clienten naar van Ravesteyn van der Wee notariskantoor. Vanwege de laagd- rempeligheid, vanwege de redelij- ke tariefstelling en vanwege de maatschappelijke betrokkenheid die het kantoor is alle facetten uit- straalt. Sinds Napoleon het notariaat in Nederland introduceerde, is er veel veranderd in de wetgeving voor notarissen. Met ingang van 1 janu- ari 2003 is er wederom een en an der veranderd. Zo zijn getuigen bij het passeren van de meeste actes niet meer nodig en het erfrecht is helemaal op z'n kop gezet. Van Ravesteyn: „Het erfrecht gaf voorheen sommige erfgenamen het recht op minstens een deel van de erfenis, de zogeheten legitieme portie. Kinderen hadden daar bij voorbeeld recht op wanneer 6en van de ouders overleed. Wie het anders geregeld wilde hebben, moest een testament laten maken, waarvan de akte door een notaris gepasseerd moest worden. Dat is sinds 1 januari passe. De langstle- vende partner wordt automatisch de enige gerechtigde tot de nala- tenschap, tenzij er een afwijkend testament is. Kinderen krijgen een vordering in geld die niet meteen uitgekeerd hoeft te worden. "Van Ravesteyn van der Wee notaris kantoor verzorgt alles dat met de juridische kant van relaties te ma ken heeft. Estate planning bijvoor beeld. Eekman-van der Wee: „Dat is het verstandig regelen van de na- latenschap zodat er niets teveel aan successiebelasting betaald wordt. Maar dat je toch de zeggenschap houdt over eigen vermogen, zo- lang je wilt. Wij kunnen helpen bij het wijzigen van huwelijksvoor- waarden en geregistreerde partner- voorwaarden, het opmaken van schenkingsakten en het afwikkelen van nalatenschappen. We begelei- den ook naamswijzigingen." Van Ravesteyn van der Wee no tariskantoor kent binnen haar be- drijf drie afdelingen: - transporten hypotheken; - ondememingsrecht; - familierecht. De meest gestelde vragen bij Van Ravesteyn van der Wee, beant- woord door de deskundigen van de desbetreffende afdelingen: - Is een koopakte definitief? Elly van der Plas, verantwoorde- lijk voor de afdeling transporten en hypotheken: „Een koopakte wordt vaak een 'voorlopige' overeen- komst genoemd, maar wel een die bindend is. Dat 'voorlopige' slaat alleen op de ontbindende voor- waarden die vrijwel altijd worden opgenomen, zoals het voorbehoud voor wat betreft financiering. - Hoeveel risico kan ik lopen met mijnprive-vermogen Nathalie van Straten, verantwoor- delijk voor de afdeling Vennoot- schapsrecht: „Ondernemen brengt risico's met zich mee, vooral op fi- nancieel gebied. De vraag is al leen: hoeveel risico wil je als on dernemer lopen met je prive-ver- mogen? Dat hangt samen met de rechtsvorm van de onderneming. De keuze voor een rechtsvorm kan dus belangrijke gevolgen heb ben." - Wat houdt een samenlevingscon- tractprecies in? Charlotte Huizer, verantwoorde- lijk voor de afdeling familierecht: „Mensen kunnen hun liefdesrelatie laten vastleggen bij de burgerlijke stand. In een huwelijk of in een ge- registreerd partnerschap. Wanneer je geen registratie wenst, kun je de relatie vormgeven in een samenle- vingscontract. De wet verbindt hieraan vrijwel geen gevolgen. Het gaat primair om afspraken tussen de partners onderling. Soms stellen anderen het als voorwaarde; bij partnerpensioenen en secundaire arbeidsvoorwaarden is een notari eel samenlevingscontract soms een vereiste." WM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 27