maasstad wiik t A. de Jong van scheepswerf in 1877 tot installatiebedrijf in 2002 Boots BS maximale kortmgen Bnigman 6W Campo World mmmu 2E PINKSTERDAG GEOPEND! i/optiMflEN TOT 70%. 189,00 VAN KEUKENS EN BADKAMERS Jongeren zoeken naast geogani- 'zakelijke' baan iets sociaals De geschiedenis van bijzonder bedrijf in Scheveningen, Vlaardingen en Schiedam Meubel Factory Outlet "Stadionweg' krant netel maasstad kerk maasstad SCHIEDAM - KEUKENS BADKAMERS MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Verras hem met een LUXE ONTB1JT WB0*. Coleman Bi-Space TWEEDE PINKSTERDAG OPEN van 11.00 -17 00 's-Gravenzande Woutersweg 8 0174-41 26 83 Rotterdam Pascalweg 115 010-432 52 11 Heinenoord Langeweg la 0186-60 40 00 Sassenheim Tevlingerlaan 74 0252-21 25 97 Waddinxveen Plasweg I6-1 0182-64 25 50 www.campoworld.nt Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur: dr. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur: dr. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds W. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur: ds. C.L. Kraan. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur: pas tor G.J. Warmerdam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, dr. P. Veld- huizen. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur: ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: drs. G. Scholten. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, ma 10.00 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. ...A^LrKlortan KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 J. Teunissen Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v.. c.q. de betreffende auteur Woertsdag 4 juni 2003 XQ52 Geen twintig foldertjes meer in een standaard Door Karin Moerman SCHIEDAM ,,VrijwiIligers een uitstervend ras?" Florentien Hendrickx, beleidsmedewerker van de Stuurgroep Informele Zorg (SIZ), waarin de belang- rijkste vrijwilligersorganisaties uit de Waterweg gebundeld zijn, valt bijna van haar stoel van verbazing. „Absoluut niet, het vrijwilligerswerk leeft enorm. Mensen willen wel an- der vrijwilligerswerk, dat is ze- ker waar. Ze werken vaak part- time en willen naast hun 'zake- lijke* baan ook nog sociaal be- zig zijn. Daar wordt dan vrij willigerswerk voor gekozen." De SIZ liet maandag van zich ho- ren tijdens de presentatie van een folder, poster en website in het bijzijn van drie wethouders uit de Waterweggemeenten. De een mocht de folder in ontvangst ko- men nemen, een ander de poster en weer een ander, wethouder Keijzer uit Maassluis in dit geval, mocht met een druk op de knop de website in werking stellen. Op de poster, die binnenkort op alle belangrijke en gebruikelijke plaatsen te zien zal zijn, valt te le- zen welke instanties er in dit ge- bied allemaal met vrijwilligers werk verbonden zijn. En dat zijn er nogal wat, negen om precies te zijn en verschiilende daarvan zijn vertegenwoordigd in het SIZ, dat vorig jaar ook nog een pootje 'on- dersteuning mantelzorgers' er bij heeft gekregen. „Omdat er daar zoveel van zijn en omdat je een wisselwerking kunt hebben met de verschiilende vrijwilligersor ganisaties", legt Hendrickx uit. „Momenteel zijn we ontzettend bezig verschiilende steunpunten voor mantelzorgers op te zetten. Als dat eenmaal een beetje loopt en zijn plek krijgt zou je mantel zorgers tijdens de inloop voor- zichtig eens kunnen wijzen op vrijwilligerswerk. Dat ze bijvoor- beeld gebruik kunnen maken van een Oproepcentrale om hen te on- dersteunen of het Rode Kruis om Nieuwe folder, poster en website van het vrijwilligerswerk in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis maaktde informatie het vrijwilligerswerk in de regio overzichtelijker. Foto Roger van der Kraan er eens even uit te kunnen. Maar ook om te voorkomen dat die mantelzorgers op een gegeven moment helemaal instorten." lijken." Van het idee alleen al trekt Hendrickx een zuur gezicht. Het werken aan de nieuwe folder en de website -een must in deze tijd- had bovendien nog een be- langrijk voordeel. „Omdat orga- nisaties als R'Go, de Terminate Thuiszorg, de regionale Mantel- iedereen op een hoop, maar juist sterker worden door het kennis maken met elkaar." De bundeling van het vrijwilli gerswerk in de Waterweg is niet nieuw. Ook in het verleden waren verschiilen de organi- seerd, al- teen was de Een uitdaging die er in ieder ge val nog ligt voor de vrijwilligers organisaties is, naast het werven van steeds meer vrijwilligers. het bereiken van oude folder wel wat gedateerd. Dus moest er een nieuwe komen, vond de steungroep, zodat hulpvragers in een keer een overzicht geboden kon worden. „Dat je dus af bent van het idee van twintig foldertjes in een rek die allemaal op elkaar zorg Organisatie en nog wat orga- nisaties allemaal in het SIZ verte genwoordigd zijn kun je ook de krachten bundelen, doordat je el kaar leert kennen. Je kunt gaan doorverwijzen, en daar moet je wel gezichten voor kennen. Niet de jonge man- telzorger. „Elf procent van de Nederlanders zorgt voor een ziek familielid of zieke kennis en is dus mantelzorger", rekent Florentien Hendrickx. „Elf pro- cent, waarvan een groot deel be- staat uit een man die voor zijn vrouw zorgt of omgekeerd, maar er horen bij die groep ook zeer veel jonge mensen die al jaren voor een zieke vader of moeder zorgen. En juist die groep is heel moeilijk te bereiken. Die zijn meer van het type 'kop-in-het- zand' en het hoort nu eenmaal dat ik de was en de strijk en de bood- schappen doe, omdat mijn moe der dat niet kan. Die willen daar niets over horen. Als we daar toch eens wat extra ondersteuning zouden kunnen bieden, dat zou toch mooi zijn." In de folder van de SIZ, binnen kort in de bibliotheken en in de Stadswinkel, is informatie te vin- den over de UW, de Hulpdienst, de Oproepcentrale, de Stichting R'go, de Nederlandse Patienten- vereniging, het Rode Kruis, de Maaskring Groep. de Terminate Thuiszorg en de Zonnebloem. De website is te vinden via: www- .vrijwilligehulpthuis.nl. Door Klinker Kornelis Kort geleden kreeg ik als hu- welijkscadeaus de genealogie van mijn familie en het jubi- leumboek van A. de Jong in handen. Uit mijn voorvader- lijke geschiedenis leerde ik dat vele van mijn voorvade- ren in de scheepsbouw werk- zaam zijn geweest. Van mijn Opa de Kornelis Jong wist ik al dat hij als klinker bij Wil ton werkte en elke dag op de fiets naar zijn werk in Schie dam ging. De twee boekwer- ken samen geven mij nu een bijna compleet beeld van hoe het leven werken van mijn familie in en rond de scheepsbouw geweest moet zijn. VLAARDINGEN SCHIEDAM - Dat de geschiedenis van een stad soms goed is af te lezen aan zijn bedrij vigheid bewijst het jubileum- geschenk van A. de Jong installa- tietechniek. In een prachtig boek heeft dit, tegenwoordig Schiedam- se, bedrijf vast laten leggen hoe het tot de 800 grootste van Nederland is gekomen. Tegelijkertijd geeft het boek een beeld van de steden waar A. de Jong voor haar speci- fieke werkgelegenheid heeft ge- zorgd. Hoogstraat 182a - Tel. 010 - 426 43 77 Het familiebedrijf van A. de Jong behoort tot de vijfhonderd oudste bedrijven in Nederland. In 2002 werd het 125 jarig bestaan ge- vierd en algemeen directeur drs. Albert de Jong is de vierde met die naam uit de eerste familie lijn. Ter gelegenheid van het 25e lustrum werd een boek uitgegeven met de geschiedenis van het bedrijf. Deze geschiedenis begon toen de Vlaardingse blokmaker Albertus de Jong in 1877 te Scheveningen een scheepstimmerwerf begon. In 1895 werd in Vlaardingen een Scheepswerf overgenomen en tot 1964 werd er door de Jong aan het Buizengat ter nieuwbouw en repa- ratie voornamelijk loggers geheld. Reeds in 1954 bouwde de Jong een nieuwe werf in Schiedam waar met twee droogdokken werd gewerkt en met een vestiging in 1948 te Kaapstad werd het bedrijf zelfs multinational. Hoe het wel en wee van het bedrijf zich over een tijdsbestek van 125 jaar in drie verschiilende eeuwen heeft ontwikkeld, wordt in het boek op een zeer lezenswaardige manier uit de doeken gedaan. Het boek is een absoluut sieraad en een aanwinst voor de bibliotheek van elke Vlaardinger en Schiedamer en Scheveninger die in de historie van zijn stad gei'nteresseerd is. Vooral het gedeelte over de bouw van de vissersschepen is door auteur Peter Zuydgeest op zeer intrigerende wijze in beeld gebracht en ver- woord. Zuydgeest, die als jonge jongen de nadagen van de scheepswerfactivi- teiten aan het Buizengat fotogra- ftes vastlegde kon, behalve uit zijn eigen imposante collectie, ook put- ten uit het bedrijfsarchief van A. de Jong, dat aan het Vlaardingse Stadsarchief werd geschonken. Zelfs de Vlaardingse burgemeester Bruinsma die elke keer weer zeer verrast is als hij opnieuw een mooi boek over vroeger in ontvangst mag nemen, zou deze 'Geschiede nis van een bijzonder bedrijf graag in zijn boekenkast willen hebben. Doorspekt met sappige verhalen van de werkvloer en al- lerlei anekdotes van kantoor geeft het boek niet alleen een indruk hoe ondernemersfamilie de Jong de ba- kens steeds opnieuw verzette om met de moderne ontwikkelingen mee te kunnen gaan. Het geeft ook een indrukwekkend beeld van de zware omstandigheden waaronder de arbeiders nog maar amper 50 jaar geleden hun brood moesten verdienen. Tegenwoordig zijn de twee Schie- damse bedrijven waaruit de Jong bestaat zeer moderne werkgevers waar het personeel maar al te graag bij wil werken. Het voormalige ter- rein aan het Vlaardingse Buizengat ligt er al vele jaren als een trooste- loze kaalvlakte bij. Alles op voorraad dus direct meenemen. Het assortiment is groot, verrassend en voortdurend wisselend. zondag maandag gesloten tel. 010-4837722 ALTIJD 30% TOT 70% KORTING OP SFEERVOLLE MEUBELEN VAN NU 70 fabrikanten onder een dak. Tiiinmeubelenactie! Directe verkoop 2e Pinksterdag geopend 11.00 -17.00 uur. aan <ae consument Stadionweg 45 Rotterdam. Gratis parkeren. jorroad strekt Barendrecht, Pesetastraat 18-20, Keukenboulevard Barendrecht (industrieterrein Reijerwaard Cornelisland) Capelle a/d IJssel, Hoofdweg 46 Numansdorp, Edisonstraat 4 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantai klachten die van 23 mei tot 2 juni bij de meidkamer van de DCMR zijn binnengekomen. Geen smog, wel veel geluidsoverlast Ondanks het prachtige zomerweer zijn er in de afgelopen anderhalve week relatief weinig klachten over stank uit het Rijnmondgebied bij de meidkamer binnengekomen. De wind zorgde ervoor dat de vervuiling van auto's en industrie niet bleef hangen. Vanwege het mooie weer brachten veel mensen hun (vrije) tijd tot in de late avond buitenshuis door. De meidkamer ontving 247 klachten over geluidsoverlast op een totaal van 500 binnengekomen klachten. Daarvan werden 181 klachten veroorzaakt door vliegbewegingen random Rotterdam Airport. Hemelvaartsdag^werd boven Albrandswaard een parachutespringwedstrijd gehouden. Deze dag kwamen 25 klachten uit Rotterdam en omgeving blnnen over geluidshinder van vliegbewegingen. Vrijdag 30 mei ontving de meidkamer 44 klachten over geluidsoverlast, zowel van verkeersviiegtuigen als van kleine luchtvaart. Dat was zondag 1 juni ook het geval; 25 bewoners uit Rotterdam en omgeving belden de meidkamer hierover op. De DCMR noteert klachten over vliegtuigen en geeft deze door aan de Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam. Deze commis- sie is adviseur van de minister van Verkeer en Waterstaat. Mede aan de hand van de rapportages van de commissie wordt beleid gemaakt voor de bestrijding van geluidshinder. De meidkamer ontving 66 klachten over geluidsoverlast van horecage- legenheden. De meeste klachten kwamen in de weekenden binnen. Muziek- en eetcafe De Dolle Olifant in Rockanje spande de kroon; zon dag 1 juni belden zes omwonenden tussen vijf uur's middags en kwart voor tien's avonds de meidkamer over lawaai van muziek. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. 3e Zondag in Juni LAAT VADER NOU EENS NIET DE S1GAAR ZIJN Verpakt in luxe doos met een prachtig lint bestaande uit: Wit en bruin pistoletje, roombotercroissant, zacht wit broodje, choco donut, beschuit ontbijtkoek. Achterham, gegrilde kipfilet, pate, jonge komeinenkaas. Vijf soorten zoetbeleg, roomboter, theezakjes (geen water), koffie, fruitcocktail, jus'd orange, yoghurt en SPRANKELENDE CHAMPAGNE. In Schiedam gratis bij VADER thuis bezorgd voor 23,50 10 jaar Bezorging in Vlaardingen en Rotterdam resp. 5,- en 7,50 extra Als extra's kunt U bestellen: Prachtig Boeket bloemen 12,50 Jus'd Orange 2,75 Champagne 3,75 Beer (voor dierenvriend) 5,- Betaling kontant bij opgave van uw bestelling. Reserveer snel Party Ontbijtservice van der REE Rembrandtlaan 83 b 3117 VG Schiedam Tel. 273 22 91 Fax2732l22 10 jaar (model 2002). Geschikt voor k2 tot 4 persorten. Royale ^afmetingen en stahoogte. k Buitentent brandvertragend polyester doek. Van 379,00 Coleman H Toevallig nog de gemeenteberichten van woensdag 28 mei gele- zen? Onder de titel 'Stimuleringsregeling stijlvolle reclames' is de gemeente is van plan om de 'storende reclames op en aan ge- 1 bouwen in het centrum te sanerenVolgens het bericht worden per 1 juni nieuwe en oude reclameborden op 'welstandseist n gecontroleerd. Nieuwe, strenge regels op wat 'mooi en wat lelijkj is. Waarde Welstand- en Monumentencommissie overgaatadvise- I ren of de uithangboorden en reclame-uitingen van de Centrum- winkels wel wat ze noemen stijlvol zijn. Met, volgens de werven- de tekst, als doel: een bijdrage te leveren aan een betere beeld- j kwaliteit en een betere ontsluiting op de historische omgevinn. Met als lokkertje een zak geld subsidievoor wie het goed doet en straf (saneren) voor de winkelier die niet stijlvol zijn waren aanprijst. Prima toch? Weg met die schreeu werige reclames, struikelboor- j den en ontsierende reclames op en aan de wink els van Hoog straat en Broersveld. En is het niet positief van de lokale ovt r heid als beloning daar subsidie op te geven? Tja, tot dat je over 1 dit kleine onderwerp longer nadenkt en de tekst goed op je in laat werken. Want de vraag is en blijftwat zijn stijlvolle recla mes precies?En bovenal wie bepaalddat? Ter verklaring staat in de gemeentetekst: 'Met stijlvolle reclames wordt gedoeld op uithangborden en beletteringen op gevel en raarn, die historisch maar ook modern vormgegeven kunnen J zijn. Het soort bedrijf en de stijl die men wil uitstralen zijn bepa- lend voor de keuze van de vorm en het materiaal'. Met andere 1 woorden Alles kan: koffiekan, theekan, Wim Kan zeiden we vroeger. Ook nauwkeurige tekstanalyse biedt geen uitkomst. Wel lezen j we bij beleidsregel 14: 'De reclame moet ingetogen en stijlvol zijnJa, hoor nu eens goed: de vraag is wat is stijlvol? En die beantwoord je niet door de zeggen dat stijlvol eh stijlvol mint zijn. De een vind Zeemantextiel met zijn blauw reclames ver- schrikkelijk, de ander juist verfrissend. De ene Schiedammt i vindt het uithangboorden van eethuis er smakelijk uitzien, de ander walgt ervan, omdat hij niet van Turkse Pizza houdt. Prachtige historische spulletjes met krullettertjes zijn historisch j verantwoord vindt de ten, de ander zegt 'opzouten met die ouwe J rommelZoveel mensen zoveelzinnen, zei mijn grootmoeder al. Wat de ene mooi vindt, vindt de ander afschuwelijk. En over smaak valt niet te twisten dus! Bovendien is uit diezelfde 'ouwe doosbekend dat totalitaire be- j stuurders vaak een loopje nemen met de goede smaak. Zie de I 'socialistische' beelden van de communisten in Noord Korea en j vroeger Oost Duistland. En de term 'Entartete kunst' deed nog j| maar 60 jaar geleden opgeld in Nazi Duitsland. Zover kan het gaan. En dat alles onder noemer goede smaak, fatsoen en stijl- I vol. Is dat wat het gemeentebestuur met haar welstandscommis- I sie wil? Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3