LIL maasstad a De wonderlijke aantrekkingskracht van de wereld van mythen, sagen en fantasy-verhalen iOKan^JHHByimpm m jj^Hi Sprookjes zijn nog nooit zo "in" geweest. De Lord of the Rings-trilogie en de verfilming van de Harry Potter-boeken hebben het kind in ieder losgemaakt. In het verlengde van deze gekte wordt dit jaar voor de derde keer op rij de Elf Fantasy Fair gehouden. Op 26 en 27 april strijkt op het terrein van kasteel De Haar in Haarzuilens het grootste fantasy spektakel van Europa neer. Liefhebbers van schijngevechten en rollenspel komen er ruimschoots aan hun trekken. Want waar anders kan een brave huisvader ongestraft zijn zoon slachten? Waar anders verwordt een helpdesk agent tot trol? Metamorfose r w mm Voor meer informatie over de Elf Fantasy Fair kijk op www.eljfantasy.nl ofpleeg eens een bezoekje aan de won derlijke Elf Fantasy Shop op de Nieuwe Binnenweg 82 telefoonnummer: 010-2250350). Daar kan ook informatie worden ingewonnen over het Elf Fantasy Magazine. Dinsdag 29 april 2003 ,;oSS?JS-. x. Mx-.\ CX87 Elfen en orcen in't diepst van hun gedachten door Ilja Post Het landgoed van kasteel De Haar transformeert eens per jaar in een Walhalla voor elfen en orcen. Marc Hasselts alter ego Wrat: „Als je eenmaal in karakter bent, vallen alle dageljikse beslommeringen van je af. Liever had hij de nacht doorge- bracht met zijn strijdmakkers, sla- pend op een dun opblaasbaar ma- tras met slechts een slaapzak en dun tentzeil tussen hem en de ster- renhemel in. Voor iemand die in zijn vrije tijd veldslagen naspeelt, Marc van Hasselt (24) loopt op dat moment al drie uur rond op de fair. Zij het met andere plannen en in een ander kostuum. De veldslag van vanmiddag kan hem gestolen worden. Marc en zijn vrienden van de Utrechtse rollenspelvereniging Tientallen draken heeft hij in die tijd gered, de mooiste prin- sessen gekust, maar al gauw ging de glans eraf. „De actie beperkt zich tot je voorstellingsvermogen, en ik, ik wilde mijn karakter ook echt zijn." En zo begon de geschiede- nis van zijn alter ego Wrat. Ter- wijl de zon langzaam zijn hoog- ste punt bereikt en de bezoekers van de fair inmiddels in de dui- zenden loopt, transformeert Marc de helpdesk agent in een kruising tussen een mens en een ore. „Een verschoppeling", zo- als hijzelf zegt. „Een bastaard in fantasie- land: te vriendelijk 1 voor de trolach- tige ore, te naief voor een mens. En, wees gerust, ik ben ongevaarlijk." Goed dat hij het erbij zegt, want, gezien zijn stoere kleding en uitrusting, zou een mens zou zich eens kunnen vergissen. Marc, of liever Wrat, draagt een lerenbroek, oerdegelijke legerkistjes, een wambuis behangen met nog meer leer en bont en aan zijn heup bungelt een lijk uit- ziend bent, vallen alle alle- daagse beslomme- l ringen van je af." Kees kent dat ul- tieme gevoel van vrijheid. „Even niet de verantwoorde- lijkheden van een va- der, echtgenoot en werk- nemer, maar jezelf verlie- zen in je fantasie." Ook hij speelde jaren D &D, al bleef hij De boeken van J.R.R. Tolkien inspireren 1/eel fantasy-fans, maar ook Harry Potter is een uitermate populair sprookjesfiguur. weegt authenticiteit zwaar. Maar ja; doordeweeks een drukke baan, kinderen die naar school moeten en een vrouw met carriere. Ooit moet je je nachtrust nemen. Dan maar wat later de zwaarden inspec- teren. Het leven van een week- endwarrior is niet zonder stress. En dus, met de slaap nog in zijn ogen, veel vroeger dan op een za- terdagochtend wenselijk is, ver- deelt Kees Nieuwenhuizen (48) een heel tijgerwit in drie lunchpak- ketten. Drie, want vrouw en zoon doen vandaag gewoon mee met zijn hobby. „Jij nog koffie?", draait hij zich om naar de keuken- tafel waar twee in vroegmiddel- eeuws kostuum gestoken lijven schudden van nee. „Dan niet, maar denk erom goed te ontbijten. Jullie kunnen wel wat extra energie ge- bruiken." Zijn gezin knikt instem- mend. Dadelijk zal de man die nu gemoedelijk hun broodjes smeert hen gruwelijk vermoorden. Maar dat is pas vanmiddag, om stipt vijf uur, tijdens het klapstuk van de Elf Fantasy Fair, een live-uitvoering van een veldslag uit het boek 'The Lord of the Rings' van J.R.R. Tol kien. Rond het middaguur stapt het ge zin Nieuwenhuizen in vol ornaat naar buiten en klikt Kees zijn auto van het alarm. Zijn malienkolder gooit hij in de kofferbak anders schuurt het de bekleding maar ka- pot." Eenmaal op de snelweg trekt het gezin veel bekijks. Het is ook geen alledaags gezicht: drie mid- deleeuwers scheurend over de A2. Maar zich schamen doet Kees niet. Het is zijn passie. Vastberaden koerst hij zijn blikken ros richting het evenemententerrein van Kas teel De Haar. „Elf Fantasy Fair, here we come", humt het drietal boven de radio uit. Zij die gaan sterven groeten u. Malatie hebben vreedzamere be- doelingen. Ze doen aan improvi- satietheater en zijn de komische noot tijdens Europa's grootste fantasyspektakel. 's Ochtends om negen uur, een uur voor de officiele opening, storm- den ze over de loopbrug het fes- tivalterrein op. Toen nog incog nito, gekleed in spijkerbroek en T- shirt, in alles doodnor- male twintigers, op de in- houd van hun rugtassen na. Elfenoren en vampier- tanden, huidlijm en schmink. Voor de rollenspelers meer dan feestartikelen alleen; het zijn onderdelen van henzelf. Hulp- middelen voor een succesvolle me tamorfose naar hun zelfverzonnen alter ego. 'De Hobbit' van Tolkien, daar begon het voor Marc ooit allemaal mee. Voor een veertien jarige jongen -klein van stuk, maar met een grootse fantasie-, was het boek een ware eye-opener „Tolkien had opgeschreven wat al jaren in mijn hoofd zat: een zelfgecreeerde fantasiewe- reld gevuld met allerlei zonder- linge wezens." Sinds dat boek was er geen stoppen meer aan. Binnen mum van tijd las hij alle standaardwerken voor de fantasy- liefhebber. Tot op den duur het le- zen hem begon te vervelen. Marc wilde meer. Op school charterde hij een paar vrienden en introduceerde hen in het roemruchte rollenspel Dunge ons en Dragons (D&D). Met z'n vijven om een tafel zonder bord of dobbelstenen, cola en chips onder handbereik, speelden ze dan het spel. Iedereen verzon een karakter waarmee ze enkele uren de won- derlijkste avonturen beleefden. kien maar uit de Euro pese zwaard. Het is zijn eigen crea- tie. Zelf in el- kaar ge naaid met stoffen ge- kocht op de Utrechtse lap- jes- markt Uren werk zit ten erin, maar dat heeft hij er graag voor over gehad. „Als je eenmaal in karak ter middeleeuwen. „En dan met name de veldslagen die destijds op het continent woedden." Zodoende kwam Kees twaalf jaar geleden terecht bij de stichting HEI (Historisch Educatief Initia- tief). Een vereniging met inmid dels honderden leden die in hun vrije uurtjes veldslagen naspelen. Liefst zo authentiek mogelijk en daar kan zijn vrouw een woordje over meepraten. Twee weekenden, plus drie doorde- weekse avon- den, sluit Kees zich op in zijn werk- kamer. Met gefronste wenkbrauwen zit hij dan gebogen boven dikke boeken en be- studeert de verhalen over historische veldslagen. Want alles moet kloppen; tot in de kleinste details aan toe. Waar de linies lie- pen, welke uniforms, wapens en schilden de soldaten droe- gen, alles. V andaag gelden die regels voor de au thenticiteit van de veldslag niet zo zwaar. Een label van Hugo Boss dat op de linkermouw van Kees' vroeg- middeleeuws kostuum prijkt een knipoog naar de driedelige pakken die hij voor zijn werk draagt, bewijst dat. „Normaal doe ik dat niet", mompelt hij met voile mond, terwijl de krui- mels van een tijgerwit met kaas op zijn malienkolder vallen. Maar het naspelen van het beleg van Gondor uit Tolkiens' 'In de Ban van de Ring' is gewoon voor de fun. Het gaat vandaag niet hard tegen hard. Gewoon, even laten zien wat wij van HEI kunnen en waar we voor staan, meer niet." Vandaar dat ook zijn 10-jarige zoontje mee mag spelen. Nor- maal gaat het er bij de leden van HEI hard aan toe. Botte zwaarden en speren zijn niet dodelijk, maar veroorzaken wel vaak lelijke, blauwe plekken. Het risico van de hobby", zegt Kees al geeft hij toe dat de ver- wondingen zonder training heel wat serieuzer zouden kunnen zijn. „Bij HEI leer je op elkaars be- wegingen te antici- peren. Wanneer ik Gewoonlijk zijn het doodnormale twintigers, gekleed in spijkerbroek en T-shirt, maar tijdens de Elf Fantasy Fair laten de rollenspelers hun fantasie de vrije loop. bijvoorbeeld een slag te hard inzet, moet mijn tegenstander daarop be- dacht zijn en de stoot pareren. Want al moet het allemaal zo echt mogelijk lijken, op echte doden zitten we niet te wachten." Maar dan zegt Kees, met een morbide plastieken pokdalige neus bij- kwam. Maar eenmaal afge- schminkt, begon Marc ongeduldig te ijsberen. Eerst nog fier rechtop, maar al gauw waggelend met een gekromde rug. Steeds vaker pra- tend met een verdraaide stem. glimlach om zijn mond: „A1 moet ik toegeven dat ik niet kan wachten tot ik dadelijk mijn zoontje mag vermoorden." Even valt een ongemakkelijke stil- te over kampement van het legioen van Elfie. Zwakjes klinken in de verte de slagen van de wapensmid, dichterbij knispert een vuurtje waarboven een varken aan het spit draait. In gedachten verzonken blikt Kees in het rond tot de vragen van enkele nieuwsgierig bezoekers aan de fair hem doen opschrikken. „Is het nou duur, zo'n pakkie? Moet je de ringetjes op je malien kolder allemaal zelf in elkaar zet- ten?" Kees beantwoordt de vragen met liefde. „Ja, het is een dure en tijd- rovende hobby. Een zwaard kost gauw 400 euro. Het in el kaar zetten van een malienkolder neemt gemiddeld een half jaar in beslag. Maar je krijgt er veel voor te- rug. Je zit in de bui- tenlucht, doet aan sport, bent creatief be- zig, het is weten- schappelijk uitdagend en je komt onder de mensen." Dan zwijgt Kees even, kapt de stroom vragen af en stelt er zelf een. „Hoe laat is het eigenlijk? Vier uur? Mooi, dan heb ik nog even tijd om te overleggen hoe ik mijn gezin zal ver moorden. Heeft u een moment?" En terwijl hij een tent binnen- stapt, trekt een groep half-orcen luidruchtig langs het kampement. Marc en zijn vrienden zijn inmid dels helemaal in karakter. Joelend struinen ze over de fair en betrek- ken om de zoveel meter nietsver- moedende bezoekers in hun spel. We hebben wel even de tijd nodig om in te komen", zei hij vanoch- tend, zijn elfenoren over de origi- nelen schuivend. „Het gaat niet vanzelfsprak hij toen daar een „Nog een sigaretje en dan de fair op?", stelde Marc voor, maar het was al te laat. De mannen van Ma latie konden hun alter ego niet lan- ger bedwingen. Een halve peuk la ter stormden de vrienden uit hun provisorische kleedkamer. „Wrat niet roken", wierp Marc nog snel over zijn schouders om zich de rest van de dag ook aan dat besluit te houden. Zijn liefde voor het rollen spel is groter dan zijn nicotinever- slaving. Stipt vijf uur is het zover. Tiendui- zenden nieuwsgierige ogen turen gespannen naar een vooralsnog leeg veld. Zo dadelijk breekt er de hel los. In het programmaboekje staat het zwart op wit: een specta- culaire veldslag tussen 150 orcen, elfen en mensen. Vanuit het loof in de bomen galmt een elektronisch versterkte stem. „U bevindt zich nu op de muren van de witte stad Gondor. De vijand is in aantocht. Binnenkort zal het leger van Mord- or voor de poorten staan. Bereid u voor op oorlog!" Dan. Plotseling. Gegil uit de verte. In paniek vlucht een groepje vrou- wen en kinderen weg voor de blin- kende zwaarden van een aantal bloeddorstige orcen. „0 nee!", klinkt een verschrikte stem uit de bomen. „Burgers van Gondor. On- gelukkige zielen die niet op tijd binnen konden komen. Ren naar de poorten! Ren... naar... de... poor-ten!"Maar hoe de stem ook bidt en smeekt, het noodlot laat zich niet zo gemakkelijk afwen- den. De orcen slaan een aantal bur gers genadeloos tegen de grond. Een van hen, de wreedste, herken- baar aan een Hugo Boss-label op zijn linkermouw, maakt lachend het karwij af door met zijn speer op hen in te steken. Een moment later wordt hij voor zijn gruwelijke daad bestraft. Geveld door een paar wel- gemikte pijlen stort hij temidden zijn slachtoffers. Grinnikend, want al barst de strijd boven hun hoof- den in alle hevigheid los, onder de doden is alles pais en vree. Slechts een vraag brandt op zijn lippen: „Schat, wat eten we vanavond?"

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 23