k w52 ■Hi Theo Schoenmakers' laatste optreden als wethouder Coalitiepartijen hebben weinig behoefte aan discussie maa«i«5tarl WO w dp[f[| St[f(S(§ mm krant netel Koningsdrama of regelrechte soap Schoenmakers: 'Ik ben als een boef behandeld' Stadsmolenaar voor de Palmboom maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM De duidelijk geemotineerde Schoenmakers hield tijdens de extra raadsvergadering een laatste pleidooi voor zichzelf. rota Roger van derKraan. MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 19 februari 2003 E Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur ds. G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur Dr. P Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 17.00 uur. Dr. P. Buitelaar (Gere formeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. ds. L.G.Bos. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. ds. P. Magre. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, ds. A.H. Leatomo. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, ds. E. V. Dunne de Bijll Nachenius Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. A. D. v.d. Heuvel, 16.30 uur, ds. H. de Jong. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30uur, ds. W. van Sorge en 16.30 uur, ds. W. van Sorge. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur ds. Verhoef. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, dienst van schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds. J. F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds C. Oor- schot, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, bike tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (tOeuroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 0104004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 0104004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 0104004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffendeauteur. Door Frank Willemse SCHIEDAM - De ene spreker sprak van een regelrechte soap vol intriges, wantrouwen en een vleugje seks. De ander juist als een 'koningsdrama a la Shake speare'. In beide genres speelde Tlieo Schoenmakers de treurige hoofdrol met als uitkomst zijn ontslag. 'Sprong hij of werd hij geduwd', is een favoriete uit- spraak van hem. En dat was nu juist de vraag waar het allemaal omdraaide. Volgens Schoenma- ker zelf werd hij gedwongen tot aftreden. Volgens anderen, zoals collega wethouders en coalitie- partijen treft hij zelf schuld, want hij nam zelf ontslag. Twee versies van een verhaal met dezelfde uit komst. De oppositie vroeg de extra raadsvergadering aan met maar 66n agendapunt; het plotselinge ontslag van Theo Schoenmakers. Niet zomaar iemand. Hij was de architect van het college en lijst- trekker van de grootste partij in de raad Leefbaar Schiedam. Het werd een hectische avond vol met politieke antwoorden en geheim- taal. En met een mode van afkeu- ring door PvdA, SP en Groen- Links. Maar deze haalde het niet. Want de coalitie van CDA, WD, GBS en Leefbaar Schiedam maakte duidelijk dat er niets aan de hand is. En dat hun samenwer- king door moet gaan. Tijdens de vergadering kwam de brief boven water, waarin staat dat de samenwerking met de frac- tie van Leefbaar Schiedam de af- lopen tien maanden 'prima' is ge- weest. In deze brief van CDA, WD en GBS spreken de coalitie- partijen de hoop uit dat Leefbaar snel met een nieuwe wethouder zal komen. En daarmee is de zaak afgedaan. Maar niet voor de op positie, die zich beklaagde deze brief nooit gekregen te hebben. Over 66n ding zijn de twee 'machtsblokken* het wel eens: De crisis rond Schoenmakers is een schande voor Schiedam. Grote woorden als 'het aanzien van de politiek is ge- schaad' en 'het vertrouwen in het bestuur is weg', sprak vooral de op positie. „Zelfs landelijk was Schiedam op zeer negatieve wijze in het nieuws", zegt oppositielei- der Maarten Groene (PvdA). 'Diep treurig met bizarre wendin- gen', meent Marcel Houtkamp (D66) en 'Je schaamt je kapot', vindt Hennie Hagen (Groen- Links). Ook burgemeester Scheeres, dit keer geen voorzitter van de raad, maar als collegelid, probeerde de meeste vragen te beantwoorden. Ook Scheeres nam de woorden 'treurig en beschamend' in de mond. Hij was het, die Schoen makers meedeelde dat er een ex tern en onafhankelijk onderzoek naar zijn internetgebruik zou plaatsvinden. Opvallend daarbij was dat Scheeres steeds zachter be- gon te pra- ten, zodat de overvol- le tribune begon te protesteren. Dat Scheeres vooral het woord deed, kwam collega wethouders en co alitie goed van pas. Eigen fractie- voorzitters als Ruseler en Van Wijk hielden liever hun mond dicht. Groot was de verassing - ook van het college - dat Schoenmakers zelf ook op kwam dagen. Merk- waardige blikken tussen raadsle- den. Ondanks ziekte en een ver- bod van de dokter was Schoen makers gekomen en toonde hij moed. Terwijl zijn ex-collega's fijntjes de andere kant op keken. Theo Schoenmaker sprak de raad toe. Met bleek gelaat en treurige ogen, maar soms weer fel dat 'de kiezer van Schiedam de grote verliezer is'. Een tragisch diepte- punt in zijn leven en dat vooral zijn nog te onderzoeken 'overma- tig internetgebruik' hem juist moest treffen. 'Seks en seks- plaatsjes' deden hem juist niks en hij noemde zichzelf een 'zelfver- klarende droogkloot'. Schoenmakers haalde fel uit naar het ambtenarenapparaat en vooral de IT die hem duidelijk pootje hadden willen lichten. Die dit nog steeds kunnen doen door aan zijn computer te knutselen. Hij zette grote vraagtekens bij het onaf hankelijk onderzoeksbureau en dat terwijl hij geeneens meer in zijn werkkamer kan komen om zijn prive spullen te pakken. „Liever was ik gestruikeld over mijn politieke beleid, maar ik heb de slag - net als Bismarck - niet op het slagveld verloren." Hiermee gaf hij duidelijk het col lege de schuld, die toen hij al overwerkt en doodziek was, hem adviseerde ontslag te nemen. 'Hij was gepiepeld" en zijn reputatie en integriteit lag op straat. Om- standig vertelde hij hoe alles vol gens hem was gegaan en deed een beroep op de journalisten om de werkelijke oorzaak uit te pluizen. En met een 'Ik deed het voor de stad' en At your service', be- sloothij. SCHIEDAM - Schoenmakers, 'de architect van dit college' kreeg bij zijn afscheidsoptreden maar weinig waarderende woor den van zijn eigen fractie en het zittende college. Het was vooral burgemeester Scheeres die Schoenmakers telkens roemde om zijn inzet, harde werken en collegialiteit. 'Mooie woorden bij een begrafenis', moet Schoenma kers gedacht hebben. Hij ging liever nog eenmaal furieus in de aanvai. Verwarrend en moeilijk is het dat er meerdere politieke en persoon- lijke kwesties dwars door elkaar heen spelen. Ten eerste de politie ke verwikkelingen van vorige week, toen Schoenmakers en zijn eigen fractie ruzie kregen over het vermeend lekken van informatie door Leefbaarlid Eric de Jong. B en W geloofden wethouder Schoenmakers onvoorwaardelijk maar de fractie steunde De jong waardoor er een crisis uitbrak. Een crisis die met grote moeite in het weekend werd uitgepraat. Maar de vertrouwensbreuk met zijn eigen partij bleef bestaan. De tweede kwestie was het 'exces- sief internetgebruik voor prive doeleinden', dat prominent in het nieuws kwam. Schoenmaker -die tien maanden praktisch in het stadskantoor woonde- verklaarde al eerder dat internet zijn venster op de wereld was. Maar toen hij in krantenartikelen onomwonden vertelde dat het ook om porno en seksites zou gaan, werd zijn aftre den bespoedigd. In deze kwestie beschuldigde Schoenmakers zon- der dralen ambtenaren van het stadskantoor die op zijn val uitwa- ren. Zelf zegt Schoenmakers nooit iets met seks of porno van doen te wil len hebben: „Ik gruwel er werke- lijk van. Barbertje moet kennelijk hangen en sinds mijn vertrek kun nen 'ze' wel alles in mijn computer stoppen." Zijn zesde computer welteverstaan, want op onverklaar- bare wijze raakte zijn computer telkens verstopt. Hij maakte duide lijk dat er van privacy niks terecht- komt wanneer derden in zijn com puter neuzen. Het aangekondigde externe onderzoek naar zijn inter netgebruik vertrouwt hij eveneens niet. „Ik ben als een boef behan deld, ik kan zelfs niet meer bij mijn eigen spullen." De derde reden van zijn aftreden betreft zijn gezondheid. Tien maanden lang weken draaien van honderd uur eisten hun tol. Maar ook de ruzies van de laatste twee weken hadden hem gesloopt. Hij kreeg slaapmiddelen en andere pil- len toegeschreven en het advies van zijn arts om een tijdje te stop- pen met werken. Maar Schoenma kers kreeg van het college te horen dat het beter was wanneer hij zou opstappen, en B en W wezen naar zijn vermeende bezoek van porno- sites. In zijn laatste speech sprak Schoenmakers maandagavond zijn teleurstelling uit en constateerde dat hij 'gepiepeld' was, vooral door de beschuldiging dat hij por- nosites tijdens werktijd zou hebben bezocht. Hij waande zich voor de Spaanse inquisitie te staan, wij- zend naar zijn ex-collega's aan de zelfde bestuurstafel. En naar de ambtenaren en zelfs zijn eigen par tij, de 'kwade genius' Erik de Jong. Tevergeefs probeerden de opposi- tiepartijen de zaken precies in beeld te krijgen. Kardinaal bleek de coalitieverklaring, die de overi- ge partijen slechts uit de krant kon- den vernemen, waarin in drie zin- nen werd gezegd dat de coalitie bij elkaar blijft en dat Leefbaar Schie dam op zoek gaat naar een nieuwe wethouder. De coalitie had duidelijk weinig behoefte aan discussie. Zo nam Marijke Ruseler, fractievoorzitter van het CDA (de een na grootse partij) alleen in tweede instantie het woord. Er was geen sprake was van een vertrouwensbreuk tussen de coalitiepartijen, zei ze. Ook de WD, via Will van Wijk, noemde de zaak 'slechts een personele zaak en geen politieke kwestie'. En Eric Zwennis, fractievoorzitter van de omstreden Leefbaar Fractie, bleef steken in de persverklaring van een week geleden toen de ruzie tussen Schoenmakers en de fractie leek te zijn gesust. Indrukwekkend waren de woorden van Marcel Houtkamp (D66) die het fijne wel wilde weten. „Er stinkt iets", zei de D66-er', „En het college en de coalitiepartijen houden de kaken stevig op el kaar." Het leek hem waarschijn- lijk dat Schoenmakers het slachtof- fer is geworden van een politiek spelletje. Hij vond het allemaal net te toevallig dat en de politieke kwestie en de sekssites toevallig op dezelfde dag naar voren kwamen. Onomwonden zei Houtkamp dat hij Schoenmakers door onvoor- spelbaar gedrag nooit geschikt had gevonden als wethouder. Maar hij bleef zich afvragen: „Wat is het echte verhaal?" De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overtast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Opruimwerkzaamheden bezweken opslagtank begonnen Donderdagmiddag 16 januari bezweek een opslagtank bij op- en over- slagbedrijf Vopak TTR in de Botlek. Er Hep 1,6 miljoen liter ortho-cresol in een tankput. Door de enorme hoeveelheid en de eigenschappen van deze chemische stof (bijtend en sterk stinkend) Is het oprulmen een ingewikkeld karwei. Er zijn plannen van aanpak gemaakt om de opruimwerkzaamheden zo zorgvuldig mogetijk uit te voeren. Daarna zijn de voorbereidingen voor het opruimen begonnen. Op 10 en 11 februari ontving de meldkamer van de DCMR nog meer dan vijftig klachten over de stank van de ortho-cresol. Door het mistige en windstille weer bleven de dampen hangen en veroorzaakten stank- overlast in Rozenburg, Maassluis en Vlaardingen. Het weertype zorgde ervoor dat ook andere afvalstoffen van industrie en verkeer lang bleven hangen in het Rijnmondgebied. Woensdagmorgen 12 februari is begonnen aan de laatste fase van de opruimwerkzaamheden bij Vopak. Met een grijper wordt de gestolde ortho-cresol uit de tankput verwijderd en via een trechter in een speciale tankcontainer gestort. Als de container vol is, wordt deze gasdicht afgesloten en tijdelijk opgeslagen. in een later stadium wordt het materiaal vernietigd of verwerkt tot opnieuw te gebruiken product. De opruimwerkzaamheden zullen naar verwachting tot het eind van de volgende week duren, omdat dit met de grootst mogelijke voorzichtig- heid moet gebeuren. De DCMR verwacht dat de meeste stankoveriast nu achter de rug is. ledere dag worden ter plekke metingen gedaan. Aan de hand van de meetresultaten en de verwachte weersomstan- digheden beoordeelt de DCMR of de opruimwerkzaamheden door kunnen gaan. Actuele informatie en een stankverwachting vindt u op www.dcmr.nl. Geluidsoverlast van defecte scheepshoorn In de nacht van maandag op dinsdag kwam om klokslag twaalf uur de eerste klacht bij de meldkamer binnen over aanhoudend sirenegeloei uit het havengebied. Uit navraag bij het Havenbedrijf Rotterdam bleek dat een schip, bij op- en overslagbedrijf ECT Hometerminal in de Prins Willem Alexanderhaven, een storing had aan de scheepshoorn. Na een half uur was men erin geslaagd de hoorn uit te schakelen. Intussen waren er nog dertien klachten uit Pernis en Schiedam bij de DCMR binnengekomen. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. SCHIEDAM - Het college van B en W wil een stadsmolenaar aan- trekken voor museummolen De Nieuwe Palmboom. Het is de be- doeling dat de molenaar zo snel mogelijk aan het werk gaat, nadat de gemeenteraad het voorstel heeft goedgekeurd. Hierdoor kan De Nieuwe Palm boom ook weer door-de-weeks gaan draaien. Twee jaar geleden was men hiermee gestopt, toen het Vlaardingse bedrijf Volkorenmo- len Aeolus besloot een einde te maken aan het exploiteren van De Walvisch, De Vrijheid en De Nieuwe Palmboom. De Stichting Schiedamse Molens denkt dat er voor molen De Wal visch genoeg mogelijkheden zijn om het winkel- en maalwerk te combineren, terwijl er op langere termijn voor molen De Vrijheid perspectief is om het te gebruiken als landelijk kenniscentrum. Voor museummolen De Nieuwe Palm boom zag de maaltoekomst er niet zo zonnig uit, en de Stichting Schiedamse Molens vond dat niet acceptabel: een korenmolenmuse- um dat niet maalt, dat kan niet. Th.H.B. Schoenmakers, ik kende de man niet persoonlijk, hij mij al helemaal niet. Toch wist ik wie hij was,je kon hem zo gemakkelijk herkennen aan die leuke trippelpasDaar liep hij vaak mee door Schiedam: Theo Schoenmakers. Ik was bijna lid van zijn partij ge worden, toen in roeri- ge tijd, maar hij V3I1 d© IJllMBi distanti- eerde zich van mm Pirn en toen was het ifli I6Z61 voor mij over. Nu heeft ook hij verloren, maar is dat wel zo. Heeft Theo wel verloren, of heeft hij zich gewoon vergist zoals zovelen En wie is dan wel de grote verlie zer in dit koningsdrama; zijn wij dat niet soms, de kiezers? Hebben de kiezers een vergissing gemaakt en is onze Theo daar het slachtoffer van geworden. Want laten we wel wezen; de man werkte als een paard. Schijnt het. Op de een of andere manier zat het er gewoon niet in. Theo zou naar de burger gaan luisteren en dat wilde hij misschien ook wel. Maar als er iets stroperig is dan is dat wel de politiek. En daar heb ben wij ons allemaal in vergist, alleen zij die dit al lang wisten la- chen nu... Ik niet. Ik heb zelfs een beetje medelijden met de man. Henk Vlek, Schiedam Wethouders De Swart (WD), Lepidis (CDA) en Habermehl (GBS) luisterden zonder commentaar naar de toespraak van hun ex- collega Schoenmakers: 'horen, zien en zwijgenroto Roger van der Kraan Al in de jaren zestig was in literair Nederland de theorie populairdat schrijvers die aan hun naam gaan sleutelen 'foutwaren. Doe ge- woon en noem de schrijver bij zijn eigen naam. Waarom noemde schrijfster Hella Haasse zich ineens Hella H. Haasse en ging (oud- schiedammer) Willem Duys zich plots Willem O' Duijs noemen. Schrijver A. Moonen maakte hierop een parodie door zijn naam let- terlijk als A punt Moonen uit te spreken. En sinds kort noemt veel- schrijver A. Van der Heijden zich alleen met zijn initialen: A.F.Th. Volgens de theorie hebben mensen die hun naam overdreven voluit of veranderen juist last van een mddr- of minderwaardigheidscomplex. Waarom niet gewoon als het ook anders kan. Is dat de reden dat mis- daadverslaggever Peter de Vries zich Peter R de Vries laat noemen. Wij in Schiedam kennen ook zo iemand: Theo H.B. Schoenmakers. Met nadruk op Hpunt B. Waarom doet Theo dit. Hij heeft dit niet no- dig. Hij is al landelijk bekend, kijk maar in de Telegraaf, Volkskrant of Algemeen Dagblad van vorige week. Theo is landelijk nieuws en daar geniet hij van. Al is leuk het woord niet als je moet aftreden als wethouder met seks op je voorhoofd. In het geval van Theo -hij heeft gecompliceerde karaktertrekken- is aandacht van levensbelang. Dat is zijn levenselixer. Al maakt dat hem ook paranoia - achter elke struik een rover. Deze mengeling van hoog- en laagmoed daarom past nu uitstekend de theorie van die initialen uit de jaren 60 bij. 'Hij is net een kat met zeven levens. Niemand moet verbaasd staan als weer terug komt in de politiek', zei een kenner van de Schiedamse politiek maandag mij. Zelf geloof ik dat niet zo. Ik beschouw Theo H.B. als iemand die pre cies valt in het rijtje nieuwlichters die na de dood van Pirn Fortuyn Zijn op gestaan. Om hun geluk te beproeven. Gelukszoekers. Wijn- schenk, Bijlhout ofHaitske van der Linden? Wie zal overpak weg een paar jaar deze namen nog kennen? Zo is het ook met Th. H. B. die is bijgezet op de geschiedenisplank. Wel een meters lange plank over het revolutiejaar 2002. Nu al zitten hon- derden studenten en wetenschappers zich suf te schrijven om dit rampjaar in de politiek te beschrijven Zn verklaren. Honderden histo- rische, sociologische en politicologische boeken over dit beroemde jaar aan het begin van de 21 eeuw. Zo bezien kan Theo H.B. Schoen makers tevreden zijn: Met een hoofdstukje in een van die boeken en als voorbeeld van een der opvolgers van de periode Fortuyn. Frank M. Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3