Onderwijsplein Rotterdam presenteert totaalpakket Lustrumeditie van leuk en leerzaam Arbeidsmarkt 2003 Themapleinen op de Arbeidsmarkt 2003 aiifiioy tr randstad De beurs voor baan, beroep, studie en opleiding rotterdam Br J I stadswonen Werk en studie, de samen- hang tussen opleiding en be- roep loopt als een rode draad door Arbeidsmarkt 2003. Lag vorige jaren het accent nog vrijwel alleen op het bie- den van en zoeken naar ba- nen, dit jaar is er ook veel aandacht voor studie en op- leidingen. Opleidingen en bedrijven, ze horen bij el- kaar. Dat vindt ook Hoge- school INHOLLAND (voor- heen Ichthus Hogeschool). INHOLLAND biedt een breed scala aan opleidingen aan, die zowel in voltijd, deeltijd als duale vorm ge- volgd kunnen worden. INHOLLAND is dit jaar voor het eerst aanwezig op Arbeidsmarkt 2003. Peter van Rijn, woordvoerder van INHOLLAND: „Twee jaar geleden nam het hoger on- derwijs van Rotterdam (naast de Hogescholen ook de Eras mus Universiteit), het initia- tief zich gezamenlijk te pre- senteren op een speciale on- derwijsbeurs: de Rotterdam- se Orientatiebeurs. We wil- den een combinatie met be drijven en instellingen, om de bezoekers de mogelijkheid te bieden kennis te maken met opleidingen en bedrijven. Aanvankelijk wilden we de Orientatiebeurs ieder jaar or- ganiseren, maar omdat onze doelstelling goed aanslootbij de al bestaande beurs Ar beidsmarkt vonden we het beter ons daarbij aan te slui- ten. Samen met de organisa- tie van Arbeidsmarkt hebben we de koppen bij elkaar ge- stoken, plannen breder en dieper uitgewerkt en krach- ten gebundeld. Dit resulteer- de in een samenwerkingplan. Voor Arbeidsmarkt is dit jaar speciaal het Onderwijsplein Rotterdam gerealiseerd waar alle Rotterdamse onderwij s- Opleidingen en bedrijven presenteren zich zij aan zij op Arbeidsmarkt 2003. Aan het Zorgplein bijvoorbeeld, waar diverse opleidingen hun stu dies promoten en bedrijven in dezelfde sector laten zien wat je kunt met je diploma's, wat je kunt bereiken met doorleren. Wil je niet meer de hele dag in de school- banken zitten dan kun je kie- zen voor duaal leren: leren dn werken „Bij duaal leren ver- zorgt de opleiding voor haar studenten een werkplek in een bedrijf. Zo kun je, zegt Maaike Delfgaauw, een grote groep jongeren toch aan het leren houden." Maaike Delf gaauw is werkzaam bij de Dienst Stedelijke Onderwijs (DSO), die een beleid heeft ontwikkeld om jongeren lan- ger in de schoolbanken te houden. „Veel jongeren die een diploma hebben, willen dikwijls meteen aan de slag. Dat is jammer, met meer ken nis kom je hogerop. Ook wanneer je niet meteen een aantrekkelijke baan kunt vin- den, is doorleren een verstan- dige keus. Rotterdam heeft een hoog aantal werkzoeken- den, tegelijkertijd veel be- hoefte aan middelbaar en ho- gen. praktijkgerichte demonstraties en workshops. De organisatie van Arbeidsmarkt 2003, ligt, vanaf haar ontstaan in 1999, in handen van Ahoy' Rotterdam en Centrum Werk en Inkomen (CWI). Een succesvolle joint venture: Ahoy' heeft de experti se van beursorganisatie; CWI van de arbeidsmarkt. Event ma nager Bart Regeer legt uit: Succesvolle samenwerking Ahoy' en CWI „We hebben dit jaar gekozen voor een andere opzet dan de vier voorgaande jaren. Uit on- derzoek bleek dat vorig jaar de bezoekers niet alleen gericht op vacatures afkwamen, maar ook informatie zochten over beroe- pen, het werken in bepaalde branches, opleidingen, loop- baanplanning en de mogelijk heid van leren in combinatie met werken. Het aanbod was daar niet volledig op afgestemd. Tij- dens Arbeidsmarkt 2003 zal daar dan ook veel sterker het ac cent op liggen." Naast het aanbod van de actuele vacatures wordt veel informatie gegeven. Gericht op werkzoe- kenden, mensen die van baan of beroep willen veranderen, her- intreders, en scholieren vanaf het moment dat ze het keuze- pakket moeten samenstellen. „Centraal bij de informatie staat het keuzeproces dat mensen moeten doorlopen bij het vinden van een baan, beroep, studie en opleiding", zegt Regeer. „On- afhankelijk van de leeftijd." Presentatie Rotterdamse opleidingen „Op de Arbeidsmarkt 2003 pre senteren werken en leren zich zij aan zij", vervolgt hij. „Nieuw is dat de beurs wordt uitgebreid met een gevarieerd aanbod en overzichtelijk beeld van de di verse onderwij s- en studiemoge- lijkheden. We zijn een samen- werkingsverband aangegaan met alle Rotterdamse opleidin gen. Vanuit de studie en oplei dingen zelf was ook, zo bleek, grote behoefte om zich te profi- leren op de beurs. We hebben een opleidingenplein gecreeerd ('Onderwijsplein Rotterdam') waar diverse opleidingen - en aan de opleiding gerelateerde bedrijven- zich bij elkaar pre senteren. Een voorbeeld? Oplei dingen in de gezondheidszorg staan er naast de presentatie van het ziekenhuis en andere bedrij ven die opereren op het gebied van de gezondheidszorg. En zo is het over de hele linie gere- geld." De Dienst Stedelijk Onderwijs heeft een 'Studiekeuze Lounge' gerealiseerd waar allerlei prakti- sche informatie wordt gegeven over studies. Aan de orde ko- men vragen als: Wat zijn de mo- gelijkheden? Wat zijn de kosten en de eisen En hoe en wanneer moet ik me aanmelden? Verder is er aandacht voor 'doorstro- mers' en de combinatie van werken en studeren. Diverse op leidingen presenteren zich via workshops geven een op de praktijk gericht beeld van de di verse studiemogelijkheden. Gratis studentenkamer! Leerlingen van 53 regionale VMBO en HAVO/VWO scho- len zullen Arbeidsmarkt 2003 bezoeken. Met behulp van een speciaal ontwikkelde lesbrief la- ten ruim 2.000 scholieren zich informeren over werk- en stu- diekeuzes. Niet alleen werken en studeren, ook wonen wordt in Rotterdam steeds aantrekke- lijker gemaakt. Studenten ma ken tijdens een bezoek aan Ar beidsmarkt 2003 zelfs kans op een gratis studentenkamer voor een jaar, mede mogelijk ge maakt door 'Stadswonen'. Re geer: „Voor studenten die in de afstudeerfase zitten, is een be zoek aan de beurs zinvol. Ze kunnen ongedwongen snuffelen aan de sfeer en mogelijkheden binnen het bedrijfsleven." Leren en werken De gemeente Rotterdam presen teert zich dit jaar op onderschei- dende manier in een cluster op het zogeheten 'Rotterdamplein'. „De gemeente is de grootste werkgever van Rotterdam", zegt Regeer. „Door deelname aan de beurs tracht zij onder meer het lerarentekort van (hal- verwege dit jaar) 11.000 leraren een stukje terug te dringen. Het bedrijfsleven, onderwijsinstel- lingen en gemeente onderstre- pen het belang van de combina tie leren en werken. Voor be paalde groepen studenten kan het belangrijk zijn om niet al leen te leren, maar er ook bij te werken. Zo tonen scholieren die het VMBO hebben afgerond in het algemeen weinig interesse om door te leren, terwijl het voor hen juist belangrijk is om te investeren in verder kennis- vergaren. Investeren in kennis is overigens ook van belang bij rei'ntegratie. Iemand die door omstandigheden langdurig wer- keloos is, zal zich in kennis moeten verdiepen om langzaam weer in de molen te komen." SMS Jobs Naast een overzicht van regio nale vacatures brengt Arbeids markt 2003 werkzoekenden, via de database van SMS Jobs, rechtstreeks in contact met po- tentiele werkgevers. Regeer: „Uniek is dat de bezoeker via SMS passende vacatures kan ontvangen. Door zich tijdens de beurs te registreren (op de stand van SMS Jobs (301), red.) wordt het proftel van de werkzoekende gematcht met de beschikbare vacatures en kan direct actie worden ondernomen. Bijzonderheden: Bezoekers kunnen gebruik maken van gra tis kinderopvang. Dit wordt ge organiseerd door Stichting Kin deropvang Rijnmond (SKSR); Tijdens de beurs worden op het Welzijnsplein promo's gegeven van de musical 'Home' Voor het eerst in Nederland: een vrouwelijk glazenwasserteam! lets wat een mannenbaan lijkt, wordt nu ook voor vrouwen toe- gankelijk. Het Wellant College brengt bezoekers van Arbeids markt 2003 vanaf het Zuidplein met een paardenkoets naar Ahoy' en weer terug. Arbeidsmarkt 2003 is mede mo gelijk gemaakt door DSO, Randstad, Stadswonen, AOB Compaz, OBR, KvK Rotter dam. Arbeidsmarkt 2003 is geopend op woensdag 12 maart a.s. van 10.00 tot 21.00 uur en donder- dag 13 maart a.s. van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Voor meer informatie kijk op: w w warbeidsmarkt2003nl instellingen zich presenteren. Van Rijn: „Het mooiste is dat er een wisselwerking ontstaat waarbij bedrijven en onder wijs hun presentaties op el kaar afstemmen. Het publiek is erg gevarieerd, van leerlin gen tot mensen die bijvoor beeld van baan willen wisse- len. Als INHOLLAND Rot terdam vinden we het natuur- lijk prima dat bezoekers van Arbeidsmarkt 2003 kunnen kijken naar een beroep dat ze interessant vinden, en dan be- zien welke opleiding ze daar- voor het beste kunnen vol- ger opgeleid personeel. We trachten jongeren te stimule- ren om na het voorbereidend beroepsonderwijs naar het middelbaar beroepsonder wijs (MBO) over te stappen, of van HAVO naar MBO en daarna kun je eventueel nog naar een HBO opleiding doorstromen. Wie door- stroomt kan kiezen voor du aal leren of full time leren- ."In de 'Studiekeuze Loun ge' op Arbeidsmarkt 2003 brengt DSO het doorstromen naar hogere opleidingen en het duaal leren onder de aan dacht. De Studiekeuze Loun ge en het Onderwijsplein Rotterdam zijn gefinancierd door Gemeente Rotterdam, de grootste werkgever van Rotterdam, die erop hoopt dat de afgestudeerden na hun opleiding in Rotterdam blij- ven werken, dat is hard no- dig. Door al bij een Rotter- dams bedrijf te werken tij dens de studie vergroot je die kans uiteraard." Andere mogelijkheid om le ren en werken te combineren is het volgen van avondon- derwijs, dat onder meer gege ven wordt bij het ROC Zad- kine. Het Regionaal Oplei dingen Centrum verzorgt ruim 300 beroepsopleidingen en volwassenonderwijs aan zo'n 30.000 jongeren en vol- wassenen. Projectmedewer- ker Communicatie en Marke ting, Tjitske de Vries: „De belangstelling voor studeren in deeltijd al dan niet gecom- bineerd met werken neemt gestaag toe, we bieden dan ook dag- 6n avondonderwijs aan op het gebied van econo mic, zorg, welzijn, techniek en educatie. Via ROC Zad- kine kunnen theorielessen gevolgd worden naast een baan. We bieden ook oplei dingen aan, waarbij de deel- nemers het vak leren in een combinatie van theorieles sen, praktijklessen en stages. Naast beroepsonderwijs kun nen volwassenen een keus maken uit een volledig aan bod van volwasseneducatie. Voor diegenen die een twee- de kans op de arbeidsmarkt willen, bieden we verschil- lende, op de persoon afge- stemde, mogelij kheden. Ook ROC Zadkine is verte- genwoordigd op het Onder wijsplein Rotterdam. Behal- ve uitgebreide voorlichting op opleidingengebied wor den er voortdurend presenta ties en workshops gegeven door verschillende discipli nes. Hogeschool Rotterdam: BINT geeft studiemaatwerk op de persoon De belangstelling voor door stromen, duaal leren, deel- tijdonderwijs en volwassen onderwijs neemt toe met als resultaat steeds meer hoger- opgeleiden. Toch is er nog steeds een enorm tekort aan hogeropgeleiden in Rotter dam. RolfBart Overweg, event manager aan de Hoge school Rotterdam: „Omdat het aantal HBO afgestudeer den bij lange na niet kan voorzien in die behoefte moet je je als onderwij sinsti- tuut ook gaan richten op nieuwe doelgroepen: Mensen die al werken en toch nog een opleiding willen volgen, bij voorbeeld. Of mensen die willen herintreden, die vroe- ger gestopt zijn met de oplei ding en geen diploma heb ben, die omgeschoold willen worden, die op enig moment van school zijn gegaan en geen passend diploma heb ben voor het gewenste onder wijs en mensen die in het bui- tenland een diploma hebben behaald dat niet helemaal aansluit bij onze diploma's. Al deze mensen kunnen we op onze Hogeschool Rotter dam door middel van toetsen van toelatingsexamens en cursussen, waarvan sommi- gen zelfs op maat, toch een HBO opleiding aanbieden. Om dat te verwezenlijken heeft Hogeschool Rotterdam 3 jaar geleden een eigen bu reau opgericht, BINT: Bu reau Instroom- en Traject Be- geleiding Overweg: „BINT screent nieuwe belangstellen- den. Na "asessments" wordt er een op maat gesneden stu- dietraject voor hen uitgestip- peld. Maatwerk is een enor- me investering. Sommige BINT-studenten krijgen, door ervaring of reeds geno- ten opleiding, vrijstellingen voor bepaalde vakken en/of onderdelen van de studie." Vrijwel alle 90 disciplines van de Hogeschool Rotter dam (sinds vorig jaar gefu- seerd met de HES) kunnen in deeltijd gegeven worden.Het is voor het tweede jaar dat Hogeschool Rotterdam zich presenteert op de beurs Ar beidsmarkt. „Vorig jaar was het succes enorm. Wwe heb ben een kleine 1.000 indivi- duele gesprekken gevoerd. Het blijkt dat veel werkzoe kenden toch ook gei'nteres- seerd zijn in een (deeltijd)op- leiding. Nu er dit jaar meer het accent gelegd wordt op studie verwachten we nog veel meer belangstelling op de beurs, onder meer van leerlingen van HAVO A7 WO en VMBO, die in schoolver- band de beurs bezoeken aan de hand van de speciaal ont wikkelde lesbrief." ter! Dit jaar wordt Arbeidsmarkt 2003 voor het eerst uitgebreid met een gevarieerd aanbod van de diverse onderwijs- en studie mogelijkheden. Samenhang tus sen opleiding en beroep is de ro de draad van de beurs. Bezoe kers krijgen advies over het zoe ken naar werk, praktische infor matie over beroepen, loopbaan- ontwikkeling en actuele vacatu res. Naast het werven van werk- nemers presenteren bedrijven, diensten en instellingen zich on der meer door het geven van Een totaalbeeld van werk en stu die in de regio Rotterdam. Dat is Arbeidsmarkt 2003: de beurs voor baan, beroep, studie en op leiding, die op 12 en 13 maart plaatsvindt in Ahoy' Rotterdam. De beurs is een platform waar bedrijven, instellingen en dien sten nieuwe medewerkers kun nen werven en waar bezoekers zich kunnen laten informeren over werken en leren in deze re gio. De beurs is gratis toeganke- lijk. Nog groter, nog breder, nog be- Arbeidsmarkt 2003 is er voor werkzoekenden, baanveranderaars, bijscho- lers, herintreders, door- stromers, afgestudeerden van VMBO, MBO, HBO en WO, schoolverlaters en leerlingen uit de 2e fase voortgezet onderwijs. Alle informatie op het gebied van werk, wonen en stude ren in Rotterdam komt aan de orde. De informatie wordt aangeboden door bedrijven, instellingen en opleidingen bij informatie- stands zoals de Computer Corner, de Studiekeuze Lounge, het Rotterdam plein en op Themapleinen als Versplein, Welzijns plein en Zorgplein. Daar- naast worden er veel inte- ressante en ludieke work shops georganiseerd door diverse onderwij sinstellin- gen. Ook is er veel aan dacht voor de technieksec- tor met deelname van be drijven zoals Alstom, Cro on Elektrotechniek B.V. en Stork Worksphere.Een greep uit de workshops: Hogeschool Rotterdam: sportmassage door fysio- therapeuten, verzorgen van babies door verpleeg- kundigen, junioronderne- mingen presenteren hun eigen bedrijf, door oplei ding trade-management gericht op Azie Chinese karakters schrijven, dis- cussie over Planologie en Stedebouw, praktijkles beeldende vorming aan leerlingen van basisschool (i.s.m. INHOLLAND) MBO-opleidingen (o.a. Albeda College, De Gaar- de, Grafisch Lyceum, Hout- en Meubileringscol- lege, ROC Zadkine, Scheepvaart en Transport College, Wellant College) Bloemschikken Meubel maken en stoffe- ren Honden trimmen Van logistiek manager tot kapitein in de grootste ha ven ter wereld Hogeschool INHOL LAND: presentatie dier-veehoude- rij Maak kennis met interna- tionale studenten over o.a. studeren in het buitenland Zelf minibedrijf opzetten Maak marketingplan W orkshop j ournali stiek Workshop sportmanage- ment Simulatie vliegtuigbestu- ring Digitale communicatie Reclamewereld Erasmus Universiteit Rotterdam Horeca case Memoryspel Gezond- heidswetenschappen Voor een compleet over zicht workshops: www.ar- beidsmarkt2003.nl Arbeidsmarkt 2003 wordt georganiseerd door: centrum voor mm m mmrnm Mede mogelijk gemaakt door: 1 KAMER VAN KOOPHANDEL ROTTERDAM OBR Gemeente Rotterdam Dienst Stedelijk Onderwijs €3*me«ftte Rotterdam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 19