Elk soort inkomen een eigen box Extra aandacht voor aftrek van ziektekosten en andere buitengewone uitgaven Bel astingdienst Hulp bij uw aangifte als u er zelf niet uit komt Insturen voor 1 april 2003 Vragen? De Belastingdienst geeft antwoord Wat u moet weten of niet mag vergeten bij het invullen van uw aangifte Voordat u uw aarig laat invu De Aaogiftediskatfe helpt ii stap voor slap op weg Dit jaar besteedt van ziektekosten de Belastingdienst extra aandacht aan de juiste aftrek en andere buitengewone uitgaven. en aflrekpost Box 1 Box 2 Box 3 Wat hoort in weike box? Wetk mt woning loon of salaris, pmutom en sooiitle uitkeringen A,antttf:rkef{jk betetraj Aandelen die u in NV hmtl Bxtm Bttimting 25% Bezfttfrtcjen en scou frier* Belasting SO% Belastingdienst I Informatie over de aangifte 2002 Het Nederlandse inkomstenbelas- tingstelsel is gebaseerd op het zo- genaamde boxenstelsel. In dit stel- sel worden drie soorten inkomen onderscheiden die alledrie worden ondergebracht in een aparte box. Uw salaris hoort bijvoorbeeld in box 1. Box 2 en 3 zijn weer voor andere inkomsten. De inkomsten die u in de ene box heeft aangegeven, hoeft u dus niet meer in een andere box te vermelden. Elke box wordt af- zonderiijk belast. Box t: In deze box vermeldt u alle in komsten die u heeft verkregen omdat u werkt of heeft gewerkt. Het gaat hier bijvoorbeeld om loon of salaris, pen- sioen en sociale uitkeringen. Ook uw auto van de zaak en uw (eerste) eigen woning horen in deze box. Over de inkomsten in deze box betaalt u maxi- maal 52% belasting. Box 2: In deze box vermeldt u alle inkomsten die u heeft verkregen uit aandelen die u in een BV of NV heeft. En dan alleen als u, eventueel samen met uw partner, een belang heeft van ten minste 5%. Over het inkomen in deze box betaalt u 25% belasting. Auto mn de zaak (Eerste) eigen woning AJieen als u, evoritueel samen mot uw parkier, een belong heeft van ten rninsta fflii Box 3: In deze box vermeldt u de inkomsten uit bezittingen die u door sparen en beleggen heeft verkregen, zoals spaartegoeden, beleggingen en een tweede woning. Er zijn ook vrijstel- lingen. Ongeacht de werkelijke situatie worden de inkomsten uit sparen en beleggen gesteld op 4% van uw belast- baar vermogen. Over die 4% betaalt u 30% belasting. Bijvoorbeeld: bedraagt Sparen on beleggen Onroerend goad (bijv een tweede woning) uw belastbaar vermogen €30.000,-, dan bedraagt het rendement hierover 1.200,- (4% van 30.000,-) en betaalt u dus 360,- (30% van 1.200,-) be lasting. Ondanks de hulpmiddelen die de Belastingdienst biedt bij het invullen van de aangifte, kan het zijn dat u er toch niet helemaal uit komt. Ook in dat geval biedt de Belastingdienst hulp: op verschillende plaatsen in Nederland wordt er namelijk per- soonlijke 'Hulp bij aangifte' gebo- den. Voor hulp bij het invullen van uw aangif te moet u een afspraak maken met uw belastingkantoor. Als u deze afspraak maakt, hoort u welke gegevens u moet meenemen. Wacht niet te lang met het maken van een afspraak, want in de aangifteperiode kan het bijzonder druk zijn op de belastingkantoren. het invuffeft van uw aangifte heeft ti n«n aairtal gegevem itodfg. Het is rla.-irmn luimfig om tUi vnlgemlo osgtmm bij <t« hand te hebben a Is u n»«t mvtti tiif iK-gnit -■< soft re primer: bttnk' /jfkoitt '.dhftltfttt. - piarypftavf. wed«j'.tver. W(M wswinfe vmniixg art (.nr.! over/teiH van dr.: l«taakli iiyjWiHMJkfenie fwmtneet mm tstomt weeing heeft), - ovnt/khten van uw ve</r.knringwmiatrcf (npptj van parficuta bou>hkb vni'/ckMirijien (WAD, />ekwikf«UiM «k. 'ivwziofvtnn kitpttaa! nvt'izichi beftj^jirtgs nduwwtpiii e.d Stuur uw aangifte in ieder geval voor 1 april in, dan ontvangt u voor 1 juli be- richt van de Belastingdienst. Het invullen van het aangiftebiljet vergt de nodige aandacht. Zo moet u opletten dat u geen reken- fouten maakt en geen enkele vraag over het hoofd ziet Oaarom is het zo handig om elektro- nisch aangifte te doen, met de Aangiftediskette of het Aangifteprogramma op internet Een groot voordeel is dat de meeste berekeningen automa- tisch worden ultgevoerd. Bovendien selecteert de diskette of het programma alleen die vragen die op uw situatie van toepasslng zijn. Hoe werkt het in de praktijk? Zodra u uw persoon- lijke gegevens heeft ingevoerd, legt het Aangifte programma u precies die vragen voor die voor u relevant zijn. Hierdoor is de kans ktein dat u vragen vergeet in te vulien. Ook de kans op fouten verkleint aanzienlijk, omdat de meeste berekeningen automa- tisch worden uitgevoerd. Heeft u tijdens het invuiien een specifieke vraag? Dan kunt u met 66n druk op de hulptoets een toelichting oproepen. En dat gemak geldt eigenlijk voor alle onderdelen van het pro gramma: het wijst zich vanzeif. Een ander voordeel van elektronisch aangifte doen. is dat u er niet eens de deur voor uit hoeft. Als u alles heeft in- gevuld, verstuurt u uw gegevens met edn druk op de knop naar de Belas tingdienst - op het moment dat't u schikt. Vanzelfsprekend is het verzen- den van uw persoonlijke financiele gegevens op deze manier 100% veilig. De elektronische aangifte kunt u op drie manieren naar de Belastingdienst versturen: per modem, via internet of per post. Alleen als uw computer deel uit- maakt van een network, kunt u uw aangifte niet via deze computer versturen. Uw antivirus-software kan eventueel een foutmelding veroorzaken bij het ver- zenden. Zorg er daarom voor dat de virusscanner uitstaat als u digitaal aangifte doet. Mocht er tijdens het werken met het Aangifteprogramma of bij het versturen van uw aangifte toch iets misgaan, dan vertelt het programma u precies wat u moet doen om de fout te herstellen. ledereen die vorig jaar aangifte heeft gedaan per computer, krijgt dit jaar weer de Aangifte diskette of een uitnodiging tot het doen van aangifte thuisgestuurd. U vult uw aangifte toch weer elektro nisch in? Wei zo rnakkelijk. En wel zo snei. Voorai als u de aangifte verstuurt per modem of via internet. Het Aangifteprogramma is overigens ook te downloaden van onze website: www.belastingdienst.nl. Ook als u nog niet eerder elektronisch aangifte heeft gedaan, sturen wij - naast het formuiier - de Aangiftediskette naar u toe (66n diskette per huis- houden). Zodat ook u de voordelen ontdekt van elektronisch aangifte doen: rnakkelijk, snel en veilig. Steeds meer mensen kiezen voor het gemak van digitaal aangifte doen. Ook iets voor u? Als u in 2002 uitgaven had als gevolg van ziekte, arbeidsongeschiktheid, in- validiteit, bevalling, adoptie, ouderdom of overlijden, dan kunt u recht hebben op aftrek van buitengewone uitgaven. Bijvoorbeeld als u in het afgelopen jaar last had van een sportblessure, of wan- neer u een gehandicapt kind heeft. Aftrekbaar zijn onder andere: - vaste aftrek huisapotheek: - uitgaven voor bepaalde dieten op doktersvoorschrift; - kosten voor extra gezinshulp, vervoerskosten van een zieke of invalide; - extra aftrek bij arbeidsongeschikt heid en chronische ziekte; - extra aftrek voor chronische ziekte van kinderen. Ook als u gezond bent, is het mogelijk dat u met uw buitengewone uitgaven boven de drempel uitkomt. Bijvoorbeeld door de premies die u betaalde voor uw ziekenfonds- of ziektekostenverzekering of door de vaste aftrek voor 65-plussers. U heeft echter pas recht op aftrek als het totaal van uw buitengewone uitga ven boven het zogenaamde drempel- bedrag uitkomt. Ook mag u niet voor iedereen ziektekosten of buitengewone uitgaven aftrekken. U mag alleen uitga ven aftrekken voor de volgende perso- nen: - uzelf, uw fiscale partner en kinderen jonger dan 27 jaar; - ernstig gehandicapten van 27 jaar of ouder die bij u in huis wonen; - ouders, broers of zussen die bij u in huis wonen en afhankelijk zijn van uw zorg. De hoogte van het drempelbedrag hangt af van uw drempelinkomen. Als u het hele jaar een fiscale partner had, dan telt ook het drempelinkomen van uw fiscale partner mee. U moet aannemelijk kunnen maken of kunnen aantonen dat u de uitgaven daadwerkelijk heeft gedaan. Bijvoor beeld met bonnen, kwitanties, rekenin- gen en bank- of giroafschriften. U hoeft dit niet als bijlage mee te sturen. De be- talingen moet u in 2002 hebben ge daan. Het gaat dus om de datum van betaling en niet om die van de rekening. Zit u tijdens het invul len van de aangifte met een vraag waar u niet uit komt? Dan zijn er verschillende manieren om antwoord te krijgen. Allereerst is er de Toelich ting die u aantreft bij het aangiftebiljet of op de Aan giftediskette. De Toelichting geeft op iedere vraag een korte, maar duidelijke uitleg. U kunt'm ook down loaden van de website van de Belasting dienst: ww.belastingdienst.nl. Hier vindt u - behalve uitgebreide informatie over aangifte doen - ook het onderdeel 'Vraag en antwoord' dat u kan helpen om een antwoord te vinden op uw vraag. Er zijn ook speciale Aanvullende Toelich- tingen beschikbaar om u te helpen bij de verschillende onderdelen van de aangif te. U kunt ze bestellen op of downloaden van de website van de Belastingdienst of gratis bestellen via de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043 (24 uur per dag, 7 dagen per week). U kunt natuurlijk ook de Belasting- Telefoon voor particulieren bellen: 0800-0543. Dit nummer is bereikbaar op maandag t/m donderdag van 8.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Scheuren - het aangiftebiljet be- staat uit een voorblad en een scheur- boek. Het is niet de bedoeling dat u het hele scheurboek terugstuurt. U hoeft alleen het voorblad terug te sturen, samen met de bladen waarop u iets heeft ingevuld. De betreffende bladen kunt u gewoon uitscheuren en los in de retourenvelop terugsturen. Gebruik dus geen nietjes of paperclips en stuur ook geen bijlagen mee met de aangifte. Invullen - als u alles heeft ingevuld, denkt u er dan aan dat u ook uw sofi- nummer op elk blad invult. En vergeet belangrijke zaken op het voorblad niet, zoals uw handtekening. Bent u klaar, controleert u dan of het rekeningnum- mer op het voorblad juist is. En of u niets bent vergeten. Dat scheelt een hoop tijd in de verwerking van uw gegevens. gebruik van de Aangiftediskette, dan kunt u desgewenst meerdere aangif- ten doen op dezelfde diskette, bijvoor beeld die van uw partner. U kunt het Aangifteprogramma ook downloaden via www.belastingdienst.nl. Ook hierbij kunt u kiezen voor versturen per modem of internet. Wel zo rnakkelijk. Elektronische handtekening - als u voor het eerst aangifte doet met de Aangiftediskette, vergeet u dan niet de coupon uit de handleiding bij de Aan giftediskette op te sturen. Op deze cou pon vult u uw elektronische handteke ning in: een zelfgekozen vijfcijferige pincode. Deze code vormt samen met uw sofi-nummer een unieke, persoon lijke beveiligingscode. Digitaal aangifte doen - ook als u vorig jaar aangifte deed op papier, ontvangt u en/of uw partner dit jaar be halve het papieren biljet ook de Aangif tediskette. U mag zelf kiezen hoe u de aangifte invult: op papier of op diskette. Doet u aangifte per diskette, dan kunt u de aangifte versturen per modem of internet, of de diskette terugsturen per post. De papieren aangifte stuurt u terug in de retourenvelop. Maakt u Scheur de coupon met uw code uit en stuur deze apart van uw aangifte, in een gesloten eigen envelop (dus niet de Belastingdienst-envelop) zonder post- zegel terug naar de Belastingdienst. Vul de code ook in op uw aangifte. Doet u aangifte via het Aangifteprogramma op internet, gebruik dan het formuiier 'Opgaaf elektronische handtekening', dat u kunt printen vanuit het Aangifte programma. Bewaar uw code goed, want u heeft hem weer nodig bij uw volgende digita- le aangifte. Als u al eerder een elektro nische handtekening heeft opgegeven, kunt u deze dus gewoon blijven gebrui- ken. U hoeft dan geen nieuwe op te geven. Kijk voor meer informatie over de elektronische handtekening op www.belastingdienst.nl. Heeft u vragen, bel dan de BelastingTelefoon voor parti culieren: 0800-0543. Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 28