maasstad iets nieuws uit schiedam Colofon Zaterdag feestelijke heropening van boulevard Broersvest 'CoBrA, de kleur van de vrijheid' Vernieuwdewinkelpromenade Broersvest heeft weer sfeer Betrokken ondernemer met het beste klantenbestand van de stad Voortaan elke maand in deze krant 'iets nieuws' uit Schiedam Kaarten Theo Maassen Piet Jongepier van Decokay Van Loenen m iMiti it! tismpi Inf ormatieavond T ramPlus Volop feest in Schiedam centrum SCHIEDAM - De losse ver- koop van de kaarten voor Theo Maassen die op dinsdag 20 en woensdag 21 mei in het Fortis Theater a.d Schie zal staan met zijn voorstelling Functioneel Naakt (reprise), start dinsdag 1 april. De kassa is geopend van 11.00 16.00 uur. Gei'nteresseerden kunnen het beste langs komen om kaarten direct aan de kassa te kopen. Door de grote belangstelling wordt verwacht dat de wachttij- den voor telefonische reserve- ring erg lang zullen zijn. Per persoon/telefoontje mogen maximaal vier kaarten worden gereserveerd. pjpijgSjip8Mi8S8$8888iMgji SCHIEDAM - Een informatie- avond wordt maandag 31 maart georganiseerd met als onder- werp de werkzaamheden voor de TramPluslijn Schiedam/ Vlaardingen tussen Johan Braakensiekstraat en Sporthal Margriet. Het project TramPlus gaat een nieuwe fase in. Na de inspraak in 1999 is ge- werkt aan een verdere detaille- ring van het ontwerp. In op- dracht van het projectbureau TramPluslijn Schiedam/ Vlaar dingen is gekeken naar de werkzaamheden die aan de be- staande trambaan moeten wor den uitgevoerd om de trambaan op TramPlusniveau te brengen. Op deze informatieavond wordt uitgebreid ingegaan op de werkzaamheden die aan de trambaan en haar omgeving zullen plaatsvinden voor de aanleg van TramPluslijn Schie dam/ Vlaardingen. Naast de aanpassingen aan de trambaan is ook gekeken naar een goede inpassing in de omgeving. De werkzaamheden zijn: Bouwen van perrons waar pas- sagiers op de tram kunnen stap- pen; aanpassen van verkeerslichten, waarbij de tram voorrang krijgt op het overige verkeer; aanleggen van veilige looprou- tes naar het perron; groen inrichten van de tram baan en haar naaste omgeving; gereed maken van de trambaan voor de nieuwe tramtoestellen. De informatieavond wordt ge- houden in wijkcentrum De Er- ker, Jan van Avennesstraat 32. Om 19.30 begint de ontvangst. Een toelichting op het ontwerp en de planning begint om 20.05 uur. Om 20.35 uur wordt ge- sproken over de samenstelling van de Klankbordgroep. Na een korte pauze volgt om 21.10 uur een vagenronde. SCHIEDAM - Rond de her- opening van het Broersvest, zaterdag 29 maart, zijn tal van activiteiten georgani seerd. Vanaf 11.00 uur zijn er ver- scheidene activiteiten voor kin- deren (muziek, schilderen, schminken, spelen en springen) Rond 11.30 uur vindt de offci- ele opening plaats, in aanwezig- heid van wethouder Ton de Swart. Om 13.00 uur wordt de CoBrA- tentoonsielling De kleur van Vrijheid in het Stedelijk Muse um geopend. Mathilde Santing zingt om 13.00 en 14.00 uur jazzy com- posities. 'Literair anarchist' Bart Chabot spreekt om 14.30 en 15.30 uur. Tony Overwater Fee Claas- sen brengen om 15.00 en 16.00 uur een ode aan Billie Holiday. De toegang voor het openings- feest in het Stedelijk Museum bedraagt 5 euro. Vooruitlopend op de festivitei- ten worden de hekken van het Land van Belofte, aan de kant van de Broersvest, voorzien van houten panelen. Kinderen mogen op woensdag 26 maart van deze panelen kunstwerken maken met als thema's CoBrA, vervoer en feest. De Artoteek Schiedam zorgt voor verf, kwasten en professionele bege- leiding. Hiervoor kan contact worden gezocht met Julia Snik- kers (470 98 27). Het Broersvest heeft een wed- strijd georganiseerd. In diverse etalages op de Broersvest kan het publiek kunstwerken bekij- ken: „Weet u waar u welk kunstwerk treft? Deelnaraefor- mulieren vindt u bij de diverse winkeliers op de Broersvest. En wist u dat er Cobra's zijn ont- snapt op de Broersvest? Kinde ren kunnen op zoek." De prijs- uitreiking vindt plaats op zater dag 5 april. SMI Redactie: Karin Moerman Hjalmar Teunissen Frank Willemse Vormgeving: Joop Langeveld Fotografie: Roger van der Kraan De Broersvest wordt zaterdag 'heropend'. SCHIEDAM - Een speciaal ver- sierde RET-tram zal om precies 11.30 uur stapvoets de Broers vest afrijden. Ter hoogte van het Gat van Bolmers snijdt de tram vervolgens heel langzaam en gracieus de staart van een slang door, een cobra. Waarom? Om- dat de winkeliers van de Broers vest zo aanhaken op de CoBrA- tentoonstelling die zaterdagmid- dag om 13.00 uur in het Stedelijk Museum geopend zal worden. Twee openingen op een dag dus. Een vernieuwd Broersvest, en een nieuwe prestigieuze tentoon- stelliong in het Stedelijk. Op de feesttram rijden prominen- ten als wethouder Ton de Swart (onder meer binnenstad), afge- vaardigden van de RET en ver- scheidene winkeliers. Op de tram de tekst 'Cobra de kleur van vrij heid. Ga het zien...met de RET in Schiedam'. Speciaal voor deze ge- legenheid is de hele tram kunstzin- nig bestickerd in de primaire Co- brA kleuren. Felblauw, hardrood en knalgeel. De kleuren waar schilders als Karel Appel mee werkten. Zij wilden schilderen zo- als een kind dat doet. Spontaan en hartstochtelijk. Toen verafschuwd maar later wereldberoemd. Ook al weer een reden waarom kinderen met ballonnen en tekeningen de opening luister zullen bijzetten. Het idee om de beide openingen samen te laten vallen, kwam van journalist John Bunte, van het Rot- terdams Dagblad. Een goed idee dat dankbaar werd overgenomen. Daarom ook de vroege aanvangs- tijd om 11.00 uur's morgens zodat alle belangstellenden na het drank- je door kunnen lopen naar het mu seum aan de Hoogstraat. Eerst dus het feestje op een van de gezelligste winkelstraten van Schiedam, waar ondanks wat strubbelingen, nu wel een winkel- boulevard ligt met een randstede- lijke uitstraling. Een brede baan met prachtig straatmeubilair. Zo zijn er speciale banieren voor de CoBbrA-tentoonstelling opge- hangen en vlaggen om de aandacht te vestigen op winkelen in Schie dam. Op de banieren de tekst: 'Ge- niet ook van het kleurrijke winkel- aanbod in Schiedam'Een tekst die ook op de openingstram staat en zo tot ver in Rotterdam reclame gaat maken voor Schiedam. De hekken van het Land van Be lofte worden opgevrolijkt met vijf- tig borden met kindertekeningen en trossen ballonnen van een ge- specialiseerd Schiedams ballon- nenbedrijf. De winkeliers van de Broersvest haken in door Schiedamse kunst in hun etalages te tonen. Schiedamse kunstenaars zijn gevraagd om met hun werk de winkels op te sieren. In winkels als Alja Modehuis of Dernier Cri Lingerie valt werk van Schiedamse kunstenaars te bewon- deren, in samenspraak met de arto- theek. En in schoenenzaak Dykstal zal de Schiedamse beeldhouwer Frits Kloppers enige beelden expo- Feestelijke heropening van de Broersvest zaterdag 29 maart van af II. 15 uur rond het Gat van Bol mers en bij eetcafe Het Stadserf op de Broersvest. Zaterdag wordt de CoBrA-tentoonstelling geopend. Het museum verwacht dat minstens 60.000 bezoekers de tentoonstelling zullen gaan bezoeken. SCHIEDAM - Na maanden van voorbereiding is het nu eindelijk zo ver. Zaterdag 29 maart wordt de tentoonstelling CoBrA, de Kleur van de Vrijheid, in het Stedelijk Museum geopend. Een grote tentoonstelling over de grote collectie Cobrakunst; al vanaf de jaren vijftig maakte het museum een start met het verza- melen van werk van kunstenaars van deze stroming. In die begintijd werden de werken van kunstenaars uit Copenhagen, Brussel en Amsterdam door de cri- tici nog afgedaan als 'kinderlijk geklieder', een oordeel dat ook nu nog doorklinkt. Neem de CoBrA- tentoonstelling die nu in Engeland bekeken kan worden. Britse critici, die nog niet echt bekend waren met de werken van Appel en Cor- neille, bestempelden de tentoon stelling als 'garbage'. Ja, behalve dan die werken van de Engelse kunstenaars die zich aan deze stro ming hadden verbonden, alleen bij hen viel wel wat te genieten, schre- ven de Britse kranten. Het is typerende reactie van men- sen die CoBrA-kunst voor het eerst zien. En wat dat betreft moest het Stedelijk Museum in de jaren vijf tig veel weerstand overwinnen, te- gen de stroom inzwemmen, om de kunst te verzamelen en tentoon te stellen. Samen met het Stedelijk Museum in Amsterdam is het Schiedamse Stedelijk Museum het enige museum dat al zo vroeg be- gon met het verzamelen van Co BrA-kunst. Nu heeft het museum een belangrijke collectie van 250 werken die het Stedelijk Museum een van de belangrijkste musea op het gebied van CoBrA maakt. Daan Schwagermann, die in 1952 zijn vader als conservator was op- gevolgd, legde de eerste contacten met de CoBrA-kunstenaars, maar er was niet voldoende budget om CoBrA-kunst aan te kopen. Samen met verzamelaar Piet Sanders, die in de museumcommissie zat, en Goos Verweij, van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Muse um Schiedam werd met vereende krachten toch CoBrA-kunst ge- kocht. Zo slaagden Schwagermann en Verweij erin om van Eugene Brands zijn schilderij Victory Bor- fimah te kopen voor een vrienden- prijs van honderd gulden, omdat het kleine museum zo vooruitstre- vend en dapper is in het verzame len van moderne kunst. Later verkreeg het Stedelijk Muse um het atelier van Karel Appel, een van de bekendste CobrA-kun- stenaars, in 1956. Appel kreeg op- slagruimte in het Stedelijk Muse um, terwijl het museum zelf het voorrecht kreeg om de werken ten- toon te stellen. Appel was zo onder de indruk van de wijze waarop het museum met zijn werken omging, dat hij 26 werken op papier uit het depot verkocht voor zesduizend gulden. En er volgden meer kun stenaars, waaronder Corneille. Het is nu voor het eerst sinds 1984 dat de Schiedamse CoBrA-collec- tie in zijn geheel te zien is. De ten toonstelling toon de 250 kunstwer ken, documenten, films en foto's. De toegang bedraagt 5 euro. Het Stedelijk Museum is gevestigd aan de Hoogstraat 112. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur; zon- enfeest- dagen van 12.30 tot 17.00 uur. Wout Kalkman bij de Broersvest nieuwe stijl. SCHIEDAM - Het heeft bij el- kaar toch dik een jaar geduurd. Een lange tijd, geeft Wout Kalk man, winkelier van schoenen zaak Dykstal toe. „Maar het is het waard geweest. Kijk nu eens naar die uitstraling; dat straat meubilair en hardstenen bekle- ding. Daar zij ze in andere ste- den zeker jaloers op", zegt de voorzitter van de Broersvest-on- dernemers. Daarbij wil hij niet verhullen dat het niet allemaal zonder slag of stoot is gegaan. De winkeliers aan deze brede win- kelstraat hebben dan ook een moeilijke tijd achter de rug. Maan- denlang in de troep en blubber ge- zeten, terwijl de klanten de winkels moeilijker konden bereiken. Maar ook door de fouten bij de aanleg die er zeker ook zijn gemaakt. Maar gelukkig, het leed is geleden en zaterdag is het moment dat de winkelpromenade feestelijk her opend kan worden. „En ziet de Broersvest er niet als een plaatje uit?", zegt hij trots wijzend in de richting van de Koemarkt. „Vorig week hebben wij nog een 'schouw' of inspectie uitgevoerd. Samen met winkeliers als die van Geveke Verlichting en met John van Gestel namens de centrumbe- woners. Alle foutjes werden opge- tekend en in overleg met gemeente en aannemer rechtgezet. Zo moest wat siervoegsel 'opnieuw' gedaan worden en hier en daar ipoesten wat putdeksels recht worden ge- legd. Alle details moeten voor za terdag verholpen zijn. Een voor- beeld zijn de extra afwaterings- gootjes voor boekhandel Van Leeuwen'vertelt Wout Kalkman. De vluchtheuvel bij de uitgang van de parkeergarage op de Koemarkt is expres in de weg gelegd. Zodat automobilisten gedwongen wor den richting de Oranjestraat te rij den. Maar ja, zegt hij treurig, auto mobilisten maken soms halsbre- kende toeren om toch linksaf te gaan bij de uitgang van de garage. Wat absoluut niet mag. Trots is de voorzitter op de archi- tectonische uitstraling van zijn Broersvest. Met grijze, hardstenen tinten en mooie roestige boom- roosters; de speciaal ontworpen lantarenpalen waarlangs de banie ren van de winkeliers wapperen. Samen met de gemeente hangen er nu mooie reclames voor de Co BrA-tentoonstelling, een tentoon stelling in het Stedelijk Museum die zo'n 60.000 mensen naar Schiedam moet lokken. lets waar ook de ondernemers van het cen trum graag een graantje van willen meepikken. Zodat Rotterdammers en mensen van de randstad weten dat Schiedam een prachtig histori- sche binnenstad heeft, met een leu- ke en gevarieerde middenstand. „Die mensen van buiten vasthou- den voor het centrum, dat is een doel van ons", zegt hij enthousi- ast. Wout Kalkman is blij dat met de CoBrA tentoonstelling en de ver- nieuwde Broersvest, Schiedam ook wat meer uitstraling krijgt. De voorzitter van de winkeliers roemt de samenwerking met de RET. En ook met de aannemer waar de probleempjes goed be- spreekbaar waren. Met wat geld dat overbleef wordt het feest be- kostigd en rijdt de bestickerde tram zes maanden lang rond. Vanaf zaterdag kan elke Schie- dammer dus weer als vanouds ge nieten van de vemieuwde Broers vest met bijvoorbeeld de nieuwe windschermen van Jan Schoenma- kers. Waar na de opening een glaasje wordt gedronken waarop de winkeliers weer snel naar hun winkels teruggaan. Er moet ten- slotte ook nog gewerkt worden, zo besluit Kalkman. SCHIEDAM - Een geboren Schiedammer is hij niet, maar inmiddels is hij zich wel een Schiedammer gaan voelen. Piet Jongepier, sinds 1985 eigenaar van Van Loenen op de Dam, heeft een behoorlijke binding met de stad. Niet alleen zakelijk, maar ook persoonlijk. Omdat hij boven de zaak woont, leeft hij hier ook, zijn de kinderen hier naar school gegaan en doet zijn vrouw er de boodschappen. En die binding is heel belangrijk, vindt Jongepier; 'een absoluut onderschat aspect'. En als er geen portie liefde in je werk zit, dan red je het zeker niet, wil hij maar even gezegd hebben. Van Loenen op de Dam redde het wel. Al sinds 1939 is de zaak een begrip, al werkte Piet Jongepier er toen natuurlijk nog niet. Na de mulo werkte hij eerst een paar jaar bij glaszettersbedrijf Van Katwijk. omdat hij al vroeg wist dat hij in ie- der geval geen zittend werk wilde doen. En omdat het niet altijd even druk was bij Van Katwijk had Jon gepier zich een bijzondere kunst van glassnijden aangeleerd. „Je had destijds van die ventilators in de ramen, dus daar hadden we veel mee te maken. Ik kon op een gege- ven moment met gemak gaten snij- den met mijn ogen dicht." Die vaardigheid leverde hem uiteinde- lijk een baantje op bij Van Loenen, toen nog in handen van de familie Van Loenen. „In een voile zaak stond eens een van de medewer- kers te tobben met het snijden van een gat, waarop ik zei: laat mij dat maar doen, helpen jullie die andere mensen maar. Een week later werd ik gebeld door Van Loenen of ik alsjeblieft bij hem wilde komen werken." De oude Van Loenen bleek een kei in delegeren. „Zodra hij door had dat iemand iets kon, gaf ie dat gauw uit handen. Uitein- delijk bemoeide hij zich voorna- melijk met de lijstenmakerij en deed ik samen met mijn vrouw de rest van de zaak." De traditionele verfwinkel van toen is inmiddels een complete woonwinkel gewor- den met het beste klantenbestand van Schiedam volgens Jongepier. „Iedereen komt hier zijn spullen halen, van een allochtoon voor een bus verf tot een oude knar die hier een lijst wil laten restaureren. Dat maakt het werk ontzettend leuk." Piet Jongepier voelt zich niet al leen Schiedammer, hij wil ook graag iets betekenen voor de stad en de mensen die er wonen. Zo nam hij vorig jaar een enorme gok door het project 'Ezels op de Ka- de', een van de succesvolste on- derdelen van de Brandersfeesten, te sponsoren en nodigde hij zijn verstandelijk gehandicapte buren uit bij de chinees. „Ik heb die twee woongroepen als het ware geadop- teerd, heb gezegd: hallo, ik ben de buurman en we gaan er iets gezel- ligs van maken. Aan de andere kant komen zij hier weer vragen of ze nog boodschappen mee kunnen nemen, da's alleen maar leuk en wat dat betreft is het hier ook maar een klein buurtje hoOr." Voor die buurt zet Jongepier zich trouwens ook graag in. Vanaf het begin is hij betrokken bij BOB, voor bewoners en ondernemers Brandersbuurt, en vanuit die organisatie is al heel wat voor de buurt bereikt bij de ge meente. „Ja, het kost wat tijd", geeft Jongepier toe, „maar je be reikt ook best veel. Sommige men- sen en ondernemers gaan maar zit- ten wachten op wat de gemeente doet en bedenkt, maar er zit daar heus geen denktank of zo, je moet ze zo af en toe wel een handje hel pen."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 16