n Expositie geeft straatkinderen een stem 2; 2 0: 3: 5: Oog in oog met verleden in Historisch Museum 32e editie Film Festival Rotterdam boekt een nieuw bezoekersrecord 5? 6? maasstad IN DE K00PJESSH0P 25 95 99 99 99 99 film festival HANDIGE H0UDER H0UTEN CD-REK VOOR 16 CD'S F0RMULE1 Bom UREN SPELEN BERGWEG 110, ROTTERDAM Woensdag 5 februari 2003 ROTTERDAM - Erasmus is er bij, maar ook de kinderen van een tekenleraar zijn er te zien. In het Historisch Museum Rot terdam hangen portretten van Rotterdammers uit de zestiende tot en met de achttiende eeuw. Twee rijen dik, als in een ouder- wets kabinet. Samenstelster Liesbeth van der Zeeuw: „A1 die ogen maken een bezoek tot een intieme ervaring." Foto van de twaalfjarige lldiko uit Budapest. Abraham van Rijckevorsel en zijn gezin op Valkenbosch geschilderd door Jan Stolkerin 1766. y8|yl s >!(r Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam ontdekt u de leukste snuffelafdeling van Nederland. Op 400 m2 vindt u honderden koopjes op het gebied van CD's, CD-singles, computersoftware, computerspelletjes, speel- goed en vele andere leuke hebbedingetjes. Nu tijdens de Correct Wintersale opruiming extra interessant geprijsd. MUISH0UDER Handige houderom de computermuis in op te bergen. WINTERSALE PRIJS 9tr CD-RACK Houten cd opbergrekje voor 16 cd's. WINTERSALE PRIJS STAR WARS EPISODE 1 Zakcomputerspel waar je bestuursvaardigheid wordt getest. WINTERSALE PRIJS JMJfT QUATR0STAGGI0NI CD-BOX Vier dance cd's met de hits van 2 Unlimited, DJ Jean en Peran, T-Spoon e.v.a. WINTERSALE PRIJS 4&9ST CURBSTONE Het formule 1 Bordspelmet eenvoudige spelregels. WINTERSALE PRIJS CLQtr f® WAZO Leuk Duplo speelgoed voor kinderen vanaf 3 Jaar. WINTERSALE PRIJS stad ROTTERDAM - En weer werd het International Film Festival Rotterdam (IFFR) met een record afgesloten. In totaal werden de honder den voorstellingen door 355.000 filmliefhebbers be- zocht, een toename van 5000 bezoekers ten opzichte van de vorige editie. De re- cette steeg daardoor naar 1.200.000 euro. Overigens maakte festivaldirecteur Si mon Field bekend dat de editie van 2004 tevens zijn laatste zal zijn. De publieksprijs van het 32e International Film Festival Rotterdam ging naar de Nieuwzeelandse film Whale Rider' van Niki MULTISPELLEND00S Uren spelgenot vanaf 4 Jaar. WINTERSALE PRIJS J4t9T CD-ROM SNELLE VLIEGTUIGEN CRIMSON SKIES Snelle vliegtuigen en grote geweren. WINTERSALE PRIJS S Zetfouten en prijswijzigingen voorbehouden WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. TX51 door Ilja Post ROTTERDAM - De Kunsthal pre- senteerde vorige week woensdag de fototentoonstelling Home/Life. Een initiatief van de stichting Homeless World die 121 zwerf- kinderen uit elf wereldsteden bena- derde om hun dagelijks bestaan te tonen. Dit keer eens niet als het on- derwerp van een sociaal bewogen fotoreportage voor de krant. Nee, de kinderen namen zelf plaats ach- ter de camera. De foto's zijn die van henzelf, wat de impact des te schrijnender maakt. Zestien verlichte abri's staan er op het plein tussen de Kunsthal en het Natuurmuseum in. Voor iedereen gratis te bewonderen. De opgebla- zen foto's die achter de glazen vi- trines hangen zijn soms overbe- licht. Bij sommige schort er iets aan de compositie. Op het eerste gezicht het werk van amateurs en dat is het ook. Maar kunstzinnig hoeven deze foto's ook helemaal niet te zijn. Het is de emotie die ze losmaken waar het om gaat. En dat doen ze. De omgeving die de kinderen in beeld hebben ge- bracht, is niet benijdenswaardig. Armoedige interieurs, grijze, grau- we achterstandswijken en vijandig ogende volwassenen. Beelden zo- als we die kennen uit de sloppen- wijken van Johannesburg of de bidonvilles van Cairo. Beelden die ons roeren, maar die we ook me- teen weer vergeten zijn. De afstand is te groot om er iets aan te kunnen veranderen. Des te groter de schok als duidelijk wordt dat de foto's af- komstig zijn van de eigen Rotter- damse jeugd. De elfde stad waarin zwerfkinderen verslag doen van de modeme en soms meedogenloze wereld waarin hun ouders de weg zijn kwijt geraakt. Het project begon in 2001. Initia- tiefnemers Geert van Asbeck en Frank Bierens startten in verschil- lende wereldsteden met het opzet- door Susan Kruidhof Een zwart knechtje staat naast Margaretha Raephorst, echtgenote van vlootvoogd Comelis Tromp. De exotische bediende is een teken van haar welstand. Op het schilde- rij van Tromp zelf herinneren brandende schepen aan zijn leider- schap op zee. De meeste portretten in Het Schielandshuis bevatten minder duidelijke aanwijzingen. Wei heeft iedere man of vrouw die zich liet schilderen zorgvuldig na- gedacht over houding, kleding en accessoires. Het is alsof de portret ten die aandacht opnieuw eisen, voor ze tot leven willen komen. Na een eerste rondje door de zalen dringen zich snel verschillen op. Sommige portretten spreken meer aan omdat ze anders zijn. Temid- den van mannen en vrouwen in het zwart hangen de schilderijen van Jacob Lois en zijn verloofde Eva van Minnebeeck uit 1645. Zij po- seren als herder en herderin, idylli- foto: www.homelessworld. org sche portrettypes die in de mode waren. Nu valt vooral op hoe fri- vool hun kostuums zijn. Lois heeft een lap om een schouder die een deel van z'n borst bloot laat, ter- wijl zijn aanstaande haar naam eer aandoet met een gul decollete. Vergelijkingen maken ook kwali- teitsverschillen zichtbaar. Cornells Bakker, een Rotterdamse tekenle raar, beeldde zijn kinderen rond 1810 af als kleine kunstliefheb- bers, met prentenalbum en teken- gerei. Het gegeven is innemend, maar de kinderen staan er toch wat houterig op. Het portret van Hugo de Groot uit 1608, geschilderd door de vermaarde Michiel van Mierevelt, maakt indruk door de eenvoud en de subtiele lichtaccen- ten. Van trots en vakbeheersing getuigt het zelfportret van Adriaen van der Werff uit 1705. Om zijn hals hangt een portretmedaillon van zijn beschermheer, keurvorst ten van workshops. Via samenwer- king met lokale hulporganisaties en professionele fotografen wer- den cursussen gegeven. Zij brach- ten de kinderen de basistechnieken van de fotografie bij. Daarna wer- den de deelnemers de straat opge- stuurd. Elk met een eenvoudige wegwerpcamera. Dat was het be gin, maar in de lente van 2002 la- gen er bij de stichting Homeless World 15.000 foto's op tafel. Uit die ongeordende meug werd een selectie van 150 stuks ge- maakt. Enkel de mooiste en aan- grijpendste foto's bleven over. Fo to's als die van Lena uit Moskou die bedelt op een koud station. Of die van de Rotterdamse Michael die ervoor koos 'de meest irritante buurvrouw ter wereld' te portrette- ren. Van Magda in haar flatje van het Leger des Heils en van Nikita met haar schilpad Toto. Zielige foto's van zielige zwerf kinderen zou je denken, maar dat is niet zo. Dat was ook niet het doel foto: Historisch Museum Rotterdam van de initiatiefnemers. Kinderen plezier in fotograferen bijbrengen, dat stond voorop. Het is een vol- doening gevend medium. Je ziet meteen resultaat. En dat hadden deze jongeren nu juist nodig. Ze hebben al zo veel in hun leven zien mislukken. Dit geeft ze een beetje zelfvertrouwen, een kans om zich te ontwikkelen. De nadruk die de ze foto-expositie legt op kwetsbare groepen is eerder een bijkomend voordeel dan vooropgezet plan. En toch, de rondreizende tentoon- stelling heeft in de loop der maan- den veel begrip gekweekt in de wereld. Met name onder de deel- nemende kinderen uit de verschil- lende wereldsteden. Ellende is uni- verseel, zo leerden ze uit de beel den van hun leeftijdgenoten. On- geacht of je nu zwart bent, of wit. De tentoonstelling Home/Life is nog tot en met 9 maart 2003 te zien op het plein tussen de Kunsthal en het Natuurmuseum. Voor informa- tie: www.homelessworld.org. Johan Willem van der Palts. Als blijk van waardering had Van der Werff dit medaillon met 95 dia- manten gekregen. Maar vooral de schildering van zijn dieprode flu- weelachtige mantel zuigt de aan dacht naar zich toe. Het is alsof je de stof kunt voelen onder je vin- gers. Zo'n detail was een echte aanbeveling voor een portrettist, die kleren en sieraden overtuigend moest kunnen weergeven. De portretten van De Groot en Van der Werff zijn voorbeelden van twee populaire stijlen. Tot het mid den van de zeventiende eeuw oog- den Hollandse portretten sober, soms zelfs streng, door de zwarte kleding. De achtergrond was vaak niet ingevuld. Na 1650 zijn meer doorkijkjes en landschappen te zien. Onder invloed van de Franse mode werd de weergave levendi- ger en eleganter. Mooie voorbeel den hangen op de wand met por tretten van Adriaen van der Werff. Het verschil in sfeer wordt onder- streept door ovale lijsten, die de plaats innemen van de vroegere rechthoekige omlijstingen. Wie kijkt naar wat er hangt - en ziet wat ontbreekt - krijgt een aar- dig beeld van de samenleving uit het verleden. Dat alleen rijken een portretschilder konden betalen, wekt geen verbazing. Maar zelfs conservator Van der Zeeuw vertelt met lichte verwondering dat zelf- standige portretten van vrouwen nauwelijks voorkomen in de col- lectie van het museum: „Vrouwen zie je met hun man of verloofde, of als moeder in het gezin. Mannen deelden de lakens uit. Zij werden bij voorbeeld geschilderd als regent voor bestuurderskamers. Pas in de negentiende eeuw zie je portretten van vrouwen alleen, meestal actri- ces." Als vrouwen actief waren in liefdadigheid, zoals in wees- of ar- menhuizen, werden ze wel gepor- tretteerd buiten eigen familiekring. Zo toont Het Schielandshuis de 'moeders' van het leprozenhuis, met wat knechten en kinderen. De zaalteksten vermelden veel bio- grafische gegevens van de gepor- tretteerden. „De stadshistorie was mijn uitgangspunt", zegt Van der Zeeuw. Elders in Het Schielands huis zijn honderd eigentijdse por tretten van Jos Looise te zien. Eind mei voltooit het museum zijn ver- haal over Rotterdammers met por tretten uit de negentiende en twin- tigste eeuw. Te zien tot en met 11 mei en daar na van 23 mei tot en met 15 Sep tember portretten uit de negentien de en twintigste eeuw in Het Schie landshuis aan de Korte Hoog- straat 31 in Rotterdam. 11*1-" -M' -V f .:x7 Art'nr. 221229 o.: Art. Nr. 219682 Art. Nr. 246390 Art. Nr. 202938 Art. Nr. 246388 Art. Nr. 246386 De voorstelling Jij bent de aller- mooiste' van Jeugdtheater Hof- plein is gebaseerd op de oude Griekse mythische vertelling van Paris en Helena. De geliefden die samen de Trojaanse oorlog veroor- zaken. Het eeuwen oude verhaal over mooi zijn en mooi gevonden willen worden, laat zich juist in de ze tijd heel makkelijk vertellen. Aan iedereen. Oud of jong, mooi of niet zo heel mooi. Er wordt ge- speeld, gezongen en gedanst door leerlingen van de dependance Oud-Beijerland en Papendrecht van Jeugdtheaterschool Hofplein in Theater 222 te Rotterdam. Infor- matie en reserveren: 010- 243.50.50. 'Een Stroom van Tettergat' is Kamagurka's nieuwe solo voorstelling, met begeleiding van-vaste pianist Johan de Smet. Met de langverwachte terugkeer van de lang latent gebleven Kamiel Kafka, bekend van de Kamiel Kaf ka World Tour, en natuurlijk van teevee. Voor de rest uiteraard weer de nodige absurditeiten, ongein, gein, en andere zin dan wel onzin. Verwacht ook veel gekkigheid van deze rare Belg. Deze veelzijdige Vlaming, bekend van stripfiguren als Bert en Bobje, Raketman en Cowboy Henk, maar ook toneel, kinderboeken, reclame, exposities en theater (met onder anderen Herr Seele). Kamagurka is op vrijdag 14 februari te zien in WaterFront aan de Boompjes. Aanvang 21.00 uur, entree euro. Vanaf zater- dag 8 februari, elke tweede zater- dag van de maand de Sietse Hielke '80 Dance Night in Calyp so, Mauritsweg 5. Aanvang 23.00 uur (tot 04.00 uur) Entree 7 euro. In het Chabotmuseum is een expositie van schilderijen en hout- sneden van Philipp Bauknecht te zien tot en met 23 maart. De ope- ningstijden zijn dinsdag tot en met vrijdag van 11.00-16.30 uur, zater- dag van 11.00-17.00 uur en zon- dag van 12.00 tot 17.00 uur. Het museum is te vinden in het Muse- umpark 11In de studio van Dansateliers aan de 's Graven- dijkwal 58b is op vrijdag 7, zater- dag 8 en zondag 9 februari de voorstelling 'Voyeur, Voyou, Voyant' te zien. De aanvang op vrijdag en zaterdag is om 20.30 uur en op zondag om 17.00 uur. Voor meer informatie: www.dansateliers.nl. Het be- kendste DJ-duo van Nederland dat met een uitgekiende feestmix heel Nederland plat krijgt, dus ook Rot terdam. Wipneus Pim hebben maximaal vijf minuten nodig om het dak eraf te laten gaan, en toch zal het niet koud worden. Zaterdag 8 februari is het duo in Nighttown, waar ze ongetwijfeld gaan zorgen voor een ongelooflijk feestje. Aan vang van het feestje 22.00 uur en de entree bedraagt 14 euro. „Het festival is verheugd met de aanhoudende, overweldigende belangstelling voor de meer dan zeshonderd lange en korte films, video's en exposities uit alle hoe- ken van de wereld", meldt de or- ganisatie. Niet alleen de films en evenementen mochten zich in grote belangstelling verheugen, ook de website van het filmfesti- val brak een record. De website werd de afgelopen weken in to taal 1.600.000 keer bezocht, te- gen een miljoen keer in 2002. Het International Film Festival Rotterdam - ooit begonnen als festival voor een kleine groep art- house filmliefhebbers - is in 32 jaar uitgegroeid tot het grootste culturele evenement in Neder land. Maar ook internationaal staat het festival hoog aange- schreven. Niet voor niets waren de afgelopen weken ruim 1500 buitenlandse gasten in de Maas stad aanwezig. Niet alleen om films te kijken, maar zeker ook om zaken te doen. Onder meer tij dens de jaarlijkse CineMart. De twintigste editie van deze Ci neMart werd bezocht door een re- cordaantal van 798 filmprofessio- nals uit de hele wereld. De 45 ge- selecteerde projecten hebben in veel gevallen de benodigde mid- delen dankzij de CineMart ge vonden, waardoor ze kunnen uit- zien naar realisering en verdere financiering. „De CineMart geldt in toenemende mate als zeer effi- ciente start van het voorjaarssei- zoen, waar zowel de grote als de kleinere filmproductiebedrijven graag zakendoen", aldus de festi- valorganisatie. Ook het tweede Rotterdam Film CarO. foto: Interna tional Film Festival Rotterdam ve, Lilya' van de Russische Lari- sa Sadilova.'De winnaars ontvan- gen allemaal tienduizend euro, gegarandeerde distributie in de Nederlandse filmtheaters en uit- zending op televisie bij de VPRO. De Tiger Award eompetitie is be- doeld voor eerst of tweede films van talentvolle filmers. De Canal+ Publieksprijs ging naar de Nieuwzeelandse film 'Whale Rider' van Niki Caro. En de Moviezone jongerenjury be- kroonde de Uslandse Tiger Award inzending 'Albinoi' van Dagur Kari. De maker ontving vijfduizend euro. Na de andermaal succesvolle edi tie van dit jaar, gaat de festivalor- ganisatie nu alweer hard aan het werk voor de volgende editie. Dat zal tevens het laatste festival wor den onder leiding van directeur Simon Field. De Brit meent dat het na acht jaar tijd is voor een nieuwe artistiek leider. Field werd in 1996 directeur van het IFFR. Onder zijn bewind vestig- de het festival ieder jaar een nieuw bezoekersrecord en groei- de het uit tot het grootste culturele evenement van Nederland. Parliament was op zondag 26 ja- nuari een succes. Het festival heeft plannen om een internatio- nale werkgroep te vormen, die de hoofdonderwerpen van het parle- ment naar concrete voorstellen gaat vertalen. Dat waren de moei- lijke situatie van filmproducenten in Europa en de filmsubsidiering. Ook festivalgerelateerde exposi ties in onder meer Museum Boij- mans Van Beuningen, Witte de With en TENT, ontvingen veel bezoekers, evenals de dagelijkse talkshow in de Schouwburg. De belangrijkste prijzen van het festival, de VPRO Tiger Awards, gingen dit jaar naar de Argentijn- se film 'Extrano' van Santiago Loza, de Zuid-Koreaanse film 'Jealousy is my middle name' van Park Chan-Ok en 'With Lo- X4AAGC- Art. Nr. 246391 IS Art. Nr. 97792 GRATIS

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 21