ifULl maasstad WIJ K Misverstand bewoners Woudhoek en projectorganisatieTrampluslijn VOR //SUM 'We hebben hier eigenlijk voor niets staan praten' Laagdrempelige culturele Floorshow trekt weinig in vakantie SGP Si- Werken aan A20 en A4 maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 5 nrtaart 2003 VLAARDINGEN - Dichter Mahjoub Benmoussa draagt zin- gend in het Arabisch zijn gedicht voor. Het klinkt erg sierlijk en het zou over liefde kunnen gaan of het sprookje van dui- zend en een nacht. Als Benmoussa de vertaling voorleest blijkt dat het minder sierlijk is dan verwacht. Het gaat over een Ne- derlandse (Gerda) en Marokkaanse vrouw (Aouicha) die el kaar de huid volschelden, omdat zij van dezelfde man houden. 'Aouicha: Jij dwaas, uitgesloten dat jij ooit de vrouw van Ab- deslam wordt. Wat moet hij in jou beminnen? Wie je ziet denkt dat je een koe bent.' Waarde(n)vo! Zuid-Holland Zuid-Holland is en blijft een provincie met een waardevol landschap en met waardevolle activiteiten. Maar voor een echt waardevol samenleven is meer nodig. De SGP zet zich in voor een waarde(n)vol provinciaal beleid, op basis van de Bijbelse waarden en normen. Wat betekent een waarde(n)vol Zuid-Holland voor u: Verbeteren van aansluiting beroepsonderwijs op bedrijfsleven Behoud van ievensbeschouwelijke grondslag van zorginsteflingen Bevordering van fast-ferry en waterbus Stem daarom 11 maart lijst 6, SGP! M. Houtman SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert op zaterdagmid- dag in de Grote Kerk wordt zaterdag 8 maart verzorgd door Christelijke Muziekvereniging Harpe Davids. Op het pro- gramma staan onder andere delen uit de Watermusic van Han del, Ross Roy van Jacob de Haan en een selectie klezmermu- ziek. Aanvang 15.00 uur, toegang vrij. Ruilbeurs Paranormaal e-Rotterdam in uitvoering IC www.rottertfam.rii ZONNESTUDIO NAGELSTUDIO B roe rs vest 48c Tel. 2730452 Informatie over hoofdpijn, migraine, dyslexie of Meniere Ei-tentoonstelling Bingo Live-muziek Waarnemingen MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 10.00 uur ds. G. de Lang Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur ds. E.M. Bakker (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat zo 17.00 uur ds. E.M. Bakker(Gere- formeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. geen opgave. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur. ds. W.R. van Wieren De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur. dhr. A. van Endhoven Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, ds. Suurmond- Vonkeman Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30uur, ds. W. van Sorge en 16.30 uur, ds. W. van Sorge Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur, drs. G. Scholten H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, wo 20.00 uur aswoens- dag, zo 10.30 uur, euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, prof. dr. E.H. Cossee Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds. N. van de Want, wo 14.30 en 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 0104004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 0104004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 0104004322 J. Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Capteln (plv.) Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010 04736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur. a o f"i cJ XQ52 Door Dennis Smits SCHIEDAM - Het begon nog wel zo gemoedelijk. Het gedeel- te voor de pauze. de praktische uitieg over de Trampluslijn die vanaf 2005 Schiedam en Vlaar- dingen aan elkaar verbindt, was zelfs in een kwartiertje af- gehandeld. Na de pauze was er tyd voor de vragen van de om- wonenden van de trambaan. En toen kwam opeens een pijnlijk misverstand bovendrijven. Het misverstand komt boven wa ter als Alco de Winter, vice-voor- zitter van bewoners- en belangen- vereniging Woudhoek, vraagt naar het verwijderen van de tram- halte bij het winkelcentrum in de Noord-Schiedamse wijk. Vol- gens het concept van Tramplus moeten de haltes vijfhonderd me ter uit elkaar liggen. Doordat de haltes bij het Faassenpiein, die nu een stuk uit elkaar verwijderd lig gen, op gelijke hoogte gesteld worden, komt de volgende halte na de bocht in de Scheepvaartweg te liggen. „Er wordt alleen maar rekening gehouden met het vijf honderd meter aspect. Bij het Faassenpiein wordt nu een ge- vaarlijk kruispunt gecreeerd", spreekt De Winter tot projectlei- der Erwin Witteman van project- organisatie Trampluslijn Schie dam Vlaardingen „En bij het winkelcentrum komt geen halte, terwijl deze vaker gebruikt zou worden dan een halte bij een pa- tatzaak." De Woudhoekbewoners dachten via de avond in de Blauwe Brug ervoor te kunnen zorgen dat de halte bij het winkelcentrum ge- handhaafd blijft. Met die gedach- te komen ze bedrogen uit. Pro- jectleider Witteman maakt duide- lijk dat de ligging van de haltes vaststaat en niet meer terug te draaien is. „De afstand van vijf honderd meter was een ontwerp- randvoorwaarde voor het concept van Tramplus." Door die opmer- king van Witteman slaat de stem ming bij het vooral oudere pu- bliek in de zaal om. Sommigen vertrekken zelfs direct. „Als de haltes vastliggen, heb ik hier ver- der niets meer te zoeken. En, vraagt De Winter zich af, hoe zit het dan met de klankbord- groep. „Waarom komt die klank- bordgroep er dan, als de keuzes al gemaakt zijn", bijt Alco de Win ter de projectleider toe. „We mo- gen alleen bepalen waar er een boom of een prullenbak komt te staan." De Winter krijgt bij val uit de zaal. „In 1999 heb- ben we al een in- spraak- avond ge- had en nu weer", rea- geerde een man in de zaal. „Maar als ik dit geweten had, was ik niet gekomen. Ik vind het gewoon dom. We hebben eigenlijk voor niets staan praten." Projectleider Erwin Witteman realiseert zich het misverstand dat bestaat tussen de Tramplus en de bewoners. „Ik denk dat u daar gelijk in heeft." Na afloop is Alco de Winter nog steeds verbaasd. „Bij het onder- werpje klankbordgroep op de overheadprojector staat als eerste het woordje 'inspraak'. Maar al- les staat al vast. De enige vorm van inspraak die we hebben is om via de normale procedure een be- zwaarschrift in te dienen bij de gemeente. We voelen ons niet se- rieus genomen." Niet alleen de kwestie rond de halte bij het winkelcentrum wekt ergernis bij de bewoners van de Woudhoek. De Winter: „We heb ben via de krant moeten horen dat deze avond er was. Zelfs mensen die zich al hadden opgegeven voor de klankbordgroep wisten van niets. En het is nu ook nog vakantie. Ik weet zeker dat er veel meer mensen hier. hadden willen zijn. Hoe kun je nu een inspraak- avond een week van te voren plannen?" Voor Alco de Winter is de zaak nog niet gedaan. „Ik ken wat men- sen in de poli- tiek. Ik ga ze ker nog wel een telefoontje ple- gen." Ook projectleider Witteman is verbaasd door de heftige reaeties van de bewoners. Het was geen inspraakavond maar een informa- tiebijeenkomst, legt hij daags la ter uit. Bedoeld om later .verder te gaan met de klankbordgroepen. „In november 1999 heeft de in spraak plaatsgevonden, en de ge- meenteraad van Schiedam heeft in 2000 gewikt en gewogen en vervolgens de haltes vastgesteld, dat was al een gegeven. De haltes iagen dus al vast." Verder zegt Witteman dat de bewoners in de directe omgeving van de haltes zijn aangeschreven om de avond bij te wonen, evenals alle betrok- ken bewonersorganisaties. „We hebben dat zo zorgvuldig moge- lijk gedaan", aldus Witteman. Het is de bedoeling om de bewo ners nu opnieuw te benaderen. In de klankbordgroepen kan vervol gens verder worden gesproken. „We willen zo de overlast door de aanleg van de lijn voor de om- wonenden zoveel mogelijk be- perken." Oosterse ritmes en sierlijke gedichten in museumcafe sante gasten. Wij bieden hoog- waardige kunst op een laagdrem pelige manier aan, dus het is ook goed te volgen voor mensen die niet thuis zijn in de kunstwereld. Er is genoeg interactie tussen het publiek en de gasten in een infor- mele sfeer. Misschien zit volgende keer de zaal weer helemaal vol." Musicus Arikan legt uit welke in- strumenten hij bespeelt. „Dit is een Ud. Ud betekent hout en dit instru ment wordt in alle islamitische lan- den bespeeld." Hij laat de sierlijk bewerkte houten gitaar zien, met bolle klankkast en een korte hals. „Het ritmeschema dat wij in de Oosterse landen spelen is heel an- ders dan het Europese. Het is voor Europeanen heel moeilijk om het Oosterse ritmeschema te volgen en andersom. Maar ook de tonen zijn anders. We kennen ook een andere toonindeling. Wij spelen geen hele noten, de E en D, zoals die in de Westerse muziek bekend is, maar net iets onder de noot, zodat deze wordt verlaagd", doceert Arikan. Hij speelt samen met de toetsenist klassieke en volksmuziek afkom- De vierde aflevering van de Floor- show vond afgelopen zondag plaats in Cafe DOEN, het Muse umcafe van De Strip in Vlaardin gen. Naast dichter Benmoussa wa- ren ook musicus en componist Se- mih Arikan en Malih Gokduman toetsenist te gast. Zij vertelden over de traditionele Turkse mu ziek, zowel klassieke als volksmu ziek en brachten de soorten muziek ten gehore. Het doel van de Strip en dit soort bijeenkomsten is om hoogwaardige kunst op een laagd rempelige manier te presenteren en dit kan tegelijkertijd een maat- schappelijk belang dienen. „Vandaag zijn er niet veel bezoe kers, maar soms zit de zaal hele maal vol. Er is geen pijl op te trek- ken", zegt Jeanne van Heeswijk van de Strip. Eigenlijk is het een solopresentatie aan de trouwste be- zoekster van de Strip en tevens Westwijkbewoner. De rest van het publiek hoort bij de Strip of is om andere redenen naar Cafe DOEN gekomen. „Het is jammer dat er nu weinig mensen zijn, want we heb ben toch iedere keer weer interes- stig uit verschillende delen van Turkije. „Als je ergens Turkse mu ziek speelt, ben je genoodzaakt de muziek uit de zeven streken in Turkije te spelen. Je kan er geen overslaan." De muziek uit Noord West Turkije die veel Zigeunerin- Staatkundig Gereformeerde Partfj vloeden kent, klinkt dan ook heel anders dan de volksmuziek uit West Turkije. „Met het spelen van al deze soorten muziek, ben je als muzikant zo'n drie en een half uur bezig. Ik ben bang dat er over tien jaar het einde helemaal zoek is en dat we zelfs traditionele Turks/ Nederlandse muziek moeten spe len", grapt hij. Arikan nodigt de voetballende jon- getjes uit de buurt, die nieuwsgie- rig komen kijken, uit om ook te ko men luisteren. Twee jongetjes ne- men vooraan plaats. De een luistert aandachtig, terwijl de ander hem na vijf minuten toesist: „kom gaan we weer voetballen, er is niks aan." Uiteindelijk weet hij hem te overtuigen om toch weer naar bui- ten te gaan. „Voetballen is toch leuker", lacht Arikan. De dag wordt afgesloten met de bijzondere gedichten van Ben moussa. Hij is de enige 'Malhoun'- dichter in Europa. Malhoun is een 800 jaar oude dichtkunst met rit- misch geschreven gedichten die worden gezongen. „Bij ons zeggen ze: gedichten die niet door middel van zang worden voorgedragen, zijn dood." Benmoussa heeft ook een dichtbundel uitgebracht: 'Bries uit het Noorden', met naar het Nederlands vertaalde gedich ten. De dichter vindt het jammer dat zijn gedichten zijn vertaald. Daardoor verliest het gedicht de helft van zijn inhoud, kracht en ziel, vindt hij. Het meest bijzonde re aan zijn gedichten is dat hij een eeuwenoude dichtkunst gebruikt om actuele onderwerpen aan te pakken en zijn leven in Nederland te beschrijven. Het gedicht over de ruziende vrouwen eindigt in het boek van Benmoussa als volgt: 'Zo heb ik, geachte luisteraars, het ver- haal verteld van Gerda en Aouicha. Twee dames, ontsproten aan de verbeelding. Vergeet niet dat ik ook een heer van stand ben. De een is dik de ander is dun. Maar het zijn wel vrijgevochten vrou- SCHIEDAM - Een ruilbeurs voor postzegels, munten, telefoonkaar- ten en ansichtkaarten wordt zondag 9 maart gehouden in dienstencen- trum De Viermolens. Aanvang 13.30 uur. Vrije entree. De Viermo lens is gevestigd aan de Nieuwe Damlaan. SCHIEDAM - Paragnost Jan Brou- Rotterdam investeert in wonen, werken en welzijn met informatie- en communicatietechnologie (ICT) als hulpmiddel. Deze e-ladder houdt u op de hoogte van actuele gebeurtenissen op dit gebied. 26.02.2003 e-business checklist Heeft u een winkel of bedrijf en wilt u weten of elektronisch zakendoen iets voor u is? Op www.rotterdam.nl vindt u onder het kopje 'ondernemers' een e-business checklist. doorlopend STADSDEBAT op internet Moet er in Rotterdam een nieuwe tippelzone komen als de Keileweg dichtgaat? Zo ja, waar dan en in welke vorm? Wethouder De Faria wil graag uw mening hierover horen. Die kunt u kwijt op STADSDEBAT. STADSDEBAT vindt u op vele sites. Op www.rotterdam.nl direct onder het kopje 'gemeente- bestuur'. Meer informatie over bovenstaande onderwerpen vindt u op: Gemeente Rotterdam e- Rotterdam zonnecentrum## beauty-salon PERM. MAKE-UP Advertentie Schiedam - Op dinsdag 18 maart wordt vanaf 20.00 uur in het Novotel te Schiedam een informatieavond gehouden over hoofdpijn, migraine dyslexie en Meniere. De avond wordt verzorgd door specialisten van de Polikliniek 'Van Gemert therapie' uit Hoogvliet. Meer informatie wordt gegeven via tel. (010) 501 40 07 of internet: www.vangemerttherapie.nl wer start aanstaande dinsdag met paranormale gespreksavonden in Wijkcentrum De Blauwe Brug op het Bachplein. Op deze acht avon- den wordt ingegaan en uitieg gege ven over helderziendheid, magne- tisme, reincarnatie, karma en leven na de dood. Voor meer informatie en inschrijven kan via Jan Bouw: 06.20.13.06.73. SCHIEDAM - In het Proveniers- huis in Schiedam vindt dit week end een expositie plaats van be- schilderde eieren. De eieren zijn beschilderd door negentien kunste- naars, die kleine kunstwerkjes van de eieren hebben gemaakt. Bezoe kers kunnen de eieren kopen. Het start om 11.00 uur en eindigt om 17.00 uur. SCHIEDAM - In verzorgingste- huis Thurlede wordt er woensdag 12 maart een spelletje Bingo ge- speeld. In totaal worden er zes ron- des gespeeld met een pauze. Aan vang 14.00 uur in 'De Serre'. Voor bewoners en zorgabbonementhou- ders gratis, voor anderen 1,50 eu ro. SCHIEDAM - In de Harg Spaland vindt zaterdag volgens het vaste programma een soosmiddag plaats met live-muziek. Voor meer infor matie: 247.55.55. SCHIEDAM - Spirituele Vereni- ging Harmonia-Schiedam ont- vangt donderdag Mevrouw Wil- lems-Godschan die waarnemingen doet aan de hand van parafinestuk- jes. Aanvang 19.45 uur in het Wijkcentrum aan het Wibautplein. Toegang: 5 euro. WATERWEG - Rijkswaterstaat voert van 10 maart tot en met 12 juni grootschalige onderhouds- werkzaamheden uit aan rijksweg A20 tussen knooppunt Kethelplein en Maassluis. Vanaf maandag 10 maart voert Rijkswaterstaat gedu- rende 14 weken iedere maandag tot en met donderdag van 21.00 uur tot 05.00 uur werkzaamheden uit aan de A20. Van maandag 10 maart tot en met donderdag 24 april wordt gewerkt aan de A20 richting Hoek van Hol land vanaf het knooppunt Kethel plein tot Maassluis. Van maandag 5 mei tot en met donderdag 12 juni wordt gewerkt aan de A20 richting Gouda/Utrecht van Maassluis tot en met het knooppunt Kethelplein. Gedurende de nachtelijke werk zaamheden is slechts een rijstrook beschikbaar. Twee weekendafsluitingen Van vrijdag 25 april 21.00 uur tot en met maandag 28 april 05.00 uur is de A20 richting Hoek van Holland volledig afgesloten vanaf het knooppunt Kethelplein (na afrit 10 Schiedam-Noord) tot Maassluis (afrit 7). In ditzelfde weekend is de A4 in noordelijke richting van het knooppunt Benelux tot het knoop punt Kethelplein voor al het ver- keer afgesloten. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Stankoverlast van opruimwerkzaamheden ortho-cresol Vorige week kwamen dagelijks klachten binnen bij de meldkamer van de DCMR over de vieze lucht van jodium, verbrand plastic of rubber en ziekenhuislucht. De klachten (267) waren voornamelijk afkomstig uit noord en midden Rijnmond, het Westland, Delft en Den Haag. Bron van overlast is nog altijd het incident met de bezweken tank bij Vopak TTR in de Botlek, waarbij 1,6 miljoen liter ortho-cresol in een omdijkte tankput Hep. Ortho-cresol wordt gebruikt In schoonmaak- en bestrij- dingsmiddelen. De chemische stof veroorzaakt al bij kleine hoeveelhe- den stankoverlast. Afgelopen week is Vopak verder gegaan met de opruimwerkzaamheden. De tankputbodem en een deel van de tank- putdijk zijn afgegraven en bedekt met compost, om verder stankover last te voorkomen. Ook de wegen random de tankput worden schoon- gemaakt en vervuild water afgevoerd. Dat kan nog voor stankoverlast zorgen, afhankelijk van de weersomstandigheden. De DCMR blijft nauw betrokken bij de opruimwerkzaamheden, Actuele informatie over de stankverwachting vindt u op www.dcmr.nl. Uitrijden mest veroorzaakt opnieuw veel stankoverlast Op maandag 24 en dinsdag 25 februari ontving de meidkamer veel stankklachten over mest. Bijna honderd inwoners uit Rotterdam, Ridderkerk, Capelle aan den IJssel, Vlaardingen en Schiedam klaag- den over een scherpe, stinkende mestlucht. Na de winterperiode is het vanaf 1 februari weer toegestaan mest uit te rijden. In deze periode wordt daar door de boeren op grote schaal gebruik van gemaakt. De mest moet volgens de regels van het Ministerie van Landbouw en Visserij worden gei'njecteerd in de grand en daarna zo snel mogelijk worden ondergespit. De meldkamer noteert de klachten en geeft deze door aan de Algemene Inspectiedienst (AID) en aan de milieupolitie. De politie moet erop toezien dat het uitrijden van mest volgens de regels gebeurt. Als de uitrukdienst van de DCMR kan achterhalen welke boer de stankoverlast veroorzaakt, wordt overlegd hoe de stankoverlast zo veel mogelijk beperkt kan worden. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3