t 1 www.stadsregio.info NIEUWE ZONES OPENBAAR VERVOER IN DE STADSREGIO ROTTERDAM e> richting West 1. VRAAG - Is aanpassing van de zone-indeling op dit moment echt nodig? - y* y L. i £3 ••7v-r 2. VRAAG - Wat betekent aanpassing van de zone- indeling precies? 6. VRAAG - Waarom moet ik meer strippen gaan 1 betalen terwijl er zwartrijders zijn die helemaal niets "r~"*~t>efaten? 3. VRAAG - Hoeveel moet ik straks meer betalen? 4. VRAAG - Hoe ziet de zone-indeling er straks uit? ,.L«. fel 5. VRAAG - Waarom zijn er extra opbrengsten van reizigers nodig via aanpassing van de zone-indeling? Calandlijfi 7. VRAAG - Gaan er door de aanpassing van de zone- indeling minder reizigers met het openbaar vervoer en meer reizigers met de auto? 8. VRAAG - Mensen met een smalle beurs die afhan- kelijk zijn van openbaar vervoer worden de dupe van de aanpassing van de zone-indeling. Is daar iets aan te doen? 9. VRAAG - Is er een verband tussen de aanpassing van de zone-indeling in de stad en die bij de verlengde Calandlijn? 10. VRAAG - We krijgen toch een openbaar vervoer chipkaart met een prijs per kilometer in Nederland? Maakt dat aanpassing van de zone-indeling nu niet overbodig? TENSLOTTE x Voor meer aHjafMtt kunt u ook terecht op onze website: www.stadsregio.info. ROTTERDAM 3 Bekendmakingen algemene wet bestuursrecht Stadsregio.info Bekendmakingen algemene wet bestuursrecht Comfortabel, snel en veilig reizen met tram, bus of metro, dat willen we graag allemaal in Rotterdam en directe omgeving. De openbaar vervoerbedrijven in de stadsregio Rotterdam leveren dan ook een uiter- ste inspanning om het vervoer op peil te houden. Maar het aandeel dat de reizigers betalen (1/3 deel) in verhouding tot de bijdrage van het rijk (2/3 deel) is te laag om een goed voorzieningenniveau te kunnen garanderen. Een van de maatregelen om die inkomsten te verhogen is het anders indelen van de zones in de stadsregio Rotterdam, waarmee de regioraad op 29 januari 2003 heeft ingestemd. Dit betekent voor sommige reizigers dat zij op bepaalde trajecten een of meer strippen extra moeten stempelen, omdat zij door meer zones reizen. Dit is natuurlijk geen prettig nieuws voor reizigers van het openbaar vervoer. De stadsregio Rotterdam, verantwoordelijk voor het openbaar vervoer in stad en regio, heeft samen met diverse partijen lang nage- dacht over andere oplossingen. Maar die zijn er niet. Door allerlei bezuinigingen van het Rijk in het verle- den op het openbaar vervoer is de rek er uit. Aanpassing van de zone-indeling is een manier om er toch voor te zorgen dat er voldoende bussen, trams en metro's kunnen blijven rijden. Bovendien zorgt aanpassing van de zone-indeling voor een evenwichti- ger verdeling van reiskosten tussen beide Maasoevers (zie vraag 2). Ook worden de nieuwe zones ongeveer even groot als in andere steden en regio's. De nieuwe zone-indeling gaat zeer waarschijnlijk in per 1 juli 2003. Als gebruiker van het Rotterdamse openbaar vervoer heeft u misschien allerlei vragen rond de nieuwe zone-indeling. Op deze pagina proberen wij zo goed mogelijk antwoord te geven op vragen die regelmatig zijn gesteld. Ja. De stadsregio Rotterdam ontvangt steeds minder geld van de rijksoverheid voor het openbaar vervoer. Dit komt onder andere doordat enkele zones in Rotterdam gemiddeld groter zijn dan de zones in andere steden zoals Den Haag en Amsterdam. Ook kent het Rijk vanaf 1998 een ander systeem van bekostiging (zie ook bij vraag 5). Als de stadsregio Rotterdam nu niet zorgt voor meer inkomsten, is er straks geen goed openbaar vervoer meer in de Rotterdamse regio. Aanpassing van de zone-inde ling is dus hard nodig om nu en in de toekomst goed en veilig openbaar vervoer te houden. i-SS> 1 Herzonering 2003 Nlauvvt zonegrwu V«rv«ll«n torvtgrens Btstttnde ?on«9f«m We maken de zones in Rotterdam ongeveer even groot als de zones in andere ste den en regio's; nu wijkt Rotterdam daar nog van af, dus: voor minder strippen kun je in Rotterdam bij de huidige zone-indeling op sommige trajecten een grotere afstand reizen. Bovendien betalen inwoners van de regio niet overal evenveel. Aanpassing van de zone-indeling zorgt er voor dat mensen voor dezelfde afstand in het openbaar vervoer ongeveer dezelfde prijs gaan betalen. Een zone heeft een gemiddelde doorsnee van 4,5 kilometer. Maar de centrumzone in Rotterdam heeft nu nog een doorsnee van 7,5 kilometer op het breedste punt. En in Rotterdam Oost (zone 5311) is die zone zelfs nog groter. Dit geeft scheve verhou- dingen. Een reiziger uit Zevenkamp betaalt bijvoorbeeld twee zones naar het centrum. Maar iemand uit Capelle aan den IJssel - dat dichter bij het centrum ligt - betaalt drie zones. Bovendien betalen reizigers in Rotterdam Zuid (linker Maasoever) nu nog relatief meer strippen - omdat zij daar meer zones passeren - voor dezelfde afstand die reizigers in Rotterdam Noord (rechter Maasoever) afleggen. Aanpassing van de zone- indeling maakt een eind aan deze oneerlijke situatie. De aanpassing van de zone-indeling is onderdeel van een pakket aan maatregelen om het openbaar vervoer op niveau te houden. Andere acties zijn onder andere een intensievere bestrijding van reizen zonder geldig plaatsbewijs. Het verminderen van het aantal zwartrijders gebeurt nu al door de aanwezigheid van een conducteur op de tram, het plaatsen van tourniquets (toegangshekjes) op metrostations en een betere samenwerking met de politie. Overigens investeert de stadsregio Rotterdam veel in sociale veiligheid rond het openbaar vervoer. Behalve de stelselmatige uitbreiding van tourniquets en conduc- teurs komt er ook steeds meer (camera)toezicht op perrons. Uiteraard hangt dit af van het traject dat u reist. In het algemeen is het zo dat het rei zen over een relatief grote afstand, dat nu nog twee strippen kost, straks door de nieuwe zone-indeling een strip extra gaat kosten en soms vier in plaats van drie. Een strip kost bij normaal tarief ruim 40 eurocent. Dit betekent dat het reizen vanuit omliggende gemeenten, zoals Schiedam Noord en Zevenkamp naar het centrum van Rotterdam duurder wordt. Dat is ook het geval voor reizen tussen Schiedam Noord - Schiedam centrum en Vlaardingen Holy - Vlaardingen centrum. In een enkel geval, zoals tussen Schiedam Noord en Vlaardingen Holy, betekent de aanpassing van de zone-indeling dat u een strip min der betaalt. Bij de aanpassing van de zone-indeling geldt een aantal uitgangspunten, zoals een logische samenhang van zones naar grootte en ligging. De gemiddelde doorsnee wordt rond de 4,5 kilometer en een woonkern/wijk ligt zoveel mogelijk in een zone. Verder vallen de zonegrenzen waar dat kan samen met 'natuurlijke' grenzen zoals de Nieuwe Maas en de Schie, of snelwegen. De centrumzone van Rotterdam (zone 5300) wordt kleiner. Ligt aan de westkant de zonegrens nu nog bij het Marconiplein, straks wordt de centrumzonegrens de lijn aan de westkant van de Aelbrechtskade, Achterhaven en Schiemond. Aan de oostkant ligt de zonegrens nu bij Kralingse Zoom, dat wordt straks de oost- zijde van de Honingerdijk, Essenweg/Essenlaan. De wijk De Esch in Kralingen blijft deel uitmaken van de zone Rotterdam Centrum. Een aantal wijken in Rotterdam West (Spangen, Tussendijken, Bospolder en het westen van Delfshaven en Schiemond) komen bij zone 5319: Schiedam Centrum/Rotterdam West. Ten noorden van de snelweg A20 komt er een nieuwe zone bij: 53xx met daarin Schiedam Noord en Vlaardingen Holy. Ook aan de oostkant komt een nieuwe zone: 53zz met daarin een deel van Prinsenland, een deel van Kralingen (Woudenstein, Brainpark, Rivium), Kralingse Veer en de Capelse wijken Fascinatio, West en 's Gravenland. Het Rijk is vanaf 1998 het openbaar vervoer anders gaan financieren. Sinds dat jaar hangt de bijdrage van het Rijk af van de daadwerkelijke opbrengsten uit de verkoop van vervoersbewijzen. Meer zones betekenen meer inkomsten en daarmee bij de huidige bekostigingssystematiek ook meer rijksbijdrage. Naar verwachting levert aanpassing van de zone-indeling in de stadsregio Rotterdam per jaar vier miljoen euro extra inkomsten van de reizigers op. Vergelijkingen met andere gebieden wijzen uit dat er niet minder reizigers komen in het openbaar vervoer. Dat meer reizigers per auto zouden gaan reizen is een onjuiste veronderstelling omdat de auto in veel gevallen geen goed alternatief is voor open baar vervoer. Files, parkeerproblemen, of een langere reistijd zijn vaak argumenten om voor openbaar vervoer te kiezen. Het is inderdaad een onaangename boodschap dat ook minder draagkrachtigen een extra strip moeten stempelen. Maar er is geen alternatief. Juist voor deze groep mensen moet degelijk en veilig openbaar vervoer ook in de toekomst blijven bestaan. Onder andere de aanpassing van de zone-indeling - meer inkomsten voor het openbaar vervoer - maakt dat mogelijk. Doen we dit niet, dan moeten we bus- of tramlijnen schrappen of minder vaak laten rijden. Dat is voor niemand een goede oplossing. Nee. Dit zijn twee verschillende zaken. Bij de verlengde Calandlijn (vroegere Beneluxlijn) was aanpassing van de zone-indeling nodig om metroreizigers evenveel strippen te laten betalen naar Rotterdam Centrum, of ze nu met de Calandlijn reizen of met de Erasmuslijn. Nee, want die chipkaart met een tarief per kilometer komt er waarschijnlijk pas in 2005 of misschien nog later. De financiele tekorten zouden bij de openbaar vervoer bedrijven in de komende jaren te hoog oplopen om dan nog goed en veilig open baar vervoer te kunnen realiseren. De stadsregio Rotterdam kan dus niet wachten tot de chipkaart er is, de inkomsten zijn nu nodig om het openbaar vervoer op peil te houden. De nieuwe zone-indeling van het regionale openbaar vervoer in en om Rotterdam is er niet van de ene op de andere dag gekomen. De stadsregio Rotterdam heeft gezocht naar andere mogelijkheden om de inkomsten voor de openbaar vervoerbedrijven te vergroten. Diverse gemeenten in de regio, zoals Schiedam, deelgemeenten in Rotterdam en het Platform Reizigersbelangen Openbaar Vervoer (PROV) hebben geprotesteerd tegen aanpassing van de zone-indeling. Maar de stadsregio Rotterdam heeft niet de middelen om tekor ten bij te passen. Daarom is na veel wikken en wegen besloten om aan de minister van Verkeer en Waterstaat voor te stellen toch tot aanpassing van de zone-indeling over te gaan per 1 juli 2003. Een lichtpuntje daarbij is dat alle rei zigers in de regio Rotterdam nu in gelijke omstandigheden ongeveer dezelfde ritprijs betalen als ze vanuit de buitenwijken of buurgemeenten'naar het cen trum reizen. Een scheve situatie die jaren heeft bestaan is daarmee in elk geval recht gezet. Mocht u nog vragen hebben over de achtergronden van de aanpassing van de zone-indeling die op deze pagina niet aan de orde gekomen zijn, dan kunt u terecht bij stadsregio Rotterdam, telefoon 010 - 417 23 89. Heeft u concrete vragen over zones en tarieven dan kunt u die stellen aan RET Klantenreacties: 0800 - 6061 STADSREGIO

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 13