4**L1 Breuk fractie en 'eigen' wethouder Theo H.B. Schoenmakers gelijmd y'oazc deF^fmqgAA- 3 BRODEN VOOR 2 50 krant netel i NHHHi tinsfesiootsir^ Fractie Leefbaar Schiedam dreigde met opzeggen vertrouwen Samenwerking corporatie en zorginstellingen door vergrijzing --* I| III 'Radio Rijnmond treft geen blaam' Elke maandag t/m woensdag Keuze uit: plaat, knip en casino en/ of bruin en f ijn volkoren Woensdag 12 februari 2003 maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM 111 Cx d O* w IteCf iJi Kemphanen Eric Zwennis en Erik de Jong. SCHIEDAM - In Schiedam wonen 19.000 inwoners van 55 jaar en ouder. Dat is ruim eenvierde van het totaal aan- tal Schiedammers. De ko- mende jaren neemt het aantal ouderen of senioren flink toe en vooral met hoogbejaarden van 80 jaar en ouder. De vraag naar geschikte wonin- gen of zorgtehuizen zal de komende jaren fors toene- men. En 'zorg aan huis' zal steeds vaker worden ver- leend. Om de problemen ge zamenlijk aan te pakken sloot vrijdag wooncorporatie Woonzorg een samen wer- kingsverband met Schiedam- se zorginstellingen. B A K K R Alleen geldig in onze f ilialen 's Gravenlandseweg en in de Kerkstraat MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur cand. P.C. Zorge. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 17.00 uur. ds. L. H. Oosten (Gere formeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds A. J. Lamping. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds J.J.A. v.d. Peppel, 19.00 uur avondmuziek. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. ds. L.G. Bos. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, dhr. J. van Lambal- gen. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, ds. W. van Haften. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30uur, ds. W. van Sorge en 16.30 uur, ds. W. van Sorge. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur, ds. Deney-Necina. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, dr. J.F. Goud. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. v.d. Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/m vr 8 30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct p min ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H, Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J, van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alls auteursrechten en databankrechten ten aanzien van {de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. XQ52 Door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Bonje binnen Leefbaarfractie' en 'Breuk bin nen Leefbaar Schiedam com- pleet', zo luidden de koppen van het Rotterdams Dagblad van vorige week. Eronder een feitelijk verslag van de breuk tussen de fractie van Leefbaar Schiedam en zijn eigen wethou der Theo H.B. Schoenmakers. Na een totale persstilte en een lang weekend van koortsachtig overleg, lijkt de lucht even ge- klaard. Dit weekend hebben beide partijen met hoofdperso- nen Zwennis en De Jong versus Schoenmakers de vredespijp gerookt. Het was slechtseen betreurenswaardige misver- stand en het spijt ons Wat is er eigenlijk gebeurd? Waarom ruzie in de grootste, ze- ven ledentellende splinternieuwe raadsfractie van Leefbaar Schie dam. En waarom krijgt de pers weer de schuld met de zin uit 'De gezamenlijk verklaring van frac tie en wethouder: een misver- stand dat mede door de media- aandacht buitenproportionele aandacht heeft gekregen.' Vorige week maandag kwamen de eerste haarscheuren te voor- schijn in het Leefbaarkamp. Een machtstrijd tussen kopstukken Erik de Jong en Eric Zwennis met aan de andere kant verkiezings- leider en wethouder Theo Schoenmaker. Een ruzie in de uit het niets om- hooggevallen partij die wel erg grote gelijkenis vertoont met de heibel van de LPF in de landelij- ke politiek. Maandag werd Leef- baar-raadslid Erik de Jong na stemming gekozen in de raads- commissie Binnenstad. Dit tegen de afspraken van zijn eigen partij in, maar wel gesteund door een deel van zijn Leefbaarfractie. Een vreemde zaak want Erik de Jong zou daarin raadsbesluiten moeten nemen over onder andere parke- ren in de binnenstad. Een heikel punt want hij zelf is in een rechts- zaak verwikkeld met de gemeente over juist dat parkeren voor zijn sportinstituut De Arcade. Daar- mee houdt dit raadslid ook de bouw van het Land van Belofte tegen. Wethouder Schoenmakers was woedend en oordeelde dat De Jong het aanzien van de politiek had geschaad. Een volgende ruzie was de aantij- ging van loslippigheid uit een ge- heim be- raad van de- zelfde Erik de Jong. Wethouder Schoenma ker meldde in B en W dat er gelekt was. Hij vroeg om opheldering en wees De Jong als schuldige aan. Daarop kwam De Jong in actie en met hem de frac- tiegenoten Wim Post, Henny de Groot en ffactievoorzitter Eric Zwennis. Deze club eiste schrifte- lijk dat deze beschuldiging 'te niet' moest worden gedaan. Feitelijk werd dit gezien als een motie van wantrouwen en wet houder Schoenmakers zou hier- mee naar huis kunnen worden ge- stuurd. Beide brieven werden in het pre sidium -overleg Ben W en frac- tievoorzitters- opgenomen en de rel was ontstaan. Met twee Eri(k) cs lijnrecht tegenover de 'eigen' wethouder. Die De Jong beschul- digde van lekken. De drie andere raadsleden van Leefbaar Schiedam hielden hun mond hielden en leken daarmee het kamp Schoenmakers te steu- nen. Zoals raadslid Joke Colijn die probeerde de zaak te bagatel- liseren en sprak over 'dat overal wel eens wat aan de hand is'. Ter- wijl toch een collegecrisis voor de deur stond. Dit weekend werd druk achter de schermen ver- gaderd en overlegd. Fractieleden weigerden elk commentaar. Een extern be- middelaar werd gevonden in Jan Roeland uit Strijen. In een hard en onpersoon- lijk persbericht werd de pers en de Schiedammers kiezers hier- over ge'informeerd. In dit persbe- Foto Roger van der Kraan richt waarover nadrukkelijk ge- zegd wordt dat 'niemand van Leefbaar iets aan deze verklaring zal toevoegen'- spreken de straat- vechters over 'een pijnlijk mis- verstand' en dat "dualisme bete- kent dat fractie en bestuur elkaars hand los moeten laten'Met ande re woorden: meningsverschillen moeten kunnen en van spreekver- boden is geen sprake. Het bericht eindigt deftig met: „de les die wij hebben geleerd is dat de onderlin- ge communicatie niet veronacht- zaamd mag worden' Mooi woorden voor een keiharde machtstrijd waarbij de bood- schapper de schuld krijgt. In Leefbaarwoorden was er sprake van: 'Dit alles als gevolg van het feit dat gewone Schiedammers (ze bedoelen zichzelf, P~W) in de gemeenteraad en college zijn ge- komen'. Wordt vervolgd. 'Ouderen wonen langer zelfstandig in Schiedam' Door Frank Willemse Het idee tot samenwerking kwam van Ben de Koning van de Liduina stichting waar Huize Frankeland, Thurlede en Jacobs Gasthuis toe behoort. „We moeten nodig iets samen gaan doen", stelde hij Ka- rin van Dreven directeur van de Schiedamse Wooncorporatie voor. Zij heeft namelijk verstand van bouwen en huisvesting en hij weet alles van zorg voor ouderen. A1 eerder is succesvol samengewerkt met project Havenbogen -zelfstan dig wonen maar met de faciliteiten van een zorghuis- en laatst nog met het nieuwe gedeelte van Thurlede met huisartsen en Grand Caf6. Het bleek een opmaat tot verdere samenwerking, zoals met Marco- nihove (eigendom Woonplus) waar ook zorg kan worden ver- leend. Zo kwam van het een, het ander. En andere zorginstellingen toonden belangstelling. Zoals van Zorggroep Waterweg-Noord, be- heerder van de DrieMaasStede en het Francois Haverschmidthuis of de thuiszorg die Thuiszorg NWN heet. Zij bieden zorg en diensten aan mensen thuis zoals verzorging, hulp en advies. En als laatste schoof het Ouderenwerk NWN aan die de behoefte van ouderen en gehandicapten regelt in Schiedam en omstreken. Allemaal instellingen die hulp bie- mm ww. jyMjm "Hiiiwpffln S ~i»r -wheh* den, zodat ouderen langer op zich zelf kunnen blijven wonen, want zoveel is duidelijk dat door toene- mende vergrijzing er niet genoeg geld en tehuizen zijn om deze ou deren te kunnen helpen. Maar ook worden de senioren 'jonger' en willen ze vaak liever thuis wonen. Nieuwe ontwikkelingen behoeven dan ook nieuwe woonvormen in plaats van de traditionele verpleeg- huizen. Bijvoorbeeld woonzorg- complexen, levensloopbestendige woningen, aanleunwoningen of groeps wonen. Nieuwe woonvormen, zoals nieuwbouw voor ouderen in Svea- parken of het maken van levens loopbestendige woningen bij nieuwbouw. Huizen die 'een heel leven' meegaan en gemakkelijk aan te passen zijn. Zoals bijvoor beeld voor rolstoelen door de drempels eruit te halen of met aan- gepaste douche en toilet, maar ook seniorenwoningen in nieuwbouw- complexen het liefst met tuintje en bij winkels en bus- en tramhalten. Anderen vormen van bouwen zijn aanleunwoningen of serviceflats waar alles per lift bereikbaar is. Een hele nieuwe vorm in het zoge- naamde groepswonen van oude ren, zodat ze met elkaar oud kun nen worden door elkaar te steunen. Allemaal ideeen om de stroom van ouderen de grijze golf- van de ko mende 15 jaar op te vangen. Namens de Schiedamse Ouderen Bond (SOB) was Piet Thijsen aan- wezig die wethoudster Lepidis le- vensgrote tabellen met cijfers van die vergrijzing gaf. Met de op- dracht deze in haar kamer op te hangen. Zodat zij elke dag de cij fers ziet en ernaar kan handelen. Speciale aandacht gaf Marian van Twist van het Ouderenwerk voor de eenzame ouderen in Schiedam. „Door het langer zelfstandig wo nen zal ook aan het welzijn van die senioren moeten worden gedacht. Oudere Schiedammers kunnen ge- isoleerd raken en daarmee vereen- zamen. Zo zal er netwerk van hulpverleners voor de ouderen moeten ontstaan", vertelde zij na afloop van de bijeenkomst. Met paginagrote advertenties in de regionale kranten en met hon- derdduizenden huis-aan-huisfol ders heeft de overheid er de afge- lopenjaren de volgende bood- schap bij de inwoners van de Rijn mond ingestampt: „Als de sirenes afgaan, sluit dan deuren en ra- men en stem uw radio af op Radio Rijnmond: 93,4 FM." De adver tenties zijn niet voor niets geweest, want onlangs nog -op 16 januari om 12.52 uur- loeiden de sirenes in Vaardigen vanwege een giflek bij Vopak. De afgelopen wejcen hebben tallo- ze mensen geuit op het feit dat na het loeien van de sirenes geen dui- delijke instructies via Radio Rijn mond te horen waren. De kritiek van deze luisteraars is volstrekt te- recht. Hoewel de redactie van Ra- dioRijnmond al bijna een half uur VOOR de sirenes loeiden, door ei gen nieuwsgaring in een extra nieuwsbulletin meldde dat zich een ernstig incident had voorge- daan bij Vopak, kwamen de eerste officiele mededelingen van de overheid bij Radio Rijnmond pas een half uur NAD AT de sirenes haddengeloeid. Omwonenden die tijdens en kort na het loeien van de sirenes Radio Rijnmond inschakelden kregen de eerste tien minuten geen infor- matie over het incident. Domweg omdat die informatie niet voor- handen was bij Radio Rijnmond. De overheid had vooraf geen con tact opgenomen met Radio Rijn mond over het feit dat de sirenes zouden afgaan en achteraf is ver- zuimd om direct informatie te ver- strekken. Ook heeft de overheid geen gebruik gemaakt van de mo- gelijkheid om in te breken in het programma van Radio Rijnmond om zelf vanuit het crisiscentrum in het World Port Center via de rampenzender instructies te geven aan de luisteraars. Radio Rijnmond betreurt het in hoge mate dat de luisteraars in met name Schiedam en Vaardi gen niet tijdig zijn ge'informeerd. We hopen dat deoverheid ons en dus ook de inwoners in de toe- komst sneller zal informeren bij het loeien van de sirenes. Laurens Borst Hoofdredacteur Radio Rijn mond ^Wieudienst Rijnn>Q De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Toplicht Euromast zorgt voor klachten Maandag 3 februari meldden, verspreid over de dag, drie inwoners uit Rotterdam lichtoverlast van het toplicht van de Euromast. Uit navraag van de DCMR bleek dat er een nieuwe antenne voor Radio Rijnmond op de Euromast was geplaatst. Hierna was ook de snelheid van het knipperen van het toplicht verhoogd. Euromast heeft Nozema, de maatschappij die de antenne plaatste, verzocht de snelheid van het toplicht weer in de gebruikelijke frequentie te veranderen. Dat is inmiddels gebeurd. Aanhoudend overlast van ortho-Cresol uit gescheurde opslag- tank Vorige week ontving de meldkamer van de DCMR opnieuw veel klach- ten (107) over een vieze geur van jodium, verbrand plastic of rubber en ziekenhuislucht. De klachten waren voornamelijk afkomstig uit noord en midden Rijnmond, het Westland en Delft. Bran van de overlast is nog altijd het incident met de gescheurde tank bij Vopak TTR in de Botlek, waarbij 1,6 miljoen liter ortho-Cresol vrijkwam. Deze vloeistof verspreidde zich over een oppervlakte van 10.000 rn2 en stolde tot een harde massa. Door de enorme hoeveelheid en de eigenschappen van de stof is het opruimen een ingewikkeld karwei. In de afgelopen weken heeft Vopak samen met de DCMR en andere overheidsinstanties gewerkt aan plannen van aanpak voor de opruimwerkzaamheden. De opslagtanks, die in de tankput staan random de gescheurde tank, zijn leeggepompt, zodat deze week op een veilige manier begonnen kan worden aan het ruimen van de ortho-Cresol. Naar verwachting zal de stankoverlast door de opruimwerkzaamheden, die enkele weken zullen duren, toenemen. Elke dag zal de DCMR, afhankelijk van de wind- en temperatuurverwachting, aan Vopak toestemming geven om door te gaan met de opruimwerkzaamheden. Actuele informatie en een stank- verwachting vindt u op www.dcmr.nl. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. „Allerlei relaties nemen wel eens een onverwachte wending, en dat is nu tussen de Leefbaarfractie en de Leefbaarwethouder ge beurd. Tja, een citaat uit de 'gezamenlijke verklaring van Eric M.S. Zwennis namens de fractie van Leefbaar Schiedam en Theo H.B. Schoenmakers (ik word zo moe van die modieuze voorletters. M Zouden mensen het als een soort adellijke tit el zien? Zal ik mij dan - ook maar voortaan HjalmarJ. Teunissen noemen, en dan nog even m 'n drs-titel ervoor?)De lucht is geklaard, de ruzie opgehelderd. Het was een misverstand. dat mede door die lastige media 'buiten j proportioned vormenhad aangenomen. Tja, je moet toch iemand de schuld kunnen geven. Stel je voor dat je alle schuld zelf op je neemt. Nee de fractie had geen fouten gemaakt. Er was alleen spra ke van geldingsdrang en onervarenheid. Omdat er nu eindelijk 'ge wone Schiedammers' in de raad waren gekomen. En ja, dan magje ruzie maken. Een externe bemiddelaar moest eraan te pas komen om het geschil- letje op te lossen. De verlioudingen binnen de Leefbaren zijn kenne- lijk zo dat ze er niet als een stel volwassen mensen uit konden ko men. Was Schoenmakers niet bestempeld als 'the great communi cator', de man die communicatie als het hoogste goed zag? Denk aan de e-mailreferenda van zijn partij waar zijn ze eigenlijk geble- ven?), denk aan Schoenmakers vroegere verwijten aan het Schie damse stadsbestuur. Het moest allemaal open worden, daar in het stadskantoor. En wat staat er onderaan de brief??? „Alle betrokkenen zijn overeengekomen dat geen onzer aan deze gezamenlijke verklaring iets zal toevoegen. Welnee, stel je voor. Jezelf publiekelijk verantwoorden voor een dreigende wethouderscrisis. En: „Dualisme moet kunnen betekenen dat wethouder en fractie el kaar los mogen laten en niet elkaars hand vasthouden. De les die wij van de afgelopen weken hebben geleerd is, dat dit niet mag bete kenen dat de onderlinge communicatie wordt veronachtzaamd. Het mooie van dit soort gevalletjes vind ik altijd de gedachte dat de ellende niet voor niets was. „De door Jan Roeland gecoachte stevige gesprekken van het afgelopen weekeinde hebben ons de overtuiging gegeven dat we ons de komende ruim drie jaar met vergrote energie samen zullen kunnen inzetten voor het Schiedamse belang.Jaja, de catharsis. Juist door het dieptepunt ontstaat er iets onbenoem- baars, iets goddelijks, waardoor beide partijen er nog sterker uitko- men. Zo ken ik er nog meer. Hjalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3