Lit maasstad Ill s#fi Nieuwe functie voor een verwaarloosd gebied Stedelijke Vernieuwing in Rotterdam 'De Zeven Hemels' Woningen voor starters Katendrecht: van havendorp tot woonpier Tarwewijk Voor meer informatie: City Informatiecentrum Coolsingel 197 Telefoon: 010 - 4#9 77 77 Het Lloydkwartier Bijzondergebied Grote oceaanboten lagen vroeger in de haven naast binnenvaartschepen. Katen drecht was een havendorp binnen een stad, waar bonki- ge zeelui in donkere buurten de plaatselijke prostitutie on- dersteunden. De Gemeente Rotterdam wil Katendrecht van dit 'imago' verlossen en de woonpier omvormen tot de mooiste van Rotterdam. Samen met de Katendrechtse bewonersorganisatie wil zij wonen op het schiereiland Katendrecht weer aantrekke- lijk maken. Poseidon en Neptunus: luxetorens Recreatie Prettig wonen Aantrekkelijk Toekomstplannen CX72 ,L. ni»' De Zeven Hemels, Lloydkwartier -was. V>,. Schiekade, Het Oude Noorden ifllk 111 fc Tarwewijk Poseidon en Neptunus, Katendrecht Door Irene Boonekamp In haar nota Mensen, Wensen, Wonen benadrukt het ministerie van VROM, dat er de komende jaren veel gei'nvesteerd moet worden in bestaand stedelijk ge- bied. Het Rijksbeleid richt zich dan ook steeds minder op wo- ningbouw aan de rand van de steden, de zogenaamde uitlegio- caties, en steeds meer op bebou- wing in de binnensteden met ais doel een opwaardering van het woon- en werkmilieu in dat ge- bied. Naast een uitbreiding van het woningaanbod zijn de be- reikbaarheid en een sterke socia- le infrastructuur - met scholen, buurtcentra en winkels - speer- punten van de onderneming. Stedelijke vernieuwing wordt ten onrechte nogal eens verward met de stadsvernieuwing van de jaren '80. Stadsvernieuwing was een re- actie op het fysieke verval van de stad, waarbij het wegwerken van achterstallig onderhoud van de vooroorlogse woningvoorraad centraal stond. Stedelijke vernieu wing daarentegen is vooral een re- actie op het verval van leefbaar- heid in een stad. Factoren als werk- loosheid, gebrek aan leefkwaliteit en het wegtrekken van bedrijvig- heid lijken elkaar hierbij te verster- ken. Was het bij stadsvernieuwing belangrijk om woonbuurten, van- wege overlast, te schonen van be- drijvigheid, met stedelijke vernieu wing probeert de overheid juist het wonen en werken weer met elkaar te vermengen. Het havengebied en met name de locatie Lloydkwartier, is al jaren een van levendigste plekken van Rotterdam, de plaats voor 'gezel- ligheid en vertier'. Van oudsher kwamen hier zeelieden uit alle we- relddelen samen, de geuren en kleuren uit verre landen met zich meevoerend. Het Lloydkwartier is vernoemd naar de rederij Rotter- damse-Lloyd, bouwer van de Lloyd-passagiersterminal en de naam refereert aan de rijke historie van dit havengebied. Rond 1900 zochten rederijen steeds weer nieu- we los- en ligplaatsen. De haven- 'Persoonlijk wonen' is de nieuwste ontwikkeling in wo- ningbouw. Vanuit van een ba- sisconcept ontwerpt elke be- woner in samenwerking met een architect - zijn of haar ei- gen woning. Het resultaat van deze creatieve bijdrage van de bewoners is straks te zien in Rotterdams meest gedurfde architectonische hoogstandje: appartementengebouw De Ze ven Hemels aan de St Jobsha- ven. Dit inmiddels in verkoop zijnde unieke experiment heeft nog een bijzonderheid: de gestapelde bouw. Er ko- men zeven verschillende woonlagen naar wens en smaak van de kopers. In het "persoonlijk wonen'-concept kan de consument zowel nu als in de toekomst de indeling van zijn eigen huis bepalen. Elke verdieping krijgt een an- dere, aparte gevel, waardoor een mix van sferen ontstaat, ontworpen door steeds een an- dere, jonge architect. Deze neemt ook de interieurs van de betreffende etage voor zijn rekening. Zo ontstaan er ze ven 'hemelse woonverdiepin- gen met een eigen signatuur'. Architectenbureau BB VH, dat als coordinerend architect op- treedt, heeft het hoofdconcept van het complex ontworpen. Bouwfonds zorgt voor een uitgebreide begeleiding bij de realisatie van de plannen. Zo- dra de geselecteerde architec- ten hun ontwerpen geheel vol- tooid hebben, gaat de verkoop van start. De appartementen worden verkocht in het 'hoge- re marktsegment'. Om vrij te zijn wat de indeling en afwer- king van de woning betreft, worden 'inbouw' en 'drager' van de appartementen volle- dig gescheiden. Er is een spe- ciaal bouwsysteem ontwik- keld dat bestaat uit een stalen hoofdconstructie en betonnen plaatvloeren. Nevendoel van dit project is niet alleen het ge- bruik van nieuwe bouwtech- nieken, maar ook het verken- nen van creatieve grenzen. Zo worden kabels en leidingen in een verhoogd vloerpakket verwerkt en onzichtbaar naar ieder gewenst punt van de wo ning geleid. bekkens Schiehaven, St.Jobshaven en Parkhaven werden aangelegd. Het Lloydkwartier werd het ver- trekpunt van de grote passagiers- schepen naar Nederlands-Indie. Door verschuiving van grootscha- lige havenactiviteiten van het cen trum naar het westelijk havenge bied hebben de vroegere haven- bekkens hun functie verloren en is er ruimte ontstaan voor de ontwik keling van een van de belangrijkste binnenstedelijke locaties aan de Rotterdamse rivier. Het Lloyd kwartier ligt aan de Maas, op de grens van het stadscentrum en Delfshaven, vlakbij de Euromast en het Scheepvaartkwartier. Het betreffende terrein wordt aan west- noord-, oost- en zuidzijde be- grensd door respectievelijk de Schiemond, Westzeedijk, Park- haven en de Nieuwe Maas. In 1998 is een masterplan opge- steld voor dit gebied: het plan Lloydkwartier. In de nabije toe komst verrijzen in het Lloydkwar tier zeventienhonderd en vijfenze- ventig hoog- en laagbouwwonin- gen in verschillende stijlen, in een aantrekkelijke woonomgeving en met een belangrijke rol voor het water. Daarnaast blijft er zoveel mogelijk bestaande bedrijfsruimte en werkgelegenheid gehandhaafd voor de toekomstige bewoners. Het Lloydkwartier wordt een bij- zonder gebied van wonen en wer ken met een mengeling van ro- buuste pakhuizen en elegant gere- noveerde havenkantoren, van ex perimented architectuuren histori- sche schepen. De unieke ligging van de Maas is uitgangspunt geweest bij het ont- werp van de nieuwe woningen in het Lloydkwartier. Zo hebben alle huizen en gebouwen een venster dat uitzicht geeft op de rivier. Op de Mullerpier worden zeshonderd woningen gebouwd, zeshonderd- vijfenzeventig op de Lloydpier en vijfhonderd op de strook langs de Westzeedijk. De verscheidenheid van de toe komstige bouwwerken is groot: naast eengezinswoningen komen er appartementen voor een- of meerpersoons huishoudens, loft- Met name voor starters is het op de huidige woningmarkt bui- tengewoon lastig om in te stap- pen. Daarom zal de grootste projectontwikkelaar van Neder- land, Bouwfonds Ontwikke ling, zich de komende jaren gaan richten op de bouw van goedkopere woningen. Bouw fonds is daarmee de eerste ont- wikkelaar in Nederland die voor een dergelijke strategic kiest. De prijs van een woning zal veel centraler komen te staan. Betaalbare koopwonin- gen zijn nauwelijks te vinden en wachtiijsten voor huurwonin- gen in de grote steden zijn el- lenlang. Voor Bouwfonds re- den genoeg om juist huizen te bouwen voor starters en ande- ren met bescheiden inkomens. woningen, behuizing voor ouderen en woon-werkwoningen. Op de MUllerpier probeert men door een compacte bebouwing en hoge bouwdichtheid een stedelijk aan- zien te creeren. De bouwhoogte - op de pieren negentig en in de zone langs de Westzeedijk vijftig meter - blijft ondergeschikt aan die van de hoogbouw in het centrum en aan de Euromast. De huizen en ge bouwen worden zo neergezet, dat de bewoners zo min mogelijk hin der ondervinden van de immer aanwezige wind. In het Lloyd kwartier blijft zoveel mogelijk van de bestaande bedrijfsruimte en werkgelegenheid gehandhaafd. Verder worden nieuwe activiteiten gestimuleerd, die gerelateerd zijn aan de scheepvaart en de woon- kwaliteit verbeteren: een ligplaats voor schepen, faciliteiten voor wa- tersport. Het gemeentebeleid is ge- richt op het aantrekken van zoveel mogelijk bedrijven uit de audiovi- sule en ICT-industrie. In totaal is er zeshonderdvijftig hectare gereser- veerd voor bedrijfsruimte en twee- duizend vierkante meter voor win- kelruimte. Naast de drie bestaande horecagelegenheden is er op een aantal markante punten aan het Waar vroeger oude havenloodsen stonden, verrijzen binnenkort koopwoningen. Een van de betrok- ken partijen daarbij is Bouwfonds. Projectmanager Michel Leferink: „Om het smoezelige imago van Katendrecht te veranderen zijn on- der meer flinke investeringen no- dig in voorzieningen voor de open- bare ruimte. Je moet daarbij den- ken aan een school, winkelvoor- zieningen, een wijkpark, speel- strand en zogenaamd 'straatmeubi- lair'. Overigens heeft de locatie, met een ligging dichtbij de Eras- musbrug en uitzicht op de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg, wel voldoende mogelijkheden voor een hoge woonkwaliteit. Het Bouwfonds vervult hierbij een pio- niersrol in Katendrecht en neemt de bouw van de eerste tweehon- dernegenenvijftig van de circa vijf- tienhonderd nieuwe woningen op het voormalige haventerrein aan de Maas- en Katendrechtse haven voor haar rekening. We wilden af- wisseling in het woningaanbod: er werkt Bouwfonds samen met wo- ningcorporatie de Nieuwe Unie. „Ons uitgangspunt is dat de maiso nettes ook betaalbaar moeten zijn voor de lagere inkomensgroepen, en daarom zijn er drieenzestig van de achtenzestig woningen voor hen gereserveerd." Op een ver- diepte parkeergarage worden komen zestig park- en tuinwonin- gen, achtenzestig maisonnettes en twee woontorens met ieder vijftig appartementen en daaromheen eenendertig stadshuizen." Bij de ontwikkeling en het beheer van de maisonnettewoningen woontorens en stadshuizen ge bouwd. Er wordt veel aandacht be- steed aan de groenvoorziening. „Voor extra groen hebben we naar creatieve oplossingen gezocht: in de garage komt bijvoorbeeld een bomenbak. De bomen staan met hun wortels in de garage, terwijl ze door het dak heen naar buiten ste- ken", aldus Leferink. Aan de drukbevaren Maaskant van Katendrecht verrijzen twee indruk- wekkende, grotendeels gelijke to- rens: Poseidon en Neptunus. Alle appartementen in de eenentwintig verdiepingen tellende flats krijgen een fraai uitzicht op de rivier en de stad Rotterdam. De woningen zijn modern en heel licht door het groot aantal ramen in de gevel-oppervlakten. De meeste bewoners hebben een serre en sommigen een balkon. De apparte menten varieren in grootte van cir ca negentig tot ruim tweehonderd vierkante meter. Een berging en een garage, onder het gebouw, completeren de luxe. Alles in de voor tweeverdieners geschikte ap partementen, is gericht op luxe en comfort. Leferink: „Bouwfonds haalt met de grote appartementen van tweehonderd vierkante meter de meer kapitaalkrachtige bewo ners naar Katendrecht, hetgeen volledig in overeenstemming is met het huidige gemeentebeleid." De park- en tuinwoningen zijn in middels opgeleverd. Begin 2004 moeten ook de woon torens en stadshuizen gereed zijn. water nog plaats voor vier nieuwe horecavestigingen Het kwartier bestaat uit vijf deelge- bieden: het Entreegebied, de Mul lerpier, de Lloydpier, Schiehaven Noord en het Sport - en evenemen- tenterrein. Het sport- en evenemententerrein wordt een podium voor iedereen die woont en werkt in het Lloyd kwartier, maar ook voor stadgeno- ten. Het gebied tussen de Schieha ven en de Westzeedijk, waar nu nog de loodsen van Van Gend en Loos staan, is gereserveerd voor de toekomstige sportaccomodaties. Op een groot grasveld kunnen ver schillende groepen tegelijk voet- ballen, spelen of relaxen. Op een ander terrein kan vrij getennist, ge- volleybald en gebasketbald wor den. Een groot scherm voorkomt hinder van wind, zonder het uit zicht op het water te belemmeren. Op een groot plein kan volop ge- vliegerd, gefietst en geskeelerd worden en, wie weet, in de winter ook nog geschaatst. Op de waterkering langs de West zeedijk, een brede en anderhalve meter hoge dijk, komt een voet- en fietspad, met bomen erlangs ter be- schutting tegen de wind, 's Avonds is het hele terrein verlicht. Talloze bankjes bieden een schitterend uit zicht over de Maas en de vele acti viteiten. Er is veel groen en overal is het water zichtbaar. Het binnen- gebied is grotendeels autovrij en het zicht op de weg is minimaal. (Halfjondergrondse parkeergara- ges onttrekken auto's geheel aan het zicht. Het openbaar vervoer is aanwezig in de vorm van de TramPlus, een metrolijn naar het centrum van de stad, en een watertaxi, die verschil lende ligplaatsen in de stad aan- doet. Voor de dagelijkse bood- schap zijn er voldoende winkels in de buurt en het theater ligt aan de overkant van het water. Aan de Zuidoever van de Maas ligt de in de oorlogsjaren ge- bouwde wijk Tarwewijk. In de afgelopen jaren helaas afge- gleden tot een bedenkelijk ni veau door een slechte woning voorraad gecombineerd met hoge criminaliteit. Maar ook hier liggen de plannen klaar om binnen tien jaar de wijk er weer sociaal, economisch en fysiek bovenop te helpen. Tarwewijk moet een goed be- reikbaar, aantrekkelijk woon- gebied voor multicultureel Rotterdam en de mensen met de middeninkomens worden. Bij zo'n opknapbeurt van de wijk horen natuurlijk ook een aantal randvoorwaarden. Zo zorgt het politiewijkteam er voor het gevoel van veiligheid bij de burgers te versterken door het verminderen van overlast en het voorkomen van criminaliteit. Een ander initia- tief is van de wijkacti viteit Tar- wewijk Schoon en het uitzend- bureau Top-Score waarbij drugsverslaafden tegen beta- ling 66n dag per week de buurt schoonmaken. Om de wijk kindvriendelijker te maken wordt er een Inventarisatie Kindvriendelijke Wijk ge- daan. De inmiddels aangegane strijd tegen illegale bewoning levert op dat het huidige woningbe- stand is toegenomenIn de toe komst zal in deze wijk ook een breder aanbod van duurdere koopwoningen en zelfs van so- ciale pensions worden gereali- seerd. Zo'n 1500 woningen zullen worden herontwikkelt of verbetert. Op dit moment zijn de betrokken partijen het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam (OBR), woningcorporatie De Nieuwe Unie, Bouwfonds Ontwikkeling en Amstelland Ontwikkeling aan het rekenen of de geplande opzet haalbaar is. Als dat het geval is wordt een tiental locaties geselec- teerd waarvoor geldt dat deze of worden gesloopt of gereno- veerd. In de wijk zijn inmid dels 100 woningen verworven met als doel deze op te knap- pen. Er zal vooral worden gei'n vesteerd langs de randen van de wijk om nieuwe bewoners te kunnen trekken.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 27