maasstad 'Het is soms wel heftig, maar het is wel leuk heftig' k De naoorlogse belevenissen van een tienjarig meisje in Schiedam roaas s tad krant netel 'Nooit meer bang' ISToT'S Pittig jongerendebat in de Erker Toonkunst brengt Johannes Passion Biljarten Vervanging CAI kast 'Uit je bol gaan' in de heemtuin westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM mm SCHIEDAM - In De Harg/Spaland aan de Wilem Andriessen laan treedt zaterdag 29 maart Fratres Corona op vanaf 14.00 uur. Ze verzorgen een programma met Weense salonmuziek en werken van Strauss, Toselli, Stolz en Massenet. Een mid- dag vol lichtklassieke muziek. Entree is drie euro, inclusief consumpties. Graauwe Hengst Reunie Open Dag Thurlede ZOS-radio MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO ifTLl Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur: ds. L. Groenenberg. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur: dr. P. Buitelaar. (Gere formeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur: ds A. van de Klauw. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur: ds. W.M. van de Vegt. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. A.D. van de Heuvel en 16.30 uur, br. G. Nederveen. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur ds. W. van Sorge Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: mw.ds. M. Sosef. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, drs M. Driessen. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinks tergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 Of 06 10920979 H4ZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur fM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur Woerisdag 26 maart 2003 XQ52 Door Peter de Jong SCHIEDAM -,Je kunt de hele week Hollandse kost eten, stamppot en boerenkool op je bord scheppen. Maar als je ver- volgens met een hoofddoekje op straat loopt, word je toch nog met gebarentaal aangespro- ken", zegt een meisje van Turkse afkomst. In Wijkcentrum de Erker werd maandagavond een Lagerhuis de- bat gehouden onder het thema 'Haat, discriminatie en liefde'. Aan de hand van vijf stellingen hadden deze avond uitdrukkelijk jongeren het woord om hun visie op het maatschappelijke vraag- stuk van discriminatie te geven. De zaal van de Erker was geheel gevuld met tientallen jongeren van zeer verschillende afkomst die vrijwel allemaal constructief een bijdrage leverden aan de dis- cussie. Twee groepen jongeren reageerden vanaf hun 'tribune' op stellingen die door de Rotter- damse rapper 'Klopdokter' in de hedendaagse straattaal werden gedeponeerd: 'Is het verkeerd dat een Marokkaans meisje met een Nederlandse jongen verkering heeft' en 'het deurbeleid van veel discotheken is discriminerend' le- verde heel wat discussie over en weer op. Door de opzet van een debat tus- sen de twee tribunes met een open zaaldiscussie na elke stal ling, kregen alle aanwezigen de gelegenheid hun mening kenbaar te raaken. Ook was er slechts een enkele ouder in de zaal aanwezig waardoor de jongeren die dat wil- den ook ongedwongen hun zegje konden doen. Vooral de jongeren van Turkse afkomst staken hun mening met welbespraakte- gemanierde formuleringen niet onder stoelen of banken. Rode draad was hierbij steevast het islamitisch geloof als lei- draad. De islam maakt geen on- derscheid tussen ras of afkomst maar is zeif wel een voorwaarde voor acceptatie binnen de ge- meenschap. Ook de aanwezige Surinaamse en Hollandse jonge ren hielden zich goed aan de re- gels van een fatsoenlijk debat en wisten desondanks voor een le- vendige discussie te zorgen. Alhoewel een aantal andere ver- tegenwoordigers minder promi nent aan de discussie deel- namen was van de jongeren. „Het is soms wel heftig, maar het is leuk hef tig", aldus Remey„Er gebeurt in Schiedam nooit iets waardoor de ze jongeren zich aangesproken voelen. Nu is dit aan de hand en we zijn dan wel blij dat we deze en voldoende sta tement om van hun betrokken- heid blijk te geven. De avond was georganiseerd door 'Stichting Welzijn Schiedam en Anti-discri- minatiebureau RADAR. Zowel Ti Kao Ong van RADAR als Remey Weekers van SWS waren blij met de grote opkomst mensen binnen hebben gekregen. Het is toch hartstikke positief dat ze er zelf ook iets mee willen. Remey werkt samen met zijn SWS collega Yusef Awad. Beide opbouwerkers zijn ongekend po- pulair bij de jongeren, waar- schijnlijk omdat ze duidelijk be- grijpen hoe ze de doelgroep aan moeten spreken. Dit blijkt onder meer uit de muzikate invulling van de avond. De Klopdokter krijgt bij elke rap een warm ont- haal en ook DJ Fader zorgt voor de scratch die een doorde- weekse avond voor deze jonge ren interes- sant genoeg maakt om niet buiten voor de deur te gaan hangen maar binnen mee te komen doen. Ook is er voldoende ruimte om een geintje uit te halen voor de jongens die op de eerste rij zitten en wat minder geduldig zitvlees hebben. Na de pauze werd ook over de- stellingen als 'Eens een Turk altijd een Turk' en 'De oor- log tegen Irak is geen oorlog te- gen de Islam' gedebatteerd. De conclusie van deze avond zal ze- ker niet zijn dat alle vooroordelen weggenomen zijn. Zelfs lijkt het er op dat ze hier en daar juist be- vestigd werden. De openheid waarmee de jeugd elkaar echter benaderde biedt hopelijk toch het perspectief om een terloopse op- merking van DJ Fader over een Multiculturele opeenstapeling om te vormen tot een samenleving. De avond werd besloten met de inbreng van twee Turkse vaders die het belang van respect bena- drukten. ongeacht ras of huids- kleur. Naima Bali kreeg de avondprijs voor beste debater. SCHIEDAM - De jaren vlak na de oorlog, een moeilijke periode. Verwerking van een zware tijd, weinig voedsel, tekort aan eigen- lijk alles. Anne Takens, geboren in Schiedam, heeft haar herinne- ringen als kind in Schiedam in een boekje vastgelegd met de ti- tel Nooit meer bang. Het boekje is geschreven voor kinderen van tien jaar en ouder, maar zal ook herkenning kunnen oproepen bij Schiedammers in de leeftijd van Takens. In zeventien hoofdstukjes vertelt Takens over haar kindertijd in Schiedam. Over de angst tijdens de oorlog: „Oma haalt haar vlecht los en kamt haar haar met een bruine kam. Ze legt de spelden in een wit schaaltje en zegt dat ze in de oor log haar vlecht nooit los deed. Nooit, ook niet als ze naar bed ging. Omdat ze altijd bang was dat ze vluchten moest. Ze vraagt: 'Weet je nog dat we moesten vluchten?Die nacht, toen ik bijjul- lie woonde? Toen er een bom vie I in jullie straat, vlak voor de deur? De bom die niet ontplofte, maar die wel een diep gat maakte in de stoep Weet je dat nog SCHIEDAM - Net als vorig jaar zal Toonkunst Schiedam in 2003 de Johannespassion van Johann Sebastian Bach (1685-1750) ten gehore brengen. Ditmaal wordt het werk twee maal uitgevoerd: op vrijdag 4 april vanaf 20.00 uur in de Grote of Nederlands Hervormde Kerk van Overschie, gelegen aan de Overschiese Dorpsstraat, en op zondag 6 april om 15.00 uur in de Dorpskerk van Kethel (Schiedam-Noord), gelegen aan het Noordeinde 10. Het Toonkunstkoor zal net als vorig jaar worden begeleid door Ensemble Adrianus, een kamerorkest bestaande uit professionele musici afkomstig uit het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Radio Kamerorkest, aan- gevoerd door Concertmeester Caroline Wagner. De overige bezetting is als volgt: Jules Schaap, tenor (evangelist); Bert van der Kamp, bas (Chris- tus); Paulien van der Werff, sopraan (4 april), Lenie Arntsen, sopraan (6 april); Wouter van den Braak, alt (6 april); Peter de Groot, alt (4 april); Ri chard Zook, tenor; Robert van der Vinne, bas; Jan Paul de Leeuw, orgel- continuo. De algehele muzikale leiding is in handen van Anneke Huitink, sinds 1998 dirigent van Toonkunst Schiedam. Voor het concert in Kethel kunnen kaarten worden gereserveerd via toon- kunst.schiedam@wanadoo.nl of telefonisch via 010-426 43 78. Voor bei de concerten geldt dat de deuren een half uur voor aanvang open gaan; ge- reserveerde kaarten worden vastgehouden tot een kwartier voor aanvang van het concert. Het Open Bad. Het zijn mooie portretjes over de naoologse jaren, met flashbacks naar de oorlog. Wanneer Takens haar in de teil door haar oma met echte shampoo wordt gewassen bijvoorbeeld: „Opeens moet ik aan de oorlog denken. Aan die dag toen ik luizen had, honderdduizenden kriebellui- zen, op mijn hoofd en in mijn nek, achter mijn oren, overal. Oma nam mij toen mee naar de keuken en waste mijn haar met petroleum. Het was op een zomeravond. De zon blonk in de ruiten van de kop- jeskast en in de tuin zat een merel te zingen. Ik gilde en schreeuwde, want de petroleum stonk en liep in mijn mond en prikte in mijn ogen. 'Neus dichtknijpen, flink zijn, het is zo voorbij", zei oma en ze waste mijn haar net zo lang tot alle luizen flauwvielen van de stank. Daama legde ze een oude krant op het aanrecht en ze kamde al dieflauw- gevallen beestjes met een luizen- kam uit mijn haar. Ze kneep ze SCHIEDAM - Kluphuis Oost zoekt nog enige deelnemers voor het biljarten op vrijdagochtend van 09.00 tot 11.30 uur. Ook beginners zijn welkom. Materiaal is aanwe zig. Voor meer informatie kunnen belangstellenden vrijblijvend langskomen in het klubhuis aan de Boerhaavelaan. Foto uit besproken boek. dood met de nagel van haar duim. Takens beschrijft verder hoe haar kindertijd in Schiedam verloopt. Heel voorzichtig worden haar leef- omstandigheden verbeterd. Ze kan haar oorlogskleppers wegdoen, in ruil voor twee rode lakschoentjes met strikjes erop. Ze krijgt een nieuwe jurk. Weliswaar nog niet van een winkel in de Hoogstraat, maar van 'de naaischool van me- vrouw De Bruin'. Mooi zijn ook Takens herinnerin- gen aan dokter De Leeuw, die in een oud huis in een zij straat van de Lange Nieuwstraat woonde. In zijn huis ruikt het naar paddenstoelen, vertelt ze en ze beschrijft de oude dokter. Een sneeuwwitte baard, gekleed in een bruin pak met groe- ne strepen. Hij stelt Takens moeder SCHIEDAM - ONS vervangt woensdag 2 april een CAI kast in de Dirk van Wassenaarstraat. Hier- door zal tussen 09.30 en 16.00 uur de levering van signalen van ka- belradio-, televisie en internet ge heel of gedeeltelijk worden onder- broken in de wijk die wordt omslo- ten door Rembrandtlaan, Rubens- plein, Rubenslaan, Julianalaan, Ary Prinslaan, Aleidastraat en Vlaardingerdijk. gerust, die angsten van het meisje, die gaan vanzelf wel over. „Alle kinderen zijn wel eens bang, om dat het pas oorlog is geweest", zegt hij. Een van haar angsten is angst voor water, en ze besluit zwemles te ne- men bij het Open Bad bij de haven: „Het Open Bad is oud en toch mooi. Langs de groene, glinsteren- de water staan witgeverfde kleed- hokjes: dertig hokjes voor jongens en dertig voor meisjes. Er is een groot wit hok voor de dikke, bruin- verbrande badjujfrouw bij wie je zwemmen kunt leren aan een ijze- ren haak. De herinneringen gaan verder. Over levertraan, bakkerij Het Wes- ten,de schoolarts, tot het moment dat de hoofdpersoon niet meer bang is. Nooit meer bang, Anne Takens. Verschenen bij Maretak. Verkrijg- baar in de boekhandel (9,50 euro). SCHIEDAM - De ONS Groep or- ganiseert zondag 30 maart, in sa- menwerking met de heemtuinvrij- willigers, een lente-excursie en een workshop vooijaarstukjes maken. De start is om 13.30 uur bij de hoofdingang van de heemtuin 't Hoefblad in het Prinses Beatrix- park (tegenover de kinderboerde- rij). Deelname aan zowel de work shop als aan de excursie is gratis. De lente is officieel net een week 'oud', maar de eerste kenmerken zijn door het zachte weer al volop te zien. Vogels fluiten al in de vroege ochtenduren, de bomen lo- pen uit en de eerste bloemen bloei- en weer. Daarom de hoogste tijd om een mooie wandeling door de heemtuin te organiseren. Een na- tuurgids leidt belangstellenden rond door het mooie lenteland- schap. Naast het wandelen kan men ook creatief aan de slag met gaas, mos en bloembolletjes met als beoogd resultaat een mooi voorjaarstukje. Voor meer informatie over de ex cursie en workshop: 631 52 89. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst treden donderdag 27 maart vanaf 22.00 uur Rick en zijn vrienden op. Zij spelen rock en blues. Vrijdag 28 maart vanaf 21.00 uur is er weer een concert van X-Change met Firm Boys(ka- wina) en Eye To Eye (cross-over). De presentatie is in handen van Ja net Sayfaoui. Zaterdag vanaf 21.00 uur is DJ Guus in the house. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker is op zoek naar popgroepen die in het verleden in De Erker hebben geoefend en gespeeld. De popworkshop wordt namelijk al voor de dertigste keer georgani seerd, vandaar een reunie. De jubi- leumeditie vindt plaats op vrijdag 27 en zaterdag 28 juni. ren. SCHIEDAM - In woon- en zorg- centrum Thurlede wordt zondag 30 maart een gezellige dansmiddag georganiseerd met Jan van Essen. Aanvang is 14.00 uur in De Serre. Bewoners en zorgabonnementhou- ders hebben gratis toegang, ande- ren betalen 1,50. SCHIEDAM - Iedere vrijdag kan erbij ZOS-radio geluisterd worden naar het programma 'ZOS voor het weekend', een muziekprogramma om het weekend mee te beginnen. Vrijdagavond,de laatste vrijdag van de maand, is het weer zover van 20.00 uur tot 22.00 uur. Het programma is thuis te beluisteren via het Schiedamse kabelnet 91.5fm. SCHIEDAM - Modelspoorvereni- ging Schiespoor organiseert zater dag 29 maart een Open Dag in het gebouw aan de Westerkade 21 van 10.00 tot 16.00 uur. De Stichting Doorreis stelt een groot deel van de collectie tentoon. Deze stichting heeft als doel al het materieel dat is uitgebracht te bewaren voor het nageslacht. De kinderen kunnen een rangeerdiploma halen en na- tuurlijk is er ook weer een model- spoorbeurs. Toegang 0,50 voor volwassenen en 0,25 voor kinde- ^U.udi.n.t Rijnm0nd De DCMR MHieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Stankoverlast in Oostvoorne Maandag 17 maart ontving de meldkamer van de DCMR, verspreid over de dag, tien klachten uit Oostvoorne over stank, Vijf klachten werden omschreven als stank van olie. De uitrukdienst van de meld kamer heeft de bron van deze stankoverlast niet kunnen achterhalen. De andere vijf stankklachten gingen over een zoetige, weei'ge lucht en werden tussen half tien en half drie genoteerd. Onderzoek ter plaatse wees uit dat Archer Daniels Midland (ADM) in de Europoort de stank overlast veroorzaakte. ADM bewerkt onder andere sojabonen tot olie en grondstoffen voor vleesvervangende producten. Het verwijderen van vocht uit de bonen zorgt afhankelljk van de windrichting en stabieie weersomstandigheden, een paar keer per jaar voor stankoverlast. ADM en de DCMR overleggen hoe de stankoverlast voorkomen kan worden. Woensdagmorgen 19 maart kwamen opnieuw klachten uit Oostvoorne over stank. Elf inwoners klaagden over een olieachtige lucht. De uitrukdienst is op onderzoek uitgeweest, maar heeft de oorzaak van de klachten niet kunnen achterhalen. Bewoners ongerust over benzeenmorsing Dinsdagavond 18 maart is bij het tankopslagbedrijf Odfjeii Terminals om ongeveer zes uur 450.000 liter benzeen in een tankput terechtgekomen. Benzeen is een giftige, licht ontvlambare stof die in de kunststofindustrie wordt gebruikt. De benzeen zou vanaf een schip in de Derde Petroleumhaven verpompt worden naar een tank van Odfjeii, maar door het ontbreken van een tussenstuk van de toevoerleiding kwam de benzeen in de tankput terecht. Om verdamping te voorkomen heeft de brandweer direct na het incident een laag schuim op de plas benzeen aangebracht. De DCMR heeft direct metingen gedaan. Hieruit bleek dat met de afdekkende laag schuim geen hoge concentraties benzeen vrijkwamen. Meteen na de eerste noodmaatregelen heeft Odfjeii een plan van aanpak gemaakt voor de opruimwerkzaamheden. De tankput is inmiddels leeggepompt en de bodem van de tankput is met een zeil afgedekt om te voorkomen dat de benzeen die in de grand is gelopen, verder verdampt. Direct na het incident zijn alle werkzaamheden op de terminal stilgelegd. Inmiddels heeft de DCMR toestemming gegeven om op de meeste delen van het terrein weer te werken. In en random de betreffende tankput liggen de werkzaamheden nog stil. In totaal ontving de meldkamer twintig klachten over dit voorval, voornamelijk uit Spijkenisse. Negen klachten kwamen binnen op dinsdagavond. De meeste bewoners uitten hun bezorgdheid over hun veiligheid, enkele bewoners klaagden over stank. De dag na het incident, woensdag 19 maart, ontving de meldkamer elf klachten over schuimvlokken die door de lucht vlogen. De schuimvlokken kwamen door de opstijgende warme lucht in Spijkenisse terecht. Er wordt een strafrechterlijk onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de grote benzeenlekkage. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. Het zijn roerige tijden in buurgemeente Vlaardingen. Normaal gesproken zou je dat als Schiedammer worst zijn natuurlijk, 'ken mij het schelen wat ze daar uitvretemaar nu ligt het een tikkie anders. Het Vlaardingse college van B en W wil namelijk jaar- lijks 300.000 euro gaan bezuinigen op Muziekcentrum OpMaat, en dat heeft weerfijne gevolgen voor Schiedam. Kan niet. Belachelijk, zegt J.J. Eijsackers, voorzitter van het be- stuur van OpMaat, het is een onmogelijke 'bezuinigingstaakstel- ling'. Dan kunnen we beter meteen de ontslaginvraag voor de docenten indienen en de school dichtgooien, blafte hij maandag avond tegen verantwoordelijk wethouder Ben van der Velde. En dat betekent dus ook dat OpMaat in Schiedam en Maassluis het bijltje erbij zal neergooien, waarschuwde Eijsackers. De Vlaardingse wethouders hebben, zeggen ze zelf, nog gepro- beerd contact te zoeken met hun Schiedamse collega's. Maar dat gesprek werd om 5 voor twaalf afgeblazen. Want de verantwoor- delijke Schiedamse wethouder was geen wethouder meer. Te gen valler, OpMaat is woedend, zo ga je niet met een instituut om dat al bijna 25 jaar zijn nut heeft bewezen. En wat nu? Komt er nog een fatsoenlijk gesprek? Het zijn van die toevalligheden in de geschiedenis. Wat als Theo H.B. Schoenmakers nou geen computerproblemen had gehad? Dan hadden de Schiedammers in 2020 misschien nog wel netjes van bladmuziek kunnen spelen. Hjalmar Teunissen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3