a Stukken Nationale Toneel in de Schouwburg Eerste Internationale Architectuur Biennale in het teken van mobiliteit Jeugd Symfonie Orkest speelt Alfred J. Kwak 4.! 15 9; 15: 95 maasstad VP *8Li DIGITALE MULTIMETER 95 ANTENNE VERSTERKER ZAPPEN MAAR 95 AUDIO CDR'S 95 ELEKTR0NISCH WEERSTATI0N PLATENSPELER V00RVERSTERKER PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 ROTTERDAM TEL.: 010-4.618.525 podium kort ROTTERDAM - Rotterdam zal vanaf vandaag twee maanden in het teken staan van de eerste editie van de Internationale Architectuur Biennale Rotterdam. Op verschillende plekken in de stad zullen tentoonstellin- gen, films, lezingen en sym posia te bezoeken zijn, die in het teken staan van mobi liteit. Het motto van de bien nale is namelijk 'Mobility: a Room with a View'. Tijdens de eerste editie van de Internationale Architectuur Biennale Rotterdam wordt nagedacht over mobiliteit. De foto is een onderdeel van de presentatie van de universiteit van Tokyo. foto: Internationale Architectuur Biennale Rotterdam *#£530 In het Correct Service Center aan de Prins Frederik Hendrikstraat 63 te Rotterdam vindt u een groot assortiment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Panasonic, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Toshiba en Akai. Ook op het gebied van afstandsbedieningen, accu's voor o.a. draadloze telefoons, pluggen, en kabels vindt u in het Correct Sen/ice Center een ruime keuze. f *v SKYTR0NIC DT-810B DIGITALE MULTIMETER Eenvoudig mee te nemen digitale multimeter met diode en Hfe test. Weegt 80 gram. C0RRECTPRIJS 4&95M EU-342SG REGELBARE ANTENNEVERSTERKER Als uw antennesignaal te zwak is, is dezeantenneverstekerde oplossing. De mate van versterking is door u zelf in te stellen voor een optimale beeldkwaliteit. C0RRECTPRIJS -35T/ m m PHILIPS PHILIPS SBC-RU 410 ZAPPER Geschikt voor vrijwel alle merken en gebruiksklaar voor Philips apparatuur. C0RRECTPRIJS -2435-/ PHILIPS CD-RQ74 RECORDABLE Maximale opnametijd van 74 min., die volledig compatibel is met bestaande CD-spelers en -drives. PER STUK 1.75 10 VOOR ESL WS-7042 ELEKTR0NISCH WEERSTATI0N Draadloosweerstation met buitensensor. Op het grote display is de binnentemperatuur, buitentemperatuur, beiden met min/max weergave en relatieve luchtvochtigheid af te lezen. C0RRECTPRIJS INCL BUITEN SENSOR C0RRECTPRIJS VIVANC0 PA-111 PLATENSPELER V00RVERSTERKER Deze voorversterker maakt het mogelijk om een platenspeler op de aux/odingangvan uw versterker/receiver aan te sluiten. Compleet met 12 Volt adapter. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Woensdag 7 mei 2003 ROTTERDAM - Het Nationale Toneel stond eerder dit jaar in de Rotterdamse Schouwburg met 'Het Vuil, de Stad en de Dood'. In mei zijn weer twee stukken van dit theatergezelschap te zien. Op dins- dag 13 mei speelt het Nationale Toneel 'De Dochters van King Kong' van Theresia Walser en op vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 mei 'Strange Interlude' van Eu gene O'Neill. Het leven mag dan treurig zijn, van de dood kun je iets feestelijks ma- ken. Dat lijkt het motto van de drie ziekenzusters in 'De Dochters van King Kong', die hun buik vol heb- ben van medicijnen verdelen en bejaarden verschonen. De grauwe dagelijkse sleur van het verzor- gingshuis doorbreken zij tijdens de nacht. Als 'de dochters van King Kong' helpen zij de ene na de an- dere bejaarde hun grote reis te aan- vaarden. En geven hem of haar een vleugje eeuwige roem mee door de stervende op te tuigen als grandio- ze Hollywoodster. Waar de oude- ren dromen over hoe het leven had kunnen zijn, dromen hun verzorg- sters over hoe het leven zou moe- ten zijn. Tussen avondeten en ont- bijt maakt het publiek een nacht mee vol ontluisterende ouderdom, duistere seks, onvervulde verlan- gens en moorddadige rituelen. 'De Dochters van King Kong' is geen documentaire over ouder worden. A1 dringt de bizarre actua- liteit van alle kanten het stuk bin- nen. Lucy B, een Haagse verpleeg- kundige wordt verdacht van moord op dertien patienten en de Britse 'Dr. Death' heeft vermoedelijk 215 van zijn patienten vermoord. 'De Dochters van King Kong' van Theresia Walser is een wonderlijk stuk over de achterkant van de ver- Mark Rietman en Ariane Schluterin 'Strange Interlude'. foto: Pan Sok zorgingsmaatschappij, vol poeti- mor. Met in de hoofdrollen Cathe- sche taal, melancholieke momen- rine ten Bruggencate, Antoinette ten maar ook slapstickachtige hu- Jelgersma en Marie-Louise Stheins en een uitgelezen groep oudere ac- teurs als de diverse bejaarden. Nina Leeds verliest in de eerste wereldoorlog haar grote liefde Gordon Shaw. Een slag waar ze nooit overheen komt. Eugene O'Neills beroemde stuk 'Strange Interlude' van negen bedrijven laat vijfentwintig jaar uit het leven van deze vrouw zien, wier lot al op jon- ge leeftijd bepaald wordt. Tijdens deze jaren cirkelen drie mannen om haar heen, de oude huisvriend Charlie Marsden, haar echtgenoot Sam Evans en haar minnaar Ned Darrell. Geen van alien kan echter de herinnering aan Gordon uitwis- sen. Diens vroege dood hangt als een schaduw over de levens van al le personages. O'Neill is de eerste Amerikaanse toneelschrijver van belang en heeft een grote invloed gehad op een he- le reeks schrijvers na hem, zoals Arthur Miller, Tennessee Williams en Edward Albee. 'Strange Interlu de' is het meest gedurfde project van deze grote schrijver die grote experimenten toch al niet uit de weg ging. Bijzonder is namelijk dat het publiek niet alleen krijgt te horen wat de personages zeggen, maar ook wat ze denken. Monolo gues interieurs en dialogen wisse- len elkaar af. Zo verschaft O'Neill een vijf uur durend, fascinerend in- zicht in de obsessies, diepste ge- dachten en neuroses van zijn per sonages. Onder regie van Johan Doesburg worden de hoofdrollen vertolkt door Ariane Schluter, Mark Rietman, Jappe Claes, Dries Vanhegen, Gees Linnebank en Ce- lia Nufaar. Reserveren voor beide stukken kan via 010-411.81.10 of via www- .schouwburg. rotterdam. nl. Carnavalsgroep 'The Freedom Birds' organiseert op zaterdag 10 mei voor de tweede keer een 'Taarttentoonstelling'. Er is keu- ze uit 25 verschillende smaken en soorten Antilliaanse taarten. De 'Taarttententoonstelling' vindt plaats op moederdag van 10.00 tot 17.00 uur in de Laurenskerk, Gro- tekerkplein 25-26 in Rotterdam. Voor informatie: 06-51075664 of 010-450.67.13. Katja Schuur- man, Johnny de Mol en Teun Kuil- boer spelen de hoofdrollen in het toneelstuk 'Onze Jeugd!', dat donderdag 8 mei in premiere gaat in het Oude Luxor Theater in Rot terdam en is daar tot 31 mei te zien. Hoofdpersonen in 'Onze Jeugd!' zijn drie verveelde jongeren, kin- deren van yuppen ouders, in een wereld van seks, drugs en rock-'n- roll. Het schetst een uiterst scherp maar vooral een humorvol portret van een losgeslagen generatie. Een wanhopige en tegelijk hilarische poging om zin te geven aan het le ven. Als Rotterdammer altijd al zoekende geweest naar een aan- gename plek om op vrijdagmiddag je weekend goed te beginnen of je werkweek ontspannen af te slui- ten? Grote kans dat je niet meer verder hoeft te zoeken, want het is elke week Weekend!. Aanstaande vrijdag in de lounge van Off Cor- so, Kruiskade 22 in Rotterdam, van 17.00 tot 21.00 uur Chezz& Deep Diggin' 'Funk om je vingers bij af te likken'. Voor informatie: www.youngurbans.com of ww- w.off-corso.nl. In Calypso op zaterdag 10 mei de Sietse Hiel- ke '80 Dance Night met muziek uit de jaren tachtig. The Bangles, Duran Duran, Frankie Goed to Hollywood, Cyndi Lauper, Wham!, De La Soul en MARRS. Aanvang 23.00 uur, entree 7 euro. Voor informatie: www.calypso- rotterdam.com. Louis van Dijk The Rosenberg Trio staan op maandag 12 mei in het Nieuwe Luxor Theater. Een eerder samen- werkingsverband van deze vier mannen bewees al dat ze onderling het improviseren tot het hoogste goed hebben verklaard. En er was dan ook weinig overredingskracht voor nodig om pianist Louis, solo- gitarist Stochelo, slaggitarist Nous- 'che en basgitarist Nonnie op- nieuw hun spel te laten spelen van techniek, fantasie en intui'tie en bo- venal muziekplezier. Kaarten voor dit bijzondere optreden kosten 22 euro, 18 euro of 14 euro. Reserve ren: 010-484.33.33 of www.luxor- theater.nl. In Museum De Dubbelde Palmboom aan de Voor- haven 12 wordt tot 17 augustus de expositie 'Schaduwen Schim- men' getoond. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag, zondag en feestdagen 11.00-17.00 uur. Het is de bedoeling dat de archi tectuur biennale een tweejaarlijk- se traditie wordt. In 1999 heeft het Nederlands Architectuurinsti- tuut de aanzet genomen tot reali- satie van de Internationale Archi tectuur Biennale Rotterdam. Doel is een platform te vormen, waar- op architecten, stedenbouwkun- digen, studenten, cineasten en fo- tografen uit heel de wereld hun ideeen en visies omtrent een spe- cifiek thema voor een breed pu bliek presenteren. Voor deze edi tie is Francine Houben aangesteld als curator. De architect van Me- canoo en hoogleraar aan de Tech- nische Universiteit Delft had zich al eerder uitgesproken over het onderwerp mobiliteit. Francine Houben vindt dat mobi liteit meer aandacht moet krijgen. „Vervoermiddelen zijn eigenlijk een tweede huiskamer," zegt de architect. Miljarden mensen bren- gen dagelijks een groot deel van hun tijd door in auto, bus en trein. Maar door de vooruit of het raam- pje van de trein valt weinig te zien. Vandaar de ondertitel van de eerste biennale 'A Room with a View.' „Het uitzicht vanuit de auto's en trein is niet erg specta- eulair. De buitenruimtes langs de snelwegen worden te weinig be- nut. Er is bijvoorbeeld veel te weinig uitzicht op de steden", zegt Houben. Alleen de Rotter damse skyline is op sommige we- gen goed te zien. Houben verge- lijkt skylines met bergen. „En Rotterdam is de Mount Everest of the Dutch Mountains." Zij heeft haar bevindingen over de Nederlandse snelwegen ge- bundeld in het boek 'Holland Avenue'Het valt haar op dat een groeiend deel van de wereldbe- volking steeds grotere afstanden aflegt, zonder daar in tijd langer over te doen. De toename van snelwegen en spoorlijnen hebben een grote invloed op het land- schap. Het netwerk van wegen en rails is veelal een anonieme ruim- te, het domein van verkeerskun- digen en politici, waar ontwer- pers nauwelijks aan te pas komen. Volgens de organisatie gaat mo biliteit niet alleen over files, asfalt en vertragingen. De auto en de trein zijn voor de reiziger niet al leen een middel om je van A naar B te verplaatsen, maar ook 'a room with a view'. De Internationale Architectuur Biennale Rotterdam vindt voor- namelijk plaats op twee locaties. In het Nederlands Architectuurin- stituut is veel aandacht besteed aan automobiiiteit. Hoogtepunt is de tentoonstelling World Avenue, een multimediale expositie van de resultaten van een internatio- naal vergelijkend onderzoek naar de meest gebruikte routes in de metropolen Los Angeles, het Ruhrgebied, Mexico City, To kyo, Hong Kong, Beijing, Buda pest, Beirut en de Pearl River Delta. Daarvoor is in iedere me- tropool een route uitgekozen met een lengte van 100 kilometer, die vanuit een auto met vier camera's wordt gefilmd. In Tokyo is geko- zen voor de trein, omdat de trein daar het voornaamste vervoer- middel is. De bevindingen van de tien trajecten zijn door de plaatse- lijke universiteiten geanalyseerd. Op basis van de onderzoeken is per stad tien kilometer aan ffag- menten geselecteerd. Het resul- taat is in het Nederlands Architec- tuurinstituut te zien. Las Palmas op de Kop van Zuid is de andere voorname locatie waar de Internationale Architectuur Biennale Rotterdam vorm gaat krijgen. Bekende architecten en kunstenaars zullen in het voorma- lige pakhuis over alle vormen van mobiliteit hun ideeen en toe- komstvisies laten schijnen. Voor die gelegenheid is speciaal het Laboratorium van de Mobiliteit ingericht. Ook worden de resulta ten getoond van het onderdeel 'Open Biennale'. Hier wordt een internationale selectie van projec- ten getoond op het gebied van kunst, architectuur en steden- bouw. Iedereen kon via e-mail ideeen inleveren over het thema mobiliteit. Vanuit heel de wereld kwamen driehonderd aaiuneldin- gen binnen. Een deel van de inge- zonden ideeen kunnen door het publiek bekeken worden. Naast Las Palmas en het Nai staan vele culturele instellingen in het teken van Internationale Architectuur Biennale Rotter dam. Zo zijn er activiteiten in mu seum Boijmans Van Beuningen, het Nederlands Fotomuseum en de bibliotheek. Voor meer infor matie bekijk de website van de biennale www.lab.nl door IIj a Post ROTTERDAM - Moederdag speelt een belangrijke rol in het leven van de leden van het Rot- terdams Jeugd Symfonie Orkest (RSJO). Voor de derde keer op rij zullen de musicerende jonge ren op deze dag een gratis con cert houden in de grote zaal van de Doelen. Thema van deze edi tie is het tot de verbeelding spre- kende sprookje van Alfred Jodo- cus Kwak. Zondag 11 mei zullen veel moeders uit Rotterdam en omstreken behalve op ontbijt op bed, ook worden getrakteerd op een muzikaal cadeau: het spet- ter, pieter, pater concert. Alfred J. Kwak, was dat niet die leuke, dappere eend bekend van te- levisie? „Klopt", zegt Mark Lans- bergen van het RSJO. „Maar oor- spronkelijk begon Kwak zijn leven als muziekstuk. Herman van Veen verzon hem een kwart eeuw gele- den als moderne variant op Proko- jeffs muzikale sprookje Peter en de Wolf. De televisieserie en de hype die dat met zich meebracht, com- pleet met Alfred J. Kwak-mokken, badhanddoeken en boterhamworst, is van later. Maar juist die muzika le achtergrond maakt Kwak zo in- teressant voor het RJSO." Leden van het Rotterdams Jeugd Symfonie Orkest repeteren voor het 'Spetter, pieter, pater concert'. foto: Rob Kamminga Het RSJO heeft een rijke historie wat betreft de vertolking van muzi kale sprookjes. Op Moederdag 2001 speelde het orkest samen met Frank Groothof (bekend van Se- samstraat) de kinderopera Peer Gynt. Het jaar daarop stond, gei'n- spireerd door de hype rondom Harry Potter en Lord of the Rings, in het teken van Hekserij en Hocus Pocus. „Alles om een jong publiek op een leuke manier in aanraking te brengen met klassieke muziek", legt Lansbergen uit. Ondanks het ontbreken van een publiekstrekker - Herman van Veen heeft afgelopen jaar defini- tief een streep getrokken door Al fred J. Kwak - ziet Lansbergen het Spetter, pieter, pater concert posi- tief tegemoet. Niet in de laatste plaats door het aantrekken van ver- teller, oud Land van Ooit-acteur en Herman van Veen-lookalike, Bart van Gerwen. „Die man weet kin- deren op haast onnavolgbare wijze te boeien. Een prachtige stem en een goed gevoel voor drama." Al met al is de drempel voor een bezoek aan het Moederdag Con cert bewust laag gehouden. „De gratis toegang is daar tekenend voor", zegt Lansbergen. „Het is een aardige aderlating voor het RSJO - zeventig procent wordt uit eigen zak gefinancierd -, maar we vinden het waard. Wanneer je voor een gevulde zaal met zo'n 2000 bezoekers speelt, heb je niets te klagen. Klassieke muziek heeft nog wel eens te leiden onder het vooroordeel dat het saai zou zijn, maar zeker met het Moederdag Concert is daar geen sprake van. Het uitbundige applaus dat we na afloop van voorgaande concerten hebben mogen ontvangen zegt ge- noeg: laaiendenthousiast." „In sommige kringen is een be zoek aan het Moederdag Concert inmiddels vaste prik geworden", stelt Lansbergen. „Half maart krij gen we al telefoontjes binnen van mensen die al vast kaartjes willen bestellen. Lang voordat we er in de media ruchtbaarheid aan hebben gegeven. Dat stemt tevreden. Net als de 1200 kaarten die nu al zijn vergeven. Het is een teken dat klassieke muziek helemaal niet zo dood is als sommige mensen wil len doen geloven." Het Spetter, pieter, pater concert: zondag 11 mei in de Grote Zaal van de Doelen. Aanvang: 19.00 uur, al is er vanaf 18.00 uur al van alles te beleven in de hal. Kaarten zijn gratis af te halen bij de kassa van de Doelen, telefoon 010- 217.17.17 (maximaal vijf per per- soon). Informatie: 010-452.81.83 of www. kwakindedoelen. tk. N0.905 ii t :.nr. 241554 Art.nr. 188621 Art.nr. 238632 Art.nr. 48280 Art.nr250153 49: Art.nr. 22931

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 13