Rent-A-Rock: het nieuwe geluid van de harde toekomstmuziek Ben je het zat om met je bandje in buurthuizen en aftandse schuurtjes te spelen? Wil je ook wel eens daadwerkelijk in de schijnwerpers staan en je een echte rockster wanen? Dan biedt de 23-jarige Schiedammer Dick van Klaveren uitkomst. Zijn nieuwbakken bedrijf Rent-A-Rock verzorgt jouw optreden van begin tot eind. Nog maar een paar maanden geleden vond de grand opening van het bedrijf plaats in Overschie. En daar- mee heeft Van Klaveren voor veel lokale bands de eerste ste- nen van de weg naar succes gelegd. Probleempubliek Rock meets hiphop Pragmatisme Enig in zijn soort Woensdag 25 Juni 2003 'Beginners die rocken als wereldsterren' Van Klaveren tijdens het voorbereidende werk. De stilte voor de storm. Tekst en beeld: Daan de Neef Wijktheater Musica 10 mei 2002, dat werd Van Klaverens vuurdoop. Op die avond zou hij Rent-A-Rock op de muzikale landkaart zetten. Dat was het plan tenminste, want het idee voor zijn bedrijf is tame- lijk uniek. Van Klaveren wil be- ginnende bands de mogelijkheid bieden een volledig en professio- neel optreden te houden voor wei- nig geld. Het standaardpakket van Rent-A-Rock bestaat uit vijf moni tors, twee zaalspeakers, een po- wermixer en mengtafel en twee stagespeakers. Naast deze geluids- verzorgers biedt hij ook een lichts- how van achtentwintig lampen en twee stroboscopen. Om het visuele element compleet te maken is het mogelijk op vijf tv-monitors en een groot achterwanddoek clips, car toons of films te projecteren. Het gehele optreden wordt door Van Klaveren begeleid en uitgemixt. In het wijktheater begint die tiende mei de spanning tegen vieren op te lopen. Zodadelijk moeten de eerste bandjes soundchecken. Alle ver- sterkers behoren goed op elkaar te staan afgestemd voordat het echte optreden kan beginnen. Van Kla veren flitst ondertussen over het podium en dirigeert zijn kompanen met fluwelen hand. Alles loopt ge- smeerd. Tussen alle bezigheden door kijkt de jonge ondernemer te- vreden naar zijn wapenfeit. Dit is waar hij naar toe heeft gewerkt. Vanavond hebben drie bandjes, "Resistor", "Simpletons" en "Desperados of the Freakfire", de mogelijkheid helemaal los te gaan op de nieuwe apparatuur van Rent- A-Rock. Vanavond zullen zij zich echte rocksterren wanen. Op de vraag hoe hij er ooit is op gekomen zo'n bedrijf te beginnen heeft Van Klaveren direct zijn ant- woord klaar. „Het is begonnen als schets van hoe een podium er voor een band uit zou moeten zien. De onvrede over de competitie en de belabberde faciliteiten die er een paar jaar geleden waren voor be- ginnende bands, hebben mij gei'n- spireerd dit bedrijfje op te richten. Ik zit al jaren in de rockscene en kreeg perfect zicht op de situatie. Je ziet dat beginnelingen niet ver- der komen omdat ze niet naar een bepaald moment toeleven. Ze wor- den alleen maar uitgenodigd voor een of andere polderprijs of zo. Er zit niet echt een hoogtepunt in." Met Rent-A-Rock wil Van Klave ren beginnelingen juist stimuleren door te zetten. „Je probeert iets neer te zetten waar bands met trots op terugkijken. Dat is de bedoe- ling. Dat ze al twee maanden van te voren denken: 'nu gaat het ge- beuren'. Ik wil dat ze er helemaal naar toe repeteren en dat ze nader- hand tevreden kunnen zeggen: 'Dit is het coolste wat we ooit hebben gedaan'. Dat is, in het kort, het idee erachter." Terwijl Van Klaveren druk in de weer is met de geluidmixer staat op het podium een jongen met git- zwart haar en dito gitaar zijn ver- sterker uit te proberen. Na een aan- tal stevige "riffs" valt het weer even stil. Van Klaveren: „Een hoop bands zijn er niet op uit om veel geld te verdienen of wereldbe- roemd te worden. Beginnende bands willen gewoon 'verder'. Als je eenmaal in een buurthuis hebt gespeeld dan wil je wel eens op een echt podium staan met meer mensen erbij. Het publiek is echter het grootste probleem. Op begin nende bands komt namelijk geen hond op af. Dat is nu eenmaal de maat, de standaard. Als je in com- petitieverband iets doet dan heb je vier bands met vier soorten publiek die allemaal slechts voor 'hun' bandje komen. De rest is dan de concurrentie: de tegenpartij. Die draaien hun rug om zodra een an- der bandje gaat spelen. Da's niet echt sportief natuurlijk. Wat wij willen proberen is achter de naam Rent-A-Rock een publieksgroep te scharen die op onze evenementen afkomt. Ongeacht welke bands er spelen. De drie bands die vanavond zullen spelen zijn persoonlijk door Van Klaveren uitgenodigd. Alle drie hangen ze een andere stijl aan: punk, rock en metal. Van Klaveren kent de bands persoonlijk en weet wat hij kan verwachten. Alvorens ze te benaderen, bezoekt hij ze in de oefenruimtes of bij andere op- tredens. „Je gaat een keertje bij ze kijken en op die manier kweek je respect bij de bands. Dan denken ze 'die mensen zijn oprecht in ons geinteresseerd'. Normaliter komt een bandje een zaal binnen en zegt de organisator 'gooi daar je tas maar neer en zoek het maar uit'. Er wordt zelfs niet eens voldoende gesoundcheckt. Vaak krijg ik van bands demo's om te kijken wat voor muziek ze maken. Toch be- blieksgroep die achter Rent-A- Rock staat en ik fungeer als een soort filter tussen de band en het publiek." Op het afiche van vanavond staan weliswaar drie verschillende bands, toch hebben ze iets gemeen: gitaren. De naam van het bedrijf dient als een grens voor de soorten muziek. Rock dus. Al gloort er ook hoop voor rappend Nederland aan de horizon. „We richten ons voor- namelijk op rock, maar daarnaast gaan we binnenkort met een side- project richting hiphop beginnen' legt Van Klaveren uit. Toch laat de muzikus duidelijk doorschemeren dat popbandjes en house-acts niet veel gehoor bij hem vinden. Gi- taarmuziek, ofwel onvervalste rock, geniet zijn voorkeur.,, Daar heb ik ook het meeste verstand van. Je kan wel dingen organiseren waar je totaal geen weet van hebt, maar dan weet je ook niet welk pu bliek je moet aantrekken. Hoe je publiciteit moet regelen of hoe je het geluid moet afstellen. Daarom houd ik het bij mijn eigen genre." Dan gaan alle zaallichten uit. Duis- ternis vult ieder hoekje in het thea ter. Op de schermen flitst het logo van het bedrijf voorbij. Onder- steund door een nummer van de "Beastie Boys" laat Van Klaveren stukjes film zien op de projectieap- paratuur. Dan bestijgt de punk- roc kformatie Simpletonshet podium. De gemiddelde leeftijd ligt bij deze band rond vijftien jaar. De bandleden, alien gekleed con form de laatste modegrillen van het genre, letten nauwlettend op hun eigen spel. Het publiek stroomt toe. De weinig energieke houding van het bandje nodigen de toeschouwers niet uit te bewegen. Na een half uurtje verlaten de Sim pletons opgelucht het podium. De achtergrondmuziek van "Sys tem of a Down" klinkt door de speakers. Behendig speelt Van Klaveren met de mengtafelknop- pen. Hij verhaalt over het feit dat de ideeen omtrent Rent-A-Rock Van Klaverens gereedschap: een supervet mengpaneel. zoek ik ze eerst om te kijken wat ze doen." „Smaken verschillen, dat weet ik", vervolgt Van Klaveren. „Het gaat mij erom dat ze muziek seri- eus nemen. Dus als ze grappen lo pen te maken en niet serieus wer- ken dan houdt het voor mij op. Ik selecteer ook wel op extremen. Bij te extreme bands behouden wij het recht om ze van ons podium af te houden. Dan heb ik het over nazi- punkbands en bij groepen die een te zware politieke boodschap etale- ren. Mijn rek is groot, maar als het echt beledigend wordt voor be- paalde doelgroepen dan trek ik mijn grens. Niet alleen extreem- rechts, maar ook extreem-links neigt soms naar discriminatie. Maar dat gaat alleen maar over bands die er op uit zijn anderen te kwetsen. Dat kan gewoon niet. Je moet rekening houden met de pu- Puberpunkerband 'The Simpletons' in hun professioneel gemasterde show. nog vrij recent zijn. „Een kleine twee jaar geleden doemden de eer ste plannen en schetsen op. Het is geen levenswerk. Daarvoor pro- beerde ik zelf een nieuwe band op te richten waaromheen ik een be- paalde show wilde integreren om ons wat beter te presenteren. Ik was dus eigenlijk bezig met de pre- sentatie van die band. Toen reali- seerde ik me dat het zonde zou zijn om zoveel geld te investeren voor die ene keer in de maand dat we optraden. Leuker zou het zijn om met andere bands bepaalde tour- nees te doen zodat ook zij van de- zelfde spullen gebruik konden ma ken. Ik deed een investering van tienduizend oude guldens en be- gon met mensen te praten en die zo enthousiast waren dat ik besloot een totaalpakket aan te bieden. De spullen die ik heb zijn perfect vobr beginnende bands. Je kunt niet me- gadure dingen kopen want je moet je prijzen aanpassen aan je doel- groep. Van beginnende bands kun je financieel niet veel verwachten. Daar moet je zelf ook oplossingen voor verzinnen om het juist voor hen mogelijk te maken." Het ondernemersplan wat Van Klaveren naleeft staat bol van pragmatische oplossingen. Hij wil zich niet opdringen bij andere par- tijen. Hij zorgt gewoon dat hij er is en dat over hem wordt gepraat. „In de toekomst proberen we door middel van sponsoring de prijzen nog verder naar beneden te druk- ken. Met sponsors denk ik dan aan commerciele instellingen en ge- meentes. Er zijn twee muziekza- ken, een muziekschool en wat kle- dingzaken die nu al enthousiast zijn. Alleen, zij leven volgens het credo: eerst zien dan geloven. Dankzij try-outs en de grand ope ning hebben potentiele sponsors al een beeld van ons bedrijf. Ze wil len nu kijken hoe we ons gaan neerzetten in de markt. En ook de publiciteit is belangrijk. Hoe vaker onze naam voorbij komt, hoe beter het is voor de bekendheid. Pas dan creeren wij geloofwaardigheid. Er- gens is dat ook logisch. Je kunt wel een mooi verhaal hebben, maar je moet je woorden waar kunnen ma ken kunnen bewijzen. Ik zou daar zelf als bedrijf ook niet zomaar in- springen. We hebben al een vrij veilige constructie verzonnen dat een bedrijf niet hoeft te vrezen dat wij ze financieel uitkleden. Het sponsorbedrag wordt aangepast aan een geschatte opkomst van het publiek. Tevens nodigen wij ze uit om te komen kijken hoe hun naam vermeld staat. We bieden de vrij- heid totcontrole." Van Klaveren krijgt het sein dat de tweede band, de symforockers "Resistor", hun opwachting ma ken. In een handomdraai weet de ondernemer de knoppen zo te tel- len dat de drummer kan aftikken en het eerste nummer inzet. Onder- wijl scharen zich meer mensen voor het podium. Vanuit de achter- grond wordt rook het podium op- geblazen wat bijdraagt aan een mystieke sfeer. De eerste synthe- siserklanken vullen de ruimte. De gitaar valt in en binnen enkele se- conden wordt een muur van geluid gecreeerd. "Resistor'komt, net als de andere twee bands van vanavond, uit de buurt van Rotterdam. Wat nu als een band van buiten de Maasstad een beroep wil doen op Rent-A- Rock? Van Klaveren: „Er valt al- tijd wel wat te bepraten, maar ons grootste probleem op dit moment is de logistiek en opslag. Dat heeft te maken met het feit dat er nog geen echte geldstromen binnenko- men. Het is ondoenlijk om nu al te investeren ip auto's, busjes en vrachtwagens. Die kosten zijn ge woon te hoog voor ons. We wach- ten nu af hoe de markt zich ont- wikkelt en dan kunnen we breder gaan werken. Als we qua transport erop vooruitgaan zouden we, in principe, door heel Nederland kun nen werken. Op dit moment kan dat simpelweg niet. En ja, Rotter dam is een grote stad dus als je daar naam maakt, kom je ook weer verder. Daarbij komt, er is hier ge- noeg te doen. Het heeft nog geen zin om, bijvoorbeeld, naar Drenthe te gaan als er hier honderden band jes rondlopen die je kunt helpen." Het einde van het "Resistor"-op- treden is in zicht. Als toegift beu- ken ze en passant nog een eigen versie van Europe's "Final Count down" uit de speakers. Wat opvalt is de professionele uitmixing van de instrumenten. Niets overheerst. Alles staat perfect op elkaar afge stemd. Van Klaveren benadrukt tijdens het gesprek de positie van Rent-A-Rock in relatie tot soortge- lijke bedrijven. „Er zijn wel bedrij- ven waar je versterkers kunt huren, maar dan krijg je er geen begelei- ding bij. Wat dat betreft zijn wij enig in ons soort. In de Gouden Gids staan wel bedrijven onder 'licht en geluid'. Die belde ik en kwam erachter dat er niet een was die een full-package bood voor een lage prijs. De eerste die in de buurt komt voor dezelfde service heeft 'skyhigh' prijzen. Je praat dan echt over tienduizenden euro's. Daar hoef je als bandje niet aan te begin nen. Dat haal je er nooit uit als er bijvoorbeeld vijftig mensen ko men." Om zijn bedrijf zo betaalbaar mo gelijk te houden, ook voor hem- zelf, was het noodzaak zo creatief mogelijk te denken. Gaandeweg heeft Van Klaveren ruim twintig- duizend euro in Rent-A-Rockgein- vesteerd. „Je moet je voorstellen: daar zit ook die aanlooptijd in van anderhalf jaar langzaam investe ren." Om de kosten ietwat binnen de perken te houden maakte Van Klaveren zelf de grote zwarte kis- ten - flight cases - waarin al zijn ap paratuur wordt vervoerd en opge- slagen. „Als je die zou laten ma ken, je moet het op maat laten ma ken natuurlijk, dan kom je op on- geveer vijfhonderd euro per kist. Als je die zelf, door gewoon een beetje te oefenen, weet te maken voor honderd euro dan ga je daar flink op besparen. Kijk, de arbeids- uren die hierbij komen kijken zijn niet bij elkaar op te tellen. Maar dat is gewoon de hobby." De climax van de avond nadert. De leden van de professionele rock- band "Desperados of the Freakfi re' staan klaar achter de coulissen. Als deze band enthousiast is over Rent-A-Rock weet Van Klaveren dat alle inspanningen worden be- loond. Deze band is namelijk al aardig wat gewend en hun oordeel weegt zwaar voor de ondernemer. Vanavond is een risicoavond: erop of eronder. Maar na hun optreden stellen een paar omhoog gestoken duimen hem gerust. Het was goed. Rent-A-Rock is in business. Voormeerinformatie over Rent-A- Rock: internet: www.rent-a-rock- .nl. Telefoon: 06-18657779. Rent-A-Rock man Van Klaveren zet de puntjes op de i. Het uitzicht van de rockgoeroe zelf. De mannen van Resistor al 'rockend' op het podium.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 12