Snelle zonnebrillen en latex pakken vechten tegen een schijnwereld Nieuwe cd en programma op De Parade van Hasjee Royaal Dunya Festival: vernieuwend en intiem DUIZENDEN CD'S 3 euro DUIZENDEN SINGLE CD'S DUIZENDEN VOOR BESPEELDE VIDEO'S 5 euro 2 euro maasstad 10 VOOR DIVERSE GEZINS SPELLEN BERGWEG 110, ROTTERDAM B AW A soire A 'Wij dragen een bepaald soort humor uit' podium kort ROTTERDAM - De nieuwe cd van de Rotterdamse band Hasjee Royaal is af. Komen de zondag wordt het schijfje gepresenteerd in het Prinses Theater in Delfshaven. 'Ik wil ook zo graag' is niet al leen de titel van de vierde cd van de band, maar ook de naam van het een half uur durende programma waar- mee Hasjee Royaal vanaf 18 juni te zien is op De Parade. ROTTERDAM - 'Slechts' een festival is het al lang niet meer. Het Western Union Dunya Festival is een begrip geworden. Bekend in Rotter dam, maar ook ver buiten de landsgrenzen. Ooit begonnen als kleinschalig poeziefesti- val, is Dunya uitgegroeid tot het multiculturele feest van Europa. Komend weekeinde, 24 en 25 mei, beleeft het gra tis evenement in Het Park bij de Euromast haar 26e editie. 0® Op zaterdag 24 mei van 10.00-16.00 uur en zondag 25 mei van 12.00-16.00 uur kunt u op de voorjaarsmarkt in de Benthuizerstraat bij Correct profiteren van super-aanbiedingen en vallen er knaken te verdienen. Van CD's en voorbespeelde videobanden, van spellen tot andere hebbedingetjes. Slimme inkopers sla u slag en kom langs op de voorjaarsmarkt bij Correct, er zit altijd wel wat voor u bij. 1.00 I Jfeny - family Woemdag 21 mei 2003 TX51 door Jaap Proost ROTTERDAM - Het is deze dagen moeilijk niet iets mee te krijgen van 'The Matrix Reloaded'. In twee verschillende reclames wordt het vervolg op 'The Matrix' ge- koppeld aan een telefoon en een platte televisie. Billboards in de stad zijn aan de film gewijd en het computerspel zal binnenkort in de winkels te verkrijgen zijn. De hype is aan het pieken, maar is alle aan- dacht terecht? Het wereldbeeld is er in de tijd dat 'The Matrix Reloaded' zich af- speelt, niet veel beter op gewor- den. De mens heeft artificiele intel- ligentie ontwikkeld. Maar zoals te verwachten viel hebben de machi nes zich tegen hun ontwerpers ge- keerd. Een oorlog breekt uit. Aan- gezien de machines hun energie via zonnepanelen verkrijgen, be- sluit men door een ecologische ramp te creeren het zonlicht te blokkeren. De machines besluiten echter om voortaan hun energie uit de mens zelf te halen. Iedereen wordt in een cocon opgesloten en de energie wordt afgetapt. Om de geest zoet te houden, wordt deze aan een schijnwereld gekoppeld, de Matrix. Een kleine groep mensen heeft zich echter weten los te koppelen van de Matrix en voert vanuit hun schuilstad Zion een guerrillaoorlog tegen de machines en de Matrix. Hoofdpersoon Neo (Keanu Ree ves) is de door een profetie uitver- koren om het systeem van de ma chines te verslaan. Het eerste deel uit 1999 werd door alle digitale snufjes al 'de eerste film van het nieuwe millennium' genoemd. Ook het tweede deel 'The Matrix Reloaded' leunt zwaar op de speciale effecten. De digitale aanpassingen zijn de rode draad in de film. De gevechtsscenes van hoofdrolspeler Neo zijn een lust voor het oog en de achtervolging op de snelweg laat je verstijven in Keanu Reeves in 'The Matrix Reloaded'. je stoel, maar zijn ook gelijk de pij- lers van de film. Het is soms wach- ten op de volgende actiescene. Het verhaal komt daardoor op de twee de plaats. 'The Matrix Reloaded' staat net als het eerste deel weer bol van de fi- losofische overpeinzingen. Zo wordt toevluchtsoord Zion aange- vallen door de machines, maar de- zelfde stad is in haar voortbestaan ook afhankelijk van machines. Zij maken immers Zion tot een leef- baar oord. Neo en een raadslid van de stad Zion praten uitgebreid over het dilemma in de machinekamer van de stad. De film wisselt ook erg in snel- heid. Na een opbeurende speech van leider Morpheus, barst het volk spontaan uit in dansen. Op dat moment lijken de broers Andy en Larry Wachowski de regie uit han- den te geven aan de eerste de beste regisseur van videaclips. Het MTV-logo staat nog net niet boven aan het scherm. Dit gaat minuten- lang door. De film begint in een langzaam tempo maar eindigt in sneltreinvaart. Op het einde van de film wordt in paar scenes een kern- centrale veroverd. Hele stukken lijken wel weggemonteerd. Wel- licht dat deze, in navolging van de 'Lord of the Rings', weer op de DVD verschijnen. Toch is 'The Matrix Reloaded' ze- ker het bekijken waard. Alleen de gevechtsscenes met Neo zijn al een reden om een bioscoopkaartje te kopen. Het deel van de film op de snelweg om de sleutelbewaarder van de Matrix te beschermen, lijkt een nieuwe standaard in achtervol- gingscenes. Daarnaast moet 'The Matrix Reloaded' bekeken worden in het geheel. Het is het middelste deel van de trilogie en eindigt dat ook plotseling met brutaal 'wordt vervolgd'. Het laatste deel is ge- lijktijdig met de "The Matrix Reloaded' opgenomen en ver- schijnt aan het einde van dit jaar in de bioscoop. Regisseur Guy Cassiers van het ro theater werkt aan een vierdelige cyclus gebaseerd op het literaire meesterwerk 'A la recherche du temps perdu' van Marcel Proust. Het scenario schrijft hij samen met cineast en romanschrijver Erik de Kuyper. De eerste voorstelling 'Proust 1: De kant van Swann' ging in maart in premiere in Rot terdam. Vanaf 24 mei is het tweede deel van de cyclus: Proust 2: De kant van Albertine te zien in het ro theater. Reserveren: 010- 404.70.70. Van 28 mei tot en met 1 juni staat de Rotterdamse Schouwburg in het teken van Sca- pino's uitsmijter van het seizoen: Twools 5. Bedacht en geregisseerd door artistiek leider Ed Wubbe kwam Scapino in 1999 met de eer ste editie van dit dansspektakel. 'Twools' wordt in een hoog tempo gemaakt en gepresenteerd. Ver schillende choreografen van bin- nen en buiten het gezelschap ma ken korte choreografieen die wor den afgewisseld door snelle decor- wisselingen en aan elkaar ge- knoopt door Ed Wubbe. 'Twools' biedt een 75 minuten durende non stop danservaring. Reserveren: 010-411.81.10. Op koopzon- dag 6 juli 2003 wordt in winkel- centrum Alexandrium in Rotter dam van half twee tot vier uur een kinderplaybackwedstrijd geor- ganiseerd. Daarvoor worden kan- didaten/acts gezocht. In de jury zit- ten bekende stripfiguren als Bob de Bouwer, Bert en Ernie en de Bamboo Bears. Er zijn leuke hoofdprijzen en er is voor iedereen een herinnering. Vraag nu een deelnameformulier aan bij: Play- backshow Alexandrium, Postbus 4214,2900 EE Capelle a/d IJssel. Fax: 010—4427971. De tempe- raturen stijgen, de avonden worden langer en het zomergevoel is lang- zamerhand weer boven komen drijven. Onder de toepasselijke thema-naam 'Burn Baby Burn' brengt Las Palmas de komende zomermaanden een aantal hete clubavonden. Aankomende zater- dag wordt de spits afgebeten met sets van Dwin, Phats Small en Joost van Bellen. Met een vrolijke en opzwepende set lieten zij bij al le aanwezigen een fantastische in- druk achter. Joost van Bellen be- hoeft weinig introductie en Mr. Speedfreax zal een pumpin' hou- seset brengen. Aanvang 23.00 uur. door Vincent Wernke De naamsbekendheid van Hasjee Royaal is flink toegenomen, na- dat hun single 'Lieve Mathilde" regelmatig op de radio werd ge- draaid door Edwin Evers. De po- pulaire DJ wilde dat het een hit werd. Tevergeefs. Verderdaneen honderdste plaats in de Mega Top 100 kwam de single niet. De bandleden zitten er niet mee. „Wij moeten het niet echt van singlekopers hebben", weet zan- ger Cor Vett. „De Top 40 is toch vooral een afspiegeling van wat de jeugd goed vindt." De gebeurtenissen rond 'Lieve Mathilde' hebben de bandleden wel iets geleerd, namelijk dat ze hun nieuwe cd in eigen beheer wilden uitgeven. „Platenmaat- schappijen dwingen je om doel- groepgericht te denken of om din- gen aan te passen. Wij hebben geen spijt van onze eerste drie cd's, maar deze plaat hebben we bewust in eigen beheer uitgege- ven. De aanpassingen die we heb ben gedaan, hebben ons immers niet zo ver gebracht. Hasjee Royaal bestaat uit vier *ty- petjes'. Naast Cor Vett zijn dat Nico T.A. van Asem, Johnny Bordeel en Charles Royal. De band speelt uiteenlopende stijlen muziek met Nederlandstalige tek- sten. „Wij zijn niet te plaatsen", zegt Vett overde band. „Iedereen is ons publiek." Nico T.A. van Asem vult aan: „Wij dragen een bepaald soort humor uit en dat moet je maar net leuk vinden. Het zijn de mensen die dezelfde soort humor hebben als wij, die Hasjee Royaal leuk vinden en elke keer weer terugkomen.' De nieuwe - vierde - cd van Hasjee Royaal is getiteld 'Ik wil ook zo graag". „We hebben deze cd in onze eigen studio opgeno men en daar hebben we flink de tijd voor genomen", vertelt Van Asem. „In totaal hebben we er Op 13 juni is de band bovendien weer te gast bij Edwin Evers op Radio 538. Maar waar de bandle den vooral naar uitkijken is het reizende zomerfestival De Para de, waar Hasjee Royaal voor het tweede achtereenvolgende jaar staat met een eigen tent. Van Asem: „We staan op De Pa rade met het half uur durende mu- ziektheaterprogramma 'Ik wil ook zo graag'. Vorig jaar stonden we voor het eerst op De Parade en dat was ontzettend leuk. Wel hard werken, maar er komt zo'n leuk publiek op af." Vett: „Het pu bliek wil daar op een verantwoor- Hasjee Royaal met boven Cor Vett en Charles Royal, beneden Johnny Bordeel en Nico T.A. van Asem. fotoJanDutfer dertig dagen over gedaan, maar wel verspreid over acht maanden. We hebben dingen uitgepro- beerd, opgenomen en weer weg- gegooid, net zolang tot het zo was zoals we wilden. In een gewone studio kan dat niet, want dat zou veel te duur worden." Het resultaat is een cd die aansluit op eerder werk van Hasjee Roy aal, maar aan de andere kant toch anders is. Cor Vett: „De cd zit vol energie, maar is toch rustiger dan de vorige cd, wat een live-album was. Deze cd bevat bijvoorbeeld ook een aantal easy tune stukken. Ook de teksten zijn anders. Vroe- ger maakten we in teksten zo snel mogelijk de grap, terwijl het nu meer zo is dat een lied als geheel grappig is. Het ligt ailemaal iets minder voor de hand, waardoor het voor ons spannender is." De nieuwe cd, die is verpakt in een bijzonder kartonnen hoesje, wordt aanstaande zondag gepre senteerd in het Prinses Theater, waar Hasjee Royaal sinds vijf jaar vaste gast is tijdens dinershows. de manier vermaakt worden, ter wijl de mensen ondertussen ook gewoon komen om een feestje te hebben. Wij passen op De Para de, waar die ouderwetse kermis- gedachte leeft, waar je het pu bliek zelf naar binnen moet lok- ken. Iedereen staat daar immers oprecettebasis." Om het publiek naar binnen te lokken, deelt Hasjee mysterieuze flyers uit, die doen vermoeden dat .we hier met een bijzonder me dium van doen hebben. 'U kunt beslist meer van uw leven maken dan het geweest isstaat hierop te lezen. 'Hasjee Royaal biedt uw leven een nieuwe start. Ook in de meest hopeloze gevallen. Welke problemen u ook heeft, sex, liefde. succes in zaken, terugkeer van een geliefde, sleehte invlaeden, aarzel niet kom naar ons en zeg: Ik wil ook zo graag. Werkt seri- eus, snel en geheim. Vanaf 18 juni te zien en te horen op De Parade in Rotterdam. Voor informatie: www.hasjee.nl of ww w.ikwilookzograag .nl door Ilja Post „Wacht maar af, Dunya belooft weer een knallend festival neer te zetten", klinkt het uit de mond van pr-man Eric Westerveld. Weinig verrassend misschien, maar gezien de historie is het geen loze belofte. Want al is Dunya geen 'sterrenfes- tijn', binnen de grenzen van de we- reldmuziek werden in het verleden grote namen geboekt als Youssou N'Dour, Cheb Khaled en Michael Frantie. „Die zal het publiek dit jaar niet terugzien", zegt Wester veld. „Hoogtepunten op deze edi tie zijn onder anderen Manu Di- bango, de Mendes Brothers en Til- burgse schone SeNA." „Nooit van gehoord? Des te meer reden om komend weekeinde eens langs te komenzegt hij enthousi- ast. „Manu Dibango bijvoorbeeld is in bepaalde kringen een levende legende. Deze zeventigjarige Ka- meroenees is dertig jaar geleden de eerste Afrikaanse artiest geweest die zijn continent muzikaal op de wereldkaart heeft gezet. Destijds scoorde hij een internationale hit met zijn nummer 'Soul Makossa'. Ten tijde van de 'Disco Fever' werd zijn plaatje grijs gedraaid door vele Westerse radiostations. En al weet ik dat veel mensen nog nooit van dit nummer hebben ge hoord, het ritme ervan kent ieder een. Het is de basis van Michael Jackson's wereldhit 'Thriller'. „Trouwens, over Wacko Jacko ge- sproken, binnen de Kaapverdische gemeenschap is de populariteit van de Mendes Brothers zo mogelijk nog groter", gaat Westerveld in een adem verder. „Voor hen zijn het ware helden. Bekend als muzi- kanten door hun aanstekelijke, swingende coladeiras met moder- ne klanken en arrangementen. Mooi aan de Mendes Brothers is ook hun maatschappelijke engage ment. Ze verloochenen hun af- komst allerminst. Hun inzet voor de moeilijke positie waarin vele in- heemse volken zich bevinden, is fenomenaal." „SeNA is een talent van eigen bo- dem", prijst hij de 22-jarige Til- Sfeerfoto van het het multiculturele Western Union Dunya Festival van afgelopen jaar. archieffoto: Dick Sluijter burgse van Marokkaans-Andalusi- sche achtergrond aan. „De ster van deze hiphopster is rijzende. In 1999 werd ze verkozen tot 'beste individuele artiest' tijdens de Gro te Prijs van Nederland. In navol ging van de nu razend populaire Tilburgse band Krezip won ze het lokale Kippevel concours. In janu- ari stond ze op het prestigieuze muziekfestival Noorderslag. En onlangs was ze te zien bij televisie- programma's Barend en Van Dorp en Raymann is Laat 'Met de programmering van SeNA wordt overigens direct de accent- verschuiving binnen het festival duidelijk. Zo gaan we ons meer op jongeren richten. Op twee podia zullen verschillende jonge arties- ten laten zien wat er onder hun ge- neratie leeft. Het is een plek van vernieuwing waar de hedendaagse trends in de muziek ter gehore worden gebracht. Want net zoals SeNA duiken er de laatste tijd steeds meer artiesten op die niet al leen hiphop, rap, reggae of jazz maken, maar allerlei stijlen mixen met de eigen muzikale roots." En ook Dunya zelf is haar roots niet vergeten: poezie speelt nog al- tijd een belangrijke rol in de pro grammering. Op het speciale Poe try Park terrein, zullen in een knus- se tent maar liefst dertig dichters en schrijvers, acht vertellers en vijftien muzikanten en dansers de revue passeren. Op en apart Rot- terdams podium citeren onder an deren de dichtende politicus Ma nuel Kneepkens en nachtburge- meester Jules Deelder uit eigen werk. Hoogtepunt van Poetry Park is de uitreiking van de Free Word Award 2003 aan Tsjetsjeen Aptie Bisultanov door schrijfster Anna Enquist. Een prijs bedoeld voor dichters die zich actief inzetten voor de maatschappij. Of hij tevreden is met de program mering? Westerveld knikt van ja. „Met meer dan veertig bands van uit alle vier de windstreken doet Dunya haar naam eer aan als het oudste en grootste multiculturele festival van Europa. Met een ge- brek aan belangstelling heeft Du nya nog nooit gekampt. Twee jaar terug mocht het festival 285.000 bezoekers verwelkomen. En vorig jaar, ondanks het tegenvallende weer, waren dat er 200.000. Die populariteit zal dit jaar niet anders zijn. Want al is Dunya uitgegroeid tot een mega-evenement, het heeft haar knusse en intieme sfeer weten te behouden." n ft ZATERDAG VRIJDAG Van poptotklassiek PER STUK dAFffiR IN t f p. i e p Formule 1 Bord spel ™j! Multi Spellendoos •Top Secret Volbreng je missie Zetfouten en prijswijzigingen voorbehouden ZONDAG 25 MEI GE0PEND VAN 12.00-17.00 UUR WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Zondag 25 mei geopend van 12.00-17.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 25