maasstad w fe. xqs2 Chris Coppens: 'Doodzonde maar't ging zo niet langer meer' BOUIVIAIM maasstad *YinAH?ut!?otief f 40 00 krant netel 1 Woonplus beloont actieve wijkbewoners Beddenvoorlichter terug in de Oranjestraat Chroniquer Martin Bril bezoekt Kethel i meubelen westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Ton van den Berg's TAPIJTCORNER maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM Diverse Karpetten 1*7 SO 170x240 Z/ Cutloop tapiit (ingeschoren) in 9 kleuren Trappen t/m 14 treden MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Showroommodellen met kontingen van 10 tot 70% LAATSTE WEEK: 20% EXTRA KORTING Lange Kerkstraat 15 Tel. 010-426 29 92 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur ds. K.J. Visser. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 17.00m Dr. P. Buitelaar (Gere formeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds L.G. Bos Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds A.A.v.d. Wiel, 19.00 uur avondmuziek De Ark, Hargplein, zo 10.00 uurds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, niet bekend. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, ds. W. W. Verhoef Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, ds. K. van As. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur, ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur, dr A.J. Maasdorp. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, ?o 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Ivigr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoorl.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. v.d. Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinks tergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMUN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties totmaandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 0104004322 J. Teunissen Telefoon 0104004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMUN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van {de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. Woensdag 22 januari 2003 m E mm (j Schiedamse vrouwen vechten voor hun wijkie Door Dennis Smits SCHIEDAM - Zomaar een ge- zeliige avond in de Rank, met de andere genomineerden voor de Wijkplus Stimuleringsprij- zen, dachten ze. Bosje bloemen en weer weg. Het liep eventjes anders. Want de avond was nog helemaal niet afgelopen toen de Gouden Bezem 2002 was uitge- reikt aan Werkgroep 305 uit de Wattstraat in Schiedam Oost. Er werd nog een prijs van zes- duizend euro vergeven. Dat was even schrikken voor vier vrou wen uit de Anthonie Muijs- straat. Corry van Zoomeren kan het nog steeds niet geloven. Samen met Riet van den Broek was de Schie damse genomineerd voor de Wijkplus Stimuleringsprijs 2002, een initiatief van Woonplus, ONS/Irado en het SOBO, de ver- enigdebewonersorganisaties. Het duo vormt samen met El Stichte en Adrienne Harte het kloppend hart van de Anthonie Muijsstraat in Schiedam West. Het viertal zet zich al jarenlang in om de straat en wijk veiliger en gezelliger te maken en de verschillende natio- naliteiten tot elkaar te brengen. Extra verlichting in de straat, bloembakken langs de weg, een beter sociale controle, het komt allemaal door de vier strijdlustige vrouwen. De inspanningen werden afgelo pen zaterdag dus beloond met zesduizend euro. „We wisten he lemaal van niets. Look TV wilde een gesprek met ons, maar wij wilden niet in beeld. We hadden gewoon een gezellige avond. Maar na de uitreiking van de Gouden Bezem ging het pro- gramma gewoon door. Leuk, dachten we nog. We hebben zelfs nog gedanst. Tot de mensen van Look TV weer kwamen en zeiden dat we nu echt in beeld moesten, we konden er niet meer onderuit. Toen ging er wel een lampje Schiedamse bewoners werden afgelopen zaterdag beloond met geldcheques en een gouden bezemprijs, omdat zij het aar grote interesse en betrokkenheid toonde bij uitvoering van projecten en activiteiten in hun Schiedamse buurt op afgelopen jaar grote i hetgebied van schoon, heel, veilig en sociaal. branden. En ineens heb je zesdui zend euro. Dan denk je wel van: Watisdit?!" Lekker van het geld genieten, doen de vrouwen niet. „Dat hoor je nu veel, vooral van de Neder- landers", weet Riet van den Broek, die al 41 jaar in de wijk woont. „Zo van: 'Je gaat zeker lekker een reisje boeken'. Maar dat doen we zeker niet," stand of kleur elkaar tijdens het feest ziet. En het liefst er actief aan meedoet." Dat laatste zou volgens de dames nog wel kunnen veranderen. Het meeste werk wordt gedaan door de vier vrouwen. Adrienne Harte, net als Corry al meer dan twintig jaar woonachtig in West, heeft er wel een verklaring voor. „Met zijn vieren gaat het hartstikke Het geld wordt be- steed aan een groots multicultu- reel feest in de wijk, rond eind mei. Adrienne Harte weet al pre- cies hoe het feest eruit moet gaan zien. „We zijn tevreden als ieder- een in de wijk, van welke rang, goed. Het is niet zo dat we er geen anderen bij willen hebben, maar wij zijn allemaal erg gedreven. Je moet langs een ontzettend log ap- paraat, het duurt erg lang. Als mensen niet snel resultaat zien, hakenzeaf." Zelfs voor de vier strijdende vrouwen wordt het af en toe te veel. „Het is heus niet altijd leuk als je door de stromende regen briefjes door de brievenbus gooit. Maar wij kunnen elkaar motive- ren om door te gaan. Dan sla je een keer een vergadering over, maar de voigende keer ben je er weer bij, als je ziet dat het toch wat ople- vert. De wijk is het waard om voor te blijven vechten." Sinds enkele jaren hoeven de vier niet meer al- leen te vechten. „Sinds Woonplus er is, gaat het makkelijker", ver- telt Corry. „We weten dat niet al- les kan, dat hoeft ook niet. Maar Foto Roger van der Kraan. Woonplus doet echt haar best, dat mag best wel eens gezegd wor- den." „Het is geen geslijm ofzo," vult Adrienne aan. „We worden echt serieus genomen, dat is in het ver- leden wel eens anders geweest." Aan weggaan uit de wijk willen de dames niet denken. „Of het moet heel ver weg zijn, een boer- derijtje", fantaseert Riet. „Ik heb een min van zestien meter achter mijn huissie. Daar wordt om ge- vochten. Je vindt het nergens an ders." Het strijden is ook nog niet voor- bij. „Je kunt er niet mee ophou- den", weet Corry. „We gaan nu eerst feestvieren, en dan met voile moed weer verder met het voi gende project." Adrienne is het roerend met haar collega eens. „Je blijft toch knok- ken voor je wijkie!" Door Frank Willemse SCHIEDAM - Zaterdag precies een maand gelden hield hij het voor gezien. Chris Coppens ver- liet met zijn bedden de Koren- beurs. Twintig maanden lang zat hij met zijn tweede zaak in het Arsenaal van Jan des Bouvrie. Maar weinig klanten en tegen- vallende resultaten zorgden er- voor dat hij eruit stapte. Het is echt zonde, doodzonde maar het ging niet langer meer", zegt Chris Coppens een maand later nu de emoties wat weggeebd zijn. Toch is deze mislukte zaak hem niet in de 'kouwe kleren' gaan ziL ten. Maar zijn gezondheid staat voorop en gelukkig heeft hij nog zijn andere zaak in de Oranjestraat. „Je bent gestreeld als Jan des Bou vrie je opbelt en vraagt of jij bij hem wil komen in de Koren- beurs", vertelt hij nog steeds en- thousiast. Chris Coppens oogt weer rustig en ontspannen. „Jan beloofde zijn eigen bedden 'thuis' te laten en zo paste ik precies in zijn totaal-concept. Het concept bestond uit meerdere zaken onder een dak en dat zag ik wel zitten, ze ker toen de gemeente bereid bleek de historische Korenbeurs te ver- kopen. En ik geloof er nog steeds in. Want heeft Des Bouvrie niet in Naarden bewezen met zo'n con cept een succes te zijn? En waarom kan dat niet in deze regio met die fantastisch opgeknapte Koren beurs. Maar er zijn in Schiedam fouten gemaakt. Des Bouvrie zou voor reclame zorgen en dat ge- beurde niet. En ook zakelijk ging niet alles op rolletjes. Zoals de voorspelde omzetten en het elkaar klanten toespelen, en dat neem ik Des Bouvrie kwalijk neem: hij is zijn verplichtingen en beloftes niet nagekomen." „Maar ja hij is geniaal maar ook ei- genwijs. Het is een soort Johan Cruyff he. Zo beloofde hij bijvoor- beeld reclame voor Schiedam maar adverteren: ho maar. Hij hoopte als bekende Nederlander op 'free pu blicity' en dat viel tegen. En uit er- varing weet ik dat adverteren in de regio wel degelijk zin heeft' Kritiek heeft hij ook op de 'valse start' met de Korenbeurs, toen de noodzakelijke winkels in het Roe- lantshof nog niet klaar waren. Het idee -het concept- van alles onder een dak kwam daarmee te verval- len. En de eerste klanten keerden teleurgesteld naar huis. „Bovendien denk ik dat Des Bou vrie te veel hooi op zijn vork neemt Chris Coppens, terug in zijn zaak aan de Oranjestraat. van der Kraan Foto Roger en moeilijk nee kan zeggen. Be- langrijke klanten willen regelmatig dat hij zijn gezicht laat zien en hij was te weinig hier. Ook laat hij zich adviseren door zakelijke part ners die hem nu doen geloven dat hij zijn onroerende goed beter kan afstoten naar monumentale fond- sen van institutionele beleggers. Daarmee is Des Bouvrie met meer zaken bezig dan waar hij goed in is: en dat is het ontwerpen van meubels", zo meent Coppens. Inmiddels zijn plannen bekend om de bovenste etage te gaan verhuren aan een duur advocatenkantoor. De beneden verdieping zou een expositieruimte moeten worden voor modeme kunst. Zijn meubels zouden dan naar het Roelantshof moeten verhuizen. Alles weer on der een dak. „Ik geloof nog steeds dat er wel een markt is voor designmeubelen en inrichting. Maar dan moet je wel aan de weg timmeren en ad verteren. Het is net als met de ver- koop van Sveaparken: die waren bedoeld om rijkere mensen naar Schiedam te trekken. Maar de 'ge- wone' Schiedammer kocht voor 80 procent huizen. Waaruit blijkt dat er wel degelijk een markt is voor designmeubelen en lifestyle pro- ducten." „Het is jammer maar ik moest wel wat beslissen. Een zaak openen gaat gemakkelijker dan er een slui- ten. Toch blijf ik geloven in de aanpak van zoals het Arsenaal en als voorzitter van het Centrum Ma nagement in het opfleuren van de binnenstad." Maar, zo zegt hij relativerend, toch is gezondheid het belangrijkste. „Morgen hoop ik weer gezond op te staan en naar mijn zaak aan de Oranjestraat te gaan. 400 breed inclusief leggenL Try) 400 breed inclusief leggen. /v nn Ook lever boar in 300 500 breedt Keuze uit 3 soorten vloerbedekking. 1 QQ Inclusief legkostent jf OOj 's-Gravelandseweg 620 BV OPENINGSTIJDEN: Maandag 13.00-17.30 uur Dinsd. t/m vrijdag 8.30 -17.30 uur Zaterdag 10.00-17.00 uur Donderdag koopavond. 3119 NA Schiedam Tel. 010 - 473 07 17 SCHIEDAM - Veelschrijver, co lumnist en chroniqueur Martin Bril is vrijdagavond te gast in Kethel in de reeks schrijversavonden. Hij is geen 'gewone' romanschrijver. Nee, eerder een observateur van deze tijd en iemand die toeganke- lijk schrijft. En heel erg 'in' als co lumnist voor talloze tijdsschriften. Een bijzondere avond, niet in de bibliotheek (wegens verbouwing gesloten), maar in de Christelijke basisschool Kethel. Pal ten noor- den van Winkelcentrum Het Hof van Spaland waar de boekwinkel van organisator Ruud Aret zit. Martin Bril is met Jan Mulder en Jan Campert de bekendste colum nist van Nederland. „Voor mij is Bril een soort Simon Carmiggelt die meer serieuzere zaken aan- snijdt", zegt Ruud Aret, boekhan- delaar en organisator van de Schrijversavond. Martin Bril werd in 1959 in Utrecht geboren. Na zijn middel- bare schooltijd ging hij fdosofie studeren in Groningen. Later volg- de hij lessen aan de filmacademie in Amsterdam wat sindsdien zijn geliefde woon en verblijfplaats is geworden. Zijn veel geroemde de- buut als boekenschrijver was in 1987 samen met vriend en co- schrijver Dirk Van Weelden. In 1987 verscheen Arbeidsvitaminen, een wonderlijk boek met schetsen, observaties en scenario-achtige stukjes geschreven in een nieuwe, vlotte MTV-stijl. Snel, vlot en toch leesbaar. De (toen) jonge, nieuwe helden gingen hierna ieders hun weegs. Waarbij Bril als columnist een ge- vierd schrijver werd. Eerst met zijn stukjes in het Parool en vorig jaar - met een geruchtmakende transfer - naar de Volkskrant. „Stijlvolle ob servaties van het leven; een veel schrijver met opgerolde mou- wen", zo meent Aret zijn gast te kenschetsen. Bovendien werden alras zijn beste columns gebun- deld. Zo verscheen 'Hollandse Luchten' in 2001 en vorig jaar 'Af- sluitdijk'. Martin Bril werkte eerst als begin- nend redacteur voor uitgeverijen. Zo kwam hij vaak over naar Rot terdam -wat zijn voorkeur voor op gerolde mouwen verklaart- om voor de Rotterdamse schrijver en junkie Cornelus Vaandrager zijn werk te verzamelen. Dankzij zijn vergaren van snippers papier is menig werk van deze beruchte schrijver bewaard gebleven. Ook bekend is Bril van de serie 'Eveli- en' in Vrij Nederland waar hij een (overspelig) echtpaar beschrijft met twee dochters. Een opvallende gelijkenis met zijn eigen situatie want Bril heeft zelf ook twee doch ters. Opvallend daarbij is dat hij deze dochters heel serieus en 'vol- wassen' beschrijft en benadert. Martin Bril is door zijn columns een bekend Nederlander geworden die ook nog eens met leren jasje en altijd rokend bekend staat. Een te gen wil en dank graag geziene gast op partijen en feestjes waar hij met boeiende gezichtspunten over ver- haalt. Vrijdag 24 januari is de schrijvers avond met Martin Bril. Aanvang 20.15 uur in het Schoolgebouw van de Christelijke basisschool Kethel: Lindeijerstraat in Schie dam Noord. Entree vijf euro. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Gescheurde tank oorzaak stankgolf Sinds vorige week donderdag 16 januari is de rneldkamer van de DCMR druk bezig met de klachtenafhandeling van het incident bij op en overslagbedrijf Vopak TTR aan de Torontostraat in de Botlek. Bij dit incident lekte ongeveer 1,6 miljoen liter ortho-cresol uit een gescheur de opslagtank. Dit veroorzaakte grote stankoverlast in het noordelijk Rijnmondgebied. Tot en met zondag kwamen 538 klachten binnen, voornamelijk uit het Rijnmondgebied, maar ook uit het gebied tussen Den Haag en Gouda. De klachten werden omschreven als brandlucht, ontsmettingsmiddel en ziekenhuislucht. Ortho-cresol is een bijtende en giftige stof die gebruikt wordt in schoonmaak- en oplosmiddelen, maar ook in smaakstoffen. Deze chemische stof stinkt al enorm bij kleine hoeveelheden. Na het incident heeft de DCMR geen gevaarlijke concentraties gemeten in de woonomgevlng. Een groot dee! van de gelekte vloeistof is opgevangen in een afgedljkt gebied random de gescheurde tank. De stankoverlast is nog niet voorbij omdat het opruimen een ingewikkeld karwei is, waarmee het bedrijf nog een tot twee weken bezig is. De overheidsdiensten houden toezicht op deze werkzaamheden. Vopak TTR, de DCMR en andere overheidsorganisa- ties onderzoeken de oorzaak van het incident. Veel geluidsoverlast van overslagwerkzaamheden Vorige week maandag en dinsdag kwamen de hele dag klachten bij de rneldkamer binnen over industrielawaai van de Maasvlakte. Tweeentwintig bewoners uit Oostvoorne en twee uit Rockanje hadden last van een bonkend en dreunend lawaai. De uitrukdienst van de rneldkamer stelde vast dat verschillende ertstankers aan de kade van Europees Massagoed- en Overslagbedrijf (EMO) lagen en door grote kranen werden gelost en geladen. Deze werkzaamheden veroorzaak- ten veel geluidsoverlast. De DCMR heeft een geluidsmeting gedaan en zoekt in overleg met de EMO naar mogelijkheden om klachten in de toekomst te voorkomen. Generator werkeiland oorzaak geluidsoverlast Op vrijdag 17 januari kwamen van's morgens vroeg tot ver na midder- nacht dertig geluidklachten uit Schiedam bij de rneldkamer binnen. De uitrukdienst constateerde dat op het werkeiland Castoro Sei een gene rator aan de bebouwde komzijde de geluidsoverlast veroorzaakte. Dit werkeiland ligt voor reparatie in de Koningin Wilhelminahaven in Schiedam bij scheepswerf EMC. Op verzoek van de DCMR werd de generator aan de zijde van de Nieuwe Waterweg in gebruik genomen. Na de wisseling van generatoren stopte de geluidsoverlast. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. op alle reeds afgeprijsde artikelen Tweezitter In pull-up leer, 160 cm breed, van 919,- nu 70S,-. Ook als fagteuil leverbaar. IJsselmondselaan 175, Rotterdam, telefoon (010) 284 2111 Bouman vindt u aan de N210 Capelle a/d IJssel naast het bedrijvenpark Rivium. Veiligheid staat hoog op de agenda bij alle politieke partijen in ver- band met de verkiezingen en vanzelfsprekend ook bij de burgers. Sinds januari is het al merkbaar dat er meer aandacht aan wordt besteed. Zo worden de passagiers in tramlijnl elke dag netjes ge- controleerd op hun vervoersbewijs. Een goede zaak! Maar nu is ook de politie aan het bekeuren gestagen, zoals in Woudhoek Noord. Daar staan de auto's namelijk vijf hoog tegen de gevels gestapeld, omdat er niet genoeg parkeerruimte is. De wijk bestaat al 18 jaar en deparkeergelegenheden zijn dan ook berekend op hetautobezit van 18 jaar geleden. Dus de politie heeft de afgelopen weken de ver- keerdgeparkeerde auto's netjes bekeurd. Dat de bewoners hun au to's gewoonweg niet kwijt kunnen is niet hun zorg. Om zeven uur 's ochtends waren ze al fris van start gegaan, zodatze zoveel mogelijk auto's konden bekeuren, omdat veel mensen dan nog niet naar hun werk zijn. Meedogenloos schreven ze het ene bonnetje na het andere met veertig euro boete, zonder waarschu- wing, zonder pardon. Ik was ook in de prijzen gevallen, omdat ik mijn auto half op de weg, half op de stoep had geparkeerd, waar de ze overigens niemand in de weg stond. Mijn vader parkeert al 18 jaar op die plek en is daar nooit voor bekeurd, omdat ook de politie weet dat er gewoon te weinig parkeergelegenheid is in de wijk. Ik heb sinds anderhalve maand een auto en ik ben meteen de geluk- kige winnaar van een bekeuring. Laat de wijkagente die mij heeft bekeurd een straat verder wonen, in huizen met parkeerplaatsen in de tuin. 'Er waren veel klachten binnengekomen vanuit de wijk over de auto's op de stoep', zei ze. Ik vraag me af wie er dan heeft geklaagd, want bijna iedereen in de wijk heeft een auto en kan hem niet kwijt. Ik vraag me ook af of wij er echt beter van worden van het strengere veiligheidsbeleid en meer blauw op straat. Heeft de overheid onz.e roep naar veiligheid weer verkeerd geinter- preteerd en zijn de burgers er weer de dupe van en wordt de over heid er alleen maar beter van? En heeft de bekeuringregen gehol- pen? Nee! Zaterdag kwam ik thuis en waar je keek stonden er au to's. Naast de containers, half op de stoepen, op de rijbaan, achter parkeervakken zodat alles wordt geblokkeerd en zelfs op het open- bare groen stonden drie auto's geparkeerd. Met andere woorden, politie hou maar op, bekeuren heeft geen zin, de gemeente moet hier echt iets aan doen, want zo kan het niet lan ger! Stella Schaper

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3