'Peyton Place' in voormalige Verolme werf maasstad Titanic komt boven in Mariniersmuseum ft 779 299 599 DIGITALE F0T0 CAMERA MET 8 CM CD-R 4 MILJ0EN PIXELS m DIGITALE FOTO CAMERA KLEINSTE DIGITALE FOTO CAMERA BERGWEG 110, ROTTERDAM westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Jubilerend theater is ook een sociale ontmoetingsplek m:- Art.nr. 257632 in 21 ci el* si H 111Ct d ICI Ul podium CAPELLE AAN DEN IJS SEL- Net als veel theaters presenteerde het Isala Thea ter in Capelle aan den IJssel afgelopen week het pro- gramma voor het komend seizoen. Een bijzonder jaar voor dit Capelse theater, want het eerste lustrum wordt gevierd. Feest is het pas in September 2004, maar ook in het komende seizoen is er genoeg te beleven aan het Stadsplein in Capelle. Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam vindt u tientallen spiegelreflex camera's, 100 geselecteerde foto compact camera's, APS camera's en de nieuwste digitale fotocamera's. Alles staat overzich- telijk opgesteld en vakkundige verkopers staan u met raad en daad terzijde. Ook op het gebied van alle toebehoren heeft Correct een groot assortiment. CORRECTPRUS Nikon C0RRECTPRIJS SONY CORRECTPRUS CORRECTPRUS Woertsdag 14 mei 2003 ROTTERDAM - 'Peyton Place' is vooral bekend van de 512 afleve- ringen tellende televisieserie. Deze moeder aller soaps is nu te zien als theatervoorstelling van Theater- groep Wiirz. Jules Tedingen ba- seerde zijn bewerking niet alleen op de televisieserie, maar vooral op de roman van Grace Metalious uit 1956. Deze baarde destijds op- zien, omdat volgens de critici zon- dig, goddeloos, onsmakelijk, plat en goedkoop was. Metalious toonde in 'Peyton Place' het alledaagse Amerika zoals heel Amerika dat kende, en beschreef aan de hand van dat vertrouwde beeld een wereld van hypocrisie, machtsmisbruik, seksuele onder- drukking, incest, overspel, abortus. Die hele poel van ellende die ie- dereen uit zijn eigen familie of om- geving kende, maar waar nooit, in elk geval niet openlijk, over werd gesproken. Haar boek stond een jaar lang bovenaan de bestsellers lijst van de New York Times. Het Peyton Place van Grace Meta lious is in grote lijnen het verhaal van drie vrouwen die, ieder voor zich en op een eigen manier, in de repressieve atmosfeer van een klei- ne provinciestad hun persoonlijke en seksuele onafhankelijkheid ont- dekken. Constance MacKenzie, een werkende, alleenstaande moe der, heeft aan een kortstondige re- latie met een getrouwde man een dochter overgehouden: Allison. Die heeft ze wijsgemaakt dat ze met haar vader was getrouwd, en dat hij is overleden. Moeder Constance leeft in angst dat dit geheim wordt ontdekt; het zal haar leven en van haar dochter in Peyton Place onmogelijk ma- ken. Dochter Allison droomt intus- sen van een leven als schrijfster, ver weg van het leven in het be- nauwde Peyton Place. De derde vrouw, Selena Cross, heeft alles De cast van 'Peyton Place' van Theatergroep Wiirz. foto: Annaleen Louwes wat de zwaar gefrustreerde Con stance niet heeft: ze is jong, mooi, en onweerstaanbaar sensueel. Daarmee jaagt ze alle mannen van Peyton Place de stuipen op het lijf. Maar ook Selena draagt een ge heim met zich mee. Ze is zwanger van haar stiefvader, met wie ze een incestueuze verhouding heeft. In de televisieserie 'Peyton Place* werd het verhaal geheel geneutrali- seerd. Alle mannen, onderwerp van erotische fantasieen werden vervangen door minder onrust- wekkende types. Daarbij werd elke seksuele verwijzing geschrapt of vervangen door 'echte liefde' van het zoetsappige soort. Dit Peyton Place werd het voorbeeld voor Amerika: een stad zonder alleen staande moeders, zonder incest, overspel of abortus; geen naar seks verlangende vrouwen, geen onder- drukkende kerels maar liefhebben- de echtgenoten. In de versie van regisseur Jules Terlingen van Theatergroep Wiirz overheerst de hypocrisie. Iedereen leeft 'naar het licht' en maakt el- kaar gelukkig, zo lijkt het. Kleine rimpelingen worden onmiddellijk glad gestreken. Met de komst van de nieuwe dokter Michael Rossi ontstaan de eerste scheurtjes in dat door de notabelen van Peyton Pla ce zo zorgvuldig gepolijste beeld. Als huisarts krijgt Dr. Rossi te ma- ken met de verborgen kant van Peyton Place. Reputaties sneuve- len. Oude wonden worden openge- reten. De kleine, gesloten gemeen- schap blijkt minder hecht en solide dan verwacht. 'Peyton Place' van Theatergroep Wiirz is van vrijdag 16 mei tot en met zaterdag 24 mei te zien op lo- catie in de voormalige Verolme werf, Oostdijk 29 in Rotterdam. Aanvang 21.00 uur. Zondag 18 en maandag 19 mei geen voorstelling. Reserveren via LantarerWenster 010-277.22.77 ofwww.wurz.nl. Op koopzondag 6 juli wordt van 13.30 tot 16.00 uur in winkelcen- trum Alexandrium te Rotterdam Aleanderpolder een Kinderplay- backwedstrijd georganiseerd. Daarvoor worden twaalf kandida- ten/acts gezocht. In de jury zitten bekende stripfiguren zoals Bob de Bouwer en Bert Emie. Deelne- mers moeten een nummer vertol- ken. Kandidaten kunnen zich tot 17 mei inschrijven, door een brief- je te sturen naar: Playbackshow Alexandrium, Postbus 5214, 2900 EE Capelle aan den IJssel. Fax: 010-442.79.71. De Zoutbus van de landelijke organisatie van de Week van de Zee bezoekt za terdag 18 mei Hoek van Holland. Vanaf twee uur zijn er tal van acti- viteiten te doen. Zo staat er een tentoonstelling kustfoto's gemaakt door Martin Kers, gaan medewer- kers van Ecomare met kinderen aan het strand zeebeesten zoeken met een kornet en kan je er vliegers en kleurplaten beschilderen. Van elf tot vier uur zal Vliegerop uit Scheveningen op het Hoekse strand/Badweg een demonstratie geven met de grootste vlieger van de wereld. De vlieger is 60 meter lang, 25 meter breed met staarten van 100 meter. Hij weegt 330 kilo en moet met een shovel voor 5000 kilo in bedwang worden gehou- den. Voor kinderen is er deze week nog meer te doen. Voor informa- tie: 0174-310080 of www.hoek- vanholland.nl/vvv. Na een succesvolle toumee in Australia, Nieuw-Zeeland en Duitsland is nu Nederland aan de beurt om kennis te maken met de indrukwekkende klanken van The Ten Tenors. Hoewel hun naam doet vermoeden dat het gaat om operazangers, zijn ze veel meer dan dat. Op dinsdag 20 mei zijn The Ten Tenors te zien in het nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Reserveren: 010- 484.33.33 of www.luxortheater.nl. Danny Vera is een nieuwe held, die al bescheiden hitjes scoorde en regelmatig op de clip- stations langsdendert. Zondag is hij te zien in het theater van Night- own. Laat je verrassen door deze Zeeuwse Rock 'n'Roll held. Aan vang 21.00 uur, entree vijf euro. Isala Theater in Capelle aan den IJssel blijftvernieuwen door Vincent Wernke Het gouden ei is gelegd, wijzen directeur Ad van Terheijden en Jose van der Rnaap (marketing en pr) op de nieuwe seizoensbrochu- re van het Isala Theater. Het gou den ei staat afgebeeld op de cover van het programmaboek. Symbo- lisch, want het Isala Theater is een gouden ei gebleken. Kwamen in het eerste jaar 33000 bezoekers naar het theater, afgelopen sei zoen waren dat er al 53000. Alle reden om met een tevreden gevoel het eerste lustrumjaar in te gaan. Het Isala Theater opende vier jaar geleden de deuren, na een theaterloze periode van ze- ventien jaar. „Moeten we dat wel willen?", was volgens Jose van der Knaap destijds een belangrij- ke politieke vraag. „Maar de 64500 bewoners van Capelle wil len eigen voorzieningen, waaron- der een theater. Niet alleen van- wege de voorstellingen, maar ook omdat zij in het theater altijd be- kenden tegenkomen. Het is echt een sociale ontmoetingsplek." Inmiddels ziet het theater ook steeds meer mensen uit Rotter dam naar Capelle aan den IJssel komen. „De metro stopt voor de deur, je kunt hier gratis parkeren en het is een sfeervol theater", noemt Van der Knaap enkele re- denen hiervan op. „En wij heb- ben een complete programme- ring", vult Ad van Terheijden aan. „Wij hebben een grote zaal en een prima kleine zaal, de Luc Lutz Zaal. In de grote zaal kun- nen we 500 bezoekers kwijt en in de kleine zo'n 150. Als de grote Ad van Terheijden en Jose van der Knaap voor het Isala Theater in Capelle aan den IJssel: ..Theater is meer dan een voorstelling. Het gaat om de totaalbeleving.foto: Dick Sluijter zaal in gebruik is, zijn de mensen van het bespreekbureau aanwe- zig, evenals de horeca. Dan heb ben we voor de kleine zaal alleen nog een technicus nodig om ook daar te programmeren." Door dit effectieve gebruik van het theater, kunnen komend sei zoen 190 titels worden neergezet in het Isala Theater. De nadruk ligt op cabaret en toneel, maar ook dans en muziek komen aan bod. „Als we vol willen zitten, moeten we hier iedere dag Youp van 't Hek neerzetten", zegt Van Terheijden. „Wij willen echter een cultureel verantwoord pro- gramma presenteren. Ons doel is om budgettair neutraal te draaien. We programmeren ook dansvoor- stellingen en daar komt inmiddels een behoorlijk publiek op af." Het sfeervolle Isala Theater is po- pulair bij publiek en artiesten. Bovendien weigert het theater op de automatische piloot te draaien. Constant wordt gezocht naar nieuwe dingen. Zoals 'Prikkels', Theater vijf keer een speciaal the- aterdiner. „Wij besteden sowieso veel aandacht aan de horeca. The ater is immers meer dan een voor stelling. Het gaat om de totaalbe leving", weet Van Terheijden. Met duizend vaste 'vrienden' ziet een serie voorstellingen van jon- ge en vernieuwende theaterma- kers en een Peutertheaterfestival op 21 oktober. Bovendien wordt de kleine zaal komend seizoen ook gebruikt voor een nieuw mu- ziekcafe en drie speciale salsa- feesten. Ook presenteert het Isala de toekomst er zonnig uit. Tijdens de zomerstop wordt de foyer ver- groot, waardoor bezoekers straks nog meer ruimte hebben. Ook worden aan de achterzijde nieu we kantoren gebouwd. Daarnaast wordt nagedacht over nieuwe mogelijkheden om publiek te be- Dick Sluijter reiken. Belangrijk daarin is het samenwerkingsverband ART, met Theater Het Kruispunt (Ba- rendrecht), Cultureel Centrum De Stoep (Spijkenisse), het Fortis Theater ad Schie (Schiedam) en het Theater van Vlaardingen. Op het gebied van marketing kunnen de vijf theaters de handen ineensta'an, om te kunnen concur- reren met de Rotterdamse colle- ga's. En in de toekomst moet het zelfs mogelijk zijn om de pro- gramma's op elkaar af te stem- men. Van Terheijden: „Wij heb ben drie jaar geleden het initiatief genomen en de andere theaters bleken daar voor open te staan. Inmiddels hebben we een subsi- die voor de komende drie jaar. waardoor we die samenwerking kunnen uitbouwen." door Dik Vuik ROTTERDAM - Op een schilderij van maritiem kun- stenaar Paul Kerrebijn vaart een statig schip met vier schoorstenen over de Atlanti- sche Oceaan. Op een ander schilderij paraderen enkele schepelingen op een dek en weer elders domineren ijs- bergen het doek. De liefheb- ber weet genoeg: al deze doe- ken gaan over die fameuze reis van de Titanic, de trotse oceaanstomer die op haar eerste reis verging. De schil derij en maken deel uit van een kunsttentoonstelling in het Mariniersmuseum, een initiatief van Jan van Buren. 'Heel erg', vindt Van Buren de ramp met de Titanic. 'Heel dom' ook, want de juiste uitwijkma- noeuvre voor een ijsberg bestond en had opgevolgd moeten worden. Anderzijds: als de Titanic niet was vergaan, was zij nooit de levens- lange fascinatie van Van Buren ge- worden. En gefascineerd is hij, al sinds hij voor de eerste keer in een schoolles Engels over de ramp hoorde. De fascinatie bleef, ook toen hij als stuurmansleerling over exact dezelfde locatie voer waar de Titanic gezonken was. En hoewel Van Buren uiteindelijk een reclamebureau op de vaste wal begon, heeft de zeventigjarige re- clameman nog steeds iets met dat ene onvergelijkbare schip. Hij heeft al een roman over de Titanic geschreven en twee jaar geleden nodigde Van Buren een aantal kunstenaars uit de Titanic centraal te stellen in hun werken. Het ge- volg: 37 kunstwerken, die bij el kaar een zaal van het Mariniersmu seum vullen. Onder het spelen van 'Let's hoist the Blue Peter' door de Marinierskapel gaat de tentoon stelling vandaag van start. „Ik ben geen verzamelaar", geeft Van Buren aan dat het hem niet om de collectie gaat. „Ik kreeg het idee toen jaren geleden de eerste onder- waterbeelden van de Titanic te zien waren. Dat leverde een nieu we publiciteitsgolf op. Iedereen kent de Titanic weer. Maar de Tita- Jan van Buren is de initiatiefnem^r van de tentoonstelling over de Titanic in het Mariniersmuseum in Rotterdam, foto: Dick sluijter nic is nu een tranendal van roest, dat ligt te huilen op de bodem. Eens is alles weg. Ik dacht: hoe hou je 'm in leven? Wat gaan we doen als de ramp precies honderd jaar geleden is? Dat heb ik groot aangepakt. Ik dacht: ik nodig een aantal kunstenaars uit om werk over de Titanic te gaan maken." Onder de naam Titanic Publishing zal het initiatief van Van Buren de komende jaren worden voortgezet, op weg naar die honderdjarige her- denking in 2012. „Dit is de start- motor", vertelt Van Buren over de tentoonstelling in het Mariniers museum. „Dit kan om de twee jaar herhaald worden met nieuwe kunstwerken. En misschien kan zo'n expositie ook wel in Liver pool of in Halifax, of zelfs in het Guggenheim Museum. Ben Gug genheim zat op de Titanic en zijn vrouw Peggy erfde een enorm ka- pitaal, waarmee ze kunst begon te kopen. Het Guggenheim Museum is dus aan de Titanic te danken." Tijdens de tentoonstelling in het Mariniersmuseum kunnen bezoe kers ook intekenen op een platen- boek met een CD over de Titanic. Het wordt een productie van Van Buren en het Mariniersmuseum. „Dat wordt een luxe uitgave", be- looft Van Buren, die zelf de tekst voor het boek heeft geschreven. „Wie nu intekent, hoeft maar de helft van de prijs te betalen." Het hoogtepunt van de door Van Buren begonnen golf van aandacht voor de Titanic moet de herdenking in 2012 worden. Hij heeft al een spectaculair plan in gedachten. „Ik wil een grote rol aluminiumfolie over het wrak leg- gen met het opschrift 1912-2012. Die rol moet achter een duikboot naar de Titanic worden gebracht en daar als een lint over het schip heen komen te liggen." Gaat Van Buren zelf mee met die onderne- ming? „Het is mijn grootste wens en tegelijk denk ik: als het maar hiet doorgaat", bekent hij. ,,Zeelui zijn eigenlijk bange men- sen. Mijn eigen schip, een oud vis- sersschip uit Volendam, heeft drie waterdichte compartimenten." Maar of dat nou een geruststelling is? Bij de Titanic scheurden niet minder dan vijf van dergelijke compartimenten open en ging het onzinkbaar geachte schip roem- loos ten onder. Waarschijnlijk zul- len we pas in 2012 weten of Van Buren zelf die grote reis naar zijn favoriete schip zal meemaken. De kunsttentoonstelling overde Ti tanic duurt tot 8 juni 2003 en is te bezoeken in het Mariniersmuseum, Wijnhaven 7-9. Telefoon 010- 412.96.00. Het boek 'Titanic 100 - het ongebreideld verlangen van Jan de zeeman' uitgeverij Totem Boek) kost 13,50 en is te koop in de boekhandel. Voor meer informatie over Titanic Publishing: www.tita- nicpublishing. com. CANON P0WERSH0TG-3 4MILJ0EN PIXELS DIGITALE FOTO CAMERA Met 4 miljoen pixels heeft u bij elke opname een haarscherp digitaal beeld. Voorzien 4x zoomobjectief met hoge resolutie en RGB- grondkleurfilter voor een uitstekende kleuren registratie. Afm. 12.1x7.4x6.9 cm. :.nr. 409 NIKON C00LPIX 2100 DIGITALE F0T0CAMERA Voorzien van 2,0 Megapixels en 3xZoom (4x digitale zoom). 14 Onderwerpsstanden bieden veel creatieve speelruimte. Incl. polskoord, 8 MB CompactFlash kaart, oplaadbare Ni-MH batterij, USB-kabel, videokabel, batterijlader en Nikon View cd-rom. Afm. 8.8x6.5x3.8 cm. SONY DSC-U10 DIGITALE F0T0CAMERA MET 1.3 MILJOEN PIXELS De 1.3 miljoen pixel camera biedt u alle functies die u nodig hebt om prima foto'ste maken. Op de achterzijde toont het TFT scherm direct de gemaaktefoto. Incl. oplaadbare batterijen met lader, USB kabel, 8 Mb MemoryStick en software. Afm. 8.5x4.2x3.2cm. Art.nr. 248046 93SSS? V SONY MVC-CD 200 DIGITALE FOTO CAMERA MET CD-R Digitale fotocamera die gebruik maakt van een 8 cm CD-R(W) met maar liefst een opslaggeheugen van 156 MB, goed voor maximaal 160 foto in hoge resolutie of 85 minuten video met geluid in MPEG1 formaat. Voorzien van 2.1 miljoen pixels beeldchip, 3x optische zoom en 6x digitaie zoom, 2.5 inch LCD kleurenscherm en ingebouwde flitser met anti red-eye functie. Voorzien van USB-aansluiting. Afm. 14.3x9.2x8.9 cm. J249r- Art.nr. 988 Zetfouten en prijswijzigingen voorbehouden WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere T zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 19